
Der er blevet byttet godt rundt på tallene bag den danske energiproduktion i løbet af de første ni måneder af 2023. Kulforbruget er fx faldet med 30 procent, mens elproduktionen af solceller er steget med 55 procent.
Tallene stammer fra Energistyrelsens opgørelse over energiforbruget, der samlet set i øvrigt er faldet med 1,8 procent sammenlignet med 2022.
Her er det bl.a. kulforbruget, som stikker af på den positive front. Samlet set er det som sagt faldet med over 30 procent, men på de centrale kraftværker er faldet helt oppe på lige over 38 procent.
Forbruget af naturgas var 10,8 procent mindre end i samme periode sidste år. Det er dog ikke et reelt fald i gasforbruget. Det var på mere beskedne 3 procent, men skyldes blandingsforholdet mellem naturgas og bionaturgas. Her er der kommet langt mere bionaturgas til. Her i 2023 er der næsten 33 procent bionaturgas i den samlede gas – det var på 26,8 procent i sammen periode sidste år.
Forbruget af vedvarende energi steg 0,3 procent. Vindmøllerne producerede 1,6 procent mindre. Til gengæld er der kommet langt flere solcelleanlæg i drift, og det skyder solenergien op med over 55 procent.
Kilde: Energistyrelsen