• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Materiel05. 06. 2023 | Allan Malmberg

Støjdæmpende kasse forlænger levetiden på industriventilatorer

Materiel05. 06. 2023 By Allan Malmberg

Anvendelse af højt tryk kræver høje omdrejninger af industriventilatoren. Det giver støj – ofte også for højt i forhold til de krav arbejdsmiljøet tillader. Hidtidige lyddæmpende kasser kan reducere støjniveauet fra ventilatorerne, men da der som regel er tale om helt lukkede kasser, medfører det høje driftstemperatur, hvilket har en negativ indvirkning på ventilatorernes levetid.

Derfor har Elektror airsystems GmbH fra Ostfildern videreudviklet den lyddæmpende kasse. Box, som enheden kaldes, giver en lydreduktion på op til 29 dB(A), en aktiv selvkøling af ventilatoren samt vibrationsafkobling og kan tilmed udstyres med integreret styring.

Enheden gør det muligt at overholde de gældende arbejdsmiljøregler. Desuden fungerer den som en uafhængig enhed og afkobler dermed ventilatoren fra arbejdsmiljøet på stedet, hvilket øger driftssikkerheden.

Den fås i tre størrelser (S, M, L) og tre udstyrsvarianter (Basic, Digital, Professional). Den er egnet til højtryksventilatorer fra Elektrors HRD- og A-HP-serier.

Til styring af de anvendte ventilatorer kan der installeres frekvensomformere – også parametriserede direkte på ventilatoren eller på ydersiden af Boxen. Alternativt kan der installeres et styreskab med PLC-styring.

For en problemfri plug-and-play-integration, som en stand-alone-løsning eller som en del af et komplekst system indstiller ingeniørerne fra Elektror frekvensomformerne direkte til de nødvendige driftspunkter. Dette letter integrationen af BOX og Elektror-ventilatorerne.

Fra detaljeret gennemgang af krav med kunden til 3D-simuleringer beregner Elektrors ingeniører nøjagtigt, hvilken luftstrøm og hvilken luftydelse der er nødvendig på hvilket punkt for at opnå den ønskede effekt.

Takket være den kompakte Box kan disse systemløsninger installeres direkte på udstyret eller f.eks. over eksisterende transportbånd. Dette forkorter rør- og slangelængder og sænker dermed det nødvendige lufttryk. Det sparer energi og omkostninger.

Skrevet i: Materiel

Seneste nyt fra redaktionen

TEKNIQ: Klimamålet risikerer at snuble over elnettet

AktueltEnergi12. 06. 2026

Klimarådet advarer om, at kapacitetsbegrænsninger i elnettet kan blive en alvorlig barriere for elektrificeringen og klimamålene. Stærkt bekymrende, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Det er helt afgørende, at tekniske barrierer ikke får lov at spænde ben for de virksomheder og

400.000 har nu en ladeboks i indkørslen: Flere og flere oplader elbilen hjemme

AktueltEnergiFlåde12. 06. 2026

Elbilerne strømmer ud på de danske veje. I dag er mere end hver femte privatbil – over 620.000 i alt – elektrisk og forventningen er, at vi runder en million elbiler allerede næste år. Når så mange danskere skifter til elbil, skyldes det først og fremmest, at strøm er billigere end brændstof.

Schneider Electric sætter 2- og 2½-moduldåserne på hylderne

Materiel12. 06. 2026

Schneider Electric udvider den opdaterede LK FUGA AIR forfradåse-serie med de nye 2- og 2½-moduldåser, som fornyeligt landede på grossisternes hylder. Nyheden bygger videre på den stærkt positive modtagelse af de første størrelser og giver elektrikere endnu flere muligheder for at arbejde med den

NRGi advarer mod højere elafgift: El skal være det økonomisk oplagte valg

Energi12. 06. 2026

Den midlertidige sænkelse af elafgiften ser ikke ud til at blive forlænget fra 2028. Det vækker bekymring hos energi- og rådgivningskoncernen NRGi, som advarer mod at gøre strøm dyrere, netop som Danmark skal sætte fart på elektrificeringen. Siden årsskiftet har danske elkunder nydt godt af en

TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

Branchenyt10. 06. 2026

Tal fra TEKNIQs nye arbejdskraftundersøgelse viser, at rekrutteringspresset i det tekniske erhvervsliv er aftagende. Men billedet er skævt fordelt mellem brancherne, hvor især installationsvirksomhederne fortsat mangler kvalificerede medarbejdere. Det samlede rekrutteringspres er tippet over, så

SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

AktueltEnergi10. 06. 2026

Solceller behøver ikke ligne solceller. Det er visionen bag den nye SDU-spinout LayersTech, som udspringer af forskningen i organiske solceller ved Syddansk Universitet. Virksomheden udvikler avancerede lag- og folieteknologier, der kan gøre fremtidens solceller både mere holdbare, mere fleksible

Byggeriets ”grand old man” er ny bestyrelsesleder i We Build Denmark

AktueltBranchenyt10. 06. 2026

Michael H. Nielsen har gennem flere årtier været en markant stemme i bygge- og anlægsbranchen. Som tidligere direktør i Dansk Byggeri og i dag seniorrådgiver i CONCITO har han været med til at sætte retning for branchens arbejde med innovation, digitalisering og grøn omstilling. Derfor er WE

Planen ligger klar: Europa skal elektrificere sig ud af energikrisen

EnergiTop10. 06. 2026

Fire år efter lanceringen af REPowerEU er Europa fortsat udfordret af høje energipriser og stor afhængighed af importerede fossile brændsler. Derfor opfordrer Schneider Electric nu EU til at gøre op med status quo og præsenterer fem nye anbefalinger til hurtigt at accelerere

Energistyrelsen indgår kontrakt om fangst og lagring af 1,25 millioner ton CO₂ årligt

Energi10. 06. 2026

Danmarks største udbud for CO₂‑fangst, -transport og -lagring – CCS‑puljen – har nået sin afslutning. Energistyrelsen og selskabet Aalborg Portland A/S har indgået kontrakt om det hidtil største projekt inden for CCS herhjemme. Kontrakten er resultatet af Danmarks hidtil største udbud for

Salget af elbiler holder speederen i bund – private vælger nu stort set kun elbiler

EnergiFlåde08. 06. 2026

Efterhånden skal man lede længe efter bilejer, der har købt en ny fossilbil. I maj var andelen af private, der valgte biler oppe på næsten 96 procent. Der er købere til både benzin- og dieselbiler, men de skal findes i forskellige dele af erhvervslivet. Samlet set var andel af elbiler i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Slut med graveskader: Ny teknologi sikrer præcis lokalisering

  • GN belysning A/S

    3 typiske fejl, der kan forringe din belysning i butikker og lokaler 💡

  • TEKLET ApS

    Multimode vs. singlemode – hvorfor bruger vi stadig begge?

  • Ansell Lighting

    Aztec kåret som Årets Belysningsprodukt ved Electrical Awards i Irland

  • Solarpark A/S

    Solarpark besøger Intersolar Europe 2026

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Én måler til alle parametre: Ahlborn bryder grænserne for industriel datalogningshastighed

  • ECOFOSS A/S

    Professionel belysning og samarbejde gennem processen

  • LAN-COM A/S

    En PDU er ikke bare en strømfordeler

  • TEKLET ApS

    FTTA som et samlet system

  • Schneider Electric Danmark

    Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TEKNIQ: Klimamålet risikerer at snuble over elnettet

    12.06.2026

  • 400.000 har nu en ladeboks i indkørslen: Flere og flere oplader elbilen hjemme

    12.06.2026

  • Schneider Electric sætter 2- og 2½-moduldåserne på hylderne

    12.06.2026

  • NRGi advarer mod højere elafgift: El skal være det økonomisk oplagte valg

    12.06.2026

  • TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

    10.06.2026

  • SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

    10.06.2026

  • Byggeriets ”grand old man” er ny bestyrelsesleder i We Build Denmark

    10.06.2026

  • Planen ligger klar: Europa skal elektrificere sig ud af energikrisen

    10.06.2026

  • Energistyrelsen indgår kontrakt om fangst og lagring af 1,25 millioner ton CO₂ årligt

    10.06.2026

  • Salget af elbiler holder speederen i bund – private vælger nu stort set kun elbiler

    08.06.2026

Alle nyheder ›
 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik