• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Branchenyt22. 05. 2023 | Allan Malmberg

NIRAS-direktør er valgt til ny præsident for ATV

Branchenyt22. 05. 2023 By Allan Malmberg

Foto: ATV

Carsten Toft Boesen er ny præsident for ATV – Akademiet for de Tekniske Videnskaber. Han er valgt for en treårig periode og afløser Anders Bjarklev, der har tjent den foregående treårige periode, som præsidentskabet varer.

Carsten Toft Boesen er adm. direktør i NIRAS og bestyrelsesformand for Roskilde Universitet. Han har siddet i ATV’s præsidium (bestyrelse) det seneste år som tiltrædende præsident og fra 2020 som vicepræsident.

– ATV har en rimelig synlighed, men vi har ikke så meget indflydelse. For at opnå det er vi nødt til at skære vores holdninger lidt skarpere. Det vil måske give udfordringer på de indre linjer, fordi der i sagens natur vil være medlemmer, som har en anden holdning. Men håndteringen af de dilemmaer, der vil opstå, er også vejen til mere indflydelse. Det er væsentligt, at vi interesserer os for og har holdninger til de samfundsudfordringer, som er relevante lige nu, og at det, vi kommer ud med, kan gøre en forskel, siger Carsten Toft Boesen og fortsætter:

– Vi skal i højere grad arbejde med scenarier, dilemmaer og alternativer, så vi ikke havner i et hjørne, hvor vi kun har én løsning på alle problemerne, men hvor vi i stedet tegner nogle scenarier op. Og vi skal inddrage ekspertise i forhold til, hvordan den teknologiske omstilling virker på mennesker og vælgere. Der har vi brug for hjælp fra andre fagligheder, som ikke har teknik og naturvidenskab som omdrejningspunkt.

Carsten Toft Boesen er netop fyldt 64 år og har været adm. direktør for NIRAS siden år 2000. Han tiltrådte som bestyrelsesformand for RUC i 2020.

Han er forhenværende formand for Foreningen af Rådgivende Ingeniører (FRI), er uddannet cand.scient. i geologi fra Københavns Universitet og har en Executive MBA i Change Implementation fra Henley Business School, University of Reading.

Carsten Toft Boesen blev optaget som akademimedlem i 1999 og har siddet i ATV’s præsidium siden 2020. Det er derfor en præsident med et indgående kendskab til akademiet, som stiller sig i spidsen for ATV.

ATV’s præsidium afspejler akademiets unikke medlemssammensætning med en balance mellem virksomheder og vidensinstitutioner. Fra generalforsamlingen i ATV den 11. maj 2023 ser ATV’s præsidium ud således:

Præsident Carsten Toft Boesen, adm. direktør, NIRAS A/S
Vicepræsident Katrine Krogh Andersen, dekan, KU SCIENCE

Præsidiemedlemmer:
Anne-Marie Engel, Chief Scientific Officer, LEO Fondet
Anne-Lise Høg Lejre, direktør, Fødevarer og Produktion, Teknologisk Institut
Adm. direktør Casper Hansen, Technicon ApS
Marianne Thellersen, koncerndirektør for Innovation og Entrepreneurskab, DTU
Mogens Rysholt Poulsen, dekan, Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet, AAU
Sune Stampe Sørensen, direktør, Patent- og Varemærkestyrelsen
Thomas Skjødeberg Toftegaard, Director, Smart Product Technology, VELUX A/S

Kilde: ATV

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

Kabler22. 04. 2026

Med en kombination af kvanteteknologi og intelligent fibersensorik skal det nye forsknings- og innovationsprojekt QGRID gøre det muligt både at beskytte data og opdage fysisk indtrængen i realtid. Perspektivet er stærkere forsyningssikkerhed, bedre beredskab og nye danske eksportmuligheder.

Droneinspektion af solceller skal sikre grøn strøm til flere huse

AktueltEnergi22. 04. 2026

I takt med at flere og flere solceller dukker op i det danske landskab, deler debatten vandene: Mange mener, den grønne strøm er vigtig, men få er villige til at lade solcelleparker ødelægge en smuk udsigt. Forskere fra DTU har fundet en løsning på, hvordan vi sikrer, at de solcelleanlæg, der

Energibarometer viser sløj tilvækst af nye vindmøller på land

EnergiTop22. 04. 2026

Med krigen i Mellemøsten er der mere end nogensinde brug for billig, grøn energi til at erstatte de fossile brændsler. Men i de seneste tre år har vindmøllelandet Danmark stort set ikke opført vindmøller på land, viser Green Power Denmarks energibarometer. I de seneste tre år er der i alt opført

Målrettet strategi skaber partnervækst for Koble ApS

AktueltEnergi22. 04. 2026

Det landsdækkende installatørpartnerskab Koble ApS har netop offentliggjort sit tredje regnskab siden grundlæggelsen i slutningen af 2022. Det seneste år viser et stærkt resultat på såvel koncern- som partnerniveau med tocifret procentvis vækst på tværs af alle partnervirksomheder, et helårs EBITDA

Elektriske køretøjer vinder frem i det nordiske vare- og lastbilmarked i første kvartal af 2026

EnergiFlåde22. 04. 2026

Markedet for vare- og lastbiler i Norden udviklede sig forskelligt i første kvartal af 2026. For varebiler i N1-klassen steg nyregistreringerne i Danmark med 7,7 procent til 6.403, mens Sverige gik frem med 15,3 procent til 8.847. I Norge og Finland var udviklingen derimod negativ med fald på

Dansk Industri og 3F foreslår nyt asbest-fradrag

Branchenyt21. 04. 2026

For at imødekomme trængte boligejere foreslår Dansk Industri og 3F’s Byggegruppe et fradrag for asbestarbejde. Fradraget kan være en håndsrækning til de tusindvis af boligejere, som på grund af lav boligværdi er forhindret i at finansiere udskiftning af asbesttag. Især uden for de store byer er

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

AktueltEnergi20. 04. 2026

Det nordiske elsystem er ved at blive et ægte testlaboratorium for, hvordan Europa kan drive sikre, omkostningseffektive elnet i en fremtid domineret af vedvarende energi. Et nyt forsknings- og innovationsprojekt, Nordic-Sec, støttet af 8,6 millioner kroner fra Innovationsfonden, skal gøre det

Thisted Kommunes Thy-model sikrer dem KL’s Klimapris 2026

BranchenytEnergiTop20. 04. 2026

Thisted Kommune vinder årets Klimapris med Thy-modellen. Med tidlig borgerinddragelse og lokal opbakning har de gjort flere vedvarende energiprojekter til virkelighed. Thy-modellen er en metode til at udvikle og realisere VE-projekter med stærk lokal forankring. Modellen sikrer, at borgere bliver

InstallatørGruppen leverer stærk vækst og etablerer sig i Schweiz

Branchenyt20. 04. 2026

I løbet af de seneste tre år har InstallatørGruppen etableret sig som en af de største aktører i Danmark på et stærkt fragmenteret installationsmarked med et betydeligt konsolideringspotentiale. For andet år i træk leverede Gruppen vækst over markedsniveau understøttet af krydssalg på tværs af

Nu går det stærkt med at få elbilerne ud på gaden – har passeret 600.000 styk

AktueltEnergiFlåde17. 04. 2026

For lidt under et halvt år siden, kunne Mobility Denmark fortælle, at man havde passeret 500.000 elbiler. Noget, som mange ikke havde troet muligt for relativ få år siden. Nu virker det til gengæld for alvor er kommet fart i den. For her i foråret 2026, har man allerede passeret 600.000

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hvordan kan man reducere sit ydelsestab på solcelleparken?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fejlfri effektmålinger for E-mobilitet

  • ECOFOSS A/S

    TRI-LUX – populær serie med robuste LED armaturer

  • TEKLET ApS

    Opdag, hvordan du selv kan gøre arbejdet med fiber både lettere og hurtigere.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny ATS600 fra ETL til højspændingstest

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    OMICRON CMC træning i Kolding 23-25 juni

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Er du vores nye kollega?

  • ECOFOSS A/S

    MacArtney fik en fleksibel belysningsløsning

  • Schneider Electric Danmark

    EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

  • TEKLET ApS

    Vidste du, at kabel- og rørgennemføringer kan tætnes effektivt uden værktøj – og uden permanent lukning?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

    22.04.2026

  • Droneinspektion af solceller skal sikre grøn strøm til flere huse

    22.04.2026

  • Energibarometer viser sløj tilvækst af nye vindmøller på land

    22.04.2026

  • Målrettet strategi skaber partnervækst for Koble ApS

    22.04.2026

  • Elektriske køretøjer vinder frem i det nordiske vare- og lastbilmarked i første kvartal af 2026

    22.04.2026

  • Dansk Industri og 3F foreslår nyt asbest-fradrag

    21.04.2026

  • Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

    20.04.2026

  • Thisted Kommunes Thy-model sikrer dem KL’s Klimapris 2026

    20.04.2026

  • InstallatørGruppen leverer stærk vækst og etablerer sig i Schweiz

    20.04.2026

  • Nu går det stærkt med at få elbilerne ud på gaden – har passeret 600.000 styk

    17.04.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik