• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop21. 12. 2022 | Allan Malmberg

Storbyerne trækker mindst ekstra strøm til juleaften

EnergiTop21. 12. 2022 By Allan Malmberg

Juleaften er traditionelt en af de dage, hvor danskerne bruger langt mere strøm end på en normal decemberdag. Men det er langt fra lige fordelt, hvor i landet, der bliver suget ekstra meget strøm, viser tal fra Danmarks Statistik.

Det er nemlig ikke byerne, men derimod øerne, der trækker ekstra meget i kablerne. Helt i top er Fanø, hvor man den 24. december ser, at strømforbruget stiger med over 40 procent. Også Samsø (32,3) og Langeland (31,3) er godt med.

Helt modsat ser det ud i København, hvor ekstraforbruget kun er på sølle 0.9 procent, og dermed den kommune, hvor ekstraforbruget er mindst. Også Frederiksberg (3,2) og Aarhus Kommune (7,5) er helt i bund.

Fanø er suverænt den kommune i landet, hvor der bliver brugt mest el den 24. december i forhold til en gennemsnitlig decemberdag. Der er en klar tendens til, at mange jyske kommuner og sommerhuskommuner ligger pænt over gennemsnittet juleaftensdag, hvorimod København og visse omegnskommuner ligger i bund. Det kan tyde på, at mange i hovedstadsområdet ikke tænder kontakterne derhjemme og i stedet holder jul i sommerhus eller i Jylland, siger Thomas Eisler, fuldmægtig i Danmarks Statistik.

Kigger man på de faktiske tal, vil man på Fanø bruge cirka 6.500 KWh, mens københavnerne futter lige over 120.000 KWh af.

Også juledag den 25. december bliver der brugt mest el over gennemsnittet i Fanø kommune med 43,2 % og dernæst Varde kommune med 34,6 %.

På Frederiksberg og København kommune er forbruget 1. juledag faktisk hele 8,2 % mindre end en gennemsnits dag i december.

Også når vi zoomer ind på elforbruget time for time, ligger Fanø kommune helt i spidsen med en stigning på 61,7 % mellem kl. 16 og 17 ift. en gennemsnitlig decemberdag i 2021. Herefter følger øerne Samsø og Ærø med 52 %. og 47,6 %.

Vender vi tallene rundt, så bliver der ikke overraskende brugt relativ mindst el mellem kl. 16 og kl. 17 i København og Frederiksberg kommune med 12,0 % og 17,6 %.

Flæskesteg og julelys behøver dog ikke at være den eneste forklaring på, at elforbruget på Fanø ligger særlig højt, forklarer Thomas Eisler.

Selvom vi har meget præcise tal på, hvor meget el der bliver brugt, kan vi ikke vide, hvad den bliver brugt til. I 2021 fik mange en hvid jul med frostgrader. Fanø er også en kommune, hvor mange har varmepumper og elvarme, så det kan være med til, at Fanø skiller sig ud fra andre land- og sommerhuskommuner, siger Thomas Eisler.

Kilde: Danmarks Statistik

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Kreative tanker kan være med til at få unge til at vælge byggefagene som deres fremtid

AktueltBranchenyt15. 09. 2025

I den forgange uge var over 600 unge i gang med EuroSkills i Herning, men skal byggefagene også i fremtiden have nogle unge, dygtige lærlinge, gælder det om at tænke kreativt. Det mener Emilie Juel-Helwig, direktør for bæredygtighed i Sund & Bælt, der står bag byggeriet af Femern

Trefor kommer under eget tag i Rønne – skal bo i en tidligere PostNord-ejendom

AktueltBranchenytEnergi15. 09. 2025

De 25 Trefor-medarbejdere, der tager sig af den daglige drift og vedligeholdelse af det bornholmske elnet, kan se frem til at fod under eget bord. Den 1. oktober overtager elforsyningsselskabet en tidligere PostNod ejendom i Rønne. Tidligere boede selskabet til leje, men da lejemålet på

IT-værktøj kan give østdanskerne et indblik i elnettets styrke i deres nabolag – nu og i fremtiden

EnergiTop12. 09. 2025

Udtalelser om, at elnettet ikke kan holde til varmepumper og elbiler er hyppige i diskussionerne om den fremtidige elektrificering. Hvis man vil have data at diskutere ud fra - og ikke bare råbe i munden på hinanden - har Cerius Radius lanceret et nyttigt prognoseværktøj, der kan give overblik

Svensk advarsel mod at følge i deres fodspor – det har taget luften ud af elbilssalget

EnergiFlåde12. 09. 2025

Som det eneste land i Norden, mister elbilens terræn på det svenske marked. Mens man i Norge stort set kun sælger elbiler, og Danmark er tæt på 70 procent, ligger Sverige nede på cirka 34 procent. Et andel, der som sagt er faldet siden sidste år. Man kan også set det på bilmodellerne. Mens

Fra den 1. oktober er Cerius-Radius klar med de dyre vinter-tarifferne

AktueltEnergi10. 09. 2025

Om en lille måneds tid er det igen tid til at tænke ekstra meget over, hvornår man anvender strøm. Det er tid til vintertarifferne igen, melder det de østdanske netselskaber Cerius-Radius. Skiftet til vintertariffer er en del af det løbende rul i de danske netselskabers fælles tarifmodel.

1,6 mia. kr. skal øge den fysiske sikkerhed på cirka 350 el- og gasanlæg i Danmark

EnergiTop10. 09. 2025

I disse år er der meget fokus på de trusler, der kommer via nettet. Imidlertid skal man ikke være blind for de fysiske trusler. Derfor vil Energinet investere 1,6 mia. kr. i endnu bedre sikkerhed og overvågning på godt 350 el- og gasanlæg i Danmark. En investering der også skal sikre, at nye

Mulighed for at søge midler til innovation i Energy Cluster Denmark

Energi10. 09. 2025

Virksomheder og vidensinstitutioner kan nu søge støtte til forstudier og proof of concept-projekter i Energy Cluster Denmark. Støtten gives som en del af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses innovationsbevilling til den danske energiklynge. - Det her er en rigtig god mulighed for dem, der vil

Ladeoperatør reagerer på den nedsatte el-afgift – vælger at sætte serviceaftalen til ingenting

AktueltEnergiFlåde10. 09. 2025

Da regeringen valgte at gå ud med et forslag om at skære el-afgiften ned til blot 1 øre pr. kWh, var det samtidig en slag mod markedet for hjemmeopladning af elbiler. Her betalte mange elbilsejere en serviceaftale for at få adgang til refusion af netop elafgiften, men med den borte er der ingen

Konnektorer til lavvoltbelysninger målrettet steder med brug for kreative løsninger

BranchenytMateriel10. 09. 2025

HIN-agenturet Stäubli står bag en serie af konnektorer til lige-, T- eller X-formede forbindelser, som giver helt frie konfigurationsmuligheder med 4mm rør (indre diameter) til halogen- eller andre lavvoltbelysninger – til udstillinger eller andre steder, der kræver en kreativ løsning til

Fra i dag går det løs – EuroSkills bliver den største uddannelsesbegivenhed i Danmarks historie

BranchenytTop09. 09. 2025

I dag går det løs i Messecenter Herning. Det er tid for EuroSkills - europamesterskaberne i det god håndværk. Omkring 600 talentfulde, unge færdighedsatleter fra hele Europa vil konkurrere om EM-medaljer i 38 forskellige færdigheder. Tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen er

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    Fremtidssikret netværkstest til op til 10 Gigabit – Kom og se den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • Ample A/S

    Innovation inden for batteri- og solcellebeskyttelse er ikke bare et mål – det er vores ansvar!

  • Phoenix Contact A/S

    Ny 1-polet transientbeskyttelse VALVETRAB SPP

  • TEKLET ApS

    POLATIS optisk switching – til datacentre og testmiljøer med høje krav

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny OMICRON CMC 500

  • Signify Denmark A/S

    Bevar mørket – og få mere ud af lyset

  • NKT (Denmark) A/S

    Køb NOIKLX®90 Dca og få en gave!

  • BRADY A/S

    Casestudie: Hurtig opmærkning af fiberoptiske kabler

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Nysgerrig på datalogning med præcist data på HI25

  • TEKLET ApS

    Lysbrydning er ikke bare teori – det er fundamentet for optiske netværk.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kreative tanker kan være med til at få unge til at vælge byggefagene som deres fremtid

    15.09.2025

  • Trefor kommer under eget tag i Rønne – skal bo i en tidligere PostNord-ejendom

    15.09.2025

  • IT-værktøj kan give østdanskerne et indblik i elnettets styrke i deres nabolag – nu og i fremtiden

    12.09.2025

  • Svensk advarsel mod at følge i deres fodspor – det har taget luften ud af elbilssalget

    12.09.2025

  • Fra den 1. oktober er Cerius-Radius klar med de dyre vinter-tarifferne

    10.09.2025

  • 1,6 mia. kr. skal øge den fysiske sikkerhed på cirka 350 el- og gasanlæg i Danmark

    10.09.2025

  • Mulighed for at søge midler til innovation i Energy Cluster Denmark

    10.09.2025

  • Ladeoperatør reagerer på den nedsatte el-afgift – vælger at sætte serviceaftalen til ingenting

    10.09.2025

  • Konnektorer til lavvoltbelysninger målrettet steder med brug for kreative løsninger

    10.09.2025

  • Fra i dag går det løs – EuroSkills bliver den største uddannelsesbegivenhed i Danmarks historie

    09.09.2025

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik