• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BranchenytTop22. 09. 2025 | Allan Malmberg

Virksomheder gambler med NIS2 – lukrerer på at myndighederne er bagud

BranchenytTop22. 09. 2025 By Allan Malmberg

Jan Lemnitzer, adjunkt på Institut for Digitalisering på CBS, advarer om at Danmark er sårbart over for cyberangreb, indtil nye EU-regler er implementeret. Foto: CBS / Asbjørn Mølgaard Sørensen

Om mindre end 14 dage, den 1. oktober, er det skæringsdatoen for, hvornår alle, der er omfattet af NI2 skal være registreret. Allerede nu står det klart, at både nogle virksomheder og kommuner er dårligt forberedte.

– Nogle virksomheder gambler allerede med, at tilsynsmyndighederne ikke er klar. De overholder ikke reglerne. Reglerne findes, men så længe de ikke håndhæves konsekvent, vil virksomheder og kommuner udskyde at leve op til dem. Og det gør os sårbare.

Det siger Jan Lemnitzer, adjunkt ved Copenhagen Business School, hvor han forsker i europæisk cybersikkerhedspolitik og blandt andet rådgiver om implementeringen af EU’s NIS2-direktiv.

– Vi står over for den største cybertrussel nogensinde, men vi er ikke klar. Truslerne kommer både fra kriminelle ransomware-grupper, der afpresser virksomheder, og fra fjendtlige statsaktører.

NIS2 udvider definitionen af kritisk infrastruktur. Det er ikke længere kun store banker og energiselskaber, der skal kunne dokumentere, at de håndterer cyberrisici.

Nu er også kommuner, busselskaber, spildevandsanlæg og mange mellemstore virksomheder med over 50 ansatte omfattet af direktivet.

At kommunerne er med giver god mening, vurderer Jan Lemnitzer. De ligger inde med enorme mængder persondata og leverer vitale ydelser i et digitaliseret samfund. Men de er samtidig blandt de dårligst forberedte på at forsvare sig.

– Kommunerne er nu klassificeret som kritisk infrastruktur, og det giver mening, fordi de rummer så mange følsomme data og driver essentielle tjenester. Men deres cyberforsvar er svagt. De har hverken ekspertisen eller budgetterne. De kan ikke tiltrække topeksperter, og politisk ville det være meget upopulært at tage penge fra børnehaver for at betale for DDoS-beskyttelse, siger han.

Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab har hovedansvaret, men håndhævelsen af NIS2-direktivet bliver fordelt på ti forskellige myndigheder indenfor ti forskellige sektorer.

Tanken er, at hver myndighed skal kontrollere, om organisationer i deres sektor håndterer cyberrisici korrekt. Men i praksis mangler de fleste kompetencerne til det, vurderer Jan Lemnitzer.

Ifølge ham vil denne opdeling og mangel på ekspertise betyde, at håndhævelsen sandsynligvis bliver langsom og inkonsekvent. Og så længe reglerne ikke håndhæves, vil mange virksomheder og kommuner udskyde investeringer i overholdelse.

Kilde: Copenhagen Business School

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Lemvigh-Müller åbnede ny håndværkerbutik i Sønderborg

Branchenyt08. 10. 2025

Lemvigh-Müller har åbnet dørene til en helt ny håndværkerbutik i Sønderborg. Den nye butik rummer næsten 1.000 kvadratmeter butikslokale og et samlet lejemål på 1.280 kvadratmeter. Dermed er der plads til et endnu bredere sortiment på hele 11.000 varenumre. - Udgangspunktet har været at skabe den

Hofor opfører solcellepark langs Vestmotorvejen ved Sorø

AktueltEnergi08. 10. 2025

Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, HOFOR, begynder nu opførelsen af Fjenneslev Solcellepark langs Vestmotorvejen ved Sorø. Parken vil i 2027 forsyne over 50.000 husstande med grøn strøm. Solcelleparken vil kunne levere grøn strøm svarende til 51.000 danske husstandes årsforbrug. Parken

Varmepumpeindustrien er flyttet ind hos Tekniq

Branchenyt08. 10. 2025

Brancheorganisationen Varmepumpeindustrien (VPI) har valgt erhvervsorganisationen Tekniq som sit nye sekretariat. Beslutningen bygger på den faglige tyngde, digitale førerposition og brede brancheindsigt, erhvervsorganisationen har. Det er ydermere et led i strategien om at skabe værdifulde

Organisation lancerer 45 forslag til kommende finanslovsudspil

EnergiTop08. 10. 2025

Motoren, der får hele maskineriet til at køre, er bogstavelig talt elektrisk: Danmark skal drives på meget mere grøn strøm i fremtiden. Derfor opfordrer Green Power Denmark i sit nye finanslovsudspil til, at der sættes et bindende elektrificeringsmål for Danmark, som skrives direkte ind i

Fra krav til kontrol – bliv klar til fremtidens elnet på et kommende seminar

AktueltBranchenytEnergi07. 10. 2025

Elektrificeringen accelererer, og presset på elnettet vokser. Nye installationer og kundetyper stiller større krav til plan-lægning og elkvalitet – og konsekvenserne kan være store, hvis kravene ikke overholdes. Harmoniske forstyrrelser er en af de største udfordringer lige nu. De kan påvirke

Omlægning af støttepuljer og 100 procent rabat på vejbeskatningen skal sikre flere ellastbiler

AktueltEnergiFlåde03. 10. 2025

Omlægning af den tunge trafik fra diesel til el går slæbegear. Derfor kom Rådet for Grøn Omstilling med en stribe forslag til en hurtig elektrificering af lastbilsflåde i forbindelse med, at Rådhuspladsen i København var omdannet til showroom for ellastbiler. Et af de mere overraskende elementer

Over 100.000 arbejder i energisektoren – langt de fleste af dem vest for Storebælt

AktueltBranchenyt03. 10. 2025

Stadig flere arbejder i den danske energisektor. Det viser en opgørelse foretaget af Green Power Denmark. I indgangen til 2023 var det lige omkring 100.000, der arbejdede i sektoren, men et år senere, var det ansat steget med over 7.000. Energisektoren spænder lige fra industrivirksomheder, som

Hver anden dansker er uvidende om reglerne for autoriseret håndværker-arbejde

BranchenytTop03. 10. 2025

Arbejdet med el-installation kræves udført af autoriserede faglærte. Det samme gælder for vand og gas, men ifølge en ny undersøgelse lavet af YouGov for Gjensidige og erhvervsorganisationen Tekniq, vælger hver sjette dansker en anden løsning. Her er det i stedet folk uden autorisation, der står

Lancerer ny hybrid-plug med en bæreevne på mere end 460 kilo

Materiel03. 10. 2025

fischer er på gaden med en ny hybrid-plug, der kan håndtere belastninger på op til 462 kilogram. HybridPower er udviklet efter omfattende forskning, testning og finjustering og kombinerer de bedste egenskaber fra nylon og metal. - En plug, der kan håndtere så høje belastninger og samtidig er nem

Lokalt Esbjerg firma oplever stor efterspørgsel på nødstrømsanlæg

Energi03. 10. 2025

Med base fra Esbjerg oplever den specialiserede generator virksomhed Watter ApS i øjeblikket en stor efterspørgsel på generatorer og nødstrømsanlæg i alle størrelser og med leveringer til hele Danmark. Der er over de seneste par måneder set en øget interesse fra private såvel som erhverv til at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ABB

    Markant stigning i spændingsdyk i elnettet koster virksomheder millioner

  • Lan-Com

    Lan-Com A/S introducer samledåse til alarm-installationer

  • TEKLET ApS

    Kabelstripper specifikt til kabler med tynd yderkappe

  • Signify Denmark A/S

    Fremtidens industribelysning med Signify

  • ODU Denmark

    USB-C forbindelser til ekstreme driftsforhold i industri og forsvar

  • Signify Denmark A/S

    Signify på HI-messen 2025: stor succes

  • Eaton

    Strøm med omtanke: Elektrisk sikkerhed som strategisk investering

  • TEKLET ApS

    Faglig fordybelse og træning i fiberoptiske løsninger

  • Signify Denmark A/S

    Signify styrker myCreation med nye funktioner

  • Signify Denmark A/S

    Tidløst design og ikonisk belysning: Copenhagen armaturet

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Lemvigh-Müller åbnede ny håndværkerbutik i Sønderborg

    08.10.2025

  • Hofor opfører solcellepark langs Vestmotorvejen ved Sorø

    08.10.2025

  • Varmepumpeindustrien er flyttet ind hos Tekniq

    08.10.2025

  • Organisation lancerer 45 forslag til kommende finanslovsudspil

    08.10.2025

  • Fra krav til kontrol – bliv klar til fremtidens elnet på et kommende seminar

    07.10.2025

  • Omlægning af støttepuljer og 100 procent rabat på vejbeskatningen skal sikre flere ellastbiler

    03.10.2025

  • Over 100.000 arbejder i energisektoren – langt de fleste af dem vest for Storebælt

    03.10.2025

  • Hver anden dansker er uvidende om reglerne for autoriseret håndværker-arbejde

    03.10.2025

  • Lancerer ny hybrid-plug med en bæreevne på mere end 460 kilo

    03.10.2025

  • Lokalt Esbjerg firma oplever stor efterspørgsel på nødstrømsanlæg

    03.10.2025

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik