• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBelysningEnergi12. 01. 2024 | Allan Malmberg

Smart City fylder 50 i år – men manglende vilje til investeringer sætter den i sneglegear

AktueltBelysningEnergi12. 01. 2024 By Allan Malmberg

Morten Lund Andersen, ingeniør Park og Mobilitet, Esbjerg Kommune.

I år er det et halvt århundrede siden idéen om Smart City så dagens lys i den amerikanske storby Los Angeles. Idéen om at drifte byen ved hjælp af dataindsamling kunne bredes ud til alle led – vejlys, kloak, trafikafvikling, detailhandel – kan man hente data, kan man i princippet anvende det.

Og det bliver gjort i forskellig udstrækning rundt om i verden, mens det er stort set gået i stå herhjemme. Det havnede som et buzzword, og derefter er det nærmest gået i glemmebogen.

Svaret skal formentligt findes i det politiske niveau, mener Morten Lund Andersen, ingeniør ved Park og Mobilitet i Esbjerg.

Han er ved at teste løsninger, som skal hjælpe byens busser hurtigere frem. Det handler om at opnå bedre service og bedre miljø. På sigt er der også overvejelser om Smart City-løsninger til udrykningskøretøjer og lastbiler, men hvor meget, det skal udvikles, er op til politikerne.

– Teknologien er der egentlig. Det er investeringen i den, der mangler. Nu gør vi en indsats for det i Esbjerg, men for mange kommuner vil politikerne først skulle blive enige om at slå til på det her emne. Jeg tror, at langt hen ad vejen, så mangler politikerne måske en lille smule information om, hvad Smart City-teknologierne egentlig giver, siger Morten Lund Andersen:

– Altså, de kan spare penge ved at investere i et nyt signalanlæg. Vi kan få borgerne hurtigere til og fra arbejde, gladere borgere, osv. Det tror jeg, ville sætte mere skub i udviklingen.

Og der er opbakning i den tanke hos Verdo Teknik, der har leveret den Smart City-løsning, som Esbjerg Kommune benytter. Afdelingschef Lars Bjerre-Harpøth er i hvert fald ikke i tvivl om, at Esbjerg snart vil høste endnu større glæde af de teknologiske frø, der er blevet sået igennem de seneste år.

– Teknologierne er blevet mere modne, og det, at vi i dag kan arbejde med levende og dynamiske data, gør en stor forskel. Det betyder, at vi kan begynde at forudse, hvordan flowet i trafikken skal være, og dermed kan vi både effektivisere og hente store miljøgevinster, siger Lars Bjerre-Harpøth:

– Vi kan for eksempel nudge folk til at parkere på bestemte steder eller tage mere offentligt transport, fordi der ikke er plads i byen. Vi vælger altid den nemmeste løsning, hvis vi skal noget, så hvis den nemmeste løsning er offentlig transport, og den bliver synliggjort for os, – så vælger vi den. Ellers er vi jo bare så ufattelig gammeldags. I det lys tror jeg på, at Smart City kan være med til at bidrage til, at vi ændrer på den måde, vi gør tingene på.

Esbjerg er en af de kommuner, som de seneste år har arbejdet målrettet på at anvende data og IT-løsninger til at udvikle infrastrukturen til gavn for borgerne og miljøet.

– Vi bruger efterhånden en del data til at styre og optimere trafiksignaler og gadelys, så borgerne kommer hurtigere på arbejde og hjem igen – og forhåbentlig oplever et bedre serviceniveau, fortæller Morten Lund Andersen.

Data bruges ikke alene til at sikre en effektiv afvikling af trafikken, men også til at øge sikkerheden:

– Vi har ude i selve midten af trafiksignalerne nogle sensorer, der detekterer cyklister. Det er med til at sikre, at der ikke opstår uheldige situationer, hvor bilister får grønt, så cyklister kommer i klemme.

I dag er der sensorer og detektorer i alle Esbjerg Kommunes signalanlæg.

Ifølge Lars Bjerre-Harpøth kan vi forvente at se en fortsat udvikling, hvor for eksempel data fra parkeringstavler vil blive bragt direkte ind i bilerne. Det er en udvikling, der bliver hjulpet på vej af, at teknologierne bliver mere og mere åbne. Det betyder, at tredjeparts virksomheder uden problemer kan trække på data og ud fra fælles standarder udvikle nye IT-løsninger.

Det er nærmest kun fantasien, der sætter grænser, og teknologierne er på ingen måder forbeholdt trafikken. Levende data kan lige så vel bruges til at sikre, at der kun bliver brugt ressourcer på at tømme skraldespande, når de er fyldte eller nedbringe støj eller bidrage til intelligent klimatilpasning eller noget helt fjerde.

Kilde: Verdo

Skrevet i: Aktuelt, Belysning, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Koble med 6. partner i Midtjylland – og den 21. virksomhed på landsplan

Branchenyt15. 04. 2026

Med optagelsen af VA EL ApS i Randers som den 21. virksomhed i Koble har det multi-lokale partnerskab etableret sig solidt i Midtjylland. Koble ApS blev etableret i januar 2023 og er siden da vokset til at omfatte 21 installatørvirksomheder. Med dagens optagelse af VA EL ApS dækker partnerskabet

Test afslører manglende mærkning af LED-rør – men selve teknikken er for det meste i orden

BelysningTop15. 04. 2026

LED-rør har en god og en dårlig side, slører en test foretaget af Europa-Kommissionens Generaldirektorat for det Indre Marked, Erhvervspolitik, Iværksætteri og SMV’er; DG GROW Det gode er, at alle 58 testede rør bestod test for brandsikkerhed, sikkerhed ved fejl, sundhedsrisici fra intenst lys og

Der er kommet nyt og bedre lys på Kærlighedsstien nedenfor Koldingshus

AktueltBelysning15. 04. 2026

Nu er det blevet endnu hyggeligere at gå en tur på Kærlighedsstien nedenfor Koldinghus - både i de lyse og i de mørke timer. De gamle og nedslidte lysarmaturer langs Kærlighedsstien er blevet udskiftet med 40 parklamper i et arkitektonisk, tidløst design. Lamperne er valgt i samarbejde med Slots-

DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

AktueltEnergi15. 04. 2026

I Fredericia findes et særligt energimiljø, som fungerer som et unikt laboratorium for energiløsninger i fuld skala. Her er energiproduktion, datacenterkapacitet, store forbrugere, el‑systemansvarlige, industri og infrastruktur samlet på ét sted, hvor aktører på tværs af sektorer mødes om konkrete

Energinet skal opdatere og konsolidere metoder for fastsættelse af nettariffer

Energi15. 04. 2026

Energinet skal opdatere og konsolidere virksomhedens tarifmetoder så de kommer i overensstemmelse med krav om gennemsigtighed i EU’s elmarkedsforordning. Det fremgår af en afgørelse fra Forsyningstilsynet. Forsyningstilsynet har påbudt Energinet at opdatere og konsolidere virksomhedens

Flere solskinstimer i marts sendte elprisen nedad

Energi13. 04. 2026

De mange solskinstimer i løbet af marts sendte elprisen nedad. Trods international uro og generelt stigende energipriser, er den gennemsnitlige elpris i Østdanmark nemlig faldet fra ca. 84,7 øre per kilowatt-time i februar til ca. 72,5 øre i marts - før skatter, afgifter mv. (Vestdanmark: ca. 72,9

Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

Energi10. 04. 2026

Når elnettet også i fremtiden skal udgøre et robust fundament for elektrificeringen og fastholde den høje forsyningssikkerhed i området omkring Haslev, så var det nødvendigt med en opgradering af nettet. Derfor har netselskabet Cerius netop færdiggjort en investering på næsten 100 mio.

Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

AktueltArbejdstøj10. 04. 2026

Ahlsell har fået grønt lys af konkurrencemyndighederne til opkøbet af SJEB A/S og går endnu en størrelse op på markedet for arbejdstøj og sikkerhedsudstyr.​ Hvor Ahlsell er en del af Nordens førende tekniske distributør med et sortiment på mere end en halv million varenumre, har SJEB siden 2008

Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

AktueltBranchenyt10. 04. 2026

To uger før DM i Skills 2026 byder op imod 50.000 gæster velkommen i Hjørring, ramte stormen "Dave" Nordjylland. Flere af de store telthaller, der skal huse danmarksmesterskaberne blev beskadiget og et af teltene på 20x150 meter blev totaltskadet og blæste væk. SkillsDenmark, Hjørring Kommune og

Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

EnergiTop10. 04. 2026

Overgangen til elbaseret fjernvarme er for nuværende den største trækhest til elektrificering af det danske samfund. Forsinkelserne i det danske elnet betyder dog, at det nok ikke kommer til at få helt efter bogen. Over de næste 5 år ønsker fjernvarmesektoren som minimum at investere i 1,8 GW

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • TEKLET ApS

    Vidste du, at kabel- og rørgennemføringer kan tætnes effektivt uden værktøj – og uden permanent lukning?

  • Phoenix Contact A/S

    Ny speed starter til motorer op til 7,5 kW udvider anvendelsesmulighederne

  • NKT (Denmark) A/S

    En klasse bedre

  • Schneider Electric Danmark

    TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

  • Schneider Electric Danmark

    Fremtidens elektrikere kommer ikke af sig selv

  • Schneider Electric Danmark

    Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

  • Schneider Electric Danmark

    Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

  • Schneider Electric Danmark

    Datacenter Designdag 2026

  • GN belysning A/S

    Sådan kan ESG styrke dine projekter og din bundlinje

  • TEKLET ApS

    Små fejl i fiberblæsning kan få store konsekvenser.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Koble med 6. partner i Midtjylland – og den 21. virksomhed på landsplan

    15.04.2026

  • Test afslører manglende mærkning af LED-rør – men selve teknikken er for det meste i orden

    15.04.2026

  • Der er kommet nyt og bedre lys på Kærlighedsstien nedenfor Koldingshus

    15.04.2026

  • DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

    15.04.2026

  • Energinet skal opdatere og konsolidere metoder for fastsættelse af nettariffer

    15.04.2026

  • Flere solskinstimer i marts sendte elprisen nedad

    13.04.2026

  • Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

    10.04.2026

  • Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

    10.04.2026

  • Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

    10.04.2026

  • Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

    10.04.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik