• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBranchenyt29. 01. 2025 | Allan Malmberg

Nyskabt center skal give mere robusthed til danske virksomheder og organisationer

AktueltBranchenyt29. 01. 2025 By Allan Malmberg

Foto: DBI

Danske virksomheder og organisationer står overfor krav om øget robusthed. Her skal Resilienscenter Danmark være samlingspunkt for den viden og de løsninger, som i sidste ende skal gøre dem mere robuste.

For listen over, hvad der truer danske virksomheder, er lang og broget; oversvømmelser, cyberangreb, brand, nedbrud i forsyningskæden, terror, strømsvigt, hybridkrig og pandemier.

Det er de syv GTS-institutter, som står oprettelsen af Resilienscenter Danmark, og som skal bidrage til at styrke Danmarks teknologiske kapacitet inden for samfundssikkerhed og beredskab og til at udvikle nye teknologier, der kan styrke samfundssikkerheden.

Centret skal medvirke til, at Danmark har adgang til de nyeste og mest avancerede teknologier til styrket samfundssikkerhed.

– Vi fokuserer på at bringe forskning og teknologi tættere på virksomhederne, så de kan udnytte de nye muligheder, som lovkravene skaber. Det er en unik chance for dansk erhvervsliv til at styrke deres konkurrenceevne, siger Jesper Florin, leder af Resilienscenter Danmark.

Alle syv GTS-institutter, Alexandra Instituttet, Bioneer, DBI, DFM, DHI, FORCE Technology og Teknologisk Institut, bidrager med hver deres særlige kompetencer til Resilienscenter Danmark, og det giver en stærk muskel i arbejdet med at skabe et mere robust og resilient Danmark. Denne styrkeposition gør centeret til et nationalt kontaktpunkt for øget robusthed, som både virksomheder og det offentlige kan trække på.

– I tilfælde af en større national krise vil vi hurtigt kunne finde, mobilisere og koordinere de rette kompetencer blandt institutternes i alt 3700 eksperter – lidt ligesom under coronakrisen, hvor Teknologisk Institut hjalp spiritusproducenter med hurtigt at omlægge produktionen til håndsprit, siger Jesper Florin.

Centret er støttet af Uddannelses- og Forskningsministeriets resultatkontraktmidler med en årlig bevilling på 7,8 mio. kr. i perioden 2025-2028.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Randers træder i pedalerne: Stort cykelevent skal få flere op på cyklerne

EnergiFlåde27. 05. 2026

Torsdag den 28. maj kl. 15.30-18.30 er der cykelfest på Østervold, når Randers Kommune, lokal cykelproducent og kommunens cykelhandlere fylder pladsen med elcykler, cykelaktiviteter og inspiration til en lettere hverdag på to hjul. Eventet markerer starten på en fælles indsats for at styrke

VS Automatic er blevet en autoriseret elinstallatør rigere

BranchenytTop27. 05. 2026

1 år og 9 måneder. I så lang tid har Frederik Lykke Sørensen balanceret sit arbejde hos den horsensianske elinstallatør VS Automatic, sin installatøruddannelse hos Erhvervsakademi Dania og sit privatliv. Det har ikke været en let opgave. Som den nyudklækkede elinstallatør selv fortæller, skal

Skills Team Denmark 2026 er udtaget – holdet skal deltage i WorldSkills Shanghai

AktueltBranchenyt27. 05. 2026

Danmarks dygtigste fagatleter er netop udtaget til Skills Team Denmark 2026 og skal til september deltage i WorldSkills Shanghai 2026. 15 unge konkurrencedeltagere skal repræsentere de rød-hvide farver i 13 forskellige fag ved WorldSkills i Shanghai. - I SkillsDenmark er vi meget stolte over

Assens Kommune klar med sin 3 Døgns Beredskabsplan

AktueltEnergi27. 05. 2026

Hvordan tager kommunen hånd om beboerne på plejehjemmene, hvis strømmen forsvinder i flere døgn? Kan man som forælder i Assens Kommune regne med at få passet sine børn? Og hvordan bliver borgerne informeret om situationen, hvis internettet og mobilnettet er nede? Det er nogle af de spørgsmål, der

Tidligere Coop-topchef indtræder i bestyrelsen hos Norlys’ kundeselskab

Branchenyt27. 05. 2026

Norlys’ kundeselskab får et nyt medlem af selskabets bestyrelse. Fra den 1. juni indtræder Kræn Østergaard Nielsen i bestyrelsen. Han er i den brede offentlighed nok mest kendt fra sin tid i Coop, hvor han blandt andet havde ansvaret for at digitalisere koncernen og fra 2020-2024 var

Kabelarbejde på Øresund til sommer – skal skifte søkablet til Sverige

AktueltEnergi25. 05. 2026

I løbet af sommeren 2026 skifter Energinet 400 kilovolt søkabler i Øresund mellem Danmark og Sverige. Arbejdet betyder perioder med øget aktivitet til søs med arbejdsfartøjer, støttefartøjer og afviserbåde. Andre sejlere bedes holde god afstand til arbejdsområdet af hensyn til egen sikkerhed.

Ladeløsninger bliver nu målrettet den enkelte frem for at alle blive tilbudt samme løsning

EnergiFlåde25. 05. 2026

Elbilister er lige så forskellige som de elbiler, de køber. Hvor og hvor meget den enkelte elbilist lader, afhænger af en række faktorer som boligtype, kørselsbehov og privatøkonomi. Alt det tager EWII højde for i lanceringen af en serie nye ladeløsninger. Her har den enkelte elbilist friheden

Ny klimafremskrivning: Elbilerne er afgørende for, at Danmark når klimamålet i 2030

EnergiFlåde25. 05. 2026

Danmark er hastigt på vej mod den store milepæl indenfor elbiler - 1 million styk. Og bilerne er en vigtig del af de klimaløsninger, som er med til, at Danmark når klimamålet i 2030. Det fremgår af den Klimastatus og -fremskrivning 2026, som er blevet fremlagt af regeringen I fremskrivningen

Lynladerne har større betydning for hele ladeinfrastrukturen end tidligere vurderet

EnergiFlådeTop25. 05. 2026

I det offentlige rum er det de såkaldte normalladere, der er i klart overtal. De lader med op til 22 kW, men trods de er i overtal, er det de langt mindre udbredte lynladere, der sender mest strøm til ebilerne. Det viser en ny ladestatistik fra foreningen Drivkraft Danmark Tallene viser, at de

Udbuddet af havvindmøller er en tiltrængt succes

AktueltEnergi22. 05. 2026

Byggeriet af havvindmølleparker er på vej tilbage på sporet efter flere år med stilstand og forliste udbud. Energistyrelsen har modtaget bud på at opføre havvindmølleparkerne Nordsøen Midt og Hesselø. Tilsammen vil de to parker øge kapaciteten af vindmøller på havet med 70 procent sammenlignet

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Belysning med skinnespots og 3-fasede track-skinner

  • Vanpee A/S

    Fleksibel lysstyring med Salvador 1000- og 2000-serien

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S leverer bedste regnskab i virksomhedens historie

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    OMICRON CPX 200 til test af transformerstationer

  • NKT (Denmark) A/S

    Du kan stadig nå at få NOIKLX 90 Dca til kampagnepris

  • ECOFOSS A/S

    LED strips, skinner og tilbehør til professionelle løsninger

  • SG Armaturen A/S

    Endnu en nyhed fra SG

  • TEKLET ApS

    Link Flaps – AI-datacentrenes nemesis

  • GN belysning A/S

    Spar op til 48% på spot og GU10-lyskilder i hele maj og juni

  • TEKLET ApS

    Sumitomo LYNX – en løsning, der kan tilpasses på stedet.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Randers træder i pedalerne: Stort cykelevent skal få flere op på cyklerne

    27.05.2026

  • VS Automatic er blevet en autoriseret elinstallatør rigere

    27.05.2026

  • Skills Team Denmark 2026 er udtaget – holdet skal deltage i WorldSkills Shanghai

    27.05.2026

  • Assens Kommune klar med sin 3 Døgns Beredskabsplan

    27.05.2026

  • Tidligere Coop-topchef indtræder i bestyrelsen hos Norlys’ kundeselskab

    27.05.2026

  • Kabelarbejde på Øresund til sommer – skal skifte søkablet til Sverige

    25.05.2026

  • Ladeløsninger bliver nu målrettet den enkelte frem for at alle blive tilbudt samme løsning

    25.05.2026

  • Ny klimafremskrivning: Elbilerne er afgørende for, at Danmark når klimamålet i 2030

    25.05.2026

  • Lynladerne har større betydning for hele ladeinfrastrukturen end tidligere vurderet

    25.05.2026

  • Udbuddet af havvindmøller er en tiltrængt succes

    22.05.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik