• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBelysningEnergi12. 01. 2024 | Allan Malmberg

Smart City fylder 50 i år – men manglende vilje til investeringer sætter den i sneglegear

AktueltBelysningEnergi12. 01. 2024 By Allan Malmberg

Morten Lund Andersen, ingeniør Park og Mobilitet, Esbjerg Kommune.

I år er det et halvt århundrede siden idéen om Smart City så dagens lys i den amerikanske storby Los Angeles. Idéen om at drifte byen ved hjælp af dataindsamling kunne bredes ud til alle led – vejlys, kloak, trafikafvikling, detailhandel – kan man hente data, kan man i princippet anvende det.

Og det bliver gjort i forskellig udstrækning rundt om i verden, mens det er stort set gået i stå herhjemme. Det havnede som et buzzword, og derefter er det nærmest gået i glemmebogen.

Svaret skal formentligt findes i det politiske niveau, mener Morten Lund Andersen, ingeniør ved Park og Mobilitet i Esbjerg.

Han er ved at teste løsninger, som skal hjælpe byens busser hurtigere frem. Det handler om at opnå bedre service og bedre miljø. På sigt er der også overvejelser om Smart City-løsninger til udrykningskøretøjer og lastbiler, men hvor meget, det skal udvikles, er op til politikerne.

– Teknologien er der egentlig. Det er investeringen i den, der mangler. Nu gør vi en indsats for det i Esbjerg, men for mange kommuner vil politikerne først skulle blive enige om at slå til på det her emne. Jeg tror, at langt hen ad vejen, så mangler politikerne måske en lille smule information om, hvad Smart City-teknologierne egentlig giver, siger Morten Lund Andersen:

– Altså, de kan spare penge ved at investere i et nyt signalanlæg. Vi kan få borgerne hurtigere til og fra arbejde, gladere borgere, osv. Det tror jeg, ville sætte mere skub i udviklingen.

Og der er opbakning i den tanke hos Verdo Teknik, der har leveret den Smart City-løsning, som Esbjerg Kommune benytter. Afdelingschef Lars Bjerre-Harpøth er i hvert fald ikke i tvivl om, at Esbjerg snart vil høste endnu større glæde af de teknologiske frø, der er blevet sået igennem de seneste år.

– Teknologierne er blevet mere modne, og det, at vi i dag kan arbejde med levende og dynamiske data, gør en stor forskel. Det betyder, at vi kan begynde at forudse, hvordan flowet i trafikken skal være, og dermed kan vi både effektivisere og hente store miljøgevinster, siger Lars Bjerre-Harpøth:

– Vi kan for eksempel nudge folk til at parkere på bestemte steder eller tage mere offentligt transport, fordi der ikke er plads i byen. Vi vælger altid den nemmeste løsning, hvis vi skal noget, så hvis den nemmeste løsning er offentlig transport, og den bliver synliggjort for os, – så vælger vi den. Ellers er vi jo bare så ufattelig gammeldags. I det lys tror jeg på, at Smart City kan være med til at bidrage til, at vi ændrer på den måde, vi gør tingene på.

Esbjerg er en af de kommuner, som de seneste år har arbejdet målrettet på at anvende data og IT-løsninger til at udvikle infrastrukturen til gavn for borgerne og miljøet.

– Vi bruger efterhånden en del data til at styre og optimere trafiksignaler og gadelys, så borgerne kommer hurtigere på arbejde og hjem igen – og forhåbentlig oplever et bedre serviceniveau, fortæller Morten Lund Andersen.

Data bruges ikke alene til at sikre en effektiv afvikling af trafikken, men også til at øge sikkerheden:

– Vi har ude i selve midten af trafiksignalerne nogle sensorer, der detekterer cyklister. Det er med til at sikre, at der ikke opstår uheldige situationer, hvor bilister får grønt, så cyklister kommer i klemme.

I dag er der sensorer og detektorer i alle Esbjerg Kommunes signalanlæg.

Ifølge Lars Bjerre-Harpøth kan vi forvente at se en fortsat udvikling, hvor for eksempel data fra parkeringstavler vil blive bragt direkte ind i bilerne. Det er en udvikling, der bliver hjulpet på vej af, at teknologierne bliver mere og mere åbne. Det betyder, at tredjeparts virksomheder uden problemer kan trække på data og ud fra fælles standarder udvikle nye IT-løsninger.

Det er nærmest kun fantasien, der sætter grænser, og teknologierne er på ingen måder forbeholdt trafikken. Levende data kan lige så vel bruges til at sikre, at der kun bliver brugt ressourcer på at tømme skraldespande, når de er fyldte eller nedbringe støj eller bidrage til intelligent klimatilpasning eller noget helt fjerde.

Kilde: Verdo

Skrevet i: Aktuelt, Belysning, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Forsikringsselskab ud med kraftig opfordring: SMV´ere mangler en kriseplan ved cyberangreb

AktueltBranchenyt20. 10. 2025

Nordens største største forsikringsselskab, If, er ude med et opråb til især de helt små og mindre virksomheder - op til 50 ansatte. En undersøgelse har nemlig kortlagt, at mange af disse virksomheder ikke har en kriseplan for, hvordan et cyberangreb skal håndteres. For man bliver ramt - det er

Offentligt møde om arbejdet med det kommende nye 400 kV-kabel til Sverige

AktueltEnergiKabler20. 10. 2025

Danmark og Sverige er forbundet med elkabler, der ligger på bunden af Øresund. Især de to store kabelforbindelser på 400 kV er kritiske for forsyningssikkerheden. I 2020 blev den ene elforbindelse udskiftet. Og ifølge planen skal kablerne til det andet system skiftes næste år. Men før det kan

InstallatørGruppen byder velkommen til tredje schweiziske virksomhed

Branchenyt20. 10. 2025

InstallatørGruppen, der tidligere i år bød velkommen til de to første virksomheder i Schweiz, tilføjer i dag den schweiziske el-virksomhed, a3 Haustech AG. Den familieejede virksomhed er den første el-virksomhed i InstallatørGruppen i Schweiz. A3 Haustech AG med base i Regensdorf, Zürich, bliver

Udendørs vægbelysning skal bevare den mørke himmel – til gavn for flagremus og andre natdyr

BelysningTop20. 10. 2025

Normalt er udendørsbelysning beregnet til at lyse op, men det er ikke ligegyldigt, hvordan man gør. Hos en skole britiske Leicestershire, har man opsat udendørsbelysningen med en special funktion. Lamperne, der er fra Glamox, er designet til at bevare den mørke nattehimmel. Det er til gavn for

Bedre rammevilkår og færre regulatoriske barrierer skal sikre midler til grønne projekter

Energi20. 10. 2025

Regler, uklare rammer og usikkerhed udgør en barriere for mange projekter for nye grønne teknologier, der skal hjælpe med at nå klimamålet om CO2-neutralitet i 2050. Finans Danmark kommer med en række anbefalinger, der fjerner regulatoriske barrierer og give bedre rammevilkår, så finansieringen

Positive tegn – elektriker-uddannelsen er blevet et hit blandt mange unge

BranchenytTop15. 10. 2025

Elektriker-faget er blevet et hit blandt mange unge. Det viser nye tal fra Uddannelsesstatistik. Antallet af elektriker-lærlinge var i august det næsthøjeste nogensinde - kun overgået med et mulehår af tallet fra januar i år. Og elektrikerfaget står ikke alene - siden 2015 er antallet af nye

Ny butikschef i Lemvigh-Müllers håndværkerbutik i Sønderborg

Branchenyt15. 10. 2025

Den 1. september tiltrådte Martin Svendsen som ny butikschef i Lemvigh-Müllers håndværkerbutik i Sønderborg. Martin er et velkendt ansigt blandt områdets håndværkere. Han kommer fra en stilling som butikschef hos konkurrenten Brdr. Dahl i Sønderborg, hvor han de seneste tre år har stået i spidsen

Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

AktueltBranchenyt15. 10. 2025

Det er med stor sorg, at vi må fortælle, at vores hjertevarme og altid positive kollega – og ven – Marianne Dieckmann (61) ikke er hos os i denne verden længere. Marianne gik for nyligt bort efter i flere år at have kæmpet mod en kræftsygdom, som hun dog hverken lod forlag eller vores mange kunder

El-installatør på vej mod ny hæder – er blevet nomineret til Årets Læreplads

AktueltBranchenyt15. 10. 2025

I januar 2024 kunne Lasse Wagner Christiansen træde ind som den første handelselev nogensinde hos elinstallatøren i Horsens, VS Automatic. To år senere står de med en nominering til titlen som Årets Læreplads, og det er selvsamme Lasse Wagner Christiansen, der har været på spil igen. "Som

E.ON samler den offentlige opladning til elbiler under én hat

EnergiFlåde15. 10. 2025

Ét firma, én ladebrik, én applikation og ét brand! Fra udgangen af 2025 samler E.ON alle eMobilitet aktiviteter i et selskab, E.ON Drive Infrastructure Denmark under brandet E.ON Drive Public. E.ON Drive Infrastructure Danmark ejer og driver i forvejen selskabets offentlige ladeinfrastruktur i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU’er

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric deltager ved Dansk Fjernvarme Landsmøde 2025

  • ABB

    Markant stigning i spændingsdyk i elnettet koster virksomheder millioner

  • Lan-Com

    Lan-Com A/S introducer samledåse til alarm-installationer

  • TEKLET ApS

    Kabelstripper specifikt til kabler med tynd yderkappe

  • Signify Denmark A/S

    Fremtidens industribelysning med Signify

  • ODU Denmark

    USB-C forbindelser til ekstreme driftsforhold i industri og forsvar

  • Signify Denmark A/S

    Signify på HI-messen 2025: stor succes

  • Eaton

    Strøm med omtanke: Elektrisk sikkerhed som strategisk investering

  • TEKLET ApS

    Faglig fordybelse og træning i fiberoptiske løsninger

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Forsikringsselskab ud med kraftig opfordring: SMV´ere mangler en kriseplan ved cyberangreb

    20.10.2025

  • Offentligt møde om arbejdet med det kommende nye 400 kV-kabel til Sverige

    20.10.2025

  • InstallatørGruppen byder velkommen til tredje schweiziske virksomhed

    20.10.2025

  • Udendørs vægbelysning skal bevare den mørke himmel – til gavn for flagremus og andre natdyr

    20.10.2025

  • Bedre rammevilkår og færre regulatoriske barrierer skal sikre midler til grønne projekter

    20.10.2025

  • Positive tegn – elektriker-uddannelsen er blevet et hit blandt mange unge

    15.10.2025

  • Ny butikschef i Lemvigh-Müllers håndværkerbutik i Sønderborg

    15.10.2025

  • Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

    15.10.2025

  • El-installatør på vej mod ny hæder – er blevet nomineret til Årets Læreplads

    15.10.2025

  • E.ON samler den offentlige opladning til elbiler under én hat

    15.10.2025

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik