• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Energi17. 06. 2024 | Allan Malmberg

Projekter til udvikling af stabil energi får hver 60 mio. kr. i støtte fra fond

Energi17. 06. 2024 By Allan Malmberg

Illustration: Freepik

Fremtidens energiforsyning skal være både bæredygtig og stabil. Det er nøgleordene bag de to bevillingerne, som Novo Nordisk Fonden netop har givet til to projekter i kerneenergi. Det sker som en del af Novo Nordisk Fondens Challenge Programme, som fonden netop har bevilget 359 mio. kr.

De to projekter har hver fået e bevilling på 60 mio. kr. De to projekter er ledet af henholdsvis professor Anja-Verena Mudring fra Aarhus Universitet og professor Stefan Kragh Nielsen fra Danmarks Tekniske Universitet (DTU)

Professor Stefan Kragh Nielsens projekt; “Muliggørelse af kontinuerlig drift af fusionskraftværker” har til formål at bane vejen for kontinuerlig drift af fusionskraftværker ved at udvikle nye metoder til at drive plasmastrømme i reaktorer af tokamak-typen ved hjælp af elektromagnetiske bølger. Dette er afgørende for at opretholde de fusionsprocesser, der er nødvendige for en uafbrudt energiproduktion.

– Vores mål er at udvikle modeller der skal sikre pålidelig drift af fusionskraftværker og validere dem gennem eksperimenter, forklarer Stefan Kragh Nielsen.

– Denne forskning er afgørende for at fremme fusionsteknologi som en bæredygtig og kontinuerlig energikilde.

Kernen i Stefan Kragh Nielsens projekt er at finde måder, hvorpå man kan gøre plasma i en fusionsreaktor mere stabilt og generere magnetfelter kontinuerligt. Eksisterende design tillader kun korte driftsperioder. Nielsen og hans team har flere ideer til, hvordan man vedvarende kan generere disse felter og vil teste dem systematisk for at bestemme den mest effektive metode, hvilket vil være afgørende for fremtidige fusionskraftværker.

Projektet er internationalt med rødder i Danmark og samarbejder med partnere fra Oxford i Storbritannien og Lausanne i Schweiz. Forskningen vil omfatte teoretisk arbejde og brug af avancerede numeriske simuleringer til at konstruere en prædiktiv model. Derudover vil der blive skabt en unikt eksperimentelt facilitet på DTU, der skal teste modeller for forskellige typer strøminducerende bølger.

Det andet projekt er “SMARTER – Salt Melts for Advanced Reactor Technology and Energy Research (Forskning i saltsmelter til avanceret reaktorteknologi og energi).”

Saltsmeltereaktoren (MSR) har efterhånden en del år på bagen, idet den blev udviklet i 1950´erne. MSR’er, der indeslutter kernebrændsel i smeltede salte, udgør et sikrere alternativ til de traditionelle atomreaktorer. Der er dog stadig betydelige udfordringer med at modne denne teknologi.

En ag de helt store fordele ved MSR er i forhold til ikke-spredning og deres forbedrede sikkerhedsfunktioner.

– Den kernereaktor, vi vil undersøge, adskiller sig markant fra de nuværende reaktorer. Vi ønsker at udvikle et system, hvor det nukleare materiale ikke kan bruges til at producere våben. Biprodukterne fra vores foreslåede reaktorer vil gøre ethvert våben ustabilt, forklarer Anja-Verena Mudring fra Aarhus Universitet.

Mudrings forskning taler hverken for eller imod atomkraft. I stedet fokuserer den på at lukke disse videnshuller for at muliggøre mere informerede beslutninger. Den viden, der opnås ved denne forskning, vil også have bredere anvendelser, blandt andet inden for varmestyring og termisk energilagring ved hjælp af saltsmelter. Derfor vil projektet bidrage til en bæredygtig fremtid, selv hvis atomkraft ikke indføres i Danmark.

– Danmark er unikt positioneret til hurtigt at udvikle denne teknologi takket være sin robuste og innovative industri. Virksomheder som Seaborg Technologies og Copenhagen Atomics investerer i teknologien omkring saltsmeltereaktorer, mens virksomheder som Hyme Energy og Aalborg CSP udforsker energilagring i salte. Dette projekt markerer et vigtigt skridt i retning af at udnytte saltsmelter til en mere sikker og bæredygtig energiforsyning og sikre, at Danmark forbliver i front på dette kritiske område, siger Mudring.

Kilde: Novo Nordisk Fonden

Skrevet i: Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Solcelleforening sætter ny kurs: Fra udbygning til intelligent energifundament

EnergiTop20. 03. 2026

På Dansk Solcelleforenings generalforsamling 2026 satte foreningen en ny kurs: Fra ensidigt fokus på udbygning af mere VE fra solenergi til fokus på et energifundament baseret på solkraft i kombination med energilager i et intelligent, fleksibelt og lokalt forankret energisystem. Hvis den grønne

Australien er verdens største producent af batteridrevne skibe – takket være Danmark

EnergiFlådeTop20. 03. 2026

Australien har udviklet sig til at være verdens klart største producent af batteridrevne skibe. Det skyldes først og fremmest Molslinjens meget store ordre på nye batteridrevne katamaranfærger, der skal bygges på værftet Incat Tasmania i Hobart. Molslinjen har bestilt tre batteridrevne

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

AktueltEnergi20. 03. 2026

Elektrificeringen af Danmark accelererer. Datacentre skyder op, industrien omlægger til el, og udbygningen af sol, vind, batterilagring og brintanlæg kræver en markant styrket elinfrastruktur. Samtidig skærpes reguleringen af fluorholdige drivhusgasser i EU. I det spændingsfelt udvider Schneider

Organisationer: Arbejdsmarkedet skal kunne rumme flere

Branchenyt19. 03. 2026

Manglen på kvalificerede medarbejdere er en reel udfordring for mange virksomheder. Samtidig står en stor gruppe mennesker med handicap klar til at tage fat, men har ofte svært ved at få fodfæste på arbejdsmarkedet. Det vil en ny alliance mellem erhvervsorganisationen TEKNIQ og Danske

Ny rapport viser stort potentiale i svensk hjælp til dansk arbejdskraftsmangel

AktueltBranchenyt18. 03. 2026

En styrket arbejdskraftsmatchning over Øresund kan skabe samfundsøkonomiske gevinster på op mod 8,8 mia. DKK for hele Greater Copenhagen – for ikke at tale om de store fordele for både borgere og arbejdsgivere. Det viser Greater Copenhagens nye matchningsrapport. Årets rapport har særligt

FynskSupport fylder 15 år og udbetaler rekordbeløb til over 700 fynske foreninger

AktueltBranchenyt18. 03. 2026

Siden starten i 2011 har FynskSupport haft et klart formål: At styrke det lokale foreningsliv på Fyn. Og det er lykkes. Gennem de 15 år ordningen har eksisteret, har FynskSupport samlet udbetalt mere end 17,5 millioner kroner til fynske fællesskaber. – FynskSupport er et meget konkret bevis på,

Spisesteder stjæler strøm for millioner af kroner – i de værste tilfælde kan ejeren se frem til fængselsstraf

EnergiTop18. 03. 2026

Netselskabet Radius er på vej med millionkrav til ejere af en række spisesteder i Storkøbenhavn. Efter at have gennemført razziaer viser det sig nemlig, at mange spisesteder stjæler strøm til de dyre pizzaovne og varmelamper. De manglende betalinger for det store el-forbrug kommer alle de andre

Ny tendens på elmarkedet har bidt sig fast: Nu får du den billigste strøm midt på dagen

Energi18. 03. 2026

I takt med at vi har fået mildere temperaturer og mere sol, har mønstret også ændret sig for, hvornår på døgnet, man finder de billigste elpriser. I marts har det derfor været mellem klokken 12 og 15, at man skulle starte opvaskemaskinen, lade elbilen eller bruge tørretumbleren, hvis man vil

Elforbruget på Bornholm slog rekord igen og igen i årets første måneder

AktueltEnergi16. 03. 2026

Både i januar og februar slog elforbruget på Bornholm rekorder. Opgørelser fra elnetselskabet TREFOR El-net Øst viser, at det samlede elforbrug på øen aldrig har været højere, og hele 17 gange siden nytår har dagsforbruget slået den tidligere rekord. Årsagen er blandt andet, at der har været god

Silkeborg Forsyning indgår nyt samarbejde og indfører el-drevne skraldebiler

Energi16. 03. 2026

Silkeborg Forsyning A/S har skrevet kontrakt med renovatørvirksomheden City Container Danmark A/S om hentning af silkeborgensernes affald. Mindst 86 procent af tømningerne vil ske med eldrevne skraldebiler, når de fra september 2027 overtager affaldsindsamlingen. Over tid vil andelen af eldrevne

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • TEKLET ApS

    Efterspørgslen på fiberkabler stiger

  • Signify Denmark A/S

    Signify opgraderer deres produktsortiment

  • ECOFOSS A/S

    Styrk dine projekter med Neoline LED armaturer

  • ODU Denmark

    Når præcision gør forskellen…

  • ODU Denmark

    ODU leverer kabelkonfektionering i højeste kvalitet 

  • ODU Denmark

    Strømlinet test-setup og stabile forbindelser

  • Brødrene Dahl

    Brødrene Dahl lancerer batterier med indbygget indtjening

  • TEKLET ApS

    IANOS Fiber Management System – hurtig adgang, fleksibel udbygning og klar til fremtiden

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    OMICRON CMC træning i Kolding 23-25 juni

  • Elma Instruments A/S

    Nyhed – Professionel fugtmåling med dokumentation i én løsning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Solcelleforening sætter ny kurs: Fra udbygning til intelligent energifundament

    20.03.2026

  • Australien er verdens største producent af batteridrevne skibe – takket være Danmark

    20.03.2026

  • SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

    20.03.2026

  • Organisationer: Arbejdsmarkedet skal kunne rumme flere

    19.03.2026

  • Ny rapport viser stort potentiale i svensk hjælp til dansk arbejdskraftsmangel

    18.03.2026

  • FynskSupport fylder 15 år og udbetaler rekordbeløb til over 700 fynske foreninger

    18.03.2026

  • Spisesteder stjæler strøm for millioner af kroner – i de værste tilfælde kan ejeren se frem til fængselsstraf

    18.03.2026

  • Ny tendens på elmarkedet har bidt sig fast: Nu får du den billigste strøm midt på dagen

    18.03.2026

  • Elforbruget på Bornholm slog rekord igen og igen i årets første måneder

    16.03.2026

  • Silkeborg Forsyning indgår nyt samarbejde og indfører el-drevne skraldebiler

    16.03.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik