• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop22. 03. 2023 | Allan Malmberg

Kun fem kommuner trak det store energi-læs med vindmøller og solceller i 2022

EnergiTop22. 03. 2023 By Allan Malmberg

Selvom der er meget snak om, at vi skal have mere grøn energi, er det langt fra alle af landets kommuner, der trækker på samme hammel. Faktisk lige det modsatte, viser en kortlægning, som Green Power Denmark står bag.

Fem kommuner, Aabenraa, Ringkøbing-Skjern, Viborg, Skive og Faxe, tegner sig for hele 60 procent af de nye vindmøller og solceller, der blev stillet op sidste år. Resten af landets kommuner, det vil sige 88, fordelte de sidste 20 procent mellem sig.

Kigger man på solceller, er der ved at tegne sig et mønster, hvor tre kommuner skiller sig klart ud. Aabenraa, Herning og Vejle lægger jord til flest solceller. Sammenlagt huser de tre kommuner over 25 procent af alle solceller i Danmark.

I 2022 var der en rekordstor udbygning med solceller i Danmark. Samlet blev der opført 386 MW solceller målt i landvindsækvivalenter, hvoraf langt størstedelen er opført som markanlæg.

Aabenraa, Herning og Vejle lægger jord til flest solceller. Sammenlagt huser de tre kommuner over 25 procent af alle solceller i Danmark.

Vindmøller er heller ikke jævnt fordel ud over landet. Her spiller landskabet mere ind end ved solen, for det er langt fra alle steder, at vindmøller giver værdi for pengene.

Alligevel mener Green Power Denmark, at vindmøller svarende til 165 MW er et meget beskedent. Her blev der kun stillet møller op i syv kommuner, med Skive som den mest aktive.

– Det går alt for langsomt med at finde plads til vindmøller på land. Det var meget beskedent, hvad der blev opført sidste år, og i år kommer det også til at gå alt for langsomt. Det er voldsomt ærgerligt, da vindmøller på land er billig teknologi, som hurtigt kan øge vores produktion af vedvarende energi, siger Jacob Klivager Vestergaard, afdelingschef i Green Power Denmark.

Han påpeger, at langt flere kommuner skal ind i kampen. I aftalen ”Danmark kan mere ll” var målet en fordobling af landvind frem mod 2030. Det mål kan man nå, hvis alle landets kommuner sætter én vindmølle op om året i de kommende syv år.

– Flere kommuner skal tage lige så stort ansvar for den grønne omstilling som de bedste, og processen i forhold til at opstille vindmøller og solceller skal være mere effektiv. I øjeblikket går det simpelthen for langsomt i forhold til at indfri vores klimamål og vriste os fri af afhængigheden af naturgas, siger han.

Samlet er der vindmøller og solceller på land med en kapacitet på 5780 MW. Ringkøbing-Skjern, Lolland og Randers kommuner ligger i spidsen og leverer tilsammen 20 procent af al vedvarende energi. Ti kommuner leverer sammenlagt 45 procent af al den vedvarende energi, som bliver produceret på land.

Kapaciteten for solceller er opgjort i landvindsækvivalenter for at tage højde for den forskel, der er i output fra 1 MW landvindmøller og 1 MW solceller. Solceller producerer 1100 fuldlasttimer om året, og vindmøller producerer 3400 fuldlasttimer. 1 MW solcelle svarer altså til 0,32 MW landvindsækvivalent.

Kilde: Green Power Denmark

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

ScanGrid styrker sit virtuelle kraftværk med to mobilnetværk og georedundans

EnergiTop24. 06. 2026

Det danske elnet bliver i stigende grad balanceret af løsninger, der kræver stabil kommunikation døgnet rundt. Derfor har danske ScanGrid, der hjælper Energinet med at stabilisere elnettet, sikret driften i sit virtuelle kraftværk med to mobilnetværk og georedundante datacentre. Kravene til

Philips Hue udvider porteføljen af smart belysning i hjemmet med kablede kontakter, Play-lamper og opgraderede E14-pærer

Belysning24. 06. 2026

Signify præsenterer en række nye Philips Hue-produkter. Målet er at give flere muligheder for at tilpasse og styre lyset i hele hjemmet. Nyhederne omfatter kablede kontakter, der gør det muligt at styre traditionelle lyskilder smart, nye Philips Hue Play bord- og gulvlamper til mere stemningsfulde

Antallet af ulovligt ophængte stilladsreklamer er faldet drastisk i København

Branchenyt24. 06. 2026

Siden Københavns Kommune forenklede reglerne for stilladsreklamer og strammede sin praksis, er antallet af ulovligt ophængte reklamer faldet drastisk, ligesom sagsbehandlingstiderne også er blevet kortere. Samtidig er samarbejdet med branchen forbedret. En ny evaluering af de ændrede regler og

Verdens bedste energiforsker er dansk – Frede Blaabjerg topper anerkendt liste

AktueltEnergi24. 06. 2026

Forskning i elektroteknik giver os mulighed for at udnytte energi bedre i vindmøller, elbiler, motorstyring og en lang række andre energisystemer, hvor strømmen skal udnyttes mere effektivt og stabilt. Og den bedste forsker til at finde løsninger på det essentielle område er dansk, hedder Frede

Erhvervslivet skal tage ansvar for Danmark: HOLTEC.DK vil vise vejen

AktueltBranchenyt24. 06. 2026

En tid præget af stigende geopolitisk usikkerhed, øget fokus på kritisk infrastruktur og et generelt skærpet trusselsbillede stiller nye krav til erhvervslivet. Ansvar for samfundets robusthed er ikke længere kun et offentligt anliggende – det er også et erhvervsansvar. Automations- og

400.000 har nu en ladeboks i indkørslen: Flere og flere oplader elbilen hjemme

EnergiFlåde22. 06. 2026

Elbilerne strømmer ud på de danske veje. I dag er mere end hver femte privatbil – over 620.000 i alt – elektrisk og forventningen er, at vi runder en million elbiler allerede næste år. Når så mange danskere skifter til elbil, skyldes det først og fremmest, at strøm er billigere end brændstof.

Stærkt installatørsamarbejde om stort oplevelsescenter i Nordjylland

BranchenytMaterielTop22. 06. 2026

Der er travlhed på havnen i Skagen for tiden. Her lægger en række entreprenører nemlig sidste hånd på det nye store Oplevelsescenter Maskinrummet – og et unikt partnerskab af installatørvirksomheder med Strandby El-Teknik i spidsen knokler for at få teknikarbejdet i mål. Oplevelsescenteret

Forsyningstilsynet: Danmark godt på vej mod mere fleksibilitet i elsystemet

AktueltEnergi22. 06. 2026

Danmark har etableret mange af de nødvendige forudsætninger for at anvende fleksibilitet til fordel for en mere effektiv udnyttelse af det danske elsystem. Det viser en evaluering, som Forsyningstilsynet har offentliggjort i dag. Evalueringen peger dog også på udfordringer f.eks. med at skabe

Børnefamilier driver elbilbølgen: Over halvdelen planlægger køb inden for fire år

AktueltEnergiFlåde22. 06. 2026

Når danskerne skal investere i en ny bil, står elbilen højt på ønskelisten. Ikke mindst hos familier med børn i husstanden. Det viser en ny undersøgelse fra Exometric, der har spurgt mere end 11.000 danske husstande for energi- og rådgivningskoncernen NRGi. Blandt gifte og samboende med børn

Virksomheder mangler arbejdskraft – 5,7 mio. kr. skal bringe flere ADHD-kompetencer i spil

Branchenyt22. 06. 2026

Erhvervshus Sjælland går sammen med ADHD-foreningen om projektet N.E.X.T., der med 5,7 millioner kroner i støtte fra Velliv Foreningen skal give små og mellemstore virksomheder konkrete værktøjer til at skabe stærkere arbejdsfællesskaber og få større udbytte af de kompetencer, perspektiver og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Sommerens belysningsprojekter starter her

  • TEKLET ApS

    Vidste du, at POE-fejl ofte først opdages, ⬇️

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hvad har en god kop kaffe at gøre med måleteknologi?

  • Phoenix Contact A/S

    Innovative prøvestiksystemer til energiomstilling

  • HIN A/S

    El- og hybridbiler stiller nye krav til værkstederne

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Slut med tidskrævende fejlsøgning: Ny Fluke-jordfejlfinder minimerer nedetid i solcelleparker

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Dana Lim og AO: Tal sammen i værdikæden – ellers bliver dine varer svære at sælge

  • Ansell Lighting

    Nyt katalog S19 fra Ansell Lighting

  • Signify Denmark A/S

    Intelligent lysstyring med Signify Dynalite

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fremtidens elnet og Power-to-X kræver præcision: Delta Elektronika kan være løsningen.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • ScanGrid styrker sit virtuelle kraftværk med to mobilnetværk og georedundans

    24.06.2026

  • Philips Hue udvider porteføljen af smart belysning i hjemmet med kablede kontakter, Play-lamper og opgraderede E14-pærer

    24.06.2026

  • Antallet af ulovligt ophængte stilladsreklamer er faldet drastisk i København

    24.06.2026

  • Verdens bedste energiforsker er dansk – Frede Blaabjerg topper anerkendt liste

    24.06.2026

  • Erhvervslivet skal tage ansvar for Danmark: HOLTEC.DK vil vise vejen

    24.06.2026

  • 400.000 har nu en ladeboks i indkørslen: Flere og flere oplader elbilen hjemme

    22.06.2026

  • Stærkt installatørsamarbejde om stort oplevelsescenter i Nordjylland

    22.06.2026

  • Forsyningstilsynet: Danmark godt på vej mod mere fleksibilitet i elsystemet

    22.06.2026

  • Børnefamilier driver elbilbølgen: Over halvdelen planlægger køb inden for fire år

    22.06.2026

  • Virksomheder mangler arbejdskraft – 5,7 mio. kr. skal bringe flere ADHD-kompetencer i spil

    22.06.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik