• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Energi17. 06. 2024 | Allan Malmberg

Projekter til udvikling af stabil energi får hver 60 mio. kr. i støtte fra fond

Energi17. 06. 2024 By Allan Malmberg

Illustration: Freepik

Fremtidens energiforsyning skal være både bæredygtig og stabil. Det er nøgleordene bag de to bevillingerne, som Novo Nordisk Fonden netop har givet til to projekter i kerneenergi. Det sker som en del af Novo Nordisk Fondens Challenge Programme, som fonden netop har bevilget 359 mio. kr.

De to projekter har hver fået e bevilling på 60 mio. kr. De to projekter er ledet af henholdsvis professor Anja-Verena Mudring fra Aarhus Universitet og professor Stefan Kragh Nielsen fra Danmarks Tekniske Universitet (DTU)

Professor Stefan Kragh Nielsens projekt; “Muliggørelse af kontinuerlig drift af fusionskraftværker” har til formål at bane vejen for kontinuerlig drift af fusionskraftværker ved at udvikle nye metoder til at drive plasmastrømme i reaktorer af tokamak-typen ved hjælp af elektromagnetiske bølger. Dette er afgørende for at opretholde de fusionsprocesser, der er nødvendige for en uafbrudt energiproduktion.

– Vores mål er at udvikle modeller der skal sikre pålidelig drift af fusionskraftværker og validere dem gennem eksperimenter, forklarer Stefan Kragh Nielsen.

– Denne forskning er afgørende for at fremme fusionsteknologi som en bæredygtig og kontinuerlig energikilde.

Kernen i Stefan Kragh Nielsens projekt er at finde måder, hvorpå man kan gøre plasma i en fusionsreaktor mere stabilt og generere magnetfelter kontinuerligt. Eksisterende design tillader kun korte driftsperioder. Nielsen og hans team har flere ideer til, hvordan man vedvarende kan generere disse felter og vil teste dem systematisk for at bestemme den mest effektive metode, hvilket vil være afgørende for fremtidige fusionskraftværker.

Projektet er internationalt med rødder i Danmark og samarbejder med partnere fra Oxford i Storbritannien og Lausanne i Schweiz. Forskningen vil omfatte teoretisk arbejde og brug af avancerede numeriske simuleringer til at konstruere en prædiktiv model. Derudover vil der blive skabt en unikt eksperimentelt facilitet på DTU, der skal teste modeller for forskellige typer strøminducerende bølger.

Det andet projekt er “SMARTER – Salt Melts for Advanced Reactor Technology and Energy Research (Forskning i saltsmelter til avanceret reaktorteknologi og energi).”

Saltsmeltereaktoren (MSR) har efterhånden en del år på bagen, idet den blev udviklet i 1950´erne. MSR’er, der indeslutter kernebrændsel i smeltede salte, udgør et sikrere alternativ til de traditionelle atomreaktorer. Der er dog stadig betydelige udfordringer med at modne denne teknologi.

En ag de helt store fordele ved MSR er i forhold til ikke-spredning og deres forbedrede sikkerhedsfunktioner.

– Den kernereaktor, vi vil undersøge, adskiller sig markant fra de nuværende reaktorer. Vi ønsker at udvikle et system, hvor det nukleare materiale ikke kan bruges til at producere våben. Biprodukterne fra vores foreslåede reaktorer vil gøre ethvert våben ustabilt, forklarer Anja-Verena Mudring fra Aarhus Universitet.

Mudrings forskning taler hverken for eller imod atomkraft. I stedet fokuserer den på at lukke disse videnshuller for at muliggøre mere informerede beslutninger. Den viden, der opnås ved denne forskning, vil også have bredere anvendelser, blandt andet inden for varmestyring og termisk energilagring ved hjælp af saltsmelter. Derfor vil projektet bidrage til en bæredygtig fremtid, selv hvis atomkraft ikke indføres i Danmark.

– Danmark er unikt positioneret til hurtigt at udvikle denne teknologi takket være sin robuste og innovative industri. Virksomheder som Seaborg Technologies og Copenhagen Atomics investerer i teknologien omkring saltsmeltereaktorer, mens virksomheder som Hyme Energy og Aalborg CSP udforsker energilagring i salte. Dette projekt markerer et vigtigt skridt i retning af at udnytte saltsmelter til en mere sikker og bæredygtig energiforsyning og sikre, at Danmark forbliver i front på dette kritiske område, siger Mudring.

Kilde: Novo Nordisk Fonden

Skrevet i: Energi

Seneste nyt fra redaktionen

TEKNIQ: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

Energi20. 05. 2026

Krig, uro i verden og svingende priser har gjort det tydeligt for mange danske familier, hvor sårbare vi er, når energien kommer langvejsfra. En rundspørge blandt TEKNIQs medlemsvirksomheder viser nu, at fire ud af 10 mærker en tydelig stigning i antallet af boligejere, der efterspørger grønne

Molslinjen lancerer første video fra historisk færgeprojekt

EnergiFlåde18. 05. 2026

Byggeriet af Molslinjens tre batteridrevne mega-katamaraner er nu i gang i Tasmanien, og med en ny animationsvideo og hjemmeside kan danskerne følge projektet frem mod første afgang i 2028. Samtidig lancerer Molslinjen nu både en ny animationsvideo og en dedikeret hjemmeside, hvor offentligheden

HAC EL A/S bliver en del af InstallatørGruppen – opkøb nummer 42 i Danmark

AktueltBranchenyt18. 05. 2026

InstallatørGruppen har indgået aftale om at opkøbe HAC EL A/S, en elinstallationsvirksomhed i Kjellerup i Midtjylland. Overtagelsen er InstallatørGruppens 42. opkøb i Danmark og bringer det samlede antal virksomheder på tværs af Danmark og Schweiz op på 46. Inkl. én tidligere annonceret

Over 8 ud af 10 juniormesterlæreelever er i praktik i en virksomhed

AktueltBranchenyt18. 05. 2026

En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 86 procent af juniormesterlæreeleverne er i virksomhedspraktik. Dermed har virksomhederne allerede i ordningens første år åbnet dørene for mere end 2.100 unge. Juniormesterlære blev indført fra skoleåret 2025/2026. Ordningen giver elever i folkeskolens

Nyt netværk skal løfte dansk belysning – Dansk Center for Lys bliver en del af Tekniq

BelysningTop18. 05. 2026

Dansk Center for Lys bliver den 1. august en del af erhvervsorganisationen TEKNIQ under navnet TEKNIQ Dansk Center for Lys. Det nye netværk skal samle forskellige fagligheder i et tættere samarbejde til gavn for både kvalitet og den grønne omstilling. Når Dansk Center for Lys' medlemmer og

N1 køber elnetselskabet EL-NET Kongerslev

Energi18. 05. 2026

Fra 1. juli 2026 overtager Elnetselskabet N1 ejerskabet af elnettet i Kongerslev, hvilket betyder, at transporten af den strøm, der hver dag gør det muligt at lade elbilen helt op, sætte tørretumbleren i omdrejninger eller tilberede aftensmaden i ovnen, fremover varetages af N1. For netkunderne i

El & Teknik slog alle tidligere rekorder – giver messen mod på at vokse sig større til 2028

BranchenytEl & TeknikTop12. 05. 2026

Både udstillerne og arrangørerne kan kun være tilfredse med 2026-udgaven af El & Teknikmessen i Odense Congress Center. Med 11.377 besøgende blev der sat nyt besøgsrekord, og som om det ikke var nok, kunne de konstatere, at stigningen var jævnt fordelt over alle tre dage, der alle satte ny

Nyt fra egne rækker – de tre heldige vindere fra konkurrencen på El & Teknik-messen

BranchenytEl & Teknik12. 05. 2026

Traditionen tro stod Elfokus.dk og magasinet El+Energi bag en konkurrence på El & Teknikmessen. Og så det også er tradition, kunne tre heldige deltagere, hver vinde en lækker M12 FDDXKIT-202X fra Milwaukee. De tre heldige vindere blev:Janick Pihl, RingstedMartin Larsen, HelsingeSimon

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi11. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Elprisen faldt i april – men til et højt niveau

Energi11. 05. 2026

Lunere vejr og større produktion af solenergi sendte elprisen nedad i april. Set over hele april var den gennemsnitlige elpris i Østdanmark ca. 59,4 øre per kilowatt-time før skatter, afgifter, tariffer mv. Til sammenligning var gennemsnitsprisen 72,5 øre i marts. I Vestdanmark var den

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • GN belysning A/S

    Spar op til 48% på spot og GU10-lyskilder i hele maj og juni

  • TEKLET ApS

    Sumitomo LYNX – en løsning, der kan tilpasses på stedet.

  • Ansell Lighting

    Ansell oplyser genopdaget krypt under St Mary’s Church med Reef op/ned-væglamper

  • Schneider Electric Danmark

    Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Find skjulte fejl i fuld drift med det nye akustiske kamera Megger MPAC208

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ét instrument til alle dine målinger: Se Ahlborns fleksible ALMEMO-system på Elektronikmesse

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent overvågning af solceller: Nye pyranometre holder øje med sig selv i 10 år

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fra strømforsyning til avancerede HV-test: Find din næste testløsning på stand C-3237 i Odense

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fra 100 A jordledertest til 8 kV DC: Se ETL’s nyeste testplatform på stand C-3237 på elektronikmessen i Odense!

  • TEKLET ApS

    All optical switching som et supplement til Ethernet‑netværk

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TEKNIQ: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

    20.05.2026

  • Molslinjen lancerer første video fra historisk færgeprojekt

    18.05.2026

  • HAC EL A/S bliver en del af InstallatørGruppen – opkøb nummer 42 i Danmark

    18.05.2026

  • Over 8 ud af 10 juniormesterlæreelever er i praktik i en virksomhed

    18.05.2026

  • Nyt netværk skal løfte dansk belysning – Dansk Center for Lys bliver en del af Tekniq

    18.05.2026

  • N1 køber elnetselskabet EL-NET Kongerslev

    18.05.2026

  • El & Teknik slog alle tidligere rekorder – giver messen mod på at vokse sig større til 2028

    12.05.2026

  • Nyt fra egne rækker – de tre heldige vindere fra konkurrencen på El & Teknik-messen

    12.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    11.05.2026

  • Elprisen faldt i april – men til et højt niveau

    11.05.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik