• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop04. 11. 2024 | Allan Malmberg

Regningen fra energikrisen er betalt – nu sætter Radius elprisen ned for 1 mio. el-kunder

EnergiTop04. 11. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

De voldsomme stigninger på elpriserne for nogle år siden, er nu komme så meget på afstand, at netselskabet Radius, der har omkring 1 mio. kunder i København, Nordsjælland og dele af Midtsjælland, kan se frem til en lavere elpris fra 1. december.

Samlet set vil selskabet sætte prisen med med 325 mio. kr. eks. moms årligt, hvilket svarer til en prisnedsættelse på ca. 15 pct. af regningen til eldistributionen.

Omsat til tal vil højlast falde fra 42,93  øre/kWh til 36,62, mens den falder fra 128,78  øre/kWh til 109,85 i den såkaldte kogespids.

En typisk lejlighedskunde vil opleve et prisfald på ca. 150 kr. inkl. moms om året, mens en gennemsnitlig parcelhuskunde vil opleve et dyk på ca. 250 kr. inkl. moms. Tarifferne er således næsten halveret, siden de toppede i februar 2023.

– At betale sin elregning bliver aldrig en yndlingsbeskæftigelse for nogen, og derfor gør det mig glad, hver gang vi kan sætte tarifferne ned. Prisnedsættelsen er blandt andet et udtryk for, at vi nu har fået betalt regningen fra energikrisen, og de enorme prisudsving er kommet godt på afstand. Der er kommet mere ro på elmarkedet, renten stiger ikke mere og inflationen er kommet ned på et meget lavere niveau, siger Cäthe Bay-Smidt, funktionschef i Radius.

Selvom det bliver billigere at være elkunde i Radius-området, så håber hun, at kunderne stadig vil huske de gode energivaner. Det kan nemlig også være med til at nedbringe elkundernes regning, hvis de kan bruge strømmen, når den er billigst og tarifferne er lavest. Desuden er det godt for elnettet, når spidsbelastningerne i forbruget bliver minimeret.

– Vores kerneopgaver er at sikre en høj forsyningssikkerhed og udbygge elnettet til fremtidens behov. Det kræver selvfølgelig en sund økonomi, men vi kigger altid på, om det er muligt at nedbringe kundernes udgifter. Deres regning til transport af strøm gennem elnettet er således væsentlig lavere nu, end den var, da energikrisen ramte, og det er fjerde gang siden marts sidste år, at vi sænker priserne i Radius, fortæller Cäthe Bay-Smidt.

Selvom det bliver billigere at være elkunde i Radius-området, så håber hun, at kunderne stadig vil huske de gode energivaner. Det kan nemlig også være med til at nedbringe elkundernes regning, hvis de kan bruge strømmen, når den er billigst og tarifferne er lavest. Desuden er det godt for elnettet, når spidsbelastningerne i forbruget bliver minimeret.

Kilde: Radius

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Koble med 6. partner i Midtjylland – og den 21. virksomhed på landsplan

Branchenyt15. 04. 2026

Med optagelsen af VA EL ApS i Randers som den 21. virksomhed i Koble har det multi-lokale partnerskab etableret sig solidt i Midtjylland. Koble ApS blev etableret i januar 2023 og er siden da vokset til at omfatte 21 installatørvirksomheder. Med dagens optagelse af VA EL ApS dækker partnerskabet

Test afslører manglende mærkning af LED-rør – men selve teknikken er for det meste i orden

BelysningTop15. 04. 2026

LED-rør har en god og en dårlig side, slører en test foretaget af Europa-Kommissionens Generaldirektorat for det Indre Marked, Erhvervspolitik, Iværksætteri og SMV’er; DG GROW Det gode er, at alle 58 testede rør bestod test for brandsikkerhed, sikkerhed ved fejl, sundhedsrisici fra intenst lys og

Der er kommet nyt og bedre lys på Kærlighedsstien nedenfor Koldingshus

AktueltBelysning15. 04. 2026

Nu er det blevet endnu hyggeligere at gå en tur på Kærlighedsstien nedenfor Koldinghus - både i de lyse og i de mørke timer. De gamle og nedslidte lysarmaturer langs Kærlighedsstien er blevet udskiftet med 40 parklamper i et arkitektonisk, tidløst design. Lamperne er valgt i samarbejde med Slots-

DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

AktueltEnergi15. 04. 2026

I Fredericia findes et særligt energimiljø, som fungerer som et unikt laboratorium for energiløsninger i fuld skala. Her er energiproduktion, datacenterkapacitet, store forbrugere, el‑systemansvarlige, industri og infrastruktur samlet på ét sted, hvor aktører på tværs af sektorer mødes om konkrete

Energinet skal opdatere og konsolidere metoder for fastsættelse af nettariffer

Energi15. 04. 2026

Energinet skal opdatere og konsolidere virksomhedens tarifmetoder så de kommer i overensstemmelse med krav om gennemsigtighed i EU’s elmarkedsforordning. Det fremgår af en afgørelse fra Forsyningstilsynet. Forsyningstilsynet har påbudt Energinet at opdatere og konsolidere virksomhedens

Flere solskinstimer i marts sendte elprisen nedad

Energi13. 04. 2026

De mange solskinstimer i løbet af marts sendte elprisen nedad. Trods international uro og generelt stigende energipriser, er den gennemsnitlige elpris i Østdanmark nemlig faldet fra ca. 84,7 øre per kilowatt-time i februar til ca. 72,5 øre i marts - før skatter, afgifter mv. (Vestdanmark: ca. 72,9

Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

Energi10. 04. 2026

Når elnettet også i fremtiden skal udgøre et robust fundament for elektrificeringen og fastholde den høje forsyningssikkerhed i området omkring Haslev, så var det nødvendigt med en opgradering af nettet. Derfor har netselskabet Cerius netop færdiggjort en investering på næsten 100 mio.

Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

AktueltArbejdstøj10. 04. 2026

Ahlsell har fået grønt lys af konkurrencemyndighederne til opkøbet af SJEB A/S og går endnu en størrelse op på markedet for arbejdstøj og sikkerhedsudstyr.​ Hvor Ahlsell er en del af Nordens førende tekniske distributør med et sortiment på mere end en halv million varenumre, har SJEB siden 2008

Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

AktueltBranchenyt10. 04. 2026

To uger før DM i Skills 2026 byder op imod 50.000 gæster velkommen i Hjørring, ramte stormen "Dave" Nordjylland. Flere af de store telthaller, der skal huse danmarksmesterskaberne blev beskadiget og et af teltene på 20x150 meter blev totaltskadet og blæste væk. SkillsDenmark, Hjørring Kommune og

Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

EnergiTop10. 04. 2026

Overgangen til elbaseret fjernvarme er for nuværende den største trækhest til elektrificering af det danske samfund. Forsinkelserne i det danske elnet betyder dog, at det nok ikke kommer til at få helt efter bogen. Over de næste 5 år ønsker fjernvarmesektoren som minimum at investere i 1,8 GW

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • TEKLET ApS

    Vidste du, at kabel- og rørgennemføringer kan tætnes effektivt uden værktøj – og uden permanent lukning?

  • Phoenix Contact A/S

    Ny speed starter til motorer op til 7,5 kW udvider anvendelsesmulighederne

  • NKT (Denmark) A/S

    En klasse bedre

  • Schneider Electric Danmark

    TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

  • Schneider Electric Danmark

    Fremtidens elektrikere kommer ikke af sig selv

  • Schneider Electric Danmark

    Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

  • Schneider Electric Danmark

    Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

  • Schneider Electric Danmark

    Datacenter Designdag 2026

  • GN belysning A/S

    Sådan kan ESG styrke dine projekter og din bundlinje

  • TEKLET ApS

    Små fejl i fiberblæsning kan få store konsekvenser.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Koble med 6. partner i Midtjylland – og den 21. virksomhed på landsplan

    15.04.2026

  • Test afslører manglende mærkning af LED-rør – men selve teknikken er for det meste i orden

    15.04.2026

  • Der er kommet nyt og bedre lys på Kærlighedsstien nedenfor Koldingshus

    15.04.2026

  • DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

    15.04.2026

  • Energinet skal opdatere og konsolidere metoder for fastsættelse af nettariffer

    15.04.2026

  • Flere solskinstimer i marts sendte elprisen nedad

    13.04.2026

  • Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

    10.04.2026

  • Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

    10.04.2026

  • Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

    10.04.2026

  • Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

    10.04.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik