• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBranchenyt04. 10. 2024 | Allan Malmberg

Øget efterspørgsel på tavler og tavleanlæg betyder nyt domicil for EL-TA

AktueltBranchenyt04. 10. 2024 By Allan Malmberg

Direktør Carsten Christensen. Foto: EL-TA

De seneste år har de haft travlt hos den danske producent af tavle og tavleanlæg, EL-TA. Specielt anlæg til at understøtte den grønne omstilling, er i kraftig vækst, og det betyder, at virksomheder nu er gået i gang med at udvide.

Der bliver i øjeblikket bygget et nyt 2.000 kvm stort domicil, der betyder, at man både kan ansætte flere medarbejdere og øge produktionen.

De efterspurgte produkter omfatter bl.a. gruppetavler til private huse, tavleanlæg til større projektbyggerier og virksomheder. Kunderne består hovedsageligt af elinstallationsfirmaer som installerer produkterne ude hos deres kunder.

– Vi har længe haft behov for at geare produktionen op for at imødekomme den øgede efterspørgsel. Men det har ikke været muligt pga. pladsmangel i vores nuværende produktions- og lagerfaciliteter. Vi glæder os derfor til at flytte ind i vores spritnye kontor- og produktionsfaciliteter, som skal understøtte vores fortsatte vækst, øge kapaciteten og strømline vores lager- og logistikstyring, påpeger direktør Carsten Christensen.

Virksomheden oplever specielt en kraftig vækst i tavleanlæg, der skal understøtte den grønne omstilling og det øgede fokus på at optimere og spare på strømforbruget. Det er både nye eltavler, samt ombygning og udskiftning af eksisterende anlæg. Specielt tavleanlæg til solcelleanlæg og ladestandere til elbiler ude på tankstationerne og hos virksomhederne er der stor efterspørgsel på.

Planlægningen af det nye domicil og de nye produktionsfaciliteter har stået på gennem længere tid, men nu står de nybyggede lokaler klar til indflytning og allerede fra og med oktober måned påbegyndes indflytningen i det nye domicil, som ligger perfekt placeret mellem Silkeborg og Aarhus lige op ad motorvejen.

Projektleder Jacob Fonnesbæk. Foto: EL-TA

– De nye faciliteter gør det muligt for os at opbygge en langt mere effektiv og strømlinet produktion, da produktionslinjerne er designet, så vi undgår tilbageløb og unødvendig spildtid. Samtidig får vi et nyt metalværksted med nye metalbearbejdningsmaskiner, som placeres i et separat lokale for at undgå støjgener, samt et kobberbukkecenter hvor vi kan forarbejde og skære strømskinnerne til eltavlerne. Indeklimaet bliver også helt i top med moderne ventilation og intelligent varme- og lysstyring, fortæller projektleder Jacob Fonnesbæk.

Domicilet kommer til at fungere som ét stort showroom for virksomhedens produkter. Der er tænkt KNX ind overalt. Kunderne får mulighed for at se tavleanlæggene i brug og se elektronikken inde bagved via gennemsigtige låger.

Desuden vil hele bygningens energiforbrug være synlig allerede i indgangspartiet, da store skærme og målertavler viser energiforbruget, samt mængden af den elektricitet som tilføres via solcellerne på taget som fungerer som forureningsfri energikilde til bygningens drift.

Som stort set alle andre virksomheder, leder også EL-TA efter kvalificeret arbejdskraft. Placeringen i udkanten af Galten mellem Silkeborg og Aarhus er derfor valgt med omhu.

– Det er især elektrikere, som har nogle års erfaring med i bagagen, som er glade for at arbejde hos os, da vi tilbyder nogle lidt mere skånsomme arbejdsforhold, end de er vant til ude på byggepladserne, understreger Carsten Christensen.

Kilde: EL-TA

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Økonomiudvalget i Tønder sender to VE-projekter videre til Kommunalbestyrelsen

Energi25. 03. 2026

Økonomiudvalget i Tønder Kommune har torsdag besluttet at sende to projekter fra den supplerende ansøgningsrunde for vindmøller videre til behandling i Kommunalbestyrelsen. Sagen er sidste led i en længere proces, hvor Tønder Kommune gennem flere ansøgningsrunder har arbejdet med at prioritere

Dansk Solcelleforening åbner for nye medlemmer – fokus er mere end bare solceller

AktueltEnergi25. 03. 2026

Danmark har rundet 5 GW solcellekapacitet. Det markerer en milepæl, men også begyndelsen på næste fase af den grønne omstilling. Derfor inviterer Dansk Solcelleforening nu flere aktører ind i medlemskredsen. På Dansk Solcelleforenings ordinære generalforsamling vedtog foreningen en række

Flere og hurtigere lademuligheder på vej til københavnske elbilister

AktueltEnergiFlåde25. 03. 2026

Nu kan københavnske elbilejere se frem til flere lademuligheder i byen. Samtidig kan det også gå endnu hurtigere at få strøm på bilen. Københavns Kommune har netop afsluttet udbuddet af lynladere på fire forskellige lokationer. I alt er der mulig for op mod 32 lynladepunkter. Samtidig er der

Puljerne til nye varmepumper er blevet et stort hit – erhvervspuljen er allerede tømt

Energi25. 03. 2026

Interessen for at skrotte oliefyret til fordel for en varmepumpe er enorm. Siden åbningen i februar har over 5.800 danskere søgt om tilskud, og Erhvervspuljen er blevet søgt i bund på rekordtid. Det vidner om en stor vilje til at bidrage til den grønne omstilling, når muligheden byder sig. -

Prøvebelysning skal i den kommende tid finde det rette lys til Ribe Domkirke

BelysningTop25. 03. 2026

Fra den 27. marts til og med den 16. april kan borgere og besøgende i Ribe opleve en midlertidig prøvebelysning ved Ribe Domkirke. Testen er et vigtigt skridt i arbejdet med at udvikle en ny, kunstnerisk og nænsom belysning af domkirken. Prøvebelysningen gennemføres af lysdesigner Iben Winther

Gode nyheder – lavere elpriser kan tage toppen af de værste energiudgifter

EnergiTop24. 03. 2026

Mens olie- og gaspriserne presser både forbrugere og virksomheder, kan de se frem til lavere elpriser. Det er tid til, at netselskaberne overgår til deres sommertariffer den 1. april. Det vil især komme husejere med varmepumpe til gavn, ligesom elbilisterne slipper billigere, når de skal lade

Elbilerne æder sig for alvor ind på det samlede bilpark – 20 procent af alle kører på elektricitet

EnergiFlåde23. 03. 2026

For ganske få år siden var en elbiler stadig fremmede fugle på det danske vejnet. I dag er det anderledes. Med mere end 583.000 elbiler, har de opnået en andel på 20 procent af den samlede personbilbestand. Udviklingen ventes at gå endnu hurtigere, al den stund, at over 90 procent af private

Dansk Solcelleforening sætter ny kurs: Fra udbygning til intelligent energifundament

AktueltEnergi20. 03. 2026

På Dansk Solcelleforenings generalforsamling 2026 satte foreningen en ny kurs: Fra ensidigt fokus på udbygning af mere VE fra solenergi til fokus på et energifundament baseret på solkraft i kombination med energilager i et intelligent, fleksibelt og lokalt forankret energisystem. Hvis den grønne

Australien er verdens største producent af batteridrevne skibe – takket være Danmark

AktueltEnergiFlåde20. 03. 2026

Australien har udviklet sig til at være verdens klart største producent af batteridrevne skibe. Det skyldes først og fremmest Molslinjens meget store ordre på nye batteridrevne katamaranfærger, der skal bygges på værftet Incat Tasmania i Hobart. Molslinjen har bestilt tre batteridrevne

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

Energi20. 03. 2026

Elektrificeringen af Danmark accelererer. Datacentre skyder op, industrien omlægger til el, og udbygningen af sol, vind, batterilagring og brintanlæg kræver en markant styrket elinfrastruktur. Samtidig skærpes reguleringen af fluorholdige drivhusgasser i EU. I det spændingsfelt udvider Schneider

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Eaton

    Eaton på El & Teknik 2026: Elektrificering stiller nye krav til elnet og industrielle løsninger

  • ECOFOSS A/S

    LED paneler med Kelvin omskifter

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S indgår strategisk samarbejde med Mercantec om fremtidens elektrikere

  • GN belysning A/S

    Derfor er intelligent lysstyring og DALI vigtig for dig som elinstallatør

  • TEKLET ApS

    Arbejder du med FTTA installationer i krævende miljøer?

  • Ample A/S

    Power Quality – en overset udfordring i industri- og logistikejendomme

  • TEKLET ApS

    Efterspørgslen på fiberkabler stiger

  • Signify Denmark A/S

    Signify opgraderer deres produktsortiment

  • ECOFOSS A/S

    Styrk dine projekter med Neoline LED armaturer

  • ODU Denmark

    Når præcision gør forskellen…

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Økonomiudvalget i Tønder sender to VE-projekter videre til Kommunalbestyrelsen

    25.03.2026

  • Dansk Solcelleforening åbner for nye medlemmer – fokus er mere end bare solceller

    25.03.2026

  • Flere og hurtigere lademuligheder på vej til københavnske elbilister

    25.03.2026

  • Puljerne til nye varmepumper er blevet et stort hit – erhvervspuljen er allerede tømt

    25.03.2026

  • Prøvebelysning skal i den kommende tid finde det rette lys til Ribe Domkirke

    25.03.2026

  • Gode nyheder – lavere elpriser kan tage toppen af de værste energiudgifter

    24.03.2026

  • Elbilerne æder sig for alvor ind på det samlede bilpark – 20 procent af alle kører på elektricitet

    23.03.2026

  • Dansk Solcelleforening sætter ny kurs: Fra udbygning til intelligent energifundament

    20.03.2026

  • Australien er verdens største producent af batteridrevne skibe – takket være Danmark

    20.03.2026

  • SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

    20.03.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik