• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop20. 06. 2025 | Allan Malmberg

Danmarks største havvindmøllepark er snart klar til at levere strøm til en million husstande

EnergiTop20. 06. 2025 By Allan Malmberg

NCC har været hovedentreprenør med Danboring som underentreprenør. Foto: NCC

Det er en ordentligt skud strøm i det danske elnet, der er på vej, når Danmarks hidtil største havvindmøllepark sender strøm ind i nettet. Forventningen er, at de første af i alt 72 vindmøller på Thor Havvindmøllepark kan begynde at levere strøm i 2026.

Når al snurrer ud for Nissum Fjord, vil der blive sendt strøm i land til at dække behovet for én million husstande.

Det er Energinet, der melder sig klar med deres del af anlægsarbejdet. Anlægsarbejdet har været i gang i godt to år og er færdigt til aftalt tid.

– I Energinet er vi nu klar med vores del af projektet, så vi kan hjælpe den grønne strøm ud i landet. Det sker gennem vores station i Idomlund og ud på højspændingsnettet til forbrugere i både Danmark og vores nabolande. Det er en kæmpe milepæl, som vi har glædet os til. Projektet er et godt skridt på vejen mod den grønne omstilling, som vi arbejder på i Danmark, siger Søren Dupont Kristensen, driftsdirektør i Energinet.

Energinets opgave var at etablere de tekniske anlæg, så den grønne strøm fra den kommende havvindmøllepark kan komme fra opsamlingspunktet nær kysten og ud i det nationale eltransmissionsnet – og herfra videre ud til de danske elforbrugere og kunder i udlandet.

Det klares bl.a. ved to nye 220 kV højspændingsstationer. En af Danmarks største underboringsentrepriser samt 30 kilometer elkabler.

– Elinfrastruktur er måske ikke altid en så synlig del af den grønne omstilling. Kablerne er jo også gravet ned i jorden mellem Volder Mark og Idomlund, der er et nyt, stort knudepunkt i højspændingsnettet – men elforbindelser er helt afgørende for, at vi kan skabe et elsystem med mere vedvarende energi og transportere fx el produceret på havet rundt i landet, siger Martin Hinrichsen, chefprojektleder i Energinet.

Projektet er en af Danmarks største underboringsentrepriser. På grund af miljøkrav skulle syv af de 30 kilometer etableres via styret underboring, i stedet for nedgravede kabler i jorden. Og da der er to kabelsystemer med tre kabler i hver, er der i alt boret godt 42 kilometer rør i den jyske muld, fordelt på i alt 264 enkelte boringer af varierende længder. Resten af kabelsystemet er nedgravet i jorden på normal vis.

Energinet er som sagt færdig til aftalt tid, men det betød ikke, at alt er gået efter planen – der har været flere udfordringer undervejs.

Det har krævet 126 kabeltromler, der hver især vejer op til 275 ton. Foto: NCC

Vejret har budt på meget regn, og miljøgodkendelsen kom sent – først i 2022 – så der var ikke plads til flere forsinkelser i tidsplanen. Krigen i Ukraine gav et skift i leverandørmarkedet, som påvirkede tid og økonomi.

– Miljøgodkendelsen havde mange restriktioner, fordi der var flere områder med sårbar natur. Det betød, at vi skulle underbore en del af kablerne, og så var der også storken Keld, som havde slået sig ned i Bækmarksbro. Han blev overvåget dag og nat, og Energinet måtte ikke arbejde i området fra marts til oktober. Derfor er det med en ekstra god følelse, at vi nu kan aflevere projektet til tiden. Jeg er virkelig stolt af den store indsats, som hele holdet har bedrevet, siger Martin Hinrichsen.

Hele parken forventes at være klar i 2027.

Kilde: Energinet

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

Branchenyt10. 06. 2026

Tal fra TEKNIQs nye arbejdskraftundersøgelse viser, at rekrutteringspresset i det tekniske erhvervsliv er aftagende. Men billedet er skævt fordelt mellem brancherne, hvor især installationsvirksomhederne fortsat mangler kvalificerede medarbejdere. Det samlede rekrutteringspres er tippet over, så

SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

AktueltEnergi10. 06. 2026

Solceller behøver ikke ligne solceller. Det er visionen bag den nye SDU-spinout LayersTech, som udspringer af forskningen i organiske solceller ved Syddansk Universitet. Virksomheden udvikler avancerede lag- og folieteknologier, der kan gøre fremtidens solceller både mere holdbare, mere fleksible

Byggeriets ”grand old man” er ny bestyrelsesleder i We Build Denmark

AktueltBranchenyt10. 06. 2026

Michael H. Nielsen har gennem flere årtier været en markant stemme i bygge- og anlægsbranchen. Som tidligere direktør i Dansk Byggeri og i dag seniorrådgiver i CONCITO har han været med til at sætte retning for branchens arbejde med innovation, digitalisering og grøn omstilling. Derfor er WE

Planen ligger klar: Europa skal elektrificere sig ud af energikrisen

EnergiTop10. 06. 2026

Fire år efter lanceringen af REPowerEU er Europa fortsat udfordret af høje energipriser og stor afhængighed af importerede fossile brændsler. Derfor opfordrer Schneider Electric nu EU til at gøre op med status quo og præsenterer fem nye anbefalinger til hurtigt at accelerere

Energistyrelsen indgår kontrakt om fangst og lagring af 1,25 millioner ton CO₂ årligt

Energi10. 06. 2026

Danmarks største udbud for CO₂‑fangst, -transport og -lagring – CCS‑puljen – har nået sin afslutning. Energistyrelsen og selskabet Aalborg Portland A/S har indgået kontrakt om det hidtil største projekt inden for CCS herhjemme. Kontrakten er resultatet af Danmarks hidtil største udbud for

Salget af elbiler holder speederen i bund – private vælger nu stort set kun elbiler

EnergiFlåde08. 06. 2026

Efterhånden skal man lede længe efter bilejer, der har købt en ny fossilbil. I maj var andelen af private, der valgte biler oppe på næsten 96 procent. Der er købere til både benzin- og dieselbiler, men de skal findes i forskellige dele af erhvervslivet. Samlet set var andel af elbiler i

Ny rapport: Størstedelen af succesfulde cyberangreb rammer SMV’er

BranchenytTop08. 06. 2026

I årets første tre måneder observerede TDC Erhverv 1.681 hændelser, der indikerer malwarekompromittering blandt danske virksomheder. Det viser en ny cybersikkerhedsrapport, som samtidig konkluderer, at små og mellemstore virksomheder var udsat for hovedparten af de succesfulde

Intelligent opladning skal sikre et presset elnet i grøn balance

AktueltEnergiFlåde08. 06. 2026

Elektrificeringen af transportsektoren er i fuld gang. Men hvis den grønne omstilling skal lykkes, kræver det en langt mere intelligent tilgang til opladning af elbiler, busser og lastbiler. Ellers risikerer elnettet at blive en flaskehals. Det vurderer brancheaktører, som peger på, at

Norlys åbner ny ladepark på Fyn – 12 udtag og et målrettet biler med trailer/campingvogn

EnergiFlåde08. 06. 2026

I weekenden åbnede Norlys en ny lapepark ved Aarup på Fyn. Den er den næste i rækken af flere planlagte ladeparker rundt om i landet. - I Norlys arbejder vi hver eneste dag for at udbygge og udvikle ladeinfrastrukturen i hele Danmark, så vi får endnu flere til at vælge elbilen til. Her spiller

Ny dataskabelon ensretter klimadata i byggebranchen

AktueltBranchenyt08. 06. 2026

Bygge- og anlægsbranchen står for en betydelig del af Danmarks CO₂-udledning, og derfor er det i dag lovpligtigt at dokumentere byggeriets samlede klimaaftryk. Men manglen på en fælles metode til at indsamle og udveksle data har hidtil gjort arbejdet både tidskrævende og komplekst. Det skal en ny

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • GN belysning A/S

    3 typiske fejl, der kan forringe din belysning i butikker og lokaler 💡

  • TEKLET ApS

    Multimode vs. singlemode – hvorfor bruger vi stadig begge?

  • Ansell Lighting

    Aztec kåret som Årets Belysningsprodukt ved Electrical Awards i Irland

  • Solarpark A/S

    Solarpark besøger Intersolar Europe 2026

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Én måler til alle parametre: Ahlborn bryder grænserne for industriel datalogningshastighed

  • ECOFOSS A/S

    Professionel belysning og samarbejde gennem processen

  • LAN-COM A/S

    En PDU er ikke bare en strømfordeler

  • TEKLET ApS

    FTTA som et samlet system

  • Schneider Electric Danmark

    Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

  • HIN A/S

    Ny PV-installationstester fra BENNING håndterer anlæg op til 1500 V

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

    10.06.2026

  • SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

    10.06.2026

  • Byggeriets ”grand old man” er ny bestyrelsesleder i We Build Denmark

    10.06.2026

  • Planen ligger klar: Europa skal elektrificere sig ud af energikrisen

    10.06.2026

  • Energistyrelsen indgår kontrakt om fangst og lagring af 1,25 millioner ton CO₂ årligt

    10.06.2026

  • Salget af elbiler holder speederen i bund – private vælger nu stort set kun elbiler

    08.06.2026

  • Ny rapport: Størstedelen af succesfulde cyberangreb rammer SMV’er

    08.06.2026

  • Intelligent opladning skal sikre et presset elnet i grøn balance

    08.06.2026

  • Norlys åbner ny ladepark på Fyn – 12 udtag og et målrettet biler med trailer/campingvogn

    08.06.2026

  • Ny dataskabelon ensretter klimadata i byggebranchen

    08.06.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik