• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BranchenytTop15. 11. 2024 | Allan Malmberg

Klimadebattens dommedagsretorik lammer folk fremfor at give handling – tal om håb i stedet

BranchenytTop15. 11. 2024 | Allan Malmberg

Foto: Freepik

Kloden står foran et totalt klimakollaps, der vil efterlade store dele af vores jord ubeboelig – eller noget i den stil.

Det handler om den voldsomme retorik, der ofte anvendes i klimadebatten. Baggrunden er alvorlig nok, for vi står med et klima, der er ved at løbe total af sporet.

Vejen til handling er bare ikke den slags voldsomme dommedagstale, mener Tinna Stengaard, projektkonsulent hos Tænketanken Prospekt. Hun står bag et notat, hvori hun påpeger, at den til tider ekstreme retorik skaber frygt og handlingslammelse.

I stedet skal vi tale håbet op

– Vi må derfor huske på og forstå, at vores, politikernes og meningsdanneres ord har stor magt. Når vi fylder samtalen med dommedagsretorik, kvæler vi håbet. Håbet er ikke en passiv forventning; det er det brændstof, der driver os til at tage handling, forklarer Tinna Stengaard.

Notatet fremhæver, at sproget skal ses som en drivkraft. Som brændstof. Idéen med notatet er da også klart. Vi skal have en retorik, der motiverer til handling, snarere end at fremkalde handlingslammelse.

– Vi er rettet mod en fremtid, der kræver, at vi taler om det, der kan gøres. Ifølge en undersøgelse fra Tuborgfondet fra september i år mener 56 % af de unge mellem 16-29 år, at fremtiden ikke rummer håb, og 36 % frygter, at forholdene vil blive værre. Deri ligger min drivkraft til, at vi skal have vendt sproget, ændret narrativet fra frygt til håb, så vi aktivt kan forme vores klimapolitik og for alvor skabe forandring både for miljøet og for de næste generationer. Mit notat er et kald til handling – et opråb, slår Tinna Stengaard fast.

Den meget konkrete årsag til ønsket om et ændret sprog ligger i konferencen “I forvalterens perspektiv – Den Grønne Dagsorden”, der finde sted den 19. november.

Formålet er at vise, at man kan tage klimaforandringerne alvorligt med positive vendinger og vække handlingen til live ved helt konkret at overgive ordet til dem, der gør noget. Dagen vil byde på inspirerende oplæg, debatter og samtaler, der udforsker, hvordan vi sammen kan forene troen på fremtiden med konkrete handlinger, der gør en forskel.

Til konferencen, som afholdes på Vartov i København, vil der være forskellige oplæg fra blandt andre klimapsykolog Solveig Roepstorff, Jesper Rønn Kristiansen, projektleder i Folkekirkens Grønne Omstilling og Susanne Guldager, dommer i DR’s sæson 2 af Danmarks næste Tøjdesigner og ejer af virksomheden La Femme Rousse.

Kilde: Tænketanken Prospekt

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Borkum Riffgrund 3 i kommerciel drift

AktueltEnergi12. 10. 2026

Havvindmølleparken Borkum Riffgrund 3, der ejes i fællesskab af Ørsted og Nuveen Infrastructure, er nu i kommerciel drift. Med en installeret kapacitet på 913 MW er Borkum Riffgrund 3 en af Tysklands største idriftsatte havvindmølleparker. Projektet er et bevis på, hvordan havvind i stor skala kan

Bravida Danmark A/S runder 1.000 elbiler

AktueltBranchenytFlåde12. 10. 2026

Bravida Danmarks flåde har netop rundet elbil nummer 1.000. Det gør teknikentreprenøren til Danmarks største flådeejer af elbiler, når man ser bort fra bilforhandlere samt udlejnings- og leasingselskaber. De 1.000 elbiler udgør i dag 49 procent af Bravidas samlede bilflåde. Flåden består af knap 600

Netværksforbundne elevatorer afslører store forskelle i døgnrytme

AutomationBranchenyt12. 10. 2026

København er den by i Europa, hvor man holder mest fast ved det traditionelle otte-til-fire-job. Det viser nye data, som elevator- og rulletrappefirmaet KONE har indhentet om brug af elevatorer i en række europæiske storbyer. Tallene fra KONE viser, at der i København er et helt tydeligt

NKT vinder kontrakt på tre landbaserede højspændingskabelprojekter fra Hamburger Energienetze

BranchenytEl & TeknikTop12. 10. 2026

Mens Hamborg forbereder sig på et stigende elforbrug som følge af elektrificeringen og energiomstillingen, skal NKT støtte distributionssystemoperatøren Hamburger Energienetze med levering af tre højspændingskabelprojekter, der styrker byens 110 kV-net. Hamburger Energienetze har tildelt NKT tre

Morten Kammer markerer 30 år i BMS koncernen

Branchenyt12. 10. 2026

Morten Kammers karriere i BMS begyndte i efteråret 1996, da han tiltrådte som salgs- og projektchef i Kranløft. På det tidspunkt var virksomhedens aktiviteter inden for vindmølleindustrien koncentreret omkring det danske marked. I slutningen af 1990’erne blev det internationale fokus styrket, og

Nyt lysanlæg på Brøndby Stadion reducerer energiforbruget markant

Belysning08. 10. 2026

Hen over sommeren blev Brøndby Stadion udstyret med et helt nyt lysanlæg, der ikke blot har kastet nyt lys over banen og tribunerne på kampdage. Udskiftningen har samtidig betydet, at energiforbruget til stadionbelysningen er blevet reduceret med mere end 40 procent. Samtidig lever det nye anlæg op

OK vil etablere 70 batterier over hele landet uden ny nettilslutning

AktueltEl & Teknik08. 10. 2026

Mens mange venter på ny netkapacitet, vil energiselskabet OK etablere 70 batterianlæg over hele landet. Batterierne skal lagre grøn og billig strøm, aflaste elnettet lokalt og sikre kapacitet til den stigende elektrificering uden behov for ny nettilslutning. Danmark får stadig mere af sin strøm

Flere penge i fjernvarmepuljen sætter politisk retning for gasudfasningen

AktueltEnergi08. 10. 2026

2 millioner husstande har allerede fjernvarme. Og nu kan mange flere få det, fordi regeringen sætter politisk retning for fjernvarmeudrulningen med 200 millioner kroner i Finansloven til fjernvarmepuljen i 2027. - Jeg forstår godt den bekymring, mange danske boligejere har, nu vi står på tærsklen

ID-kort til medarbejderne på byggepladsen bliver snart et lovkrav

Branchenyt08. 10. 2026

På byggepladser kan flere hundrede medarbejdere fra forskellige virksomheder og faggrupper have deres daglige gang. Alligevel har synlig identifikation ikke været en fast del af hverdagen på samme måde, som det eksempelvis er tilfældet i lufthavne, på hospitaler og på mange andre større

DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

BranchenytEnergiTop08. 10. 2026

Danmark og Tyskland har denne uge indgået en aftale om CO2-fangst og -lagring, der gør det muligt at transportere CO2 på tværs af landenes grænser og lagre den i undergrunden. Aftalen, der blev indgået i går, tirsdag, er startskuddet til et nyt erhvervseventyr for Danmark og udviklingen af et

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Udendørsbelysning til ethvert behov

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Snavsede solceller koster dyrt: Nyt webinar sætter fokus på effekttab

  • Shelly Group

    Shelly Device Finder – find den rigtige Shelly-enhed til opgaven

  • TEKLET ApS

    Når arbejdsdagen består af mange splidsninger, bliver ventetid en specifikation.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Én fuldautomatisk testplatform til hele el- og energisektoren

  • Cabicon a/s

    Uforklarlige fejl i nettet? To nye arrangementer giver Forsyningsselskaberne svaret – før det bliver dyrt

  • TEKLET ApS

    Standardløsninger er sjældent standard i virkeligheden

  • Schneider Electric Danmark

    Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Test af PtX og batterier: Send 95 % af energien tilbage til nettet

  • HIN A/S

    Udstyret virker. Men hvad har I egentlig testet?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Borkum Riffgrund 3 i kommerciel drift

    12.10.2026

  • Bravida Danmark A/S runder 1.000 elbiler

    12.10.2026

  • Netværksforbundne elevatorer afslører store forskelle i døgnrytme

    12.10.2026

  • NKT vinder kontrakt på tre landbaserede højspændingskabelprojekter fra Hamburger Energienetze

    12.10.2026

  • Morten Kammer markerer 30 år i BMS koncernen

    12.10.2026

  • Nyt lysanlæg på Brøndby Stadion reducerer energiforbruget markant

    08.10.2026

  • OK vil etablere 70 batterier over hele landet uden ny nettilslutning

    08.10.2026

  • Flere penge i fjernvarmepuljen sætter politisk retning for gasudfasningen

    08.10.2026

  • ID-kort til medarbejderne på byggepladsen bliver snart et lovkrav

    08.10.2026

  • DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

    08.10.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}