• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Energi16. 09. 2022 | Allan Malmberg

Tønder siger nej – vil ikke have et nyt testcenter for vindmøller

Energi16. 09. 2022 By Allan Malmberg

Først skulle de stå ved Ballum, bagefter skulle vindmøller fra et tredje nationalt testcenter placeres i Tøndermarsken, men Tønder Kommune har afvist begge områder. Faktisk forstår Tønders borgmester Jørgen Popp Petersen, slet ikke, hvordan Indenrigs- og Boligminister, Christian Rabjerg Madsen, kunne komme på at vælge Tøndermarsken som et alternativ til Ballum.

Jeg forstår bestemt godt behovet for et nyt testcenter, og bakker helt op om hele visionen for den grønne omstilling. Men jeg forstår til gengæld overhovedet ikke, hvorfor man nu også overvejer en placering i et af de mest naturskønne områder af Danmark, som ovenikøbet er fredet – og det har jeg også meddelt ministeren, fortæller Jørgen Popp Petersen.

Tøndermarsken blev underlagt fredningsbestemmelser tilbage i 1988. Hensigten var – og er fortsat – at sikre og beskytte det fremtidige fugleliv, naturen og kulturarven. Derfor er det i dag fx forbudt at opføre nye bygninger og anlæg i området, lige som der er regler for dyrkningen af arealerne.

Der findes i dag to nationale testcentre – et i Havsøre nord for Nissum Fjord og et i Østerild i Thy. Testcentrene tester prototypevindmøller, og den politiske plan er at der på det tredje testcenter skal opføres otte møller på op til 450 meters højde, lige som der også bygges tekniske anlæg, bygninger og veje.

Beslutningen om opførslen af et nyt testcenter er taget af regeringen, Venstre, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti og Liberal Alliance. Baggrunden er, at Regeringen sammen med regeringerne i Tyskland, Belgien og Nederlandene har en målsætning om at tidoble kapaciteten af havvindkraft frem mod 2050.

Det er Bolig- og Planstyrelsen der har stået for den indledende screening for det tredje testcenter i samarbejde med vindbranchen (Green Power Denmark), Danmarks Tekniske Universitet (DTU) og Energistyrelsen.

Den endelige politiske beslutning forventes at blive taget af aftalekredsen på Christiansborg sidst i 2022 eller først i 2023.

Træffes der her en politisk beslutning om, at der skal etableres et tredje nationalt testcenter, vil den efterfølgende planlægnings- og etableringsfase strække sig over perioden 2023 til 2027.

Kilde: Tønder Kommune

Skrevet i: Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

Branchenyt19. 08. 2026

Når Danmark investerer milliarder i et stærkere forsvar, skal pengene også være med til at skabe danske arbejdspladser og styrke danske leverandører. Det mener et flertal af danskerne ifølge en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for erhvervsorganisationen TEKNIQ. To ud af tre danskere mener,

Clever overtager Powered by E.ON Drive & Clever i Danmark

AktueltEnergiFlåde19. 08. 2026

Clever overtager det fulde ejerskab af Powered by E.ON Drive & Clevers danske ladenetværk med 48 lynladepunkter. Som led i en særskilt aftale bliver E.ON Drive Infrastructures lynladestation ved afkørsel 56 Horsens Vest på E45 også en del af Clevers offentlige ladenetværk. Begge aftaler

Bliv klogere på delebiler i Frederiksberg Kommune

EnergiFlåde19. 08. 2026

Lørdag den 22. august ruller flere delebilsoperatører ind på John Winthers Plads ved Frederiksberg Rådhus. Man får dermed mulighed for at se en delebil helt tæt på, høre mere om, hvordan delebiler fungerer, og stille spørgsmål til operatørerne. Borgmester Michael Vindfeldt (S) glæder sig: -

TEKNIQ: Danske hjem kan aflaste et presset elnet

AktueltEnergi19. 08. 2026

En ny undersøgelse fra erhvervsorganisationen TEKNIQ viser, at husstandsbatterier og integrerede energiløsninger vinder frem, hvilket gør private hjem til aktive medspillere i et elnet, der er nået til bristepunktet. - En stor del af svaret på udfordringerne i elnettet findes allerede i de danske

2026 ender med at blive det dyreste år for danske elkunder siden energikrisen i 2022

EnergiTop19. 08. 2026

Trods en varm og solrig sommer har det været en dyr sommer for danske elkunder. Alt tyder på, at 2026 bliver det klart dyreste år for danske elkunder siden energikrisen. Det viser en opgørelse fra Andel Energi, der også forudser en dyr vinter. Med en gennemsnitspris på ca. 81 øre per

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen – er hentet fra egne rækker

Energi17. 08. 2026

Norlys henter ny energidirektør i egne rækker. Ellen Trolle er indtrådt som ny direktør for Norlys’ energiforretning, hvor hun skal videreudvikle forretningen til at møde kundernes behov på et energimarked i hastig forandring. Ellen Trolle begyndte i Norlys i 2022 som direktør for kundeservice i

Trods voldsomme salgstal måned efter måned er der stadig lang vej til at elbilerne for alvor overtager vejene

EnergiFlådeTop17. 08. 2026

Når det gælder elbiler er der to tal, der er værd at holde øje med. Det er de månedlige opgørelser over, hvor stor en andel, elbilerne udgør af det samlede salg. Her lå fx Danmark på lige over 80 procent i den forrige måned. Det andet tal er elbilernes andel af den samlede bilpark. Det giver en

Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

AktueltEnergi17. 08. 2026

Godt vejr betyder typisk flere kunder i de lokale spisesteder, campingpladser og iskiosker, som derfor skal fylde lagrene op med råvarer fra Cash & Carry-butikkerne. Samtidig medfører solskin, at kædens nye solcelleanlæg har de bedste vilkår for at producere grøn strøm. Etableringen af

Byggepladsen: Husk sikkerheden i varmen

ArbejdstøjBranchenyt17. 08. 2026

Sommerferien har været varm, og med udsigt til endnu en hedebølge i slutningen af ugen er det fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning mens man er på arbejde. Men husk sikkerheden, lyder rådet til lederne i landets bygge- og håndværksvirksomheder. – Selv om håndværkere er vant

Tilbagevendt hedebølge kan gøre elpriserne i august til årets dyreste

AktueltEnergi17. 08. 2026

Halvvejs gennem august tegner måneden til at blive den dyreste i år, når det kommer til elpriserne. Selvom den gennemsnitlige elpris er høj, har august samtidig givet forbrugerne flere timer med nogle af de billigste priser på strøm i år. Halvvejs gennem august ligger den gennemsnitlige elpris

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Skjulte netfejl koster dyrt: Optimer din tilstandsbaserede vedligeholdelse i vind, forsyning og jernbane

  • Schneider Electric Danmark

    Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering​

  • TEKLET ApS

    Kursen er sat mod DALO Industry Days

  • Ansell Lighting

    RONDO: Præcis accentbelysning til arkitektoniske detaljer

  • Phoenix Contact A/S

    Perfekt beskyttelse til isolerede systemer

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Slut med tidskrævende fejlsøgning: Ny Fluke-jordfejlfinder minimerer nedetid i solcelleparker

  • HIN A/S

    Mød HIN på DALO Industry Days

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Maksimer sommersæsonen: Effektiv idriftsættelse og fejlfinding på 1500 V solcelleanlæg

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hvad har en god kop kaffe at gøre med måleteknologi?

  • TEKLET ApS

    Bergvik – når gulvet bliver en del af infrastrukturen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

    19.08.2026

  • Clever overtager Powered by E.ON Drive & Clever i Danmark

    19.08.2026

  • Bliv klogere på delebiler i Frederiksberg Kommune

    19.08.2026

  • TEKNIQ: Danske hjem kan aflaste et presset elnet

    19.08.2026

  • 2026 ender med at blive det dyreste år for danske elkunder siden energikrisen i 2022

    19.08.2026

  • Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen – er hentet fra egne rækker

    17.08.2026

  • Trods voldsomme salgstal måned efter måned er der stadig lang vej til at elbilerne for alvor overtager vejene

    17.08.2026

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    17.08.2026

  • Byggepladsen: Husk sikkerheden i varmen

    17.08.2026

  • Tilbagevendt hedebølge kan gøre elpriserne i august til årets dyreste

    17.08.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}