• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBranchenytEnergi26. 08. 2026 | Allan Malmberg

Ny SBi-anvisning skal lette byggesektorens arbejde med klimaberegninger

AktueltBranchenytEnergi26. 08. 2026 | Allan Malmberg

Det cirkulære børnehus Svanen i Gladsaxe. Foto: Jonathan Grevsen

Klimaberegninger får stadig større betydning i både myndighedskrav og projektering som følge af kravene til klimaberegning i bygningsreglementet pr. 1. juli 2025, som forventes skærpet yderligere med en kommende revision af reglementet i 2027-2028.

Det medfører et klart behov for regelfortolkning og ensartede metoder, mener lektor Kai Kanafani fra Institut for Byggeri, By & Miljø (BUILD) på Aalborg Universitet, der har været med til at udarbejde anvisningen.

– Der er brug for sammenlignelige og valide data på tværs af projekter og aktører, som kan skabe en ensartet og transparent praksis for, hvordan man udfører klimaberegninger i byggebranchen. Det er det, vi ønsker at give et grundlag for med den nye anvisning, siger han.

Den nye SBi-anvisning om beregning af bygningers klimapåvirkning (BR18, version 2025) ved hjælp af LCA lanceres d. 25. august ved et gratis online event, som MOLIO er vært for. Her giver forfatterne indblik i både baggrunden for anvisningen, indholdet samt de vigtigste anbefalinger.

Lettere vej til bæredygtighed i byggeriet

Anvisningen vejleder om blandt andet dokumentation, kvalitetssikring af beregninger, og hvordan klimaberegninger kan indgå i alle projektfaserne.

– Klimaberegninger får stadig større betydning i byggeriet, og derfor er det vigtigt, at vi har en så ensartet praksis som muligt for, hvordan de udføres. Det giver et bedre grundlag for både projektering og de beslutninger, der træffes på baggrund af beregningerne, forklarer Majbritt Juul, der er chef for bæredygtighed hos Foreningen af Rådgivende Ingeniører.

Majbritt Juul er desuden tovholder sammen med professor Harpa Birgisdóttir, Aalborg Universitet, for temagruppen om LCA, data og dokumentation i Strateginetværket for Bæredygtigt Byggeri, der har taget initiativet til den nye anvisning.

– Det er vores håb i Strateginetværket, at anvisningen vil blive brugt som et opslagsværk, der kan hjælpe fagfolk i branchen med at tolke bygningsreglementets krav og vejledninger, når der skal udføres klimaberegninger på nye bygninger og tilbygninger, uddyber hun.

Ser frem til større transparens

Ifølge Klaus Kellermann, bæredygtighedschef i Bygherreforeningen og tovholder for Strateginetværket for Bæredygtigt Byggeri, falder anvisningen på et tørt sted:

– Det er ikke så enkelt at udføre klimaberegninger i dag, især ikke når vi taler om renoveringer og transformationer, hvor der endnu ikke stilles krav om LCA og grænseværdier. Der kan være mange fagligheder og forskellige datakilder i spil, og det medfører risiko for fejl og unødvendig usikkerhed i branchen. Det er meget velkomment, at vi nu med en ny anvisning får bedre greb om dette, udtaler han.

At der er behov for anvisningen, afspejles i stor interesse for anvisningens udgivelse.

– SBi-anvisninger er en grundpille af viden i bygge- og anlægsbranchen. Og nu hvor byggebranchen står midt i en grøn omstilling, er der mere end nogensinde brug for stærke fælles løsninger, så branchen arbejder ud fra det samme grundlag, siger Christina Hvid, administrerende direktør i Molio, som er strategisk samarbejdspartner med BUILD i forhold til SBi-anvisningerne.

Kilde: Aalborg Universitet

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Energinet skal have godkendt model for større nettilslutninger

AktueltBranchenytEnergi04. 09. 2026

Energinets anvendelse af en ny model for nettilslutninger kræver Forsyningstilsynets forudgående godkendelse af modellens prioriteringskriterier og modenhedskrav. Det fremgår af en afgørelse, som Forsyningstilsynet lige har offentliggjort. Energinet udmeldte den 27. maj 2026 en ny model for

Philips Hue udvider mulighederne for intelligent belysning

Belysning04. 09. 2026

Signify annoncerer en vifte af innovation til Philips Hue, som er udviklet til at gøre smart belysning mere intelligent, mere medrivende og smukkere integreret i hjemmet. De seneste nyheder inden for software, underholdning, design og produkter er udviklet på baggrund af kundernes feedback og

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

El & TeknikEnergiTop04. 09. 2026

Verdens første kontor-anlæg for CO₂-fangst bliver sat i drift i denne bygning i Aarhus. Selvom demonstrationsprojektet, der baserer sig på et anlæg udviklet af finske Soletair Power, har en beskeden effekt i den store klimasammenhæng, rækker ambitionen længere. Hvis teknologien, som kobles

Grønt lys til solceller på offentlige bygninger

AktueltEnergi04. 09. 2026

Et enigt Folketing har i dag vedtaget en lovændring, der betyder markant enklere regler for kommunale og regionale solcelleanlæg. Lovændringen betyder blandt andet, at kommuner og regioner kan etablere og drive solcelleanlæg på deres bygninger uden at skulle udskille aktiviteten i et særskilt

Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

Automation04. 09. 2026

I dag starter messen, Automatik 2026, og den dykker blandt andet ned i den næste store revolution inden for industriel automatisering med indlæg fra faglig leder, Søren Peter Johansen, fra Teknologisk Institut. Han starter med et overblik over de førende globale producenter på markedet. Hvad kan de

Schneider Electric lancerer pladsbesparende løsning til eltavler

El & TeknikMateriel02. 09. 2026

Moderne brugsgenstande og intelligente systemer øger presset på bygningers elinstallationer. Samtidig bliver teknikrum ofte mindre og kravene til sikkerhed større. En ny generation af kompakte RCBO-enheder fra Schneider Electric skal gøre det muligt at udvide beskyttelsen uden at udskifte

Kemp & Lauritzen overtager aktiviteterne i Vollerup El-service

Branchenyt02. 09. 2026

Teknikvirksomheden Kemp & Lauritzen har indgået aftale om at overtage aktiviteterne i Vollerup El-service ApS i Sønderborg. Med købet styrker Kemp & Lauritzen sit landsdækkende værditilbud og sin lokale position i Syd- og Sønderjylland, som er et vigtigt vækstområde for teknikpartneren, hvor

Cerius-Radius vil have strammet reglerne for elleverandørernes brug af elnettet

AktueltBranchenytEnergi02. 09. 2026

Cerius og Radius vil have opdateret den brancheaftale, som giver elleverandører mulighed for at bruge netselskabernes del af elnettet. Der skal blandt andet være strengere krav til betaling og det økonomiske fundament hos elleverandørerne, lyder det fra Cerius-Radius. Sommeren igennem har

SDU-forskere vil gøre elbiler til trådløse energilagre

AktueltEnergi02. 09. 2026

Man parkerer sin elbil på en almindelig parkeringsplads. Under bilen ligger en ladeplade, som automatisk begynder at overføre strøm – helt uden  behov for et kabel. Men strømmen skal ikke kun kunne bevæge sig fra elnettet til bilen. Når elnettet har brug for ekstra kapacitet, skal energi fra

NKT indvier udvidet kabelfabrik i Asnæs

KablerTop02. 09. 2026

NKT har afsluttet udvidelsen af fabrikken i Asnæs, hvor der produceres mellemspændingskabler. Det opgraderede og udvidede anlæg står nu foran at blive taget i fuld kommerciel drift. Søndag den 6. september markerer NKT udvidelsen ved et arrangement, hvor økonomi- og indenrigsminister Pia Olsen Dyhr

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Neoline – bæredygtig belysning til store rum

  • Coromatic A/S

    Forsvaret skal ikke købe hurtigt. Det skal købe rigtigt

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Megger klar med nyt kompakt system til kabelidentifikation

  • Coromatic A/S

    Robusthed er blevet et ledelsesansvar – og et konkurrenceparameter

  • Coromatic A/S

    Forsvaret skal ikke købe hurtigt. Det skal købe rigtigt

  • Shelly Group

    Shelly på IFA 2026: Kamera, Matter i Wall Display og Thread understøttelse

  • TEKLET ApS

    Skal du med til Datacenter Forum Copenhagen 2026?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hvad har Hollands berømte dæmninger og dit industrielle anlæg til fælles?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny målemetode optimerer EMC-analyse: Langer SDM til hardware-udvikling og uddannelse

  • Elma Instruments A/S

    Ny Elma Laser X2 Pro krydslaser – Større rækkevidde og høj synlighed på byggepladsen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Energinet skal have godkendt model for større nettilslutninger

    04.09.2026

  • Philips Hue udvider mulighederne for intelligent belysning

    04.09.2026

  • Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

    04.09.2026

  • Grønt lys til solceller på offentlige bygninger

    04.09.2026

  • Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

    04.09.2026

  • Schneider Electric lancerer pladsbesparende løsning til eltavler

    02.09.2026

  • Kemp & Lauritzen overtager aktiviteterne i Vollerup El-service

    02.09.2026

  • Cerius-Radius vil have strammet reglerne for elleverandørernes brug af elnettet

    02.09.2026

  • SDU-forskere vil gøre elbiler til trådløse energilagre

    02.09.2026

  • NKT indvier udvidet kabelfabrik i Asnæs

    02.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}