• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Belysning11. 03. 2026 | Allan Malmberg

Signify lancerer sit nye bæredygtighedsprogram: Brighter Lives, Better World 2030

Belysning11. 03. 2026 By Allan Malmberg

Foto: Signify

Signify har lanceret Brighter Lives, Better World 2030, et nyt initiativ, der skal udbrede effektiv og bæredygtig belysning, som forbedrer liv, reducerer energiforbrug og skåner vores fælles ressourcer. Programmet understøttes af nye initiativer, der skal hjælpe kunderne med at nå deres bæredygtighedsambitioner.

Med fokus på kundernes største udfordringer imødekommer Brighter Lives, Better World 2030 den stigende efterspørgsel efter effektive og smarte belysningsløsninger. Programmet adresserer den voksende efterspørgsel efter elektricitet[1], de svingende energipriser og manglen på ressourcer.

Signify vil levere belysning, der forbedrer livskvaliteten, skaber mere imødekommende og produktive indendørsmiljøer, øger sikkerheden i byer og lokalsamfund, muliggør mere effektiv fødevareproduktion samt øger adgangen til solcelledrevet belysning.

Ved udgangen af 2030 skal 41 % af omsætningen komme fra løsninger, der giver fordele ud over traditionel belysning – en stigning fra 31 % i 2024.

Energieffektivitet er en afgørende drivkraft for elektrificering og den grønne omstilling. Med løbende forbedringer inden for LED og intelligente belysningssløsninger vil Signify hjælpe kunder med at reducere energiforbrug, styre omkostninger og sænke emissioner.

Inden udgangen af 2030 forpligter Signify sig til at:

Spare kumulativt 60 TWh energi for kunder
Opnå en 35 % reduktion i porteføljens CO₂‑intensitet (annualiseret)

Siden lanceringen af Green Switch-programmet i 2020 har Signify støttet over 37.000 projekter i byer verden over og hjulpet mere end 10.000 lokale myndigheder med at omstille deres belysningssystemer fra konventionelle løsninger til intelligente LED-løsninger.

Det udvidede Signify Switch‑program rådgiver om, hvordan effektive og intelligente LED-løsninger kan øge energibesparelser, reducere omkostninger og emissioner, forbedre kvaliteten af indendørs og udendørs lys, bidrage til øget trafiksikkerhed og muliggøre installation af solcelledrevet belysning, hvor elnettet ikke er tilgængeligt. Kunder kan få støtte til valg af de rette produkter, systemer og services samt til at identificere finansieringskilder.

For at styrke den cirkulære økonomi vil Signify skalere produkter som er holdbare, kan opgraderes, repareres og genanvendes samt cirkulære services. Disse løsninger er designet efter princippet “brug mindre, brug længere, brug igen” og skal reducere forbruget af jomfruelige materialer og energi – samtidig med at kunderne opnår langsigtet værdi.

Kilde: Signify

Skrevet i: Belysning

Seneste nyt fra redaktionen

Kabelarbejde på Øresund til sommer – skal skifte søkablet til Sverige

AktueltEnergi25. 05. 2026

I løbet af sommeren 2026 skifter Energinet 400 kilovolt søkabler i Øresund mellem Danmark og Sverige. Arbejdet betyder perioder med øget aktivitet til søs med arbejdsfartøjer, støttefartøjer og afviserbåde. Andre sejlere bedes holde god afstand til arbejdsområdet af hensyn til egen sikkerhed.

Ladeløsninger bliver nu målrettet den enkelte frem for at alle blive tilbudt samme løsning

EnergiFlåde25. 05. 2026

Elbilister er lige så forskellige som de elbiler, de køber. Hvor og hvor meget den enkelte elbilist lader, afhænger af en række faktorer som boligtype, kørselsbehov og privatøkonomi. Alt det tager EWII højde for i lanceringen af en serie nye ladeløsninger. Her har den enkelte elbilist friheden

Ny klimafremskrivning: Elbilerne er afgørende for, at Danmark når klimamålet i 2030

EnergiFlåde25. 05. 2026

Danmark er hastigt på vej mod den store milepæl indenfor elbiler - 1 million styk. Og bilerne er en vigtig del af de klimaløsninger, som er med til, at Danmark når klimamålet i 2030. Det fremgår af den Klimastatus og -fremskrivning 2026, som er blevet fremlagt af regeringen I fremskrivningen

Lynladerne sender mere strøm til elbilerne end de langt meget udbredte normalladere

EnergiFlådeTop25. 05. 2026

I det offentlige rum er det de såkaldte normalladere, der er i klart overtal. De lader med op til 22 kW, men trods de er i overtal, er det de langt mindre udbredte lynladere, der sender mest strøm til ebilerne. Det viser en ny ladestatistik fra foreningen Drivkraft Danmark Tallene viser, at de

Udbuddet af havvindmøller er en tiltrængt succes

AktueltEnergi22. 05. 2026

Byggeriet af havvindmølleparker er på vej tilbage på sporet efter flere år med stilstand og forliste udbud. Energistyrelsen har modtaget bud på at opføre havvindmølleparkerne Nordsøen Midt og Hesselø. Tilsammen vil de to parker øge kapaciteten af vindmøller på havet med 70 procent sammenlignet

Ny kommerciel profil i OK får ansvaret for energiløsninger til erhvervskunder

EnergiFlådeTop20. 05. 2026

OK har ansat Sofie Lindgaard Breum til at stå i spidsen for den kommercielle sammensætning og udvikling af energiløsninger og systemydelser til OK’s erhvervskunder. Hun kommer med solid erfaring fra energisektoren og konsulentbranchen. Sofie Lindgaard Breum kommer fra en stilling som Managing

InstallatørGruppen styrker platform med opkøb af Elektro ERTI – første ekspansion uden for Zürich

AktueltBranchenyt20. 05. 2026

InstallatørGruppen har gennemført overtagelsen af Elektro ERTI AG i Bern og markerer dermed sin første ekspansion uden for storbyområdet Zürich. Med denne tilføjelse består InstallatørGruppen i Schweiz af fem virksomheder, hvilket bringer det samlede antal selskaber på tværs af Danmark og

Lars Josefsson overlader chefstolen hos Nexans i Norden til Stéphane Jetté

AktueltEnergiKabler20. 05. 2026

Stéphane Jetté tiltræder som Managing Director for forretningsområdet Nexans PWR Grid & Connect i Norden med ansvar for aktiviteterne i Sverige, Norge, Finland, Danmark og Baltikum. Han efterfølger Lars Josefsson, som efter ni år i rollen går videre til en ny opgave i koncernen. - Efter

Nyt ledelsesteam hos Door System

Branchenyt20. 05. 2026

Den østjyske dørproducent Door System blev i november sidste år en del af ASSA ABLOY gruppen, og det nye ledelsesteam, der skal videreføre den meget positive udvikling i virksomheden, er nu på plads. Ny direktør er Nille Klæbel, og der er også ny økonomichef Jonathan Rabek Thomsen. Den resterende

TEKNIQ: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

Energi20. 05. 2026

Krig, uro i verden og svingende priser har gjort det tydeligt for mange danske familier, hvor sårbare vi er, når energien kommer langvejsfra. En rundspørge blandt TEKNIQs medlemsvirksomheder viser nu, at fire ud af 10 mærker en tydelig stigning i antallet af boligejere, der efterspørger grønne

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    LED strips, skinner og tilbehør til professionelle løsninger

  • SG Armaturen A/S

    Endnu en nyhed fra SG

  • TEKLET ApS

    Link Flaps – AI-datacentrenes nemesis

  • GN belysning A/S

    Spar op til 48% på spot og GU10-lyskilder i hele maj og juni

  • TEKLET ApS

    Sumitomo LYNX – en løsning, der kan tilpasses på stedet.

  • Ansell Lighting

    Ansell oplyser genopdaget krypt under St Mary’s Church med Reef op/ned-væglamper

  • Schneider Electric Danmark

    Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Find skjulte fejl i fuld drift med det nye akustiske kamera Megger MPAC208

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ét instrument til alle dine målinger: Se Ahlborns fleksible ALMEMO-system på Elektronikmesse

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent overvågning af solceller: Nye pyranometre holder øje med sig selv i 10 år

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kabelarbejde på Øresund til sommer – skal skifte søkablet til Sverige

    25.05.2026

  • Ladeløsninger bliver nu målrettet den enkelte frem for at alle blive tilbudt samme løsning

    25.05.2026

  • Ny klimafremskrivning: Elbilerne er afgørende for, at Danmark når klimamålet i 2030

    25.05.2026

  • Lynladerne sender mere strøm til elbilerne end de langt meget udbredte normalladere

    25.05.2026

  • Udbuddet af havvindmøller er en tiltrængt succes

    22.05.2026

  • Ny kommerciel profil i OK får ansvaret for energiløsninger til erhvervskunder

    20.05.2026

  • InstallatørGruppen styrker platform med opkøb af Elektro ERTI – første ekspansion uden for Zürich

    20.05.2026

  • Lars Josefsson overlader chefstolen hos Nexans i Norden til Stéphane Jetté

    20.05.2026

  • Nyt ledelsesteam hos Door System

    20.05.2026

  • TEKNIQ: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

    20.05.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik