• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop16. 01. 2026 | Allan Malmberg

Grøn målsætning hos Arla er i hus – alle mejerier i Europa er dækket af grøn strøm

EnergiTop16. 01. 2026 By Allan Malmberg

Solcellepark i Kent, Storbritannien. Foto: Arla

Mejerigiganten Arla har nået en milepæl indenfor energiforbrug. Strømforbruget på alle koncernens europæiske mejerier er nu 100 procent vedvarende energi. Og det skal ydermere ses i lyset af, at cirka 93 procent af deres elforbrug ligger i Europa.

Mejeriselskabet har 46 produktionsanlæg i syv forskellige lande.

– Det er en stor præstation for vores andelsselskab og resultatet af mange års hårdt arbejde og dedikation fra de involverede teams. Vi arbejder konstant på at gøre vores forsyningskæde mere bæredygtig, og det at vi nu kører på 100 procent vedvarende elektricitet er en stor bedrift, som vi er stolte af. Især fordi det sker gennem langsigtede aftaler forbundet med konkrete projekter, som skaber yderligere adgang til vedvarende elektricitet i EU og Storbritannien, siger koncerndirektør for forsyningskæden hos Arla Foods, David Boulanger.

Den vedvarende energi kommer fra en mere eller mindre ligelig fordeling mellem åbne markedsbaserede certifikater og langsigtede Power Purchase Agreements (PPA’er), som er indgået i de seneste år.

En PPA er en kontrakt mellem en virksomhed, der producerer elektriciteten, og en aftager om levering af elektricitet over en årrække til en fast pris.

Arla Foods har indgået flere PPA’er for at sikre adgang til elektricitet drevet af vind- og solenergi, og ved at forpligte sig til at aftage elektriciteten over en længere årrække bidrager Arla Foods aktivt til den grønne omstilling i et område, der ligger under for skiftende politisk opbakning.

– Energiselskaber har ofte brug for den ekstra sikkerhed, det giver at have en garanteret kunde, før de forpligter sig til en stor investering i vedvarende energi som for eksempel en vind- eller solpark. De søger partnere som os, der er i stand til at købe deres elektricitet til en rentabel pris – og ikke bare for et par år, men på lang sigt. Vi har indgået langsigtede PPA’er, hvilket viser vores fortsatte engagement i at producere mejeriprodukter så bæredygtigt som muligt – både nu og i fremtiden, siger David Boulanger.

Blandt de indgåede PPA’er er eksempelvis en aftale om 44 GWh/år fra sol- og vindkraftanlæg i Pronsfeld, Tyskland, tæt på Arlas største mejeri, to solcelleparker i Lincolnshire og Kent i Storbritannien, der tilsammen leverer 20 GWh/år, 43 GWh/år fra en solcellepark i Danmark og hele 90 GWh/år fra den største sol-PPA i Sveriges historie.

Resten af den vedvarende elektricitet dækkes af certifikater, hvoraf en lille del købes direkte fra Arla-landmænd for elektricitet produceret på deres gårde fra eksempelvis en vindmølle. Det sikrer, at de får den bedst mulige pris for deres certifikater, og at de ved at producere vedvarende elektricitet på gården har bidraget en smule til, at Arla nu har nået denne milepæl.

Mens andelen af elektricitet fra vedvarende energikilder er øget, har Arla Foods samtidig investeret massivt i at elektrificere sin forsyningskæde og bevæge sig væk fra fossil energi. Med store projekter i især Danmark, Tyskland og Storbritannien udgør elektricitet nu næsten 30 procent af virksomhedens samlede energiforbrug. Og dette tal vil stige i de kommende år.

– Selvom det altid vil være vores førsteprioritet at reducere energiforbruget, er elektrificeringen af vores forsyningskæde også en vigtig drivkraft til at fremtidssikre vores drift og reducere udledningerne fra den. Det gør os ikke kun mindre afhængige af fossile energikilder, og dermed sårbare over for geopolitiske og markedsmæssige udsving, det bidrager også væsentligt til vores arbejde med bæredygtighed i forsyningskæden – især nu, hvor vi bruger 100 procent vedvarende elektricitet, siger David Boulanger.

Kilde: Arla

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Grøn målsætning hos Arla er i hus – alle mejerier i Europa er dækket af grøn strøm

EnergiTop16. 01. 2026

Mejerigiganten Arla har nået en milepæl indenfor energiforbrug. Strømforbruget på alle koncernens europæiske mejerier er nu 100 procent vedvarende energi. Og det skal ydermere ses i lyset af, at cirka 93 procent af deres elforbrug ligger i Europa. Mejeriselskabet har 46 produktionsanlæg i syv

Hver tredje virksomhed har været udsat for cyberangreb – og truslen vokser

Branchenyt14. 01. 2026

Hver tredje danske virksomhed har været udsat for cyberangreb inden for det seneste år - og truslen vokser. En ny undersøgelse viser, at cybersikkerhed nu er blandt de største investeringsområder i erhvervslivet, kun overgået af digitalisering Cyberangreb rammer ikke længere kun multinationale

Virksomhed bag genanvende elektronik løb af sted med Randers Kommunes Erhvervspris

AktueltBranchenyt14. 01. 2026

El Recycling blev årets vinder af Randers Kommunes Erhvervspris. Virksomeheden beskæftiger 70 mennesker og tager afsæt i at genanvende elektronik med afsæt i en cirkulær økonoi, ansvarlig brug af ressourcer og samtidig at bidrage til et rummeligt arbejdsmarked. Det er også en historie om en

Andel Energi lancerer forsøg med et pris-produkt baseret på 1-tallet

AktueltEnergi14. 01. 2026

1 krone for 1 kilowatt-time i 1 år. Det er Andel Energi, som står bag det nye produkt, hvor man fastlåser prisen. Det kommer som reaktion på, at elpriserne svinger ganske meget, og at nogen forbrugere gerne vil have overblik over, hvad strømmen koster. - Vi oplever en stigende interesse fra Andel

Energi Fyn får ny direktør – det er den nuværende viceadm. dir. i Green Power Denmark

Branchenyt14. 01. 2026

Da Green Power Denmark blev dannet i 2022 var det med Mette Rose Skaksen i rollen som viceadm. direktør. Ved udgangen af februar skifter hun den stilling ud med jobbet som adm. direktør i Energi Fyn. I tiden hos Green Power Denmark har hun haft det overordnede ansvar for netøkonomi, jura,

Salget af ny LK-serie lever op til virksomhedens egne forventninger

MaterielTop14. 01. 2026

Efter små 100 dage på markedet, gør Schneider Electric status over deres nye serie, LK One. Serien er målrettet nybyggeri i boligsektoren, og udover designet, der er tilpasset et nordisk interiør, har man arbejdet på at gøre installationsserien nem at installere. Serien er udviklet i samarbejde

Ladepark ved Exxit59 åbner i dag – led i en større gentænkning og modernisering af hele området

AktueltEnergiFlåde13. 01. 2026

En ladepark med 24 ladepunkter åbner i dag ved Exxit59 - det er ved Vejle Nord på motorvej E45. Ladeparken er etableret i samarbejde mellem Norlys, Uno-X Mobility Danmark og M+ Ejendomme og markerer et markant løft af ladeinfrastrukturen for både person- og varebiler langs en af Danmarks

Arbejdet med at skifte Øresundskablerne er lige om hjørnet – man starter dog på landjorden

EnergiKablerTop12. 01. 2026

Danmark er forbundet med Sverige på mange måder - bl.a. via to store kabelforbindelser på 400 kilovolt. Det ene blev skiftet i 2020, mens arbejdet med at skifte det andet lige skal til at begynde. Arbejdet starter op på land mellem Skibstrupgård Højspændingsstation og kysten. Det vil i perioder

Forsyningstilsynet opfordrer til markedsdialog før udbud af nettab

Energi12. 01. 2026

På baggrund af henvendelser fra flere elnetvirksomheder om ingen eller få bud ved gennemførsel af et i dag lovpligtigt udbud af nettab, har Forsyningstilsynet undersøgt aktørernes markedsoplevelser. Undersøgelsen viser, at udfordringerne primært knytter sig til markedsrelaterede og kontraktuelle

NRGi og Sampension opkøber 25 vindmøller og bliver en af Danmarks største VE-aktører

Energi12. 01. 2026

NRGi Renewables, der er ejet af energiselskabet NRGi, har sammen med Sampension købt 25 landvindmøller fra investeringsselskabet SUSI Partners. Vindmøllerne er placeret på fire lokationer i Midt- og Vestjylland og på Lolland og har en samlet kapacitet på 89 MW samt en årlig produktion på ca. 275

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    LEYBOLD udvikler skræddersyet løsning til uddannelse

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

  • ECOFOSS A/S

    Dekorativ loft- og væglampe til inde og ude

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric slipper eftertragtet ny blå dåse løs

  • TEKLET ApS

    Skal din FTTH boks passe præcist til dit projekt?

  • Schneider Electric Danmark

    Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

  • Lan-Com

    NCC vælger endnu engang GIGA-LAN til stort projekt i Carlsberg Byen

  • Schneider Electric Danmark

    Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Grøn målsætning hos Arla er i hus – alle mejerier i Europa er dækket af grøn strøm

    16.01.2026

  • Hver tredje virksomhed har været udsat for cyberangreb – og truslen vokser

    14.01.2026

  • Virksomhed bag genanvende elektronik løb af sted med Randers Kommunes Erhvervspris

    14.01.2026

  • Andel Energi lancerer forsøg med et pris-produkt baseret på 1-tallet

    14.01.2026

  • Energi Fyn får ny direktør – det er den nuværende viceadm. dir. i Green Power Denmark

    14.01.2026

  • Salget af ny LK-serie lever op til virksomhedens egne forventninger

    14.01.2026

  • Ladepark ved Exxit59 åbner i dag – led i en større gentænkning og modernisering af hele området

    13.01.2026

  • Arbejdet med at skifte Øresundskablerne er lige om hjørnet – man starter dog på landjorden

    12.01.2026

  • Forsyningstilsynet opfordrer til markedsdialog før udbud af nettab

    12.01.2026

  • NRGi og Sampension opkøber 25 vindmøller og bliver en af Danmarks største VE-aktører

    12.01.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik