• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop14. 03. 2025 | Allan Malmberg

Netselskaber vil købe sig til fleksibilitet i elnettet for at udskyde investeringer

EnergiTop14. 03. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Trefor

Elekrificeringen af samfundet trækker i bogstaveligeste forstand mange watt. Også flere end elnettet kan klare uden investeringer.

Nu lancerer to netselskaber hver sit pilotprojekt med hver sin model, hvor de vil købe sig til fleksibiltet hos kunderne.

Pilotprojekterne går ud på, at kunder på specifikke steder i elnettet får betaling for at tage toppen af deres effektbehov og mindske presset på elnettet. Det kan nemlig være med til at udskyde behovet for netudbygning. Metoderne bag pilotprojekterne fra de to netselskaber er nu sendt til godkendelse hos Forsyningstilsynet.

Per Sørensen, elforsyningsdirektør i TREFOR El-net, fortæller, at denne markedsbaserede anskaffelse af fleksibilitet er noget, som man længe har snakket om i branchen, og han glæder sig nu over, at Cerius-Radius og TREFOR El-net sammen får startet dialogen med myndighederne om, hvordan det kan lade sig gøre i praksis.

– Netselskaberne er betroet et stort ansvar med at muliggøre elektrificeringen af samfundet, som er en afgørende del af den grønne omstilling. Det skal vi gøre på den mest effektive og økonomisk ansvarlige måde. Nu har vi taget initiativ til at undersøge, om det kunne være interessant for kunderne for at hjælpe netselskaberne med denne opgave mod betaling. For når vi udskyder noget af netudbygningen, så minimerer vi også presset på vores driftsorganisation, siger Per Sørensen.

Skal stadig udbygge

Cäthe Bay-Smidt, funktionschef i Cerius-Radius, understreger, at modellerne ikke skal ses som et alternativ til at udbygge elnettet. Det handler i stedet om at gøre det smart.

– Vi gerne afsøge, om det er muligt at lave et setup, hvor vi i en afgrænset periode aftaler med kunderne, at hvis der er tidspunkter, hvor vores net er ved at nå sin maksimale belastning, så betaler vi dem for, at de skruer nogle megawatt ned for forbruget, siger Cäthe Bay-Smidt.

Cäthe Bay-Smidt og Per Sørensen understreger, at der kan være flere grunde til, at netselskaberne ønsker at købe sig til fleksibilitet i nettet. Det kan både skyldes, at der er pres på bemandingen, der udfører udbygningen af elnettet, men det kan også være steder, hvor der udestår en masse spørgsmål om den fremtidige efterspørgsel til elnettet.

Skal udnytte fleksibiliteten

Både Energistyrelsen og regeringens NEKST-arbejdsgruppe (den nationale energikrisestab) har fokus på at udnytte fleksibiliteten i elnettet til løse opgaven med at fremtidssikre elnettet. Både TREFOR El-net og Cerius-Radius er enige i dette, og at alle gode løsninger skal bringes i spil for at komme i mål med udbygningen af nettet.

– Når vi kigger på muligheder for at købe os til fleksibilitet, så er både ressourcer og økonomi selvfølgelig afgørende faktorer. Vi vil gerne skabe en model, hvor der er en økonomisk gulerod til dem, der hjælper os med at minimere flaskehalse i elnettet, når vi har behovet. Samtidig må vores omkostninger til modellen selvfølgelig ikke overstige, hvad det koster os at gå i gang med en opgradering af nettet. For så vil vi altid vælge den mulighed, lyder det fra Cäthe Bay-Smidt fra Cerius-Radius.

TREFOR El-net og Cerius-Radius ønsker at teste to forskellige modeller for ”markedsbaseret anskaffelse af fleksibilitet” for at etablere alternativer, hvor kunderne i et givent område kan få betaling for at minimere deres effekttræk i afgrænsede tidsrum. Til pilotprojekterne vil der blive udvalgt nogle velegnede steder i nettet.

Modellerne kort fortalt:

Netselskaberne identificerer flaskehalse i elnettet. Herefter laves der et udbud, hvor interesserede får at vide, hvor meget fleksibilitet (MW) netselskaberne efterspørger, og hvilken periode der er tale om. Det vil typisk være over vinteren, hvor forbruget er størst

Der vil være en prækvalifikation for at kunne byde. Interesserede bydere vil afgive bud i henhold til en udbudsspecifikation.

Cerius-Radius’ model

Den vindende/de vindende bydere vil ved aftaleindgåelse modtage et beløb for at stå til rådighed – (rådighedsbetaling) samt en variabel betaling, hvis netselskaberne aktiverer ønsket om nedregulering af kundernes træk på elnettet
Aktivering: Netselskaberne giver kunderne en 15-minutters varsling om aktivering af aftalen, hvorefter kunderne nedbringer deres træk på elnettet
Afsluttende vil der være en validering af, hvorvidt aftalen blev opfyldt, og dernæst en afregning

TREFOR El-nets model

Den vindende/de vindende bydere vil få ansvaret for at sikre, at den angivne kapacitet ikke overskrides
Prisen for hele perioden vil ligge fast ved aftaleindgåelse
Der vil være tale om en indirekte validering, da det kun er i de tilfælde, hvor kapaciteten bliver overskredet, at der er tale om manglende leverance

Kilde: Cerius-Radius

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

AktueltBranchenyt12. 08. 2026

Med Faglært sætter man for første gang nogensinde fokus på de tusindvis af unge og voksne, der har valgt at gå en faglært vej og træder ud i arbejdslivet med vigtige kompetencer. Arrangementet hylder de dygtige hænder og hoveder, der er klar til at bygge, skabe og drive Danmark fremad. Vi får i

Rekordstor interesse for DTU blandt unge – men universitet må afvise kvalificerede unge grundet begrænsninger

AktueltBranchenyt12. 08. 2026

DTU kan tilbyde studieplads til 2.202 nye studerende, hvilket er 4 pct. flere end sidste år. Samtidig havde mere end 3.300 ansøgere DTU som førstevalg, hvilket er det højeste antal nogensinde. - Det er meget glædeligt, at så mange unge ønsker at uddanne sig til ingeniør. Ingeniører spiller en

Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

AutomationBranchenyt12. 08. 2026

Wireless Logic, verdens største uafhængige leverandør inden for IoT-forbindelser og -infrastruktur, er blevet vurderet som en af de førende aktører på markedet af Gartner, Transforma Insights og Omdia. I Danmark er koncernen repræsenteret ved Wireless Logic Nordic, der har hovedkontor i

Elektrikerlærlinge fik indblik i fremtidens intelligente anlæg

BranchenytTop12. 08. 2026

To elektrikerlærlinge fra den horsensianske elinstallatør VS Automatic, Jakob Høyer Kirkmand og Nicklas Andersen Dalsgaard, har, som en del af deres elektrikeruddannelse, gennemført et fire ugers skoleophold på Syddansk Erhvervsskole i Vejle, hvor fokus var på SCADA, programmering og industrielle

Fuld skrue i Norden: fischer står på et solidt fundament og vinder frem hos kunderne

AktueltBranchenytMateriel10. 08. 2026

Siden 2017 har fischer gennemgået en markant udvikling i de nordiske lande. Med fokus på logistisk, kultur og kompetencer er virksomheden gået fra at være en udfordret aktør til i dag at stå med et solidt fundament og et klart vækstpotentiale på tværs af alle markeder. Da Niels Kold Nielsen

Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

AktueltAutomationEnergi10. 08. 2026

Bygningsejere risikerer både dyr drift og teknologiske begrænsninger, hvis de kun projekterer bygningsautomatik efter minimumskravene. Ifølge teknologivirksomheden ABB bør en bredere digital infrastruktur tænkes ind fra begyndelsen, så bygningerne kan udnytte nye AI-værktøjer. Lovkrav til

EWII vender tommelfingeren nedad overfor akutplanen for elnettet – planen er ubrugelig

Energi10. 08. 2026

Der er ikke ligefrem roser at hente i høringssvaret fra Energikoncernen EWII over den akutplan, der er fremlagt. Planen skulle være en løsning for kapacitetsmanglen i elnettet, men EWII er meget klar i mæglet: Planen er ubrugelig i den nuværende form.

Bygma: Kunderne kender klimabegreberne – nu vil de have hjælp til at bruge dem

BranchenytTop10. 08. 2026

Kunderne vil gerne leve op til klimakravene, men det kan være en omfattende opgave for mange. Hos Bygma er ambitionen klar: Professionelle kunder skal ikke bruge tiden på at navigere i komplekse regler – de skal bygge. Derfor har Bygma opbygget et landsdækkende setup med specialkonsulenter i

Schneider Electric styrker life science-satsning i Norden med ny nordisk leder

Branchenyt10. 08. 2026

Schneider Electric har udnævnt Niels Fogd til Nordic Segment Leader for Life Science-segmentet. Her får han ansvaret for at drive og udvikle virksomhedens life science-strategi på tværs af Norden med fokus på blandt andet biopharma, medtech, biologics og forskningsmiljøer. Udnævnelsen sker som

Prisfald i juli gav elbilister flere billige ladetimer – og samtidig flere timer med negative elpriser

Energi05. 08. 2026

Landets mange elbilister har i juli kunnet nyde godt af faldende elpriser, der i flere tilfælde midt på dagen har været helt i bund. Elpriserne har i juli taget et lille dyk sammenlignet med juni, der endte som en af årets allerdyreste måneder. Den rene elpris er i juli faldet med syv procent

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Præcis termografi fra lommeformat til højspænding: Mød Meggers nye TC-serie

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Med udstyr fra OMICRON kan kritiske knudepunkter testes sikkert og troværdigt.

  • ECOFOSS A/S

    ULTRA SLIM Circle lampe – nu også i børstet aluminium

  • Solarpark A/S

    Solarpark udgiver første ESG-rapport: Et værktøj til udvikling – ikke et lovkrav

  • Schneider Electric Danmark

    Hvilken robot skal du vælge?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    BLICHFELD er klar med et nyt katalog

  • Phoenix Contact A/S

    High performance i transientbeskyttelse

  • HIN A/S

    Hvorfor få nitrogen leveret, hvis I kan producere den selv?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Saml din kalibrering ét sted: Én proces for alle Klasse A-pyranometre (ISO 9060:2018 Class A) på tværs af dine solcelleanlæg

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    OMICRON CPX 200 til test af transformerstationer

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

    12.08.2026

  • Rekordstor interesse for DTU blandt unge – men universitet må afvise kvalificerede unge grundet begrænsninger

    12.08.2026

  • Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

    12.08.2026

  • Elektrikerlærlinge fik indblik i fremtidens intelligente anlæg

    12.08.2026

  • Fuld skrue i Norden: fischer står på et solidt fundament og vinder frem hos kunderne

    10.08.2026

  • Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

    10.08.2026

  • EWII vender tommelfingeren nedad overfor akutplanen for elnettet – planen er ubrugelig

    10.08.2026

  • Bygma: Kunderne kender klimabegreberne – nu vil de have hjælp til at bruge dem

    10.08.2026

  • Schneider Electric styrker life science-satsning i Norden med ny nordisk leder

    10.08.2026

  • Prisfald i juli gav elbilister flere billige ladetimer – og samtidig flere timer med negative elpriser

    05.08.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}