• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BranchenytEnergiTop22. 09. 2022 | Allan Malmberg

Million-besparelse i vente på el-regningen efter Kiona giver adgang til spotpriserne

BranchenytEnergiTop22. 09. 2022 | Allan Malmberg

Proptech-virksomheden Kiona tilbyder nu sine brugere gratis adgang til spotpriser i alle virksomhedens SaaS-løsninger til optimering af driften af ejendomme og detailvarebutikker. En smartere brug af strøm baseret på realtidspriser fra elmarkedet øger muligheden for, at ejendomsoperatører kan reducere deres udgifter til el og overleve en vinter med energikrise.

I henhold til data fra Nord Pool er der en forskel på næsten 400 procent i den europæiske elpris i august 2022 sammenlignet med februar 2021, når vi sammenligner den dyreste vintermåned i 2021 med en sommermåned. I august 2022 ser vi prisudsving på timebasis på flere tusinde procent i løbet af en dag. I de påvirkede regioner er dette ensbetydende med enorme udsving i omkostningerne for både private og virksomheder på et tidspunkt, hvor vi går en historisk dyr vinter i møde, og hvor priserne varierer meget på timebasis.

Hvis optimering i ejendomsbranchen tidligere ofte har handlet om at agere ansvarligt og reducere klimabelastningen, handler det nu også om på kort sigt at klare sig igennem en kommende krise vinter med skyhøje elpriser og håndtere problemet med overbelastning af elnettet, siger Jon Åkerström, CPO hos Kiona.

Kiona giver kunder og partnere en platform med løsninger, der gør det muligt at sikre effektiv drift, spare energi og rapportere om miljøpræstationer. I dag er 55.000 erhvervsejendomme, boligbyggerier og offentlige bygninger samt 3.000 dagligvarebutikker i Nordeuropa forbundet til platformen.

Vi har oplevet, at der blandt vores kunder og partnere er stor interesse for, at vi tilbyder værktøjer, der kan give et smartere elforbrug og lavere omkostninger. Ved at flytte elforbruget til tidspunkter med mindre belastning på nettet kan vi hjælpe med at styre Europas problem med energibelastning og samtidig spare penge på elregningerne. At vi nu kan give gratis adgang til spotpriser i systemer, der allerede er i drift, øger vores kunders og partneres muligheder for at udvikle nye og smarte løsninger på vores otte europæiske markeder, siger Jon Åkerström.

Adgang til spotpriser på elmarkedet i realtid fra Nord Pool Spot, som er den officielle elhandelsbørs for 16 europæiske lande, betyder, at elforbruget kan styres og planlægges mere intelligent.

Betingelser og behov er meget forskellige afhængigt af markedet og typen af bygning. Adskillige bygningsejere har forhandlet elkontrakter, men selv disse kontrakter vil blive genforhandlet om få år. For store bygningsoperatører kan et smartere elforbrug sænke elregningerne proaktivt. På et ekstremt svingende marked er vores tilbud om at levere kritiske data uden omkostninger vores måde at tage ansvar på i en krisesituation, siger Jon Åkerström.

Kiona blev dannet i 2021 ved at fusionere selskaberne bag fire af markedets førende uafhængige ejendomsdigitaliseringsplatforme, IWMAC, Energinet, Web Port og Edge til et enkelt selskab.

Kilde: Kiona

Skrevet i: Branchenyt, Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nefco finansierer Fremsyns udvidelse af biometanproduktion

AktueltEnergi19. 10. 2026

Nefco, den nordiske grønne bank, har indgået en finansieringsaftale på 6 mio. euro med det danske biogasselskab Fremsyn for at støtte opkøbet og opgraderingen af et biogasanlæg i Nordjylland. Investeringen vil gøre det muligt for Fremsyn at overtage og modernisere biogasanlægget i Vegger.

Forsyningstilsynet godkender Energinets krav til kunders modenhed og fremdrift

AktueltBranchenyt19. 10. 2026

Forsyningstilsynet har godkendt, at Energinet kan prioritere ansøgninger om tilslutning til eltransmissionsnettet efter projekternes modenhed og fremdrift. Dermed er en vigtig brik på plads, forud for at Energinet til november for første gang uddeler en pulje af kapacitet blandt de elproducenter og

Wavin satser på større projekter og fremtidssikrede løsninger

Energi19. 10. 2026

Den 29.-30. oktober danner Aalborg Kongres & Kultur Center rammen om Dansk Fjernvarmes Landsmøde 2026. Under temaet ”Et sikkert Danmark i et grønt Europa” sætter Landsmødet i år blandt andet fokus på grøn omstilling, elektrificering og øget forsyningssikkerhed. For Wavin bliver Landsmødet

Nordjylland nærmer sig 1.000 lynladeudtag

BranchenytEnergi19. 10. 2026

Antallet af offentligt tilgængelige lynladeudtag i Nordjylland nærmer sig med hastige skridt en markant milepæl: 1.000 ladeudtag. Med åbningen af Norlys nye lynladepark i Aalborg Lufthavn når landsdelen op på 954 offentligt tilgængelige lynladere. Det viser en optælling foretaget af Norlys. Den

Fjernvarme kan reducere procesindustriens CO₂-udledning med 15 %

EnergiTop19. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating) leverer ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO₂-udledninger og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har undersøgt, hvordan fjernvarme

Ventcroft bliver til NKT

AktueltBranchenytEl & Teknik14. 10. 2026

NKT omdøber det britiske Ventcroft Ltd til NKT, hvilket markerer næste skridt i virksomhedens succesfulde integration med NKT efter opkøbet i 2022. Ændringen bringer fabrikken i Runcorn, UK, fuldt ind under NKT-brandet. Ventcrofts ekspertise inden for brandsikker strømkabelteknologi kombineres

TP-Link og iFiber tilbyder danske boligforeninger gratis etablering af fibernet

AktueltEl & Teknik14. 10. 2026

TP-Link og danske iFiber indgår et samarbejde om en ny internetløsning målrettet danske boligforeninger. Løsningen kombinerer etablering af fibernet med Wi-Fi 7-teknologi og skal gøre det lettere for boligforeninger at tilbyde beboerne en hurtig og stabil internetforbindelse. En hurtig

Grundfos sætter fokus på smartere fjernvarmedrift på årets landsmøde

BranchenytTop14. 10. 2026

Fjernvarmesektoren er i udvikling, og det stiller nye krav til, hvordan værkerne driver og udvikler deres anlæg. Elektrificering og sektorkobling betyder blandt andet, at flere forskellige energikilder skal spille sammen, samtidig med at der fortsat er fokus på både driftssikkerhed og

Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

El & Teknik14. 10. 2026

Hvert minut, der bruges på opladning, er tabt transporttid. For at sikre, AGV'er og AMR'er kan være i drift så længe som muligt, er der behov for højt-ydende og holdbare lade- og dockinginterfaces. Korte opladningstider, sikker docking og pålidelige overførsel er afgørende. Hyppig docking,

Studerende tog til Skive for at arbejde med fremtidens teknologi

Branchenyt14. 10. 2026

De kom fra Aalborg Universitet, Aarhus Universitet Herning, Erhvervsakademi MidtVest og Syddansk Universitet med viden om blandt andet produktionsteknologi, produktionsdesign og supplychain management. I Skive ventede praksis… Under årets Case Competition på Skive College blev de studerende sat

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • TEKLET ApS

    Anritsu Coherent OTDR – til de lange fiberstræk

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Hjælp når lokummet brænder – Svanemærket byggeri

  • Schneider Electric Danmark

    Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

  • Phoenix Contact A/S

    Automatisk afkortningsautomat Cutfox 10 med udvidet skærekapacitet op til 16 mm²

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Måleteknik sikrer balance mellem bevaring og energirenovering

  • Schneider Electric Danmark

    Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

  • Ansell Lighting

    Stærkt samarbejde om en moderne belysningsløsning

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fejlfinding i forsyningsnettet: Fra teori til hurtig diagnose

  • ECOFOSS A/S

    230V LED-bånd til professionel arbejdsbelysning

  • HIN A/S

    Sikkerhedssko skal også passe til en lang arbejdsdag

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nefco finansierer Fremsyns udvidelse af biometanproduktion

    19.10.2026

  • Forsyningstilsynet godkender Energinets krav til kunders modenhed og fremdrift

    19.10.2026

  • Wavin satser på større projekter og fremtidssikrede løsninger

    19.10.2026

  • Nordjylland nærmer sig 1.000 lynladeudtag

    19.10.2026

  • Fjernvarme kan reducere procesindustriens CO₂-udledning med 15 %

    19.10.2026

  • Ventcroft bliver til NKT

    14.10.2026

  • TP-Link og iFiber tilbyder danske boligforeninger gratis etablering af fibernet

    14.10.2026

  • Grundfos sætter fokus på smartere fjernvarmedrift på årets landsmøde

    14.10.2026

  • Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

    14.10.2026

  • Studerende tog til Skive for at arbejde med fremtidens teknologi

    14.10.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}