• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BranchenytTop22. 03. 2021 | Allan Malmberg

Mange danske stikkontakter er i en elendig kvalitet

BranchenytTop22. 03. 2021 By Allan Malmberg

Et foruroligende stor andel af både fastmonterede og mobile stikkontakter i de danske hjem lever ikke op til Sikkerhedsstyrelsen regler, viser en omfattende test, som styrelsen har foretaget i 2020.

72 procent af de fastmonterede og hele 90 procent af de mobile, altså forlængerledninger, kunne ikke matche reglerne.

Det er et temmelig rystende resultat. Og vi opfordrer nu både producenter og importører til at stramme gevaldigt op på egenkontrollen. Forbrugerne kan simpelthen ikke være tjent med at skulle føle sig utrygge ved transportable- og faste stikkontakter. Det her er jo et produkt, som findes i langt de fleste hjem i alle mulige afskygninger, siger kontorchef i Sikkerhedsstyrelsen Stine Pedersen.

Igennem 2020 har Sikkerhedsstyrelsen kontrolleret og testet en gedigen mængde af såkaldt transportable stikkontakter og stikkontakter til fast installation.

Transportable stikkontakter dækker over forskellige stikkontaktdåser for eksempel forlængerled og flerstikdåser, mens stikkontakter til fast installation omfatter alle de stikkontakter, vi har overalt i boligen, hvor vi tilslutter støvsugeren, lampen, computeren mm.

Resultatet af indsatsen viser, at 35 ud af 39 undersøgte transportable stikkontakter og 26 ud af 36 undersøgte stikkontakter til fast installation ikke lever op til kravene.

Hovedparten af fejlene skyldes, at produkterne ikke opfylder dokumentationskravet efter de danske bestemmelser for stikkontakter. Det vil sige, at det er ulovligt at sælge dem.

Der er slet ikke styr på, om fabrikanterne har erklæret, at produkterne er i overensstemmelse med de danske bestemmelser. Så det er et område, hvor der forholdsvis enkelt kan sættes ind fra branchen, så der kan komme styr på dokumentationen og mærkningen, fortæller Stine Pedersen.

Også i test fejler en del produkter. Her er det primært problemer med tilslutningsklemmer til ledningen, sidejordsmetalbøjlen og mindre temperaturstigninger. Alt sammen problemer, der kan give dårlig forbindelse mellem elinstallationen og el produktet eller i værste fald stød.

At henholdsvis 60 procent og 36 procent af de produkter, der når igennem til den fysiske test, fejler er meget bemærkelsesværdigt. Og derfor fortsætter vi i år med et massivt tryk i vores markedsovervågning. Vi kommer til at kontrollere både faste stikkontakter, kabeltromler og forlængerledninger, understreger Stine Pedersen.

Kilde: Sikkerhedsstyrelsen

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nu er dømt ferietid

Branchenyt26. 06. 2025

Elfokus.dk holder ferie fra den 1. juli - men vi er tilbage igen tirsdag den 5. august

Danske underleverandører – især sjællandske – nyder godt af Femern Bælt-byggeriet

AktueltBranchenyt25. 06. 2025

Danske virksomheder, ikke mindst sjællandske, nyder godt at byggeriet af Femern Bælt, viser en opgørelse, som SVMdanmark står bag. Udover mere end 1.100 underleverandører til byggeriet, er det mere end 700 danske, og af dem er cirka 300 fra region Sjælland. Hovedparten af dem hører til i

Odense Universitetshospital fremtidssikrer sin strømforsyning med helt SF6-fri løsning

Energi25. 06. 2025

Selv i et af verdens mest stabile elnet kan strømudfald få alvorlige konsekvenser. Særligt når det gælder vitale samfundsfunktioner som sundhedsvæsenet. Med et areal på rundt regnet 260.000 kvadratmeter og 10.000 rum har det nye OUH et strømforbrug som en mindre provinsby. Det stiller store krav

Ny rekord: Eksporten af dansk energiteknologi når ny milepæl

AktueltEnergi25. 06. 2025

Eksporten af termostater, vindmøller og andre energiteknologier og servicering af disse sætter rekord og lander på 123,4 mia. kr. i 2024. Vindmølleteknologi står for størstedelen af eksporten, mens USA og markeder uden for EU trækker væksten. Det er første gang, at eksporten af energiteknologi

Nu er Skills-byerne i 2027 og 2028 kommet på landkortet – Vejle og Næstved

BranchenytTop25. 06. 2025

DM i Skills er efterhånden vokset til at blive et ganske omfattende arrangement, og derfor er det godt for de kommuner, som skal stå bag arrangementet, at vide det i god tid. SkillsDenmarks bestyrelse har lagt Værtsbyerne for 2027 og 2028 fast - Vejle i 2027 og Næstved i 2028. - Jeg er glad og

Står klar med 800 medarbejdere uddannet i det nye bygningsreglement

AktueltBranchenyt23. 06. 2025

Der er snart kun en håndfuld dage til det nye bygningsreglement træder i kraft. Det indeholder så mange ændringer, at Stark har taget den store skolebog i brug og uddannet 800 medarbejdere i de nye regler. Medarbejderne har gennemført et målrettet digitalt uddannelsesforløb, som er udviklet i

Stor tysk lastbilsproducent er klar til at starte produktionen af el-lastbiler

EnergiFlåde20. 06. 2025

Hos MAN Truck & Bus har man taget et historisk skridt - Serieproduktionen af MANs elektriske lastbiler er nu i gang. Virksomheden har investeret næsten 400 millioner euro i forskning og udvikling for at kunne tilbyde lastbiler med batterielektrisk drivlinje. Serien dækker alt fra

Danmarks største havvindmøllepark er snart klar til at levere strøm til en million husstande

EnergiTop20. 06. 2025

Det er en ordentligt skud strøm i det danske elnet, der er på vej, når Danmarks hidtil største havvindmøllepark sender strøm ind i nettet. Forventningen er, at de første af i alt 72 vindmøller på Thor Havvindmøllepark kan begynde at levere strøm i 2026. Når al snurrer ud for Nissum Fjord, vil der

Få iværksættere ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen – er vi for dårlige til at gribe de gode idéer?

AktueltBranchenyt20. 06. 2025

Det er kun knap 15 procent af iværksættere i Danmark, som ser sig selv i ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3 at de slet ikke identificerer sig som iværksætter. Spørger man Mads Vacszy Kragh, direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber

Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

Værktøj20. 06. 2025

Milwaukee har lanceret et Packout-sæt, der betyder, at man kan sige farve til den klassiske rodet værktøjskasse. Packout kommer både som færdigpakkede og tomme bokse med indlæg, der giver mulighed for at tilpasse sit system helt efter behov. Ved udviklingen af disse produkter har man benyttet

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Power Technic ApS

    20W-320W IP67 tæt AC/DC LED driver med konstant strøm

  • Signify Denmark A/S

    Signify lancerer opdaterede lyskilder og armaturer

  • ELIT

    💡 Vidste du, at du kan spare både plads og penge i tavlen med CHINT fra ELIT?

  • TEKLET ApS

    Tager splidsning (for) lang tid? Her er løsningen, der halverer den.

  • Signify Denmark A/S

    Fremtidens sportsbelysning: Præcision & performance med Signify

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric sætter turbo på udvikling og udrulning af AI-fabrikker i stor skala med NVIDIA

  • Schneider Electric Danmark

    Er du Europas største MOTHERFUGA?

  • NKT (Denmark) A/S

    NOIKLX® 90 er blevet en brandklasse bedre

  • Schneider Electric Danmark

    Brandsikring kræver ikke blot det rette udstyr – men også helhedstænkning og rettidig omhu.

  • ELIT

    Hvorfor betale for meget for tavlemateriel?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nu er dømt ferietid

    26.06.2025

  • Danske underleverandører – især sjællandske – nyder godt af Femern Bælt-byggeriet

    25.06.2025

  • Odense Universitetshospital fremtidssikrer sin strømforsyning med helt SF6-fri løsning

    25.06.2025

  • Ny rekord: Eksporten af dansk energiteknologi når ny milepæl

    25.06.2025

  • Nu er Skills-byerne i 2027 og 2028 kommet på landkortet – Vejle og Næstved

    25.06.2025

  • Står klar med 800 medarbejdere uddannet i det nye bygningsreglement

    23.06.2025

  • Stor tysk lastbilsproducent er klar til at starte produktionen af el-lastbiler

    20.06.2025

  • Danmarks største havvindmøllepark er snart klar til at levere strøm til en million husstande

    20.06.2025

  • Få iværksættere ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen – er vi for dårlige til at gribe de gode idéer?

    20.06.2025

  • Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

    20.06.2025

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik