• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Energi29. 06. 2022 | Allan Malmberg

Klima-bevidsthed trækker danskerne over i elbiler

Energi29. 06. 2022 By Allan Malmberg

Danskerne vil i højere og højere grad skifte den fossile bil ud med en på el. Det viser en undersøgelse foretaget af YouGov på vegne af eCarExpo.

22 procent forudser, at deres næste bil vil køre på ren el, og udvider man til, at den næste bil skal have en eller anden form for elektrificering, er det 45 procent, som vil gå den vej. 27 procent vil have en benzinbil, mens markedet næsten er forsvundet for den tidligere ellers så populære dieselbil. I dag vil sølle otte procent sætte sig bag sådan én, når de handler bil næste gang

Undersøgelsen viser også, at over halvdelen (55 procent) vælger elbil på grund af den mindre klimabelastning. Herefter kommer, at bilen kan oplades hjemme (51 procent) og dernæst en lavere udgifter i forhold til benzin- og dieselbiler (40 procent).

Dermed havner spørgsmålet om brændstofpriserne ikke så langt oppe.

Vi kunne godt have været urolige for, om de stigende priser ville påvirke interessen for elektriske biler. Men vi har netop afholdt eCarExpo i Stockholm, hvor tilslutningen var stor. Vi tror på,at vi vil se det samme, når messen til oktober afholdes i Danmark. Danskerne er jo kendt for i høj grad at tilvælge de mere miljøbevidste valg, siger Gunnar Dackevall, direktør for eCarExpo.

Selvom elbiler er meget hypede, og en del danskere ønsker at bytte den fossile ud, har det ikke kommet til udtryk i, at danskerne har bestormet bilsælgerne bare for at prøve, hvordan en elbil rent faktisk kører.

Langt de fleste danskere, 78 procent, har nemlig aldrig siddet bag rattet i en elbil. Omvendt har hele 88 procent af danskerne har prøvet at køre i en benzinbil og 68 procent i en dieselbil.

En bil er ikke længere bare en bil. Det er i høj grad blevet et transportmiddel med en tydelig signalværdi, hvad angår holdning til den grønne omstilling. De stigende priser til trods ændrer dette ønske sig ikke hos ret mange. Det, tror jeg, er en af årsagerne til, at vi ser så stor en tilslutning til elbiler, selvom de fleste endnu ikke har prøvet at køre i en, siger Gunnar Dackevall.

Ny undersøgelse: Danskerne vil køre mere el

Energipriserne stiger støt, og det er blevet dyrere at trille ud på vejen med eldrevne hjul. De stigende elpriser afskrækker dog ikke danskerne. Næsten hver fjerde dansker foretrækker ifølge ny undersøgelse, at deres næste bil bliver en rendyrket elbil.

Mindre gas fra Rusland og halvtomme europæiske gaslagre har gennem de seneste måneder fået priserne til at stige voldsomt. I kroner og øre betyder det, at vi skal til at bruge flere penge på at købe den samme mængder el som tidligere. Den større udgift afskrækker dog ikke danskerne i at køre på el i fremtiden. 22 % af danskerne spår, at deres næste bil bliver en ren elbil. Det viser en ny forbrugerundersøgelse foretaget af analyseinstituttet YouGov på vegne af eCarExpo.

I undersøgelsen, der er gennemført i maj 2022, svarer 36 % af de adspurgte, at de stigende elpriser slet ikke eller i mindre grad påvirker deres overvejelser om at købe en eldrevet bil i fremtiden. Den udmelding overrasker ikke direktøren for Nordens største elbilmesse, der forudser mere el på vejene i fremtiden.

”Vi kunne godt have været urolige for, om de stigende priser ville påvirke interessen for elektriske biler. Men vi har netop afholdt eCarExpo i Stockholm, hvor tilslutningen var stor. Vi tror på,at vi vil se det samme, når messen til oktober afholdes i Danmark. Danskerne er jo kendt for i høj grad at tilvælge de mere miljøbevidste valg,” siger Gunnar Dackevall, direktør for eCarExpo.

Den miljøbevidste tilgang understøttes i undersøgelsen, hvor 58 % svarer, at de generelt fokuserer på at træffe miljøbevidste valg, mens kun 10 % er enten delvis eller helt uenig i det udsagn.

El for bedre samvittighed
45 % af danskerne vil foretrække at købe en eller anden form for eldrevet bil, næste gang husstanden skal have nyt køretøj; om det er ren el eller en hybrid. Blot 27 % vil vælge en benzinbil og kun 8 % en dieselbil.

Den primære årsag til, at valget for mange falder på el, skyldes den gode samvittighed. 55 % udpeger nemlig reduceret klimabelastning som hovedårsag til deres ønske om en elbil. Herefter kommer, at bilen kan oplades hjemme (51 %) og dernæst en lavere udgifter i forhold til benzin- og dieselbiler (40 %).

På trods af den store opbakning er det de færreste, der har prøvet at køre en elbil. Kun 22 % af de adspurgt har siddet bag rattet i en elbil, mens hele 88 % af danskerne har prøvet at køre i en benzinbil og 68 % i en dieselbil.

Skrevet i: Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Energinet begynder undersøgelser af jordbunden mellem Aarhus og Aabenraa

AktueltEnergi14. 11. 2025

Selvom Energinet er i fuld gang med at behandle de over 800 bemærkninger, man har modtaget fra borgere og lodsejere til projektet, begynder de første undersøgelser af jordbunden på udvalgte dele af strækningen. Det skyldes, at Energinet har en stram tidsplan for projektet: - Vi gennemgår alle

Morsø har mange mens Gentofte har næsten ingen – stor forskel på unge i erhvervsuddannelse

BranchenytTop14. 11. 2025

I Gentofte skal man have næsten to hele skoleklasser på 9. klassetrim for at finde én af dem I Morsø er det lige mange Det gælder antal unge, som tager en erhvervsuddannelse. Her er der markant forskel på kommunerne. I Gentofte Kommune nord for København tager 35 unge en gymnasial uddannelse

Stor forskel på kommunernes hastighed på at skifte om til en grøn bilflåde

AktueltEnergiFlåde14. 11. 2025

Elbilerne har vundet privatbilistens hjerte, og nu er biltypen også på vej ind i den kommunale bilflåde. Det går bare ikke lige hurtigt alle steder, viser en gennemgang, som Mobility Denmark i samarbejde med bilstatistik.dk står bag. Pr. 1. september 2025 var 28,2 procent af bilerne i de

Ahlsell styrker sig indenfor arbejdstøj og sikkerhed – indgår aftale om at købe SJEB A/S

Arbejdstøj14. 11. 2025

Den tekniske distributør Ahlsell Danmark har indgået aftale om at købe SJEB A/S. Opkøbet komplementerer Ahlsells eksisterende forretning indenfor arbejdstøj, profiltøj, sikkerhedssko og værnemidler og skal styrke sortiment og service til Ahlsells og SJEBs kunder. SJEB har siden 2008 klædt små og

Efter syv år i spidsen for stærk organisation takker Katrine Bjerre af

AktueltBranchenyt12. 11. 2025

Efter næsten syv år i spidsen for den grønne interesseorganisation SYNERGI har Katrine Bjerre besluttet at søge nye udfordringer og fratræder derfor som direktør i slutningen af januar. Organisationen sætter med det samme gang i processen for at finde hendes afløser. - Det har været en

Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

EnergiTop12. 11. 2025

I august er implementeringen af en ny EU-forordning for producentansvaret for batterier begyndt. Det betyder, at flere batterityper nu bliver underlagt producentansvar, og at kravene til de berørte virksomheder skærpes. Samtidig sættes der ambitiøse mål for, hvor høj indsamlingsprocenten af

Alle nye bygninger bliver gjort klar til fibernet

Branchenyt12. 11. 2025

Fra næste år vil alt nybyggeri – villaer, rækkehuse og etagebyggeri – få etableret fibernet på lige fod med el og vand. De kommende beboere vil dermed kunne få en lynhurtig dataforbindelse, som er nødvendig i en verden, der bliver mere og mere digital. Fiberalliancen introducerer samtidig

VE og PtX skaber markant lokal værdi og vækst viser ny rapport

AktueltEnergi12. 11. 2025

En ny analyse fra Rambøll Management Consulting, udviklet for otte danske kommuner på initiativ af Aabenraa Kommune, viser, at udbygningen af vedvarende energi og Power-to-X (PtX) kan skabe markant lokal værdi – ikke kun i form af arbejdspladser, men også gennem investeringer, grønne initiativer og

Urnegrav fundet i kommende kabelområde nær Hørsholm

EnergiKabler12. 11. 2025

Siden september i år har arkæologerne fra Museum Nordsjælland haft travlt med at stikke skovle og graveskeer i jorden vest for Hørsholm. Her er de nemlig i september startet op på arkæologiske undersøgelser i den sydlige del af det areal, hvor Energinet i de kommende år skal lægge nye 132 kV

Andel styrker koncernens beredskab med ny direktør og etablering af “Koncernberedskab”

Energi10. 11. 2025

Energisektoren befinder sig i en brydningstid, hvor geopolitiske spændinger øger trusselsniveauet. Med udsigt til stigende udfordringer fra hybridkrig og cyberangreb vælger Andel nu at styrke koncernens beredskab. Andel etablerer således et nyt koncernområde med navnet Koncernberedskab. Her

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ELIT

    ⚡ Kompakt. Kraftfuld. Klar til at beskytte. ⚡

  • TEKLET ApS

    Jonard pandelampen – Den lille detalje, der lyser op i hverdagen

  • Signify Denmark A/S

    Fra Philips til Signify

  • Schneider Electric Danmark

    Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

  • ELIT

    ⚡ Sikre installationer starter med den rigtige transientbeskyttelse! ⚡

  • TEKLET ApS

    Transceivere fra HUBER+SUHNER: Når præcision, fleksibilitet og erfaring gør forskellen

  • Schneider Electric Danmark

    Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Skal du finde jordfejl på solcelleparker?

  • Phoenix Contact A/S

    Phoenix Contact på SPS 2025: Design af automation – bæredygtig, sikker og sammenkoblet

  • Signify Denmark A/S

    Fremtidens sportsbelysning og RoHS-direktivet

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Energinet begynder undersøgelser af jordbunden mellem Aarhus og Aabenraa

    14.11.2025

  • Morsø har mange mens Gentofte har næsten ingen – stor forskel på unge i erhvervsuddannelse

    14.11.2025

  • Stor forskel på kommunernes hastighed på at skifte om til en grøn bilflåde

    14.11.2025

  • Ahlsell styrker sig indenfor arbejdstøj og sikkerhed – indgår aftale om at købe SJEB A/S

    14.11.2025

  • Efter syv år i spidsen for stærk organisation takker Katrine Bjerre af

    12.11.2025

  • Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

    12.11.2025

  • Alle nye bygninger bliver gjort klar til fibernet

    12.11.2025

  • VE og PtX skaber markant lokal værdi og vækst viser ny rapport

    12.11.2025

  • Urnegrav fundet i kommende kabelområde nær Hørsholm

    12.11.2025

  • Andel styrker koncernens beredskab med ny direktør og etablering af “Koncernberedskab”

    10.11.2025

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik