
Mennesker med lange. videregående uddannelser har traditionelt set søgt uden om virksomheder indenfor byggebranchen. Men sådan er det ikke længere, viser tal fra Danmarks Statistik.
Andelen af medarbejdere med en videregående uddannelse i bygge- og anlægsbranchen er siden 2014 steget fra 1,4 til 3,0 procent.
Samtidig er antallet af medarbejdere med en erhvervsfaglig uddannelse kun steget beskedent i den samme periode.
– Begge grupper spiller en afgørende rolle i fremtidens løsninger. Som faglært kan man få en spændende karriere i de mange forskellige virksomheder, men det kan man faktisk også som akademiker. Det er nok bare ikke gået op for alle endnu, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
De tekniske brancher bevæger sig i retning af mere kompleksitet og samspil mellem fagområder. Grænserne mellem eksempelvis metalindustrien og byggeriet bliver gradvist mere flydende, i takt med at nye teknologier, energiformer og systemløsninger vinder frem.
– Den teknologiske udvikling stiller nye krav til virksomhederne – og dermed også til medarbejderne. Der sker en sammensmeltning af brancherne, hvilket åbner muligheder for andre medarbejdertyper. Og der er heldigvis flere med videregående uddannelser, som gerne vil slippe for at skubbe papirer fra den ene side af bordet til den anden, og i stedet skabe værdi i det tekniske erhvervsliv, siger Maria Schougaard Berntsen.
Kilde: Tekniq