• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Branchenyt23. 01. 2023 | Allan Malmberg

Ny direktør kommer fra den anden side af disken

Branchenyt23. 01. 2023 By Allan Malmberg

Mens andre brancher har digitaliseret voldsomt, så er der stadig et stort potentiale i byggeriet, mener Claus Navntoft, der netop er tiltrådt som adm. direktør for softwarevirksomheden Chisa.

Claus Navntoft er ny adm. dir hos softwarevirksomheden Chisa. Det er en virksomhed, han kender så at sige fra den anden side, idet han i sine ni år hos totalentreprenøren Gråkjær har været kunde hos sin nye arbejdsplads.

Chisa udvikler løsninger til bygge- og anlægsbranchen, og med Claus Navntoft har virksomheden fået en erfaren projektleder ind som topchef.

En byggesag styres typisk efter tid, kvalitet og økonomi. Og projektledere måles på disse parametre. Claus Navntoft har selv en forkærlighed for økonomidelen, hvor det dog kan være svært at finde rundt i de forskellige projektlederes lige så forskellige måder at styre økonomien og projektet på. Som projektleder og senere direktør brugte han gennemsnitligt godt en dag om ugen på intern rapportering og opfølgning.

– Gennem mine år som projektleder i forskellige virksomheder var der ikke to projekter, der blev styret ens. Og mens andre brancher har digitaliseret voldsomt, så er der stadig et stort potentiale i byggeriet. Det krævede derfor tid at sikre overblikket, og jeg brugte mellem 20-25% af min tid på informationsindsamling og rapportering, fortæller Claus Navntoft og fortsætter:

– Jeg begyndte derfor at ensrette den administrative proces og udviklede selv et super-regneark til alle informationer. Men uanset hvor godt, det var, så rummede det fortsat ikke de ønskede data og informationer, jeg havde brug for, så min tid gik med det forkerte, erkender Claus Navntoft.

Han fik for et par år siden en demonstration af Chisa Project og besluttede at skifte, så tiden kunne bruges på andre og vigtigere opgaver, mens systemet holder styr på data og informationer.

– Chisa Project samler let og hurtigt alle nødvendige informationer og skaber samlet overblik over kontrakter, aftalesedler, dialog, fakturaer og interagerer med firmaets økonomisystemet til et dashboard, hvor man let får overblikket over budget og realiseret forbrug på et givent projekt eller på tværs af alle. Man får en hurtigere og mere ensartet rapportering med alle projektansvarlige. Det letter ganske enkelt arbejdsgangen, både på byggepladserne og på kontoret, fastslår Claus Navntoft.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Fuld skrue i Norden: fischer står på et solidt fundament og vinder frem hos kunderne

AktueltBranchenytMateriel10. 08. 2026

Siden 2017 har fischer gennemgået en markant udvikling i de nordiske lande. Med fokus på logistisk, kultur og kompetencer er virksomheden gået fra at være en udfordret aktør til i dag at stå med et solidt fundament og et klart vækstpotentiale på tværs af alle markeder. Da Niels Kold Nielsen

Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

AktueltAutomationEnergi10. 08. 2026

Bygningsejere risikerer både dyr drift og teknologiske begrænsninger, hvis de kun projekterer bygningsautomatik efter minimumskravene. Ifølge teknologivirksomheden ABB bør en bredere digital infrastruktur tænkes ind fra begyndelsen, så bygningerne kan udnytte nye AI-værktøjer. Lovkrav til

EWII vender tommelfingeren nedad overfor akutplanen for elnettet – planen er ubrugelig

Energi10. 08. 2026

Der er ikke ligefrem roser at hente i høringssvaret fra Energikoncernen EWII over den akutplan, der er fremlagt. Planen skulle være en løsning for kapacitetsmanglen i elnettet, men EWII er meget klar i mæglet: Planen er ubrugelig i den nuværende form.

Bygma: Kunderne kender klimabegreberne – nu vil de have hjælp til at bruge dem

BranchenytTop10. 08. 2026

Kunderne vil gerne leve op til klimakravene, men det kan være en omfattende opgave for mange. Hos Bygma er ambitionen klar: Professionelle kunder skal ikke bruge tiden på at navigere i komplekse regler – de skal bygge. Derfor har Bygma opbygget et landsdækkende setup med specialkonsulenter i

Schneider Electric styrker life science-satsning i Norden med ny nordisk leder

Branchenyt10. 08. 2026

Schneider Electric har udnævnt Niels Fogd til Nordic Segment Leader for Life Science-segmentet. Her får han ansvaret for at drive og udvikle virksomhedens life science-strategi på tværs af Norden med fokus på blandt andet biopharma, medtech, biologics og forskningsmiljøer. Udnævnelsen sker som

Prisfald i juli gav elbilister flere billige ladetimer – og samtidig flere timer med negative elpriser

Energi05. 08. 2026

Landets mange elbilister har i juli kunnet nyde godt af faldende elpriser, der i flere tilfælde midt på dagen har været helt i bund. Elpriserne har i juli taget et lille dyk sammenlignet med juni, der endte som en af årets allerdyreste måneder. Den rene elpris er i juli faldet med syv procent

Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile modeller – i juli var 97 procent elbiler

EnergiFlådeTop05. 08. 2026

Det er efterhånden sjældent, at bilsælgerne skal fortælle nye bilejere, hvor tankdækslet sidder. Sølle tre procent af alle nye biler i juli var fossile - resten var elbiler. Det er ny rekord. Regner man alle solgte biler med, altså også erhvervsbilerne, var det lige over 80 procent af alle biler,

Green Power Denmark henter sin nye viceadm. direktør hos Miljøministeriet

AktueltBranchenyt05. 08. 2026

Martin Hansen bliver ny viceadm. direktør i Green Power Denmark med ansvar for Industri og Energiproduktion. Områderne omfatter den grønne energiproduktion i Danmark samt de mange industrivirksomheder i den danske værdikæde. Han overtager posten efter Jan Hylleberg, som stopper i Green Power

Sono Danmark: Sikkerheden ved opladning af elcykler bliver i alt for grad ignoreret

AktueltEnergiFlåde05. 08. 2026

Elcyklen er blevet en fast del af hverdagen for mange danskere, men sikkerheden omkring opladningen halter efter. I dag oplades cykelbatterier, hvor end det er belejligt; i kældre, opgange, kontorer og fællesarealer. Det skaber alvorlige brandrisici for både beboere, virksomheder og bygningsejere.

Ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S

Branchenyt05. 08. 2026

Hos HIM er man glade for at kunne byde Dennis Bjørnsholm velkommen som ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S.Dennis kommer med solid erfaring fra den tekniske branche, hvor han de seneste 6 år har arbejdet hos Solar Danmark – og før det 6 år hos Hilti Danmark. Begge steder med fokus på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Hvorfor få nitrogen leveret, hvis I kan producere den selv?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Saml din kalibrering ét sted: Én proces for alle Klasse A-pyranometre (ISO 9060:2018 Class A) på tværs af dine solcelleanlæg

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    OMICRON CPX 200 til test af transformerstationer

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Skal du finde jordfejl på solcelleparker?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Én måler til alle parametre: Ahlborn bryder grænserne for industriel datalogningshastighed

  • HIN A/S

    En elektriker bliver aldrig helt færdig med at nørde.

  • TEKLET ApS

    Du kan aldrig inspicere dine fiberender for meget.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Find skjulte fejl i fuld drift med det nye akustiske kamera Megger MPAC208

  • Phoenix Contact A/S

    Drift og signalering genopfundet

  • SG Armaturen A/S

    SG Smart 3,0

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fuld skrue i Norden: fischer står på et solidt fundament og vinder frem hos kunderne

    10.08.2026

  • Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

    10.08.2026

  • EWII vender tommelfingeren nedad overfor akutplanen for elnettet – planen er ubrugelig

    10.08.2026

  • Bygma: Kunderne kender klimabegreberne – nu vil de have hjælp til at bruge dem

    10.08.2026

  • Schneider Electric styrker life science-satsning i Norden med ny nordisk leder

    10.08.2026

  • Prisfald i juli gav elbilister flere billige ladetimer – og samtidig flere timer med negative elpriser

    05.08.2026

  • Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile modeller – i juli var 97 procent elbiler

    05.08.2026

  • Green Power Denmark henter sin nye viceadm. direktør hos Miljøministeriet

    05.08.2026

  • Sono Danmark: Sikkerheden ved opladning af elcykler bliver i alt for grad ignoreret

    05.08.2026

  • Ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S

    05.08.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}