• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltEnergi10. 05. 2023 | Allan Malmberg

Afviklingen af de regulerbare kraftværker går for hurtigt – vi vil mangle strøm i 2030

AktueltEnergi10. 05. 2023 | Allan Malmberg

Illustration: Dansk Fjernvarme

Udbygningen af den vedvarende energi har den effekt, at der er mindre behov for energi fra de decentrale kraftværker, som derfor bliver afviklet.

I forbindelse med udviklingen af mere vedvarende energi har kraftværkerne en vigtig funktion i at sikre elforsyningen, når vinden ikke blæser, og solen ikke skinner, samt levere værdifuld stabilisering af elnettet.

Ifølge en medlemsanalyse fra Dansk Fjernvarme går afviklingen dog hurtigere end antaget hos Energistyrelsen, og det kan have, vurderer brancheorganisationen, betydning for elforsyningssikkerheden i 2030.

– Det er kritisk, at den danske regulerbare elkapacitet falder drastisk de kommende år, hvor der er fuld fokus på at udbygge mere vind og solenergi. Det kan potentielt gå ud over vores elforsyningssikkerhed, fordi der ikke vil være elproduktion nok til at varetage den øgede elektrificering fra blandt andet varmepumper og elbiler i tilfælde af “dunkelflaute” – altså når solen ikke skinner og vinden ikke blæser, fortæller Henrik Rønne Thomsen, chefkonsulent i Dansk Fjernvarme.

I efteråret 2022 kunne Dansk Fjernvarme præsentere en analyse lavet af Energy Modelling Lab, der viste, at de danske regulerbare kraftværker afvikles hurtigere frem mod 2040 end Energistyrelsen antager, blandt andet fordi der ikke er økonomiske incitamenter i at holde værkerne ved lige. Den nye medlemsundersøgelse bekræfter disse konklusioner på lang sigt, men accelerer yderligere afviklingen på kort sigt.

Det vurderes, at elkapaciteten blandt de decentrale værker allerede i 2030 er 40 % af den nuværende decentrale regulerbare kapacitet. Frem mod 2040 falder kapaciteten med ca. 80 % sammenlignet med 2022, svarende til ca. 766 MW fra 996 MW til 230 MW.

– Den overvejende årsag til, at værkerne lukker er økonomi. Det er for dyrt at holde værkerne i drift mod en beskeden pris for at stå til rådighed. Det betyder, at flere selskaber vælger at lukke anlægget frem for at vedligeholde og drive det videre. Af den grund opfordrer vi til, at der tages politisk stilling til behovet for den regulerbare elproduktion og komme med konkrete initiativer, der sikrer den regulerbare elkapacitet i elforsyningen, siger Henrik Rønne Thomsen.

Kilde: Dansk Fjernvarme

Skrevet i: Aktuelt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Ventcroft bliver til NKT

AktueltBranchenytEl & Teknik14. 10. 2026

NKT omdøber det britiske Ventcroft Ltd til NKT, hvilket markerer næste skridt i virksomhedens succesfulde integration med NKT efter opkøbet i 2022. Ændringen bringer fabrikken i Runcorn, UK, fuldt ind under NKT-brandet. Ventcrofts ekspertise inden for brandsikker strømkabelteknologi kombineres

TP-Link og iFiber tilbyder danske boligforeninger gratis etablering af fibernet

AktueltEl & Teknik14. 10. 2026

TP-Link og danske iFiber indgår et samarbejde om en ny internetløsning målrettet danske boligforeninger. Løsningen kombinerer etablering af fibernet med Wi-Fi 7-teknologi og skal gøre det lettere for boligforeninger at tilbyde beboerne en hurtig og stabil internetforbindelse. En hurtig

Grundfos sætter fokus på smartere fjernvarmedrift på årets landsmøde

BranchenytTop14. 10. 2026

Fjernvarmesektoren er i udvikling, og det stiller nye krav til, hvordan værkerne driver og udvikler deres anlæg. Elektrificering og sektorkobling betyder blandt andet, at flere forskellige energikilder skal spille sammen, samtidig med at der fortsat er fokus på både driftssikkerhed og

Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

El & Teknik14. 10. 2026

Hvert minut, der bruges på opladning, er tabt transporttid. For at sikre, AGV'er og AMR'er kan være i drift så længe som muligt, er der behov for højt-ydende og holdbare lade- og dockinginterfaces. Korte opladningstider, sikker docking og pålidelige overførsel er afgørende. Hyppig docking,

Studerende tog til Skive for at arbejde med fremtidens teknologi

Branchenyt14. 10. 2026

De kom fra Aalborg Universitet, Aarhus Universitet Herning, Erhvervsakademi MidtVest og Syddansk Universitet med viden om blandt andet produktionsteknologi, produktionsdesign og supplychain management. I Skive ventede praksis… Under årets Case Competition på Skive College blev de studerende sat

Borkum Riffgrund 3 i kommerciel drift

AktueltEnergi12. 10. 2026

Havvindmølleparken Borkum Riffgrund 3, der ejes i fællesskab af Ørsted og Nuveen Infrastructure, er nu i kommerciel drift. Med en installeret kapacitet på 913 MW er Borkum Riffgrund 3 en af Tysklands største idriftsatte havvindmølleparker. Projektet er et bevis på, hvordan havvind i stor skala kan

Bravida Danmark A/S runder 1.000 elbiler

AktueltBranchenytFlåde12. 10. 2026

Bravida Danmarks flåde har netop rundet elbil nummer 1.000. Det gør teknikentreprenøren til Danmarks største flådeejer af elbiler, når man ser bort fra bilforhandlere samt udlejnings- og leasingselskaber. De 1.000 elbiler udgør i dag 49 procent af Bravidas samlede bilflåde. Flåden består af knap 600

Netværksforbundne elevatorer afslører store forskelle i døgnrytme

AutomationBranchenyt12. 10. 2026

København er den by i Europa, hvor man holder mest fast ved det traditionelle otte-til-fire-job. Det viser nye data, som elevator- og rulletrappefirmaet KONE har indhentet om brug af elevatorer i en række europæiske storbyer. Tallene fra KONE viser, at der i København er et helt tydeligt

NKT vinder kontrakt på tre landbaserede højspændingskabelprojekter fra Hamburger Energienetze

BranchenytEl & TeknikTop12. 10. 2026

Mens Hamborg forbereder sig på et stigende elforbrug som følge af elektrificeringen og energiomstillingen, skal NKT støtte distributionssystemoperatøren Hamburger Energienetze med levering af tre højspændingskabelprojekter, der styrker byens 110 kV-net. Hamburger Energienetze har tildelt NKT tre

Morten Kammer markerer 30 år i BMS koncernen

Branchenyt12. 10. 2026

Morten Kammers karriere i BMS begyndte i efteråret 1996, da han tiltrådte som salgs- og projektchef i Kranløft. På det tidspunkt var virksomhedens aktiviteter inden for vindmølleindustrien koncentreret omkring det danske marked. I slutningen af 1990’erne blev det internationale fokus styrket, og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

  • Ansell Lighting

    Stærkt samarbejde om en moderne belysningsløsning

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fejlfinding i forsyningsnettet: Fra teori til hurtig diagnose

  • ECOFOSS A/S

    230V LED-bånd til professionel arbejdsbelysning

  • HIN A/S

    Sikkerhedssko skal også passe til en lang arbejdsdag

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fremtidens intelligente nødstrøm: Hjemmebatteriet indtager Danmark – men installationskvaliteten kræver det rette måleudstyr.

  • ECOFOSS A/S

    Udendørsbelysning til ethvert behov

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Snavsede solceller koster dyrt: Nyt webinar sætter fokus på effekttab

  • Shelly Group

    Shelly Device Finder – find den rigtige Shelly-enhed til opgaven

  • TEKLET ApS

    Når arbejdsdagen består af mange splidsninger, bliver ventetid en specifikation.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ventcroft bliver til NKT

    14.10.2026

  • TP-Link og iFiber tilbyder danske boligforeninger gratis etablering af fibernet

    14.10.2026

  • Grundfos sætter fokus på smartere fjernvarmedrift på årets landsmøde

    14.10.2026

  • Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

    14.10.2026

  • Studerende tog til Skive for at arbejde med fremtidens teknologi

    14.10.2026

  • Borkum Riffgrund 3 i kommerciel drift

    12.10.2026

  • Bravida Danmark A/S runder 1.000 elbiler

    12.10.2026

  • Netværksforbundne elevatorer afslører store forskelle i døgnrytme

    12.10.2026

  • NKT vinder kontrakt på tre landbaserede højspændingskabelprojekter fra Hamburger Energienetze

    12.10.2026

  • Morten Kammer markerer 30 år i BMS koncernen

    12.10.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}