• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop14. 03. 2025 | Allan Malmberg

Netselskaber vil købe sig til fleksibilitet i elnettet for at udskyde investeringer

EnergiTop14. 03. 2025 | Allan Malmberg

Foto: Trefor

Elekrificeringen af samfundet trækker i bogstaveligeste forstand mange watt. Også flere end elnettet kan klare uden investeringer.

Nu lancerer to netselskaber hver sit pilotprojekt med hver sin model, hvor de vil købe sig til fleksibiltet hos kunderne.

Pilotprojekterne går ud på, at kunder på specifikke steder i elnettet får betaling for at tage toppen af deres effektbehov og mindske presset på elnettet. Det kan nemlig være med til at udskyde behovet for netudbygning. Metoderne bag pilotprojekterne fra de to netselskaber er nu sendt til godkendelse hos Forsyningstilsynet.

Per Sørensen, elforsyningsdirektør i TREFOR El-net, fortæller, at denne markedsbaserede anskaffelse af fleksibilitet er noget, som man længe har snakket om i branchen, og han glæder sig nu over, at Cerius-Radius og TREFOR El-net sammen får startet dialogen med myndighederne om, hvordan det kan lade sig gøre i praksis.

– Netselskaberne er betroet et stort ansvar med at muliggøre elektrificeringen af samfundet, som er en afgørende del af den grønne omstilling. Det skal vi gøre på den mest effektive og økonomisk ansvarlige måde. Nu har vi taget initiativ til at undersøge, om det kunne være interessant for kunderne for at hjælpe netselskaberne med denne opgave mod betaling. For når vi udskyder noget af netudbygningen, så minimerer vi også presset på vores driftsorganisation, siger Per Sørensen.

Skal stadig udbygge

Cäthe Bay-Smidt, funktionschef i Cerius-Radius, understreger, at modellerne ikke skal ses som et alternativ til at udbygge elnettet. Det handler i stedet om at gøre det smart.

– Vi gerne afsøge, om det er muligt at lave et setup, hvor vi i en afgrænset periode aftaler med kunderne, at hvis der er tidspunkter, hvor vores net er ved at nå sin maksimale belastning, så betaler vi dem for, at de skruer nogle megawatt ned for forbruget, siger Cäthe Bay-Smidt.

Cäthe Bay-Smidt og Per Sørensen understreger, at der kan være flere grunde til, at netselskaberne ønsker at købe sig til fleksibilitet i nettet. Det kan både skyldes, at der er pres på bemandingen, der udfører udbygningen af elnettet, men det kan også være steder, hvor der udestår en masse spørgsmål om den fremtidige efterspørgsel til elnettet.

Skal udnytte fleksibiliteten

Både Energistyrelsen og regeringens NEKST-arbejdsgruppe (den nationale energikrisestab) har fokus på at udnytte fleksibiliteten i elnettet til løse opgaven med at fremtidssikre elnettet. Både TREFOR El-net og Cerius-Radius er enige i dette, og at alle gode løsninger skal bringes i spil for at komme i mål med udbygningen af nettet.

– Når vi kigger på muligheder for at købe os til fleksibilitet, så er både ressourcer og økonomi selvfølgelig afgørende faktorer. Vi vil gerne skabe en model, hvor der er en økonomisk gulerod til dem, der hjælper os med at minimere flaskehalse i elnettet, når vi har behovet. Samtidig må vores omkostninger til modellen selvfølgelig ikke overstige, hvad det koster os at gå i gang med en opgradering af nettet. For så vil vi altid vælge den mulighed, lyder det fra Cäthe Bay-Smidt fra Cerius-Radius.

TREFOR El-net og Cerius-Radius ønsker at teste to forskellige modeller for ”markedsbaseret anskaffelse af fleksibilitet” for at etablere alternativer, hvor kunderne i et givent område kan få betaling for at minimere deres effekttræk i afgrænsede tidsrum. Til pilotprojekterne vil der blive udvalgt nogle velegnede steder i nettet.

Modellerne kort fortalt:

Netselskaberne identificerer flaskehalse i elnettet. Herefter laves der et udbud, hvor interesserede får at vide, hvor meget fleksibilitet (MW) netselskaberne efterspørger, og hvilken periode der er tale om. Det vil typisk være over vinteren, hvor forbruget er størst

Der vil være en prækvalifikation for at kunne byde. Interesserede bydere vil afgive bud i henhold til en udbudsspecifikation.

Cerius-Radius’ model

Den vindende/de vindende bydere vil ved aftaleindgåelse modtage et beløb for at stå til rådighed – (rådighedsbetaling) samt en variabel betaling, hvis netselskaberne aktiverer ønsket om nedregulering af kundernes træk på elnettet
Aktivering: Netselskaberne giver kunderne en 15-minutters varsling om aktivering af aftalen, hvorefter kunderne nedbringer deres træk på elnettet
Afsluttende vil der være en validering af, hvorvidt aftalen blev opfyldt, og dernæst en afregning

TREFOR El-nets model

Den vindende/de vindende bydere vil få ansvaret for at sikre, at den angivne kapacitet ikke overskrides
Prisen for hele perioden vil ligge fast ved aftaleindgåelse
Der vil være tale om en indirekte validering, da det kun er i de tilfælde, hvor kapaciteten bliver overskredet, at der er tale om manglende leverance

Kilde: Cerius-Radius

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ahlsells interne transport er nu helt elektrisk

AktueltBranchenytEl & Teknik08. 11. 2026

Ahlsell Danmark har siden 2022 arbejdet med at elektrificere dele af sin egen drift. Det gælder blandt andet også firmabilsflåden, hvor biler med forbrændingsmotor løbende bliver erstattet af elbiler. Efter planen vil alle firmabiler køre på el ved udgangen af 2026. Som et led i elektrificeringen

Blåbjerg Biogas: Udvidelse kan løfte en fjerdedel af Vardes klimamål

BranchenytEnergi08. 11. 2026

Blåbjerg Biogas ved Nørre Nebel fejrede for nyligt 30-års jubilæum med åbent hus, rundvisninger og besøg af Vardes borgmester Sarah Andersen (V). Med en udvidelse kan anlægget blive helt afgørende i at nå målsætningerne om CO₂-reduktion i Varde Kommunes klimaplan. Anlægget omdanner gylle og

Tre forskningsprojekter fra DTU modtager millionstøtte fra Stiftelsen Det Norske Veritas

AktueltBranchenytEl & Teknik08. 11. 2026

Stiftelsen Det Norske Veritas offentliggør i dag de første modtagere af støtte gennem fondens nye nordiske forskningsprogram. I alt tildeles 67 mio. DKK til 10 forskningsprojekter på universiteter i Danmark, Norge, Sverige og Finland. Tre af projekterne er forankret på Danmarks Tekniske Universitet

Copenhagen Atomics og Urenco vil sammen etablere anlæg til produktion af urantetrafluorid i Danmark

BranchenytEnergiTop08. 11. 2026

Copenhagen Atomics, der er pioner inden for udvikling af thoriumbaserede smeltesalt-reaktorer, og Urenco, en af verdens førende leverandører af uranberigelse, samarbejder om at etablere et anlæg til omdannelse af uran i København. Copenhagen Atomics har desuden købt lavt beriget uran (LEU) fra

Norlys: Dyreste uge for elpriser i knapt fire år

BranchenytEnergi08. 11. 2026

Danskerne har i foregående uge oplevet konsekvenserne af det særlige vejrfænomen ”Dunkelflaute”. Det sendte den rene elpris for ugen op på 1,80kr/kWh i Vestdanmark (DK1) og 2kr./kWh i Østdanmark (DK2), hvilket er det højeste niveau siden uge 51 i 2022, hvor den rene elpris lå helt oppe på 2,9

Intelligente energisystemer giver danske landbrug større kontrol over energi og forsyningssikkerhed

AktueltEnergi05. 11. 2026

Energi spiller en stadig større rolle i landbrugets økonomi og daglige drift. Stigende energi- og produktionsomkostninger lægger pres på økonomien, samtidigt med, at moderne landbrug er afhængige af en stabil elforsyning til en lang række kritiske funktioner. Med egen solcelleproduktion og

Ørsted leverer stærk indtjening med 19 % vækst i EBITDA efter årets første ni måneder

BranchenytEnergiTop05. 11. 2026

Ørsteds bestyrelse har i dag godkendt delårsrapporten for de første ni måneder af 2026. Ørsted opnåede et stærkt finansielt resultat, leverede væsentlig fremdrift i sine konstruktionsprojekter på tværs af tre kontinenter og forventer fortsat at indfri de tidligere udmeldte finansielle forventninger

Dansk ladeboksproducent er klar tilAFIR 2027 med ny Domo 3

El & Teknik05. 11. 2026

Fra 1. januar 2027 skal alle nye og væsentligt renoverede ladepunkter med Mode 3- og Mode 4-opladning understøtte kommunikationsstandarden ISO 15118-20. Det gælder både offentlige og private ladepunkter. Allerede installerede ladebokse er ikke omfattet af kravet. For ladeoperatører, energiselskaber

Hydrogen Denmark: Nu kommer brintrøret

AktueltEl & TeknikEnergi05. 11. 2026

Der er nu reserveret over 500 MW i det kommende brintrør, som et flertal i Folketinget har stillet som krav til at bygge røret. Samtidig har Everfuel, CIP og European Energy tegnet kontrakter med den tyske stat og forpligter sig dermed til at levere grøn brint til den tyske industri. Det er

Ny finansdirektør i N1 skal understøtte milliardinvesteringer i elnettet

Branchenyt05. 11. 2026

I de seneste år er Elnetselskabet N1’s investeringer i at udvide og fremtidssikre elnettet steget markant, og i år forventer selskabet at investere for knap 2 milliarder kroner. De massive investeringer er helt afgørende for, at elnettet kan følge med den hastige elektrificering af samfundet.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Cabicon a/s

    Cabicon er nu ISO 14001-certificeret

  • SG Armaturen A/S

    UniLED Mini

  • ECOFOSS A/S

    Vi går i sort – anderledes BLACK fokus

  • TEKLET ApS

    Det sker der, hvis du ved et uheld træder på et fiberkabel

  • Phoenix Contact A/S

    Ny generation af endeholdere kombinerer robusthed og modularitet

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric lancerer nyt præfabrikeret referencedesign til modulære AI-fabrikker

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Vis, hvem du er

  • TEKLET ApS

    Gør adgang hurtigere, mere smidig og mere sikker med biometrisk adgangskontrol

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S ansætter erfaren PA til ledelsen

  • Cabicon a/s

    Nu er det her endelig…

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ahlsells interne transport er nu helt elektrisk

    08.11.2026

  • Blåbjerg Biogas: Udvidelse kan løfte en fjerdedel af Vardes klimamål

    08.11.2026

  • Tre forskningsprojekter fra DTU modtager millionstøtte fra Stiftelsen Det Norske Veritas

    08.11.2026

  • Copenhagen Atomics og Urenco vil sammen etablere anlæg til produktion af urantetrafluorid i Danmark

    08.11.2026

  • Norlys: Dyreste uge for elpriser i knapt fire år

    08.11.2026

  • Intelligente energisystemer giver danske landbrug større kontrol over energi og forsyningssikkerhed

    05.11.2026

  • Ørsted leverer stærk indtjening med 19 % vækst i EBITDA efter årets første ni måneder

    05.11.2026

  • Dansk ladeboksproducent er klar tilAFIR 2027 med ny Domo 3

    05.11.2026

  • Hydrogen Denmark: Nu kommer brintrøret

    05.11.2026

  • Ny finansdirektør i N1 skal understøtte milliardinvesteringer i elnettet

    05.11.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}