• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BranchenytEnergiTop18. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Sikker forsyning i et helt grønt elsystem kræver nye løsninger og teknologier

BranchenytEnergiTop18. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Danskerne kan også om ti år have en af verdens højeste elforsyningssikkerheder, men det kræver forandringer, hvis ikke risikoen for længerevarende strømafbrydelser skal stige. Derfor bliver der arbejdet benhårdt på at sikre, at også et helt grønt elsystem i fremtiden kan levere høj sikkerhed for strøm i stikkontakterne. Bl.a. undersøges tiltag, hvor elproducenter kan stå klar til at levere strøm, eller forbrugerne står klar til at bruge mindre, når der fx er vindstille, mørkt og nabolande har lav produktion. Energinet sender nu ”Redegørelse For Elforsyningssikkerhed 2023” i høring.

I 2033 skal det danske elsystem være planlagt efter, at en dansk elforbruger i gennemsnit er uden strøm i 36 minutter. Det anbefaler Energinets årlige redegørelse om den danske elforsyningssikkerhed. Redegørelsen vurderer elforsyningssikkerheden ti år ud i fremtiden.
Redegørelsen sendes nu i høring, inden en endelig udgave i november sendes til klima-, energi- og forsyningsministeren. Det er ministeren, der i sidste ende fastsætter planlægningsmålet.
36 afbrudsminutter i 2033 svarer til strøm i stikkontakterne i 99,993 procent af tiden og er to færre afbrudsminutter per dansker end planlægningsmålet i sidste års elforsyningssikkerhedsredegørelse for 2032.

Ambitiøst mål
-Men det er ikke et udtryk for, at der er færre udfordringer eller problemer i fremtiden. Tværtimod. Forudsætningerne for at sikre strøm i stikkontakterne ændrer sig ikke bare hastigt herhjemme, men også i landene omkring os. Derfor er det et meget ambitiøst planlægningsmål, vi lægger op til, og det vil kræve både benhårdt arbejde og en masse nye løsninger og tekniske og politiske initiativer, for at vi undgår, at danskerne om ti år bliver ramt af både flere og længerevarende strømafbrydelser, siger Stine Grenaa Jensen, vicedirektør i Energinet og leder af afdelingerne for Systemudvikling.
I 2022 var danskerne i gennemsnit uden strøm i ca. 24 minutter, hvilket svarer til elforsyning i 99,995 procent af tiden.

Nyt system at drive
Fremtidens helt grønne elsystem baseret på hovedsageligt vind og sol vil på mange måder være et nyt elsystem at drive.
Risikoen for at kortslutninger eller andre fejl i højspændingsnettet kan sprede sig og medføre større strømafbrydelser stiger. De traditionelle kraftværker og deres roterende generatorer har i årtier leveret stabilitet i elsystemet, men de kører i færre og færre timer. Vindmøller og solceller er opbygget med effektelektronik og leverer ikke samme fx frekvensstabilitet og robusthed. Et helt grønt elsystem kræver nye komponenter, nye anlæg og helt nye tekniske løsninger.
Der er også større risiko for, at der i perioder ikke vil blive produceret strøm nok til at dække forbruget. Både i Danmark og nabolande vil der være mindre regulerbar kapacitet – typisk kraftværker som kan producere el uafhængigt af vind og vejr. Samtidig vokser elforbruget markant, fordi vi får flere elbiler, elektriske varmepumper mv. Redegørelsen viser, at risikoen for effektmangel – at der ikke bliver produceret nok strøm til at dække behovet – dækker over store udfaldsrum – fra ingen afbrudsminutter til 83 minutter uden strøm i 2033.

Nabolande i hastig udvikling
-Elsystemerne i vores nabolande udvikler sig hastigt i samme retning som de danske – med mere fluktuerende elproduktion fra især vind og sol, og der vil blive behov for mere import og eksport og transport af el over grænser, for at vi kan dække Europas behov. Vi bliver mere påvirket og afhængige af hinanden, og man kan groft sagt sige, at hvis vi herhjemme sikrer, at vores elsystem er klar til at blive helt grønt, og at vores nabolande også håndterer deres udfordringer og udfald, så vil vi i Danmark sandsynligvis ikke opleve store strømafbrud. Hvis vi ikke gør noget, vil vi få flere afbrud. Og hvis udlandet ikke håndterer sine udfordringer, stiger risikoen for større og længere afbrud også herhjemme, siger Stine Grenaa Jensen.
Elforbindelser til nabolande har historisk spillet en stor rolle, og det vil de fortsat gøre. Men kabler til Norge, Sverige, Tyskland, Holland og England vil ikke kunne stå alene, forklarer hun.

Analyse i gang
Derfor analyserer Energinet efter dialog med Energistyrelsen behovet for en eventuel dansk kapacitetsmekanisme – hvor fx elproducenter betales for at stå klar i kulissen til at levere elpro-duktion, hvis den daglige elproduktion i kritiske timer eller dage ikke kan dække forbrugernes behov. Andre løsninger kan også komme i spil.
Stine Grenaa Jensen forklarer, at mange ting skal gå hånd i hånd, for at vi som danskere også i fremtiden har en af verdens højeste sikkerheder for strøm i stikkontakterne.

Fire grundpiller skal på plads
-Både klimaforandringerne og krigen i Europa har sat turbo på omstillingen væk fra fossile brændsler. Derfor skal vi sikre, at de fire grundpiller i forsyningssikkerheden også i fremtiden er på plads, siger hun:
• Der skal være tilstrækkelig elproduktion – også når det er mørkt og vindstille.
• Elnettet skal udbygges markant, fordi meget større mængder strøm skal transporteres over meget længere afstande.
• Et helt grønt elsystem kræver, at robustheden i højspændingsnettet og evnen til at modstå kortslutninger og andre fejl sikres på helt nye måder.
• IT-sikkerheden skal blive endnu bedre, for at vi kan sikre høj oppetid i elnettet og kan modstå cyberangreb.
-På alle fire områder vil det næste tiår byde på meget store udfordringer og forandringer, som vi hurtigt skal finde løsninger på. Jeg er sikker på, at vi kan nå i mål, men omvendt lægger jeg ikke skjul på, at det en meget ambitiøs opgave at sikre, at danskerne også i fremtiden har en af verdens højeste sikkerheder for strøm i stikkontakterne. Heldigvis har de seneste år vist os, at vi herhjemme er klar til store forandringer, fx er rigtig mange elforbrugere blevet meget bevidste om elpriserne og tænder og slukker, alt efter om der er meget eller lidt vind og sol i elsystemet, siger Stine Grenaa Jensen afslutningsvis.

Skrevet i: Branchenyt, Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

AktueltBranchenytEl & Teknik05. 10. 2026

Nu får opstillere af solcelleanlæg, vindmøller, store forbrugsanlæg og andre en nemmere vej gennem de krav og test, der er nødvendige, når deres anlæg skal tilsluttes eltransmissionsnettet. Testplatformen Model Test Bench er lanceret i en ny, forbedret version, bl.a. efter god feedback fra aktører i

Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

El & Teknik05. 10. 2026

Elektrificeringen af jernbanebroen over Limfjorden er én af de få brikker, der mangler, før der kan køre eltog på den jyske hovedstrækning fra Fredericia og helt til Aalborg Lufthavn. Arbejdet med at elektrificere broen startede i uge 38, og i de følgende uger vil der blive opsat kørestrømsmaster,

Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

AktueltBranchenytEnergi05. 10. 2026

Brintrøret – også kaldt for 7-tallet – skal forbinde de brintproducerende virksomheder i Danmark med de store industrivirksomheder i Tyskland. Efter planen skal grøn brint erstatte virksomhedernes brug af fossil energi og dermed gøre Europa grønnere og uafhængig af importeret, fossil energi. -

Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

EnergiTop05. 10. 2026

Danmarks grønne omstilling befinder sig i en regulær krise, siden det sidste vinter har stået klart, at kapaciteten i eltransmissionsnettet er tæt på brugt op i store dele af landet. Folketinget har nu taget det første, vigtige skridt for at aflaste det markante pres på transmissionsnettet her og

Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

Security05. 10. 2026

Den klassiske nøgle i metal er mange steder blevet afløst af kort, brikker og mobiltelefoner. Rundt om på landets hoteller, plejehjem, skoler, boligforeninger og arbejdspladser er elektronisk adgangskontrol i dag en naturlig del af hverdagen. En af de løsninger, der har været med til at drive

NRGi investerer i nyt vindmølleprojekt på Fyn

EnergiTop30. 09. 2026

Tre nye vindmøller ved Svendborg er nu rykket et afgørende skridt nærmere at blive til virkelighed. NRGi Renewables bliver ejer af to af de tre vindmøller, mens projektets oprindelige udvikler, Lars Kronshage fra Ødemark Gods, bliver ejer af den tredje. Projektet har været under udvikling siden

Danske energikunder gør klar til ny energikrise

AktueltEnergi30. 09. 2026

Danske energikunder sikrer sig mod en dyr vinter. Salget af el- og gasaftaler med fast pris er over sommeren steget med henholdsvis 1088 pct. og 1010 pct. sammenlignet med samme periode sidste år. For det bliver nok en dyr vinter. Både olie-, gas, diesel-, benzin- og elpriser har i løbet af

Succesfuld demonstration af ny geotermisk teknologi

AktueltEnergi30. 09. 2026

Den danske geotermivirksomhed Green Therma har med succes demonstreret sin Heat4Ever-teknologi på GFZ Helmholtz Centre for Geosciences’ geotermiske forskningsanlæg i Groß Schönebeck, Tyskland. Demonstrationen markerer et vigtigt skridt fra installation til drift. Vand cirkulerer nu gennem det

Signify opnår sin hidtil højeste EcoVadis-score på 88 og platinmedalje

BelysningBranchenyt30. 09. 2026

Signify har modtaget EcoVadis’ platinmedalje med en samlet score på 88 ud af 100, hvilket er Signifys højeste score til dato. Signify opnåede desuden 100 ud af 100 point inden for miljø. Platinmedaljen placerer Signify blandt den øverste 1 % af de virksomheder, som EcoVadis har vurderet i de

Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

El & Teknik30. 09. 2026

Opmærkning, identifikation og fejlfinding i elinstallationer kan være en tidskrævende opgave, særligt i større og mere komplekse installationer. Den danske virksomhed Simplewire har udviklet Flex+ for at gøre arbejdet hurtigere og mere entydigt, og løsningen bliver nu distribueret på det

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Én fuldautomatisk testplatform til hele el- og energisektoren

  • Cabicon a/s

    Uforklarlige fejl i nettet? To nye arrangementer giver Forsyningsselskaberne svaret – før det bliver dyrt

  • TEKLET ApS

    Standardløsninger er sjældent standard i virkeligheden

  • Schneider Electric Danmark

    Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Test af PtX og batterier: Send 95 % af energien tilbage til nettet

  • HIN A/S

    Udstyret virker. Men hvad har I egentlig testet?

  • ABB

    ABB og Thylander Data Centers elektrificerer Danmarks første dansk-ejede colocation datacenter

  • Cabicon a/s

    Elektrikere dropper turen til kontoret – nu printer de kabelmærkerne på stedet

  • Solarpark A/S

    Hvad koster en serviceaftale til solceller og batterier? Prøv ny beregner

  • TEKLET ApS

    Hvordan finder du en fiberfejl midt ude i Atlanterhavet?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

    05.10.2026

  • Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

    05.10.2026

  • Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

    05.10.2026

  • Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

    05.10.2026

  • Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

    05.10.2026

  • NRGi investerer i nyt vindmølleprojekt på Fyn

    30.09.2026

  • Danske energikunder gør klar til ny energikrise

    30.09.2026

  • Succesfuld demonstration af ny geotermisk teknologi

    30.09.2026

  • Signify opnår sin hidtil højeste EcoVadis-score på 88 og platinmedalje

    30.09.2026

  • Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

    30.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}