• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop22. 03. 2023 | Allan Malmberg

Kun fem kommuner trak det store energi-læs med vindmøller og solceller i 2022

EnergiTop22. 03. 2023 | Allan Malmberg

Selvom der er meget snak om, at vi skal have mere grøn energi, er det langt fra alle af landets kommuner, der trækker på samme hammel. Faktisk lige det modsatte, viser en kortlægning, som Green Power Denmark står bag.

Fem kommuner, Aabenraa, Ringkøbing-Skjern, Viborg, Skive og Faxe, tegner sig for hele 60 procent af de nye vindmøller og solceller, der blev stillet op sidste år. Resten af landets kommuner, det vil sige 88, fordelte de sidste 20 procent mellem sig.

Kigger man på solceller, er der ved at tegne sig et mønster, hvor tre kommuner skiller sig klart ud. Aabenraa, Herning og Vejle lægger jord til flest solceller. Sammenlagt huser de tre kommuner over 25 procent af alle solceller i Danmark.

I 2022 var der en rekordstor udbygning med solceller i Danmark. Samlet blev der opført 386 MW solceller målt i landvindsækvivalenter, hvoraf langt størstedelen er opført som markanlæg.

Aabenraa, Herning og Vejle lægger jord til flest solceller. Sammenlagt huser de tre kommuner over 25 procent af alle solceller i Danmark.

Vindmøller er heller ikke jævnt fordel ud over landet. Her spiller landskabet mere ind end ved solen, for det er langt fra alle steder, at vindmøller giver værdi for pengene.

Alligevel mener Green Power Denmark, at vindmøller svarende til 165 MW er et meget beskedent. Her blev der kun stillet møller op i syv kommuner, med Skive som den mest aktive.

– Det går alt for langsomt med at finde plads til vindmøller på land. Det var meget beskedent, hvad der blev opført sidste år, og i år kommer det også til at gå alt for langsomt. Det er voldsomt ærgerligt, da vindmøller på land er billig teknologi, som hurtigt kan øge vores produktion af vedvarende energi, siger Jacob Klivager Vestergaard, afdelingschef i Green Power Denmark.

Han påpeger, at langt flere kommuner skal ind i kampen. I aftalen ”Danmark kan mere ll” var målet en fordobling af landvind frem mod 2030. Det mål kan man nå, hvis alle landets kommuner sætter én vindmølle op om året i de kommende syv år.

– Flere kommuner skal tage lige så stort ansvar for den grønne omstilling som de bedste, og processen i forhold til at opstille vindmøller og solceller skal være mere effektiv. I øjeblikket går det simpelthen for langsomt i forhold til at indfri vores klimamål og vriste os fri af afhængigheden af naturgas, siger han.

Samlet er der vindmøller og solceller på land med en kapacitet på 5780 MW. Ringkøbing-Skjern, Lolland og Randers kommuner ligger i spidsen og leverer tilsammen 20 procent af al vedvarende energi. Ti kommuner leverer sammenlagt 45 procent af al den vedvarende energi, som bliver produceret på land.

Kapaciteten for solceller er opgjort i landvindsækvivalenter for at tage højde for den forskel, der er i output fra 1 MW landvindmøller og 1 MW solceller. Solceller producerer 1100 fuldlasttimer om året, og vindmøller producerer 3400 fuldlasttimer. 1 MW solcelle svarer altså til 0,32 MW landvindsækvivalent.

Kilde: Green Power Denmark

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nu er Clevers første 1.000 kW-ladere i drift

Energi14. 09. 2026

Udviklingen af elbiler går stærkt, og nye bilmodeller kan modtage stadig højere ladeeffekt. Derfor investerer Clever allerede nu i ladeinfrastruktur, der kan udvikle sig i takt med fremtidens elbiler. Nu står de første to megawatt-ladere til personbiler på el klar til brug ved Fætter BR på

Norlys’ kundeselskab henter erfaren teleprofil til bestyrelsen

Branchenyt14. 09. 2026

Thomas Helbo er netop indtrådt i bestyrelsen i Norlys’ kundeselskab. Thomas Helbo har gennem en lang karriere arbejdet med teknologi, transformation og drift i internationale televirksomheder. Han er i dag teknologidirektør (CTO) i VodafoneZiggo, som er en af Hollands største televirksomheder, der

Intelligent styring samles på tværs af bygningens vigtigste pumpesystemer

AktueltAutomationEnergi14. 09. 2026

Grundfos udvider den intelligente styringsplatform Geniecon til også at omfatte HVAC-applikationer. Dermed kan flere af bygningens centrale pumpesystemer styres og overvåges fra én fælles platform. Det skal gøre det enklere at drive komplekse bygninger og imødekomme stigende krav til

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026

AktueltBranchenyt14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Dansk ekspertise baner vejenfor Alfa Lavals største energiordre nogensinde

EnergiTop14. 09. 2026

Alfa Laval i København spiller en central rolle i leverancen til Acelen Renewables’ nye bioraffinaderi i Bahia i Brasilien, der skal producere enorme mængder flybrændstof af typen SAF (Sustainable Aviation Fuel), som er baseret på ikke-fossile kilder. Kontrakten er på 102 mio. euro – cirka 750 mio.

Elbilmessen udvider med nyt varebilsområde

AktueltBranchenytFlåde09. 09. 2026

Besøgende på årets udgave af Elbilmessen kan se frem til at opleve varebiler fra mærker som BYD, Ford, Hyundai, Kia, Maxus, Mercedes, Renault, Toyota og Volkswagen. Det er resultatet af et samarbejde mellem Elbilmessen og udstillerne, der finder det helt oplagt, at messen nu udvider med varebiler.

EUDP modtager ansøgninger for 772 millioner kroner til innovative energiprojekter

AktueltBranchenytEnergi09. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner er landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Fra solpanel til genanvendelse: Lemvigh-Müller tager ansvar hele vejen

BranchenytEnergiMateriel09. 09. 2026

Med leverancen af 88.000 solpaneler til Søby Energipark har Lemvigh-Müller ikke blot bidraget til 54 MW ny solkapacitet, men også taget producentansvar for panelerne, når energiparken en dag skal tages ned. Når virksomheder og forbrugere kan producere en større del af deres strøm selv, mindsker

Nye fjernvarmeanlæg med markant lavere CO₂-udledning

Energi09. 09. 2026

Fra 2014 til 2024 har Silkeborg Forsyning reduceret CO₂-udledningen fra fjernvarmen med 66 procent. De nye anlæg er næste skridt i en langsigtet omstilling til en mere robust  varmeforsyning med mindre CO₂-udledning. Silkeborg Forsyning har netop indviet to nye fjernvarmeanlæg – et

Automatiseringspris fra DIRA beviser, at selv en 100 år gammel virksomhed kan forbedres med robotteknologi

AutomationTop08. 09. 2026

- Når vores nuværende regering mener, at vi skal bevare tekniske arbejdspladser i Danmark, så er automation afgørende – og dermed også brugen af robotter og lignende løsninger, der trækker løntunge og trivielle opgaver ud af produktionen. Det er vigtigt at styrke industrien med de

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Når tolerancerne flytter sig, skal forbindelsen kunne følge med

  • TEKLET ApS

    Hvad kræver moderne datacentre i 2026?

  • Cabicon A/S

    Er byggepladsen klar til vinterperioden fra 1.oktober?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fremtidens elnet: Slip for kritiske isolationsfejl

  • Elma Instruments A/S

    FLIR Assetlink gør termografisk vedligehold enklere Fra termografisk billede til handling – uden tidskrævende rapportering

  • Schneider Electric Danmark

    Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fremtidens intelligente nødstrøm: Hjemmebatteriet indtager Danmark – men installationskvaliteten kræver det rette måleudstyr.

  • ECOFOSS A/S

    Professionel belysning til ethvert miljø

  • TEKLET ApS

    Her er RF over fiber relevant ⬇️

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent streng-overvågning optimerer driften af solcelleanlæg

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nu er Clevers første 1.000 kW-ladere i drift

    14.09.2026

  • Norlys’ kundeselskab henter erfaren teleprofil til bestyrelsen

    14.09.2026

  • Intelligent styring samles på tværs af bygningens vigtigste pumpesystemer

    14.09.2026

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026

    14.09.2026

  • Dansk ekspertise baner vejenfor Alfa Lavals største energiordre nogensinde

    14.09.2026

  • EUDP modtager ansøgninger for 772 millioner kroner til innovative energiprojekter

    09.09.2026

  • Fra solpanel til genanvendelse: Lemvigh-Müller tager ansvar hele vejen

    09.09.2026

  • Elbilmessen udvider med nyt varebilsområde

    09.09.2026

  • Nye fjernvarmeanlæg med markant lavere CO₂-udledning

    09.09.2026

  • Automatiseringspris fra DIRA beviser, at selv en 100 år gammel virksomhed kan forbedres med robotteknologi

    08.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}