• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBranchenytEnergi06. 04. 2026 | Allan Malmberg

Over 10.000 andelshavere stemte ved valget til Andels repræsentantskabsvalg

AktueltBranchenytEnergi06. 04. 2026 By Allan Malmberg

Foto: Andel

Energi- og fibernetkoncernen Andel har netop gennemført valg til selskabets repræsentantskab. 44 lokale kandidater fra Odsherred, Slagelse, Solrød og Sorø kommuner samt Roskilde by er klar til at træde ind og deltage i repræsentantskabets arbejde.

I Odsherred, Slagelse, Solrød og Sorø kommuner samt Roskilde by er det nu afgjort, hvem der skal repræsentere andelshaverne i Andels repræsentantskab, som består af 149 medlemmer. De er andelshavernes stemme og sparringspartnere for Andels bestyrelse og direktion.

Bestyrelsesleder Bart Gyldenløve Roetink retter en tak til andelshaverne for deres deltagelse i valget og understreger betydningen af engagementet:

– 10.015 andelshavere benyttede deres stemmeret, svarende til en stemmeprocent på 11,4%. Dermed har andelshaverne nu været med til at afgøre, hvem der de næste 4 år skal bidrage til beslutninger om Andels udvikling og rolle i den grønne omstilling, energisystemet og digitale ligestilling. Det vil vi gerne takke for og også tak til de opstillede kandidater for deres engagerede indsats i valgkampen.

Valget blev skudt i gang den 2. marts og den 23. marts var sidste frist for at stemme på en af de i alt 54 kandidater, der var på valg. I Sorø stillede 6 kandidater op til kommunens 6 pladser i repræsentantskabet, så her blev der ikke afholdt valg.

Bart Gyldenløve Roetink ser frem til at byde de nyvalgte medlemmer velkommen i repræsentantskabet ved mødet i slutningen af april:

– Med de nyvalgte medlemmer får vi tilført friske perspektiver og nye holdninger til repræsentantskabet, hvilket er en styrke for vores arbejde. 26 af de valgte medlemmer er blevet genvalgt, hvilket samtidigt betyder, at vi får glæde af deres erfaring i det vigtige arbejde. Samtidig er det positivt, at 15 af de 44 valgte medlemmer er kvinder. Det bidrager til diversitet i repræsentantskabet og styrker det demokratiske fundament.

En aktiv og engageret ejerform

Andel er et andelsselskab, hvor man automatisk er andelshaver, når ens bolig i Region Sjælland er tilsluttet Cerius’ elnet. Hvert år afholdes valg til repræsentantskabet i 3-5 af de 15 valgområder i regionen.

Repræsentantskabet spiller en central rolle i at debattere og understøtte beslutninger om bl.a.:

Den grønne omstilling gennem øget produktion af vedvarende energi.
Regional udvikling, herunder støtte til fællesskaber, investeringer i grønne virksomheder, legater til unge på erhvervsskoler og skoletjenesteaktiviteter.
Projekter, der fremmer en mere bæredygtig energiproduktion og -forbrug.
Repræsentantskabsmedlemmerne er desuden med til at vælge Andels bestyrelse – og man kan selv stille op til bestyrelsen. Godkendelse af årsrapport og vedtægtsændringer er ligeledes en vigtig del af arbejdet i repræsentantskabet.

Kilde: Andel

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Branchenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

AktueltBranchenyt29. 04. 2026

InstallatørGruppen har indgået aftale om opkøb af Erik Lytzen A/S, en tværfaglig installationsvirksomhed med hovedkontor i Hjørring. Transaktionen er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse og markerer – når godkendelsen foreligger – det 40. opkøb i Danmark og vil bringe koncernens

Nu løber strømmen i den 172 km lange elmotorvej – Vestkystforbindelsen

Energi29. 04. 2026

Elektronerne er sluppet fri og løber nu frem og tilbage i en helt ny elmotorvej, nemlig den 172 km lange Vestkystforbindelse. Højspændingsforbindelsen er ikke bare er en markant udvidelse af elnettet mellem Idomlund ved Holstebro og den dansk-tyske grænse, men en afgørende forudsætning et

Prøvebelysning afsluttet: Konturerne af nyt lys på Ribe Domkirke tegner sig

BelysningTop29. 04. 2026

Prøvebelysningen ved Ribe Domkirke er nu afsluttet. Fra den 27. marts til 16. april har borgere og besøgende haft mulighed for at opleve det midlertidige lys. Testen omfattede ikke en fuld løsning, men udvalgte zoner omkring domkirken. Erfaringerne har givet værdifulde visuelle og tekniske

Spiriis adm. direktør stopper og overlader posten til Mathias Wiecher

AktueltEnergiFlåde29. 04. 2026

Den franske koncern Edenred, som i 2024 overtog aktiemajoriteten i den danske ladeplatform Spirii, har udpeget tyske Mathias Wiecher som ny adm. direktør for virksomheden. Han erstatter Tore Harritshøj. Overdragelsen er et led i den strategi, der blev lagt ved opkøbet, med henblik på at integrere

Så er Danmarks bedste elektriker-lærling fundet – Johannes gav de andre baghjul

BranchenytTop27. 04. 2026

Så er det afgjort, hvem der er Danmarks bedste elektriker. Johannes Hjort Viuff Lund, Den Jyske Håndværkerskole, KJÆRGAARD A/S, var bare bedre end de andre, og kan derfor kalde sig Danmarks bedste unge elektriker Ved en storstilet afslutningsceremoni for DM i Skills 2026 – Danmarksmesterskabet

Trods faldende omsætning er der optimisme i byggeriet

Branchenyt24. 04. 2026

Selvom omsætningen i øjeblikket falder, ser bygge- og anlægsvirksomhederne lyst på fremtiden. Det peger på et teknisk erhvervsliv, der har lært at navigere i en hverdag med uro, prisudsving og hurtigt skiftende vilkår. Forventningerne til fremtidens omsætning er positive, selvom nye tal fra

Cirkelformet lynladestation med plads til mere end bare bilen

AktueltEnergiFlåde24. 04. 2026

Med cirkelformet design, 400 kW-ladere og en placering tæt på indfaldsvej er EWIIs nye ladestation både opsigtsvækkende og lettilgængelig for elbilister, der har behov for lynhurtig opladning. Den 29. april fejrer man åbningen af ladestationen med tilbud på opladning. Den nye ladestation med

Nyt liv til historiske gadelamper: I Tuborg Havn reduceres energiforbrug med LED-opgradering

AktueltBelysning24. 04. 2026

I Tuborg Havn bliver områdets Helios-armaturer opgraderet frem for udskiftet. Mere end 80 armaturer skal i samarbejde med Signify rengøres, teknologisk opgraderes og genmonteres, som led i et nyt initiativ. Derved reduceres energiforbruget, mens områdets arkitektoniske sjæl bevares. Løsningen

Caverion styrker elforretningen med ansættelse af ny afdelingsleder

Branchenyt24. 04. 2026

Caverion Danmark har ansat Henrik Olsen som ny afdelingsleder for elafdelingen i Østdanmark. Med mere end 28 års erfaring i elbranchen tilfører Henrik et stærkt fagligt og ledelsesmæssigt fundament til virksomheden. Henrik Olsen startede sin karriere i 1994 som elektrikerlærling og har siden

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Smarte ladestik gør mobil robotlogistik mere robust

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S vinder Scandinavian Business Awards 2026

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    LEYBOLD udvikler skræddersyet løsning til uddannelse

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Præcis måling og signalgenerering i ét instrument Elma 6660 Procesmultimeter

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Når installationstest skal være enkelt og brugervenligt Elma iTest 7400

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Skal du med på Elektronikmessen d. 19.-21. maj?

  • ECOFOSS A/S

    Belysnings-konceptet til Troldtekt- og træbetonlofter

  • TEKLET ApS

    AI presser fibermarkedet: Se HUBER+SUHNERs leveringsperspektiv.

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    El & Teknik: AO bruger messen til at forstå hverdagen i branchen

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

    29.04.2026

  • Nu løber strømmen i den 172 km lange elmotorvej – Vestkystforbindelsen

    29.04.2026

  • Prøvebelysning afsluttet: Konturerne af nyt lys på Ribe Domkirke tegner sig

    29.04.2026

  • Spiriis adm. direktør stopper og overlader posten til Mathias Wiecher

    29.04.2026

  • Så er Danmarks bedste elektriker-lærling fundet – Johannes gav de andre baghjul

    27.04.2026

  • Trods faldende omsætning er der optimisme i byggeriet

    24.04.2026

  • Cirkelformet lynladestation med plads til mere end bare bilen

    24.04.2026

  • Nyt liv til historiske gadelamper: I Tuborg Havn reduceres energiforbrug med LED-opgradering

    24.04.2026

  • Caverion styrker elforretningen med ansættelse af ny afdelingsleder

    24.04.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik