• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBelysning10. 12. 2025 | Allan Malmberg

Bravida får ansvaret for vejbelysningen i 10 af landets kommuner

AktueltBelysning10. 12. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Bravida

Bravida skal drifte og vedligeholde vejbelysning i 10 af landets kommuner. I første omgang vandt Bravida et udbud hos Albertslund Kommune, og nu dækker aftalerne også ti kommuner fordelt på Sjælland, to kommuner i Sønderjylland samt en kommune i Syddanmark.

Dermed skal Bravida bidrage til at sikre, at det er trygt for danskerne at bevæge sig rundt på veje og stier i det offentlige rum. Aftalerne har en samlet værdi på godt 100 millioner kroner.

– Vi er netop trådt ind i årets mørkeste tid, hvor det er helt afgørende for borgernes tryghed i landets kommuner at have velfungerende og vedligeholdt vejbelysning. Det ved vi er en afgørende tryghedsfaktor. Vi er derfor stolte over, at 10 kommuner har betroet os denne vigtige opgave, vi ser frem til at bringe vores kompetencer i spil for at skabe et trygt og velfungerende miljø i det offentlige rum, siger Ole Høgh, direktør for Region Infrastruktur hos Bravida.

I efteråret offentliggjorde Det Kriminalpræventive Råd en undersøgelse lavet i samarbejde med NIRAS, der viste, at knap halvdelen af 58 kommuner inden for de seneste par år har oplevet utryghed forbundet med dårlig belysning.

– God belysning skal skabe overblik, gøre det lettere at orientere sig og være med til at skabe en god stemning. Det er helt afgørende for, at man føler sig tryg, udtalte Hans Peter de Place, specialkonsulent i Det Kriminalpræventive Råd i forbindelse med offentliggørelsen af rapporten og et casekatalog, som giver kommunerne gode eksempler på, hvordan man kan arbejde med belysning i byrummet for at skabe mere tryghed hos borgerne.

Aftalerne med kommunerne er en god og solid base for videreudvikling af Bravidas forretningsområde indenfor vejbelysning. De kommende år har Bravida en klar målsætning om at vinde flere vejbelysningskontrakter.

– Med de første 10 kommuner har vi fået vist tillid til, at vi har kompetencerne og kapaciteten til at løse disse opgaver. Derfor har vi også en klar målsætning om at lande flere aftaler på vejbelysning og dermed skabe yderligere vækst, påpeger Ole Høgh.

Udover drift og vedligehold skal Bravida også modernisere vejbelysningsanlæggene. Nogle steder skal hele strækninger af vejbelysning moderniseres ved udskiftning af udtjente kabler i jorden, gamle master og armaturer, som enten helt skal skiftes eller kan levetidsforlænges ved en ny indsats med LED-belysning.

Andre steder skal der skiftes til LED-armaturer med lysstyring, som betyder, at der både kan spares energi på den nye lyskilde samt, at lyset kan dæmpes om natten i områder, hvor der er mindre trafik. Det hele sker i overensstemmelse med kommunen, som er øverste vejmyndighed og efter Vejdirektoratets vejregler.

På nuværende tidspunkt er der 21 montører i afdelingen på Sjælland og 6 i Jylland, men man er allerede nu i gang med at ansætte yderligere 5-7 montører. Begge afdelinger er en del af Bravidas Region Infrastruktur, som har op mod 450 montører og elektrikere, der i travle tider supplere med ressourcer.

Aftalerne indeholder krav om vagtordning og rådighed 24 timer i døgnet hele året. Det betyder, at det er Bravidas montører og teknikere, der rykker ud, hvis der er noget i vejen med lyset. Det kan være en defekt styring eller en sikring der skal skiftes. Nogle gange sker der også påkørsler af master eller skabe. Hvis en mast bliver væltet, så den er til fare for trafikanter, så er det Bravidas opgave at sikre eller lægge masten ned.

Følgende kommuner indgår i aftalen:

  • Sorø Kommune
  • Greve Kommune
  • Rødovre Kommune
  • Herlev Kommune
  • Gentofte Kommune
  • Guldborgsund Kommune
  • Vordingborg Kommune
  • Holbæk Kommune
  • Sønderborg Kommune
  • Åbenrå Kommune

Kilde: Bravida

Skrevet i: Aktuelt, Belysning

Seneste nyt fra redaktionen

Elektrikertalenter i fronten af den grønne omstilling – klar til DM i Skills

AktueltBranchenyt13. 03. 2026

Når fem af Danmarks dygtigste elektrikerlærlinge samles i år til DM i Skills i Hjørring den 22.-25. april, er det igen med støtte fra den globale leder inden for energiteknologi, Schneider Electric. Sponsoratet sætter fokus på talentudvikling, elektrikernes rolle i den grønne omstilling og

APCOA overdrager den danske ladeinfrastruktur til Clever i løbet af i år

EnergiFlåde13. 03. 2026

Clever overtager omkring 100 ladestandere fra APCOA i Danmark og får fremover ansvaret for drift og udbygning af ladeinfrastrukturen på de pågældende parkeringsområder. Udskiftningen af ladeudstyret forventes at finde sted i løbet af 2026. - Overdragelsen gør det muligt at samle og modernisere

Efter cirka 11 år står den 172 kilometer lange Vestkystforbindelse omsider klar

EnergiTop11. 03. 2026

400 kV-højspændingsforbindelsen, der strækker sig fra Holstebro i nord til den dansk-tyske grænse, står klar. Den har fået navnet Vestkystforbindelsen, og det har taget 11 år at komme så langt. Ikke at bygge den - anlægsarbejdet af 172 km lange højspændingsforbindelse har faktisk kun taget små

Organisation: Tilgangen er forkert – løsningen er flere kolleger og ikke tidligere pension

Branchenyt11. 03. 2026

I valgkampen fyger det rundt med det ene pensionstilbud efter det andet. Men indenfor det tekniske erhvervsliv er det en helt anden kamp, der skal tages. Her mangler man kolleger Mens resten af arbejdsmarkedet i gennemsnit stempler ud efter 32,8 timer på jobbet, bliver hjelmen på hovedet i

Signify lancerer sit nye bæredygtighedsprogram: Brighter Lives, Better World 2030

Belysning11. 03. 2026

Signify har lanceret Brighter Lives, Better World 2030, et nyt initiativ, der skal udbrede effektiv og bæredygtig belysning, som forbedrer liv, reducerer energiforbrug og skåner vores fælles ressourcer. Programmet understøttes af nye initiativer, der skal hjælpe kunderne med at nå deres

Debatindlæg: PtX kræver solcelleparker – hverdagsstrøm bør komme fra solceller på tage og facader

AktueltEnergi11. 03. 2026

Adm. direktør i Swisspearl Jens Norddal tager i dette indlæg fat på problemstillingen mellem et øget behov for grøn strøm og en øget modstand mod solcelleparker. Modstanden mod store solcelleparker vokser, og i flere kommuner har borgerne protesteret mod, at åbne landskaber bliver plastret til

Strøm til færgerne kan hjælper på Europas mange forurenede havnebyer

AktueltEnergi11. 03. 2026

Mere end halvdelen af Europas færger kan skifte fra diesel til elektricitet inden for det næste årti og samtidig forblive økonomisk konkurrencedygtige. Danske færgeruter er blandt de mest klimatunge i Europa Aarhus–Sjællands Odde, Hirtshals–Larvik og Hirtshals–Kristiansand. Disse tre ruter er med

En af verdens største elfærger er sat i drift i dag – The Baltic Whale sejler Rødby-Puttgarden

AktueltEnergi10. 03. 2026

I dag sætter Scandlines sin nye færge, The Baltic Whale, i drift på Rødby-Puttgarden. Færgen markerer et vigtigt skridt mod rederiets langsigtede mål om at sejle uden direkte emissioner i 2040 samt at styrke kapaciteten for fragtkunder. The Baltic Whale er blandt verdens største færger, der kan

Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk

Branchenyt10. 03. 2026

Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk. Med udnævnelsen udvides hans ansvarsområde, så han fremover får en central rolle i arbejdsgiverorganisationens organisering og udvikling. Derudover skal han bidrage til den rådgivning, som medlemsvirksomhederne efterspørger på både

Gennembrud for smeltesaltsreaktorer: Rent salt kan eliminere korrosion

EnergiTop06. 03. 2026

Korrosion har længe været et af de centrale argumenter imod smeltesaltsreaktorer. Nu viser ny forskning fra University of Liverpool og Copenhagen Atomics, at korrosion stort set kan elimineres ved brug af renset salt. Resultatet er et vigtigt gennembrud på vejen mod kommercielt levedygtige

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    Nyhed – Professionel fugtmåling med dokumentation i én løsning

  • ECOFOSS A/S

    Fleksibelt indbygningsspot til inde og ude

  • TEKLET ApS

    Service af Sumitomo-splidsemaskiner – i Danmark.

  • Schneider Electric Danmark

    Kom til webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

  • Signify Denmark A/S

    Sådan skaber intelligent belysning smartere kontorer

  • LAN-COM A/S

    AO Johansen lagerfører nu LAN-COMs Fiberoptiske MPO-program

  • Schneider Electric Danmark

    Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

  • TEKLET ApS

    Afgørende erfaringer for succes med fiberblæsning

  • Schneider Electric Danmark

    Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

  • Vanpee A/S

    Dali Helvar Grundkursus i Jylland d. 13.05

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Elektrikertalenter i fronten af den grønne omstilling – klar til DM i Skills

    13.03.2026

  • APCOA overdrager den danske ladeinfrastruktur til Clever i løbet af i år

    13.03.2026

  • Efter cirka 11 år står den 172 kilometer lange Vestkystforbindelse omsider klar

    11.03.2026

  • Organisation: Tilgangen er forkert – løsningen er flere kolleger og ikke tidligere pension

    11.03.2026

  • Signify lancerer sit nye bæredygtighedsprogram: Brighter Lives, Better World 2030

    11.03.2026

  • Debatindlæg: PtX kræver solcelleparker – hverdagsstrøm bør komme fra solceller på tage og facader

    11.03.2026

  • Strøm til færgerne kan hjælper på Europas mange forurenede havnebyer

    11.03.2026

  • En af verdens største elfærger er sat i drift i dag – The Baltic Whale sejler Rødby-Puttgarden

    10.03.2026

  • Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk

    10.03.2026

  • Gennembrud for smeltesaltsreaktorer: Rent salt kan eliminere korrosion

    06.03.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik