• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BranchenytTop14. 10. 2024 | Allan Malmberg

Ny rapport viser vejen: Digitale løsninger skal sikre et bæredygtigt byggeri

BranchenytTop14. 10. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

Byggeriet skal blive mere bæredygtigt, og nu kaster en ny undersøgelse lys over, hvordan branchen kommer derover. Hvilke værktøjer, der skal tages i brug for at øge bæredygtigheden, og den giver også et hint om, hvordan vi gør det. Her gemmer undersøgelsen på et, måske, overraskende svar.

Undersøgelse er foretaget af Autodesk blandt over 5000 virksomheder inden for arkitektur og byggeri og offentliggjort i Danmark af NTI A/S.

Og der er ingen tvivl om, at branchen er klar til den grønne vej. Og faktisk allerede er i gang, når de selv skal sige det. Hele 97 procent svarer nemlig, at de allerede har taget skridt til at blive mere bæredygtige. Og der er ingen vej uden om de digitale løsninger på vej mod mere bæredygtighed, det er tydeligt, når man ser på svarene.

I 2023 var topprioriteten at reducere mængden af affald fra produktionen efterfulgt af brugen af genanvendelige materialer.

I 2024 har virksomhederne ændret strategi, og brugen af AI er sprunget fra en femteplads og har nu indtaget førstepladsen på listen over, hvordan de prioriterer deres bæredygtighedsarbejde. Erhvervslivet har altså i højere grad fået øjnene op for, at teknologi, digitalisering og i særdeleshed AI kan anvendes til at løse erhvervslivets bæredygtighedsudfordringer.

Mange af de teknologier, vi allerede bruger på grund af andre fordele, giver også fordele på bæredygtighedsområdet.

– Inden for byggeriet er brugen af 3D-scanning meget udbredt, siger Johan Harrestrup, adm. direktør for NTI Danmark.

– De fleste kender allerede alle de indlysende fordele, så som visualisering af miljøer, for eksempel bygninger, kontorer eller produktion, samt dokumentation, kvalitetskontrol og kollisionskontrol. Men de færreste tænker over, at 3D-scanning også vil reducere deres rejseomkostninger, da de med 3D-scanning får opmålt og registreret hele arbejdsområdet rigtigt første gang og efterfølgende kan besøge modellen virtuelt efter behov. Dermed sparer man transport tilbage til pladsen for yderligere opmålinger, hvilket koster både timer og brændstof, påpeger han.

Der er desuden mange point at hente ved at benytte 3D-scanning til at genanvende og renovere eksisterende bygninger. Her kan man nemt visualisere muligheder og få indblik i, hvad der kan genbruges og dermed optimere på det eksisterende. Samtidig får man mulighed for at analysere overfladers ujævnheder, hvilket typisk koster mange frustrationer i renoveringsprojekter.

– Afhængig af hvilken branche, det drejer sig om, så vil det være forskellige teknologier, der udgør den største forskel. AI er i øjeblikket meget hypet. Derfor scorer den topplacering i undersøgelsen. Men der er ingen tvivl om, at det er digitalisering og teknologi, der skal løse erhvervslivets bæredygtighedsudfordringer. Spørgsmålet er bare præcis hvilken teknologi. Det må afhænge af den enkelte branche, understreger Johan Harrestrup.

Når 97 af virksomhederne fortæller, at de allerede er i gang med forskellige tiltag, er det spændende at vide, hvad baggrunden er. Hvorfor er de gået i gang, og hvordan bliver de yderligere motiveret til at fortsætte.

Her giver undersøgelsen et klart svar. Det er nemlig ikke udsigten at sænke klimaaftrykket, der er den egentlige motivationsfaktor. Myndighederne har indført en række kræv og regler, men vi skal heller ikke over på spor, for at finde årsagen – ej heller pisken i form af bødestraf kan holde virksomhederne i gang.

Det er derimod ren og skær forretningssans. Det er kunderne, som presser på. 83 procent af de adspurgte siger, at de primært motiveres til at arbejde med bæredygtighed ud fra deres kunders krav, ønsker og behov. Kundernes krav og forventninger til, at man leverer en bæredygtig løsning eller produkt, vægter tungest.

Det betyder ikke, at krav, regler og straf er ligegyldige – for kravene fra kunderne opstår et sted fra, og det kunne meget vel have bund i regler og krav.

Kilde: NTI

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Fjernelse af elafgift vil styrke vejen mod en øget elektrificering og gavne lavindkomstgrupperne

EnergiFlådeTop29. 10. 2025

Med den nye finanslov, som regeringen og Det Konservative Folkeparti er blevet enige om, vil der ikke blive opkrævet elafgift - i hvert ikke de kommende to år. Helt væk er den ikke, men den kommer ned på EUs mindstekrav, som for de fleste familie vil sidestille den øvelse med en afskaffelse. En

De jubler i 11 kommuner – men i Tønder føler de sig overset i kampen om industriparker

Branchenyt29. 10. 2025

Folketinget har udpeget industriparker i 11 kommuner fordelt over hele landet. Eller måske ikke over hele landet, for i Tønder, der også have lagt billet id på at få en af de eftertragtede parker, blev man forbigået. Ikke overraskende, mener man at de beslutning er noget skidt. Men det handler

Byggeriet holder stand mens industrien trækker ned i SMVdanmarks konjunkturbarometer

Branchenyt29. 10. 2025

Erhvervstilliden blandt små og mellemstore virksomheder falder i oktober til det laveste niveau i næsten to år. Det er især industrien, der trækker ned, viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer. Tallene dækker dog over store forskelle, for hos byggeriet ser det faktisk slet ikke så skidt ud

11 nye industriparker er på vej – mere end en fordobling end det oprindelige antal

AktueltBranchenyt29. 10. 2025

Oprindeligt var det planen at etablere fem såkaldte industriparker rundt om i landet. Nu er det tal imidlertid vokset til 11 - altså mere end en fordobling. Det er regeringen og aftalepartierne, der er blevet enige om den forøgelse. Et tiltag, man syntes godt om i erhvervsorganisationen

Strømprisen er igen lavest om natten – men det vil vende allerede til februar

AktueltEnergi29. 10. 2025

I mange år har det lydt, at man skal anvende strøm om natten. Her er det billigst. Vinden blæser hele døgnet, men forbruget er lavt om natten - dermed er prisen også i bund. Det har dog ændret sig de seneste par år. Det er solcellernes tilkomst i både Danmark og andre europæiske lande, der sender

Markant energiselskab går ind på det danske marked for solceller

EnergiTop28. 10. 2025

Kampen om kunderne til solcelleenergi er med ét slag blevet skærpet. Det er en realitet efter det landsdækkende energiselskab, DCC Energi, har besluttet sig for at gå ind på det danske marked for solceller. Selvom man er ny spiller herhjemme, kommer selskabet med en solid erfaring fra bl.a. det

Rekordmange ejerledere overvejer et muligt salg af virksomheden

Branchenyt27. 10. 2025

Hele 84 % af ejerlederne er åbne for at sælge deres virksomhed, hvilket er et rekordhøjt niveau. Samtidig har over 8 ud af 10 ejerledere modtaget henvendelser om muligt salg. Det understreger den fortsat store interesse fra investorer for ejerledede virksomheder, viser PwC’s ejerlederanalyse

Eltel Danmark opruster på gadebelysning og ansætter erfaren afdelingschef

AktueltBranchenyt27. 10. 2025

Eltel Danmark styrker sin position inden for offentlig gadebelysning og ansætter 50-årige Morten Gjølstad Kristensen som afdelingschef i en nyoprettet stilling. Morten kommer fra en stilling som salgs- og udviklingschef i Andel Lumen, hvor han gennem 11 år har arbejdet med etablering,

Samsølinjens elfærge begynder hjemrejsen fra det tyrkiske væft

Energi27. 10. 2025

Samsølinjens kommende elfærge, Tyrfing, begynder nu sin lange tur hjem fra vandet ved værftet Cemre Shipyard lige syd for Istanbul i Tyrkiet. Her er den sidste af Molslinjens to nye elfærger til Alslinjen og til Samsølinjen netop meldt klar til at sejle mod Danmark. - Begge vores nybygninger har

Organisationer i fælles kamp: Vil sikre lærlinge bedre tryghed efter DR-program

AktueltBranchenyt24. 10. 2025

En række organisationer er kommet med en fælles erklæring i halen på det første DR-program, som sætter lærlinge og deres dagligdag på dagsordenen. Her beskrives det, at de unge oplever vold, mobning og grænseoverskridende adfærd. Men det skal ikke være en del af deres hverdag, mener

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Skal du måle spændinger op til 16.8 kVeff?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Nyhed fra OMICRON – CPX 200

  • Ample A/S

    Elektrisk beskyttelse i energilagringssystemer (ESS): Nøgler til sikker installation.

  • Eaton

    Kender du de danske standarder for elinstallationer i bygninger?

  • Elma Instruments A/S

    Føl spændingen med Elma VoltStick Switch

  • TEKLET ApS

    Hvordan tester man mobilnetværk, når hvert millisekund tæller?

  • Signify Denmark A/S

    Nye produktinnovationer fra Signify

  • Phoenix Contact A/S

    Rækkeklemmer med Push-X teknologi til fortrådning fra 0,34 mm2 uden tylle

  • TEKLET ApS

    Kompakt værktøjstaske, der beskytter dit udstyr

  • Phoenix Contact A/S

    Heavycon power kontaktindsatse til stærkstrømsapplikationer

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fjernelse af elafgift vil styrke vejen mod en øget elektrificering og gavne lavindkomstgrupperne

    29.10.2025

  • De jubler i 11 kommuner – men i Tønder føler de sig overset i kampen om industriparker

    29.10.2025

  • Byggeriet holder stand mens industrien trækker ned i SMVdanmarks konjunkturbarometer

    29.10.2025

  • 11 nye industriparker er på vej – mere end en fordobling end det oprindelige antal

    29.10.2025

  • Strømprisen er igen lavest om natten – men det vil vende allerede til februar

    29.10.2025

  • Markant energiselskab går ind på det danske marked for solceller

    28.10.2025

  • Rekordmange ejerledere overvejer et muligt salg af virksomheden

    27.10.2025

  • Eltel Danmark opruster på gadebelysning og ansætter erfaren afdelingschef

    27.10.2025

  • Samsølinjens elfærge begynder hjemrejsen fra det tyrkiske væft

    27.10.2025

  • Organisationer i fælles kamp: Vil sikre lærlinge bedre tryghed efter DR-program

    24.10.2025

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik