• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBranchenyt04. 05. 2021 | Allan Malmberg

Robotbrag gør comeback på robotternes 100 års fødselsdag

AktueltBranchenyt04. 05. 2021 By Allan Malmberg

I dagene 26.-27. august vender arrangementet Robotbrag tilbage. Det sker på Teknologisk Institut i Danmarks robothovedstad Odense. Det er instituttet og DIRA, der sammen står bag begivenheden.

Udover at give virksomheder og studerende en forsmag på morgendagens robotteknologi, kan man fejre robotternes 100 års fødselsdag. Eller det er rettere navnet Robot, der har 100 år på bagen, idet det første gang blev anvendt i en tjekkisk teaterstykke i 1920.

Forestillingen fortalte en historie om de intelligente maskiner – altså robotterne – der i fremtiden ville komme til at overgå menneskene.

Det kan godt være, at ordet ‘robot’ er 100 år gammelt, men det er bestemt ikke støvede teknologier, som vi kommer til at vise og fortælle om til Robotbrag 2021. Robotteknologi og automation har måske aldrig været vigtigere, end det er lige nu. Derfor er det også glædeligt, at vi igen kan åbne dørene, så vi kan vise danske virksomheder de innovative robotteknologier, der ligger og venter på at hjælpe virksomhederne og deres medarbejdere, siger centerchef Kurt Nielsen fra Teknologisk Institut.

Sidste år blev Teknologisk Institut og Dira nødt til at udskyde Robotbrag på grund af Covid-situationen i landet.

I år er arrangementet også rykket udendørs i et cirkustelt, fremfor kun at være i instituttets robothaller, men det har andre årsager. Der skal ganske enkelt være plads til alle.

Derudover er dagen også blevet delt op i to identiske dele, så man enten kan besøge den om formiddagen eller om eftermiddagen.

Interessen for arrangementet var i 2019 så stor, at dette års robotfest også er blevet udvidet til at inkludere en læringsdag udelukkende for elever fra ungdomsuddannelser, studerende fra akademier og universiteter samt deres undervisere fra hele landet.

Fremtidens arbejdsstyrke kan således den 27. august 2021 komme og være med til et brag af en læringsfest i Odense, hvor uddannelse og robotter går arm i mekanisk arm.

Kilde: Teknologisk Institut

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Nu begynder byggeriet af en ny højspændingsstation nær Svinninge

Energi16. 09. 2025

Energinet bygger en ny 132 kV højspændingsstation nord for den eksisterende station ved Torslunde nær Svinninge på Midtsjælland. I dag holder Energinet til på distributionsselskabet Cerius’ stationsområde, men skal fremover have sin egen højspændingsstation. Byggeriet forventes at være afsluttet

Dansk elektriker-talent fik bronzemedalje ved EuroSkills

AktueltBranchenyt16. 09. 2025

Det var en tydelig begejstret Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S, der fik en bronzemedalje om halsen ved EuroSkills i Herning. Det skete i kategorien Electrical Installations. - Jeg er utrolig glad for at kunne tage en medalje med hjem fra EuroSkills. Selvfølgelig drømmer man om guld, men det

DM Skills-vinderne indenfor Industri 4.0 hentede flot sølvmedalje ved EuroSkills

AktueltBranchenyt16. 09. 2025

Malthe Naundrup og Andreas Skeldal Winther kunne gå hjem med en flot sølvmedalje indenfor kategorien Industri 4.0 ved EuroSkills At de to Bravida-ansatte ikke bare var heldige, kan man se af deres tidligere meritter - de vandt nemlig DM i Skills i samme kategori tidligere i år. Den øverste

Medaljerne væltede ned over de danske deltagere ved EuroSkills

BranchenytTop16. 09. 2025

Med hjemmebane i ryggen var der håb om, at det danske landshold ved EuroSkills kunne gøre en god figur. Og det må man sige var tilfældet. 27 medaljer blev det til, hvoraf én var af guld, seks sølv, seks bronze og 14 Medallion for Excellence. Imponerende med tanke på, at landsholdet alt var på

Svensk advarsel mod at følge i deres fodspor – det har taget luften ud af elbilssalget

EnergiFlåde12. 09. 2025

Som det eneste land i Norden, mister elbilens terræn på det svenske marked. Mens man i Norge stort set kun sælger elbiler, og Danmark er tæt på 70 procent, ligger Sverige nede på cirka 34 procent. Et andel, der som sagt er faldet siden sidste år. Man kan også set det på bilmodellerne. Mens

Fra den 1. oktober er Cerius-Radius klar med de dyre vinter-tarifferne

AktueltEnergi10. 09. 2025

Om en lille måneds tid er det igen tid til at tænke ekstra meget over, hvornår man anvender strøm. Det er tid til vintertarifferne igen, melder det de østdanske netselskaber Cerius-Radius. Skiftet til vintertariffer er en del af det løbende rul i de danske netselskabers fælles tarifmodel.

1,6 mia. kr. skal øge den fysiske sikkerhed på cirka 350 el- og gasanlæg i Danmark

EnergiTop10. 09. 2025

I disse år er der meget fokus på de trusler, der kommer via nettet. Imidlertid skal man ikke være blind for de fysiske trusler. Derfor vil Energinet investere 1,6 mia. kr. i endnu bedre sikkerhed og overvågning på godt 350 el- og gasanlæg i Danmark. En investering der også skal sikre, at nye

Mulighed for at søge midler til innovation i Energy Cluster Denmark

Energi10. 09. 2025

Virksomheder og vidensinstitutioner kan nu søge støtte til forstudier og proof of concept-projekter i Energy Cluster Denmark. Støtten gives som en del af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses innovationsbevilling til den danske energiklynge. - Det her er en rigtig god mulighed for dem, der vil

Ladeoperatør reagerer på den nedsatte el-afgift – vælger at sætte serviceaftalen til ingenting

AktueltEnergiFlåde10. 09. 2025

Da regeringen valgte at gå ud med et forslag om at skære el-afgiften ned til blot 1 øre pr. kWh, var det samtidig en slag mod markedet for hjemmeopladning af elbiler. Her betalte mange elbilsejere en serviceaftale for at få adgang til refusion af netop elafgiften, men med den borte er der ingen

Konnektorer til lavvoltbelysninger målrettet steder med brug for kreative løsninger

BranchenytMateriel10. 09. 2025

HIN-agenturet Stäubli står bag en serie af konnektorer til lige-, T- eller X-formede forbindelser, som giver helt frie konfigurationsmuligheder med 4mm rør (indre diameter) til halogen- eller andre lavvoltbelysninger – til udstillinger eller andre steder, der kræver en kreativ løsning til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Signify Denmark A/S

    Bronze til Danmark

  • Phoenix Contact A/S

    Batterimoduler med lithium teknologi

  • Elma Instruments A/S

    Fremtidssikret netværkstest til op til 10 Gigabit – Kom og se den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • Ample A/S

    Innovation inden for batteri- og solcellebeskyttelse er ikke bare et mål – det er vores ansvar!

  • Phoenix Contact A/S

    Ny 1-polet transientbeskyttelse VALVETRAB SPP

  • TEKLET ApS

    POLATIS optisk switching – til datacentre og testmiljøer med høje krav

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny OMICRON CMC 500

  • Signify Denmark A/S

    Bevar mørket – og få mere ud af lyset

  • NKT (Denmark) A/S

    Køb NOIKLX®90 Dca og få en gave!

  • BRADY A/S

    Casestudie: Hurtig opmærkning af fiberoptiske kabler

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nu begynder byggeriet af en ny højspændingsstation nær Svinninge

    16.09.2025

  • Dansk elektriker-talent fik bronzemedalje ved EuroSkills

    16.09.2025

  • DM Skills-vinderne indenfor Industri 4.0 hentede flot sølvmedalje ved EuroSkills

    16.09.2025

  • Medaljerne væltede ned over de danske deltagere ved EuroSkills

    16.09.2025

  • Svensk advarsel mod at følge i deres fodspor – det har taget luften ud af elbilssalget

    12.09.2025

  • Fra den 1. oktober er Cerius-Radius klar med de dyre vinter-tarifferne

    10.09.2025

  • 1,6 mia. kr. skal øge den fysiske sikkerhed på cirka 350 el- og gasanlæg i Danmark

    10.09.2025

  • Mulighed for at søge midler til innovation i Energy Cluster Denmark

    10.09.2025

  • Ladeoperatør reagerer på den nedsatte el-afgift – vælger at sætte serviceaftalen til ingenting

    10.09.2025

  • Konnektorer til lavvoltbelysninger målrettet steder med brug for kreative løsninger

    10.09.2025

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik