• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop14. 03. 2025 | Allan Malmberg

Netselskaber vil købe sig til fleksibilitet i elnettet for at udskyde investeringer

EnergiTop14. 03. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Trefor

Elekrificeringen af samfundet trækker i bogstaveligeste forstand mange watt. Også flere end elnettet kan klare uden investeringer.

Nu lancerer to netselskaber hver sit pilotprojekt med hver sin model, hvor de vil købe sig til fleksibiltet hos kunderne.

Pilotprojekterne går ud på, at kunder på specifikke steder i elnettet får betaling for at tage toppen af deres effektbehov og mindske presset på elnettet. Det kan nemlig være med til at udskyde behovet for netudbygning. Metoderne bag pilotprojekterne fra de to netselskaber er nu sendt til godkendelse hos Forsyningstilsynet.

Per Sørensen, elforsyningsdirektør i TREFOR El-net, fortæller, at denne markedsbaserede anskaffelse af fleksibilitet er noget, som man længe har snakket om i branchen, og han glæder sig nu over, at Cerius-Radius og TREFOR El-net sammen får startet dialogen med myndighederne om, hvordan det kan lade sig gøre i praksis.

– Netselskaberne er betroet et stort ansvar med at muliggøre elektrificeringen af samfundet, som er en afgørende del af den grønne omstilling. Det skal vi gøre på den mest effektive og økonomisk ansvarlige måde. Nu har vi taget initiativ til at undersøge, om det kunne være interessant for kunderne for at hjælpe netselskaberne med denne opgave mod betaling. For når vi udskyder noget af netudbygningen, så minimerer vi også presset på vores driftsorganisation, siger Per Sørensen.

Skal stadig udbygge

Cäthe Bay-Smidt, funktionschef i Cerius-Radius, understreger, at modellerne ikke skal ses som et alternativ til at udbygge elnettet. Det handler i stedet om at gøre det smart.

– Vi gerne afsøge, om det er muligt at lave et setup, hvor vi i en afgrænset periode aftaler med kunderne, at hvis der er tidspunkter, hvor vores net er ved at nå sin maksimale belastning, så betaler vi dem for, at de skruer nogle megawatt ned for forbruget, siger Cäthe Bay-Smidt.

Cäthe Bay-Smidt og Per Sørensen understreger, at der kan være flere grunde til, at netselskaberne ønsker at købe sig til fleksibilitet i nettet. Det kan både skyldes, at der er pres på bemandingen, der udfører udbygningen af elnettet, men det kan også være steder, hvor der udestår en masse spørgsmål om den fremtidige efterspørgsel til elnettet.

Skal udnytte fleksibiliteten

Både Energistyrelsen og regeringens NEKST-arbejdsgruppe (den nationale energikrisestab) har fokus på at udnytte fleksibiliteten i elnettet til løse opgaven med at fremtidssikre elnettet. Både TREFOR El-net og Cerius-Radius er enige i dette, og at alle gode løsninger skal bringes i spil for at komme i mål med udbygningen af nettet.

– Når vi kigger på muligheder for at købe os til fleksibilitet, så er både ressourcer og økonomi selvfølgelig afgørende faktorer. Vi vil gerne skabe en model, hvor der er en økonomisk gulerod til dem, der hjælper os med at minimere flaskehalse i elnettet, når vi har behovet. Samtidig må vores omkostninger til modellen selvfølgelig ikke overstige, hvad det koster os at gå i gang med en opgradering af nettet. For så vil vi altid vælge den mulighed, lyder det fra Cäthe Bay-Smidt fra Cerius-Radius.

TREFOR El-net og Cerius-Radius ønsker at teste to forskellige modeller for ”markedsbaseret anskaffelse af fleksibilitet” for at etablere alternativer, hvor kunderne i et givent område kan få betaling for at minimere deres effekttræk i afgrænsede tidsrum. Til pilotprojekterne vil der blive udvalgt nogle velegnede steder i nettet.

Modellerne kort fortalt:

Netselskaberne identificerer flaskehalse i elnettet. Herefter laves der et udbud, hvor interesserede får at vide, hvor meget fleksibilitet (MW) netselskaberne efterspørger, og hvilken periode der er tale om. Det vil typisk være over vinteren, hvor forbruget er størst

Der vil være en prækvalifikation for at kunne byde. Interesserede bydere vil afgive bud i henhold til en udbudsspecifikation.

Cerius-Radius’ model

Den vindende/de vindende bydere vil ved aftaleindgåelse modtage et beløb for at stå til rådighed – (rådighedsbetaling) samt en variabel betaling, hvis netselskaberne aktiverer ønsket om nedregulering af kundernes træk på elnettet
Aktivering: Netselskaberne giver kunderne en 15-minutters varsling om aktivering af aftalen, hvorefter kunderne nedbringer deres træk på elnettet
Afsluttende vil der være en validering af, hvorvidt aftalen blev opfyldt, og dernæst en afregning

TREFOR El-nets model

Den vindende/de vindende bydere vil få ansvaret for at sikre, at den angivne kapacitet ikke overskrides
Prisen for hele perioden vil ligge fast ved aftaleindgåelse
Der vil være tale om en indirekte validering, da det kun er i de tilfælde, hvor kapaciteten bliver overskredet, at der er tale om manglende leverance

Kilde: Cerius-Radius

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

El & Teknik slog alle tidligere rekorder – giver messen mod på at vokse sig større til 2028

BranchenytEl & TeknikTop12. 05. 2026

Både udstillerne og arrangørerne kan kun være tilfredse med 2026-udgaven af El & Teknikmessen i Odense Congress Center. Med 11.377 besøgende blev der sat nyt besøgsrekord, og som om det ikke var nok, kunne de konstatere, at stigningen var jævnt fordelt over alle tre dage, der alle satte ny

Nyt fra egne rækker – de tre heldige vindere fra konkurrencen på El & Teknik-messen

BranchenytEl & Teknik12. 05. 2026

Traditionen tro stod Elfokus.dk og magasinet El+Energi bag en konkurrence på El & Teknikmessen. Og så det også er tradition, kunne tre heldige deltagere, hver vinde en lækker M12 FDDXKIT-202X fra Milwaukee. De tre heldige vindere blev:Janick Pihl, RingstedMartin Larsen, HelsingeSimon

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi11. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Elprisen faldt i april – men til et højt niveau

Energi11. 05. 2026

Lunere vejr og større produktion af solenergi sendte elprisen nedad i april. Set over hele april var den gennemsnitlige elpris i Østdanmark ca. 59,4 øre per kilowatt-time før skatter, afgifter, tariffer mv. Til sammenligning var gennemsnitsprisen 72,5 øre i marts. I Vestdanmark var den

Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile alternativer i april

AktueltEnergiFlåde11. 05. 2026

Landets bilforhandlere skal være mere end heldig, hvis det lykkedes for dem at sælge en fossile bil til en privat bilkøber. I april slog fordelingen mellem elbiler og de fossile varianter slog ny rekord. 96,3 procent af alle private bilkøbere, valgte at gå med en elbil. Udover det gode

TEKNIQ og Dansk El-Forbund indgår nyt partnerskab med Solar om elektrikerlandsholdet

AktueltBranchenyt06. 05. 2026

Der er stigende behov for dygtige faglærte elektrikere i takt med elektrificeringen af samfundet. I 2035 forventes der at mangle omkring 7.500 elektrikere i Danmark, hvilket gør talentudvikling og rekruttering af arbejdskraft til en bunden opgave for hele el-branchen. Det er baggrunden for det

Stigende erhvervstillid midt i en urolig tid – men stor tilbagegang i byggeriet og blandt SMV’erne

BranchenytTop06. 05. 2026

Trods uro i Mellemøsten og stigende energipriser, så stiger erhvervstilliden. Men analyse fra SMVdanmark viser, at tendensen dækker over forskelle mellem brancher og virksomhedsstørrelser: Store virksomheder især i industrien trækker op, mens SMV’erne går tilbage. Og byggeriet forventer nu et

Milwaukee lancerer en helt ny serie af spændingsdetektorer

Værktøj06. 05. 2026

Milwaukee fortsætter sit fokus på sikkerhed på arbejdspladsen med tre helt nye spændingsdetektorer. Hver model er udstyret med både visuel og lydindikator, der registrerer spænding i et bredt måleområde fra 50 til 1000 V AC. Spændingsdetektorerne er konstrueret til krævende arbejdsforhold. De

Stor investering skal fremtidssikre Holbæk-områdets elnet

AktueltEnergi06. 05. 2026

Der er gang i elektrificeringen i den nordvestlige del af Sjælland. Flere og flere virksomheder ønsker at vende ryggen til fossile brændsler til fordel for el, og elektrificeringen finder også sted hos de private, når de investerer i for eksempel elbiler og varmepumper, der erstatter deres benzin-

Nye repræsentanter valgt til Verdo’s repræsentantskab for de næste fire år

BranchenytEnergi06. 05. 2026

Valget har været præget af et stort engagement blandt andelshaverne, hvor i alt 123 kandidater stillede op til 84 pladser, hvilket sikrede kampvalg. I Randers konkurrerede 79 kandidater om 56 lokale pladser. - Vi er meget glade for det store engagement, vi har oplevet i forbindelse med valget.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • TEKLET ApS

    All optical switching som et supplement til Ethernet‑netværk

  • Schneider Electric Danmark

    Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

  • HIN A/S

    Nørder, instrumenter og høj spænding i Odense

  • TEKLET ApS

    Polywater® Grime Away™ gør fiberarbejdet nemmere

  • TEKLET ApS

    AI datacentre presser infrastrukturen – ikke kun på hastighed, men på præcision

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Se nyheder fra Megger & Delta Elektronika på Elektronikmessen i Odense!

  • NKT (Denmark) A/S

    Vi fejrer 15 års venskab med Qaddy med kampagnepriser!

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny Delta Elektronika SM6K Serie

  • ECOFOSS A/S

    Vi er klar i Odense – bliv inspireret til dine næste projekter

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ses vi på El og Teknikmessen i Odense?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • El & Teknik slog alle tidligere rekorder – giver messen mod på at vokse sig større til 2028

    12.05.2026

  • Nyt fra egne rækker – de tre heldige vindere fra konkurrencen på El & Teknik-messen

    12.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    11.05.2026

  • Elprisen faldt i april – men til et højt niveau

    11.05.2026

  • Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile alternativer i april

    11.05.2026

  • TEKNIQ og Dansk El-Forbund indgår nyt partnerskab med Solar om elektrikerlandsholdet

    06.05.2026

  • Stigende erhvervstillid midt i en urolig tid – men stor tilbagegang i byggeriet og blandt SMV’erne

    06.05.2026

  • Milwaukee lancerer en helt ny serie af spændingsdetektorer

    06.05.2026

  • Stor investering skal fremtidssikre Holbæk-områdets elnet

    06.05.2026

  • Nye repræsentanter valgt til Verdo’s repræsentantskab for de næste fire år

    06.05.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik