• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltEnergi10. 03. 2026 | Allan Malmberg

En af verdens største elfærger er sat i drift i dag – The Baltic Whale sejler Rødby-Puttgarden

AktueltEnergi10. 03. 2026 By Allan Malmberg

Foto: Scandlines

I dag sætter Scandlines sin nye færge, The Baltic Whale, i drift på Rødby-Puttgarden. Færgen markerer et vigtigt skridt mod rederiets langsigtede mål om at sejle uden direkte emissioner i 2040 samt at styrke kapaciteten for fragtkunder. The Baltic Whale er blandt verdens største færger, der kan sejle udelukkende på strøm ladet fra land. Trods sin størrelse kan færgen lades op til overfarten på få minutter.

Færgen sejlede sin første tur fra Danmark til Tyskland her til morgen klokken 08.05. Med om bord er – foruden besætningen og øvrige repræsentanter fra Scandlines – fragtkunder, som har booket afgangen og dermed kommer af sted på en helt særlig overfart, når den topmoderne færge skal ud på sin jomfrutur.

The Baltic Whale råder over et af verdens største batterisystemer om bord på en færge og kan i normal drift sejle uden direkte emissioner på overfarten. Hertil kommer lavere støj over og under vand, som gavner både passageroplevelsen og havmiljøet – herunder også marsvinet, der lever i Østersøen og som færgen er opkaldt efter.

– Indsættelsen af The Baltic Whale på Femern Bælt er en milepæl for Scandlines – en dag, vi har ventet på i mange år. Vi fik idéen til en batteridrevet færge allerede tilbage i 2018, og nu står vi her så. Det er en kæmpe forløsning og noget, vi har glædet os rigtig meget til, siger Michael Guldmann Petersen, COO i Scandlines.

Skræddersyet til fragt og fremtidens drift

The Baltic Whale er bygget som en fragtfærge med plads til 66 fragtenheder fordelt på to dæk og mulighed for at håndtere såkaldt ”farligt gods”, som blandt andet omfatter industriprodukter, batterier, kosmetik og autodele, i et effektivt og struktureret setup.

Det betyder, at mere fragt kan flyttes over på denne færge, hvilket frigør kapacitet til biler og passagerer på Scandlines’ øvrige færger – især i højsæsonen.

– Den nye færge er et vigtigt led i Scandlines’ grønne ambition om at sejle uden direkte emissioner i 2040. Samtidig er hun bygget til at levere det, vores kunder forventer af os hver eneste dag: stabilitet og driftssikkerhed, fortsætter Michael Guldmann Petersen.

Med indsættelsen af den nye færge øger Scandlines sin kapacitet for transport af fragtenheder på Rødby–Puttgarden-ruten med 27 procent. Samtidig får fragtkunderne endnu bedre rammer om bord.

– Med dedikeret kapacitet til farligt gods, effektiv håndtering og høj driftssikkerhed kan vores fragtkunder samle flere typer last på én løsning og opnå en mere enkel, forudsigelig og konkurrencedygtig transport over Femern Bælt. Desuden øger vi frekvensen signifikant, særligt for farligt gods, der nu kan komme med på langt flere afgange dagligt. Det vil gøre vores rute endnu mere attraktiv som transportforbindelse mellem Norden og resten af Europa, påpeger Michael Guldmann Petersen.

The Baltic Whale kan gennemføre den 18,5 km lange overfart på cirka 45 minutter. Da Scandlines har investeret i nye kraftige strømkabler og transformerstationer i havnene, er opladningstiden blot 12 minutter i hver havn. Et intelligent ladetårn sørger for, at færgen automatisk tilkobles på under 15 sekunder, uanset vandstand og bevægelser.

Færgen har desuden mulighed for hybriddrift og er udstyret med dieselgeneratorer, som kan bruges ved behov.

Fakta om The Baltic Whale:
Længde: 147,4 meter
Bredde: 25,4 meter
Design dybgang: 5,30 meter
Lastkapacitet: 66 fragtenheder (1.200 banemeter)
Maksimalt antal passagerer: 140
Servicefart: 16/10 knob
Overfartstid: 45 minutter
Batterisystem: 10 MWh
Opladning i havn: 12 til 18 minutter
Projektinvestering: 84 millioner EUR

Kilde: Scandlines

Skrevet i: Aktuelt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Koble med 6. partner i Midtjylland – og den 21. virksomhed på landsplan

Branchenyt15. 04. 2026

Med optagelsen af VA EL ApS i Randers som den 21. virksomhed i Koble har det multi-lokale partnerskab etableret sig solidt i Midtjylland. Koble ApS blev etableret i januar 2023 og er siden da vokset til at omfatte 21 installatørvirksomheder. Med dagens optagelse af VA EL ApS dækker partnerskabet

Test afslører manglende mærkning af LED-rør – men selve teknikken er for det meste i orden

BelysningTop15. 04. 2026

LED-rør har en god og en dårlig side, slører en test foretaget af Europa-Kommissionens Generaldirektorat for det Indre Marked, Erhvervspolitik, Iværksætteri og SMV’er; DG GROW Det gode er, at alle 58 testede rør bestod test for brandsikkerhed, sikkerhed ved fejl, sundhedsrisici fra intenst lys og

Der er kommet nyt og bedre lys på Kærlighedsstien nedenfor Koldingshus

AktueltBelysning15. 04. 2026

Nu er det blevet endnu hyggeligere at gå en tur på Kærlighedsstien nedenfor Koldinghus - både i de lyse og i de mørke timer. De gamle og nedslidte lysarmaturer langs Kærlighedsstien er blevet udskiftet med 40 parklamper i et arkitektonisk, tidløst design. Lamperne er valgt i samarbejde med Slots-

DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

AktueltEnergi15. 04. 2026

I Fredericia findes et særligt energimiljø, som fungerer som et unikt laboratorium for energiløsninger i fuld skala. Her er energiproduktion, datacenterkapacitet, store forbrugere, el‑systemansvarlige, industri og infrastruktur samlet på ét sted, hvor aktører på tværs af sektorer mødes om konkrete

Energinet skal opdatere og konsolidere metoder for fastsættelse af nettariffer

Energi15. 04. 2026

Energinet skal opdatere og konsolidere virksomhedens tarifmetoder så de kommer i overensstemmelse med krav om gennemsigtighed i EU’s elmarkedsforordning. Det fremgår af en afgørelse fra Forsyningstilsynet. Forsyningstilsynet har påbudt Energinet at opdatere og konsolidere virksomhedens

Flere solskinstimer i marts sendte elprisen nedad

Energi13. 04. 2026

De mange solskinstimer i løbet af marts sendte elprisen nedad. Trods international uro og generelt stigende energipriser, er den gennemsnitlige elpris i Østdanmark nemlig faldet fra ca. 84,7 øre per kilowatt-time i februar til ca. 72,5 øre i marts - før skatter, afgifter mv. (Vestdanmark: ca. 72,9

Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

Energi10. 04. 2026

Når elnettet også i fremtiden skal udgøre et robust fundament for elektrificeringen og fastholde den høje forsyningssikkerhed i området omkring Haslev, så var det nødvendigt med en opgradering af nettet. Derfor har netselskabet Cerius netop færdiggjort en investering på næsten 100 mio.

Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

AktueltArbejdstøj10. 04. 2026

Ahlsell har fået grønt lys af konkurrencemyndighederne til opkøbet af SJEB A/S og går endnu en størrelse op på markedet for arbejdstøj og sikkerhedsudstyr.​ Hvor Ahlsell er en del af Nordens førende tekniske distributør med et sortiment på mere end en halv million varenumre, har SJEB siden 2008

Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

AktueltBranchenyt10. 04. 2026

To uger før DM i Skills 2026 byder op imod 50.000 gæster velkommen i Hjørring, ramte stormen "Dave" Nordjylland. Flere af de store telthaller, der skal huse danmarksmesterskaberne blev beskadiget og et af teltene på 20x150 meter blev totaltskadet og blæste væk. SkillsDenmark, Hjørring Kommune og

Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

EnergiTop10. 04. 2026

Overgangen til elbaseret fjernvarme er for nuværende den største trækhest til elektrificering af det danske samfund. Forsinkelserne i det danske elnet betyder dog, at det nok ikke kommer til at få helt efter bogen. Over de næste 5 år ønsker fjernvarmesektoren som minimum at investere i 1,8 GW

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • TEKLET ApS

    Vidste du, at kabel- og rørgennemføringer kan tætnes effektivt uden værktøj – og uden permanent lukning?

  • Phoenix Contact A/S

    Ny speed starter til motorer op til 7,5 kW udvider anvendelsesmulighederne

  • NKT (Denmark) A/S

    En klasse bedre

  • Schneider Electric Danmark

    TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

  • Schneider Electric Danmark

    Fremtidens elektrikere kommer ikke af sig selv

  • Schneider Electric Danmark

    Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

  • Schneider Electric Danmark

    Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

  • Schneider Electric Danmark

    Datacenter Designdag 2026

  • GN belysning A/S

    Sådan kan ESG styrke dine projekter og din bundlinje

  • TEKLET ApS

    Små fejl i fiberblæsning kan få store konsekvenser.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Koble med 6. partner i Midtjylland – og den 21. virksomhed på landsplan

    15.04.2026

  • Test afslører manglende mærkning af LED-rør – men selve teknikken er for det meste i orden

    15.04.2026

  • Der er kommet nyt og bedre lys på Kærlighedsstien nedenfor Koldingshus

    15.04.2026

  • DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

    15.04.2026

  • Energinet skal opdatere og konsolidere metoder for fastsættelse af nettariffer

    15.04.2026

  • Flere solskinstimer i marts sendte elprisen nedad

    13.04.2026

  • Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

    10.04.2026

  • Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

    10.04.2026

  • Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

    10.04.2026

  • Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

    10.04.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik