• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBranchenyt26. 05. 2023 | Allan Malmberg

Million-stort projekt skal styrke den danske robusthed overfor kriser og omstillinger

AktueltBranchenyt26. 05. 2023 By Allan Malmberg

Charlotte Rønhof, formand for projektkomitéen og bestyrelsesformand, Bornholms Erhvervsfond. Foto: ATV

Danmark skal have styrket sin robusthed. Det være sig overfor både nuværende og kommende kriser, men også i forhold til den massive omstilling, som landet skal igennem i årene fremover.

Her skal et omfattende projekt hjælpe til. Projektet hedder ”Guide til et resilient Danmark”. Det har Akademiet for de Tekniske Videnskaber (AV) for bordenden. Projektet løber over fem år og har deltagelse af alle Danmarks otte universiteter samt fem markante fonde: Novo Nordisk Fonden, VILLUM FONDEN, Rambøll Fonden, NIRAS ALECTIA Fonden og Poul Due Jensens Fond.

Finansieringen på små 49 mio. kr. kommer fra universiteterne og de fem fonde.

– Vi skal sætte turbo på den teknologiske omstilling. Det er nødvendigt for at tackle Danmarks store samfundsudfordringer med for eksempel klimaforandringer, forsyningssikkerhed og sundhed, siger Charlotte Rønhof, formand for projektkomitéen og bestyrelsesformand, Bornholms Erhvervsfond.

ATV og projektets støtter har defineret tre teknologitrends, som er afgørende for verdens fremadrettede bæredygtighed: Omstillingen til stadig mere fossilfrie, biobaserede og digitale teknologier. De vurderer, at Danmark kan udvikles til et foregangsland for denne omstilling og dermed både styrke sin egen bæredygtighed og resiliens over for kommende kriser samt øge sin internationale konkurrenceevne.

Omstillingen til et robust Danmark kan dog ikke løses alene med teknologisk innovation. Den kræver helt nye måder at samarbejde på, på tværs af sektorer, brancher og faggrænser. Projektet Guide til et resilient Danmark inddrager derfor en bred gruppe aktører, som i missionsorienteret arbejde tager udgangspunkt i de store samfundsudfordringer.

– Det bliver mere og mere påtrængende at finde løsninger hurtigt. Derfor mener jeg ikke, det længere er nok, at vi hver især arbejder med løsninger ud fra en klassisk monofaglig tilgang. Aalborg Universitets mål er at bidrage til at løse de store globale samfundsproblemer ved at organisere os i tværgående partnerskaber, hvor man samler aktører på tværs af stat, erhvervsliv, fonde, universiteter og civilsamfund med en tydelig intention om både at inddrage og samskabe. ATV’s projekt er en god platform for det arbejde, siger Per Michael Johansen, rektor, Aalborg Universitet.

Omdrejningspunktet for omstillingen er Danmarks såkaldte Science & Engineering-økosystem. Det består af virksomheder, forsknings- og uddannelsesinstitutioner, rådgivere, investorer og offentlige myndigheder, der driver Danmarks teknologiske udvikling, infrastruktur og konkurrenceevne.

Her er der behov for, at andre grupper som NGO’er, borgere og politikere i højere grad engageres i omstillingen. ATV vil derfor udvikle missionslaboratorier, der skal mobilisere alle nødvendige aktører ift. at accelerere Danmarks bæredygtige, teknologiske omstilling.

Kilde: ATV

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt fra egne rækker – de tre heldige vindere fra konkurrencen på El & Teknik-messen

BranchenytEl & Teknik12. 05. 2026

Traditionen tro stod Elfokus.dk og magasinet El+Energi bag en konkurrence på El & Teknikmessen. Og så det også er tradition, kunne tre heldige deltagere, hver vinde en lækker M12 FDDXKIT-202X fra Milwaukee. De tre heldige vindere blev:Janick Pihl, RingstedMartin Larsen, HelsingeSimon

Nyt netværk skal løfte dansk belysning – Dansk Center for Lys bliver en del af Tekniq

BelysningTop11. 05. 2026

Dansk Center for Lys bliver den 1. august en del af erhvervsorganisationen TEKNIQ under navnet TEKNIQ Dansk Center for Lys. Det nye netværk skal samle forskellige fagligheder i et tættere samarbejde til gavn for både kvalitet og den grønne omstilling. Når Dansk Center for Lys' medlemmer og

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi11. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Elprisen faldt i april – men til et højt niveau

Energi11. 05. 2026

Lunere vejr og større produktion af solenergi sendte elprisen nedad i april. Set over hele april var den gennemsnitlige elpris i Østdanmark ca. 59,4 øre per kilowatt-time før skatter, afgifter, tariffer mv. Til sammenligning var gennemsnitsprisen 72,5 øre i marts. I Vestdanmark var den

Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile alternativer i april

AktueltEnergiFlåde11. 05. 2026

Landets bilforhandlere skal være mere end heldig, hvis det lykkedes for dem at sælge en fossile bil til en privat bilkøber. I april slog fordelingen mellem elbiler og de fossile varianter slog ny rekord. 96,3 procent af alle private bilkøbere, valgte at gå med en elbil. Udover det gode

TEKNIQ og Dansk El-Forbund indgår nyt partnerskab med Solar om elektrikerlandsholdet

AktueltBranchenyt06. 05. 2026

Der er stigende behov for dygtige faglærte elektrikere i takt med elektrificeringen af samfundet. I 2035 forventes der at mangle omkring 7.500 elektrikere i Danmark, hvilket gør talentudvikling og rekruttering af arbejdskraft til en bunden opgave for hele el-branchen. Det er baggrunden for det

Stigende erhvervstillid midt i en urolig tid – men stor tilbagegang i byggeriet og blandt SMV’erne

BranchenytTop06. 05. 2026

Trods uro i Mellemøsten og stigende energipriser, så stiger erhvervstilliden. Men analyse fra SMVdanmark viser, at tendensen dækker over forskelle mellem brancher og virksomhedsstørrelser: Store virksomheder især i industrien trækker op, mens SMV’erne går tilbage. Og byggeriet forventer nu et

Milwaukee lancerer en helt ny serie af spændingsdetektorer

Værktøj06. 05. 2026

Milwaukee fortsætter sit fokus på sikkerhed på arbejdspladsen med tre helt nye spændingsdetektorer. Hver model er udstyret med både visuel og lydindikator, der registrerer spænding i et bredt måleområde fra 50 til 1000 V AC. Spændingsdetektorerne er konstrueret til krævende arbejdsforhold. De

Stor investering skal fremtidssikre Holbæk-områdets elnet

AktueltEnergi06. 05. 2026

Der er gang i elektrificeringen i den nordvestlige del af Sjælland. Flere og flere virksomheder ønsker at vende ryggen til fossile brændsler til fordel for el, og elektrificeringen finder også sted hos de private, når de investerer i for eksempel elbiler og varmepumper, der erstatter deres benzin-

Nye repræsentanter valgt til Verdo’s repræsentantskab for de næste fire år

BranchenytEnergi06. 05. 2026

Valget har været præget af et stort engagement blandt andelshaverne, hvor i alt 123 kandidater stillede op til 84 pladser, hvilket sikrede kampvalg. I Randers konkurrerede 79 kandidater om 56 lokale pladser. - Vi er meget glade for det store engagement, vi har oplevet i forbindelse med valget.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Nørder, instrumenter og høj spænding i Odense

  • TEKLET ApS

    Polywater® Grime Away™ gør fiberarbejdet nemmere

  • TEKLET ApS

    AI datacentre presser infrastrukturen – ikke kun på hastighed, men på præcision

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Nyt MEGGER MPAC208 Kamera til akustisk fejlsøgning

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Se nyheder fra Megger & Delta Elektronika på Elektronikmessen i Odense!

  • NKT (Denmark) A/S

    Vi fejrer 15 års venskab med Qaddy med kampagnepriser!

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny Delta Elektronika SM6K Serie

  • ECOFOSS A/S

    Vi er klar i Odense – bliv inspireret til dine næste projekter

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ses vi på El og Teknikmessen i Odense?

  • TEKLET ApS

    Hvis du låner en splidser hos Teklet i forbindelse med service af din SUMITOMO splidser…

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt fra egne rækker – de tre heldige vindere fra konkurrencen på El & Teknik-messen

    12.05.2026

  • Nyt netværk skal løfte dansk belysning – Dansk Center for Lys bliver en del af Tekniq

    11.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    11.05.2026

  • Elprisen faldt i april – men til et højt niveau

    11.05.2026

  • Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile alternativer i april

    11.05.2026

  • TEKNIQ og Dansk El-Forbund indgår nyt partnerskab med Solar om elektrikerlandsholdet

    06.05.2026

  • Stigende erhvervstillid midt i en urolig tid – men stor tilbagegang i byggeriet og blandt SMV’erne

    06.05.2026

  • Milwaukee lancerer en helt ny serie af spændingsdetektorer

    06.05.2026

  • Stor investering skal fremtidssikre Holbæk-områdets elnet

    06.05.2026

  • Nye repræsentanter valgt til Verdo’s repræsentantskab for de næste fire år

    06.05.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik