• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop24. 05. 2023 | Allan Malmberg

Vi har ikke land nok – 140 procent af Danmarks areal er allerede booket op

EnergiTop24. 05. 2023 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

Danmark er som bekendt ikke særligt stort, men det er åbenbart endnu mindre, end de fleste tror. For på nuværende tidspunkt er det, ifølge Teknologirådet, booket 140 procent til alt fra landbrug over vedvarende energi til beskyttet natur.

Og det går ikke. Men det er hjælp på vej.

– Når der er så mange planer for Danmarks lille areal, er vi nødt til at foretage kompromisser, og det kræver adgang til store mængder af data, hvis vi skal sikre at de rigtige miljøhensyn prioriteres, siger Ulf Kjellerup, der er senior juridisk rådgiver hos COWI.

Det skal det populære arealværktøj, Arealdata.dk, hjælpe med, efter det fællesoffentlige datasamarbejde, Danmarks Miljøportal, netop har fordoblet antallet af datalag på platformen. Et datalag er fx en simulering af oversvømmelse ved vandstandsstigninger, kort over lavbundsjorde, eller aftaler om grundvandsbeskyttelse – og hundredvis af andre typer af data.

– For landområder sker der hele tiden en afvejning mellem klima, biodiversitet, energi, landbrug, byggeri, rekreative formål osv. Med digitalisering og let adgang til flere data kan vi gøre det komplekse så simpelt, at det er overskueligt og transparent, så der sikres mere demokratisk arealanvendelse, siger Nils Høgsted, der er sekretariatsleder i Danmarks Miljøportal.

Ifølge Ulf Kjellerup fra Cowi øger de flere data hastigheden på beslutningsprocesser. Det kan være vigtigt for biodiversiteten, fordi EU vedtog en nødforordning efter den seneste energikrise, og den skal sætte fart på udvælgelsen af områder til vedvarende energi, som betyder at myndighederne det næste halvandet år ikke behøver at tage samme grad af hensyn til biodiversitet.

– Tidsforbruget ved godkendelse af projekter kan være enormt, når der ikke er data, eller det er svært at finde de data, der er nødvendige for at opnå en godkendelse, siger Ulf Kjellerup.

– Hvis myndighederne eksempelvis mangler data, mens de leder efter de store områder til solcelleanlæg, som de skal opføre inden 2030, risikerer vi at åbne landskaber udpeges som egnede, fordi vi ikke har den nødvendige viden om miljøkonsekvenserne, der først kan vise sig senere. Derfor er det fantastisk, at vi nu har adgang til langt flere vurderinger, der allerede er udarbejdet, siger han.

Kilde: Danmarks Miljøportal

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Prisfald i juli gav elbilister flere billige ladetimer – og samtidig flere timer med negative elpriser

Energi05. 08. 2026

Landets mange elbilister har i juli kunnet nyde godt af faldende elpriser, der i flere tilfælde midt på dagen har været helt i bund. Elpriserne har i juli taget et lille dyk sammenlignet med juni, der endte som en af årets allerdyreste måneder. Den rene elpris er i juli faldet med syv procent

Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile modeller – i juli var 97 procent elbiler

EnergiFlådeTop05. 08. 2026

Det er efterhånden sjældent, at bilsælgerne skal fortælle nye bilejere, hvor tankdækslet sidder. Sølle tre procent af alle nye biler i juli var fossile - resten var elbiler. Det er ny rekord. Regner man alle solgte biler med, altså også erhvervsbilerne, var det lige over 80 procent af alle biler,

Green Power Denmark henter sin nye viceadm. direktør hos Miljøministeriet

AktueltBranchenyt05. 08. 2026

Martin Hansen bliver ny viceadm. direktør i Green Power Denmark med ansvar for Industri og Energiproduktion. Områderne omfatter den grønne energiproduktion i Danmark samt de mange industrivirksomheder i den danske værdikæde. Han overtager posten efter Jan Hylleberg, som stopper i Green Power

Sono Danmark: Sikkerheden ved opladning af elcykler bliver i alt for grad ignoreret

AktueltEnergiFlåde05. 08. 2026

Elcyklen er blevet en fast del af hverdagen for mange danskere, men sikkerheden omkring opladningen halter efter. I dag oplades cykelbatterier, hvor end det er belejligt; i kældre, opgange, kontorer og fællesarealer. Det skaber alvorlige brandrisici for både beboere, virksomheder og bygningsejere.

Ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S

Branchenyt05. 08. 2026

Hos HIM er man glade for at kunne byde Dennis Bjørnsholm velkommen som ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S.Dennis kommer med solid erfaring fra den tekniske branche, hvor han de seneste 6 år har arbejdet hos Solar Danmark – og før det 6 år hos Hilti Danmark. Begge steder med fokus på

Elektriske luksusrejser stikker til søs – Candela P-12 Voyager “flyver” næsten lydløst og jævn over vandet

EnergiFlåde03. 08. 2026

Glem bumpede speedbådsture til din drømmedestination. Den svenske skibsbygger Candela præsenterer den første P-12 Voyager, et elektrisk fartøj, der tilbyder et nyt niveau af luksus til søs: at flyve næsten lydløst over bølgerne med overlegen komfort muliggjort af computere og software. - I årtier

Koble med første partner i Sønderjylland

AktueltBranchenyt03. 08. 2026

Med optagelsen af El-Centrum ApS i Tønder som den 22. virksomhed i Koble har det multi-lokale partnerskab nu taget første spadestik til sin etablering i Sønderjylland. Koble ApS blev etableret i slutningen af 2022 og er siden da vokset til at omfatte 21 installatørvirksomheder. Med dagens

Stor efterspørgsel på elektrikere, men på Fyn stikker det helt af

BranchenytEnergiTop03. 08. 2026

Efterspørgslen på autoriserede elinstallatører stiger over hele landet. Men på Fyn er udviklingen markant større end alle andre steder - og nu søger 3byggetilbud.dk flere elinstallatører, der tager opgaver på Fyn for at følge med. Elbiler, varmepumper og solcelleanlæg fylder mere og mere i de

Stor opgradering af Korsørs elnet er nu færdig

Energi03. 08. 2026

Der er fart på Vestsjællands elektrificering, og det øger kravene til elnettet. Derfor har Cerius nu gennemført en stor investering i området ved Korsør. Storebæltsbroen er et af de vigtigste trafikale knudepunkter i landet, og i takt med at antallet af elbiler på vejene stiger, så øges behovet

Caverion opkøber BS Sikring og Elteknik og styrker sin sikringsforretning i Danmark

AktueltBranchenyt03. 08. 2026

Caverion Danmark har indgået en aftale om opkøb af sikringsvirksomheden BS Sikring og Elteknik ApS. Virksomheden har en årlig omsætning på ca. 22 mio. DKK og beskæftiger 14 medarbejdere. Opkøbet understøtter Caverions strategi om bæredygtig vækst og styrker samtidig virksomhedens position inden

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    En elektriker bliver aldrig helt færdig med at nørde.

  • TEKLET ApS

    Du kan aldrig inspicere dine fiberender for meget.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Find skjulte fejl i fuld drift med det nye akustiske kamera Megger MPAC208

  • Phoenix Contact A/S

    Drift og signalering genopfundet

  • SG Armaturen A/S

    SG Smart 3,0

  • ABB

    Så let forvandler du 70’er villaen til et smart home

  • Eaton

    Sådan kan moderne transformere bidrage til at reducere nettab

  • ODU Denmark

    Hent kataloget med ODU-MAC® og ODU-DOCK Silver-Line stik

  • ODU Denmark

    Hybridstikket, der passer ind, hvor pladsen er trang

  • Ansell Lighting

    Exa Floodlight – Kvalitet og ydeevne går hånd i hånd

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Prisfald i juli gav elbilister flere billige ladetimer – og samtidig flere timer med negative elpriser

    05.08.2026

  • Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile modeller – i juli var 97 procent elbiler

    05.08.2026

  • Green Power Denmark henter sin nye viceadm. direktør hos Miljøministeriet

    05.08.2026

  • Sono Danmark: Sikkerheden ved opladning af elcykler bliver i alt for grad ignoreret

    05.08.2026

  • Ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S

    05.08.2026

  • Elektriske luksusrejser stikker til søs – Candela P-12 Voyager “flyver” næsten lydløst og jævn over vandet

    03.08.2026

  • Koble med første partner i Sønderjylland

    03.08.2026

  • Stor efterspørgsel på elektrikere, men på Fyn stikker det helt af

    03.08.2026

  • Stor opgradering af Korsørs elnet er nu færdig

    03.08.2026

  • Caverion opkøber BS Sikring og Elteknik og styrker sin sikringsforretning i Danmark

    03.08.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}