• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Energi29. 06. 2022 | Allan Malmberg

Klima-bevidsthed trækker danskerne over i elbiler

Energi29. 06. 2022 By Allan Malmberg

Danskerne vil i højere og højere grad skifte den fossile bil ud med en på el. Det viser en undersøgelse foretaget af YouGov på vegne af eCarExpo.

22 procent forudser, at deres næste bil vil køre på ren el, og udvider man til, at den næste bil skal have en eller anden form for elektrificering, er det 45 procent, som vil gå den vej. 27 procent vil have en benzinbil, mens markedet næsten er forsvundet for den tidligere ellers så populære dieselbil. I dag vil sølle otte procent sætte sig bag sådan én, når de handler bil næste gang

Undersøgelsen viser også, at over halvdelen (55 procent) vælger elbil på grund af den mindre klimabelastning. Herefter kommer, at bilen kan oplades hjemme (51 procent) og dernæst en lavere udgifter i forhold til benzin- og dieselbiler (40 procent).

Dermed havner spørgsmålet om brændstofpriserne ikke så langt oppe.

Vi kunne godt have været urolige for, om de stigende priser ville påvirke interessen for elektriske biler. Men vi har netop afholdt eCarExpo i Stockholm, hvor tilslutningen var stor. Vi tror på,at vi vil se det samme, når messen til oktober afholdes i Danmark. Danskerne er jo kendt for i høj grad at tilvælge de mere miljøbevidste valg, siger Gunnar Dackevall, direktør for eCarExpo.

Selvom elbiler er meget hypede, og en del danskere ønsker at bytte den fossile ud, har det ikke kommet til udtryk i, at danskerne har bestormet bilsælgerne bare for at prøve, hvordan en elbil rent faktisk kører.

Langt de fleste danskere, 78 procent, har nemlig aldrig siddet bag rattet i en elbil. Omvendt har hele 88 procent af danskerne har prøvet at køre i en benzinbil og 68 procent i en dieselbil.

En bil er ikke længere bare en bil. Det er i høj grad blevet et transportmiddel med en tydelig signalværdi, hvad angår holdning til den grønne omstilling. De stigende priser til trods ændrer dette ønske sig ikke hos ret mange. Det, tror jeg, er en af årsagerne til, at vi ser så stor en tilslutning til elbiler, selvom de fleste endnu ikke har prøvet at køre i en, siger Gunnar Dackevall.

Ny undersøgelse: Danskerne vil køre mere el

Energipriserne stiger støt, og det er blevet dyrere at trille ud på vejen med eldrevne hjul. De stigende elpriser afskrækker dog ikke danskerne. Næsten hver fjerde dansker foretrækker ifølge ny undersøgelse, at deres næste bil bliver en rendyrket elbil.

Mindre gas fra Rusland og halvtomme europæiske gaslagre har gennem de seneste måneder fået priserne til at stige voldsomt. I kroner og øre betyder det, at vi skal til at bruge flere penge på at købe den samme mængder el som tidligere. Den større udgift afskrækker dog ikke danskerne i at køre på el i fremtiden. 22 % af danskerne spår, at deres næste bil bliver en ren elbil. Det viser en ny forbrugerundersøgelse foretaget af analyseinstituttet YouGov på vegne af eCarExpo.

I undersøgelsen, der er gennemført i maj 2022, svarer 36 % af de adspurgte, at de stigende elpriser slet ikke eller i mindre grad påvirker deres overvejelser om at købe en eldrevet bil i fremtiden. Den udmelding overrasker ikke direktøren for Nordens største elbilmesse, der forudser mere el på vejene i fremtiden.

”Vi kunne godt have været urolige for, om de stigende priser ville påvirke interessen for elektriske biler. Men vi har netop afholdt eCarExpo i Stockholm, hvor tilslutningen var stor. Vi tror på,at vi vil se det samme, når messen til oktober afholdes i Danmark. Danskerne er jo kendt for i høj grad at tilvælge de mere miljøbevidste valg,” siger Gunnar Dackevall, direktør for eCarExpo.

Den miljøbevidste tilgang understøttes i undersøgelsen, hvor 58 % svarer, at de generelt fokuserer på at træffe miljøbevidste valg, mens kun 10 % er enten delvis eller helt uenig i det udsagn.

El for bedre samvittighed
45 % af danskerne vil foretrække at købe en eller anden form for eldrevet bil, næste gang husstanden skal have nyt køretøj; om det er ren el eller en hybrid. Blot 27 % vil vælge en benzinbil og kun 8 % en dieselbil.

Den primære årsag til, at valget for mange falder på el, skyldes den gode samvittighed. 55 % udpeger nemlig reduceret klimabelastning som hovedårsag til deres ønske om en elbil. Herefter kommer, at bilen kan oplades hjemme (51 %) og dernæst en lavere udgifter i forhold til benzin- og dieselbiler (40 %).

På trods af den store opbakning er det de færreste, der har prøvet at køre en elbil. Kun 22 % af de adspurgt har siddet bag rattet i en elbil, mens hele 88 % af danskerne har prøvet at køre i en benzinbil og 68 % i en dieselbil.

Skrevet i: Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Kemp & Lauritzen er vinder af Danish Digital Awards

AktueltBranchenyt04. 06. 2026

Kemp & Lauritzen blev hædret ved Danish Digital Awards i København med priser i hele seks kategorier og styrker dermed sin position som Danmarks førende digitale teknikpartner. Priserne er tildelt på baggrund af virksomhedens digitale platform KL360°, som hjælper kunderne med at drive deres

Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

BranchenytTop03. 06. 2026

Mange små og mellemstore virksomheder er klar til at give unge deres første erfaring med arbejdsmarkedet. Men arbejdsmiljøregler, usikkerhed og manglende vejledning betyder, at et stort potentiale for flere fritidsjob i dag ikke bliver indfriet. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark blandt 1.108

Trådløs industriel labeludskrivning

Materiel03. 06. 2026

Brady Corporation, der er specialist i automatiseret opmærkning og dataregistrering, lancerer en ny type hybridlabelprinter, der tilbyder industriel labeludskrivning i et trådløst, transportabelt design. Bradys nye BradyPrinter i4311 er designet til at bygge bro mellem stationære bordprinteres

TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

AktueltBranchenyt03. 06. 2026

Danske industrivirksomheder står midt i et teknologisk og regulatorisk gearskifte, hvor nye specifikationer og muligheder rammer driften fra flere sider. NIS2 og kommende Cyber Resilience Act øger behovet for overblik, dokumentation og modstandsdygtighed. Samtidig får automationsbranchen med

Forårets prisfald er brudt: Maj sendte elprisen op igen

Energi03. 06. 2026

Efter en start på året med generelt faldende elpriser er udviklingen nu vendt. I januar lå den rene elpris på tværs af de to prisområder i Danmark på 0,81 kr./kWh i gennemsnit, og i april var den faldet til 0,61 kr./kWh. Men i maj steg prisen til 0,75 kr./kWh. Det svarer til en stigning på knap

Organisation: Stor mangel på transmissionsnet er yderst kritisk for vores samfund

AktueltEnergi29. 05. 2026

Et foreløbigt overblik fra Energinet viser meget begrænset restkapacitet i transmissionsnettet allerede nu og de næste 10 år. Det er en yderst kritisk situation for vores samfund, som både kalder på akut handling i form af en hastelov og et strukturelt løft, der sætter tempo og retning på

Stigende materialepriser får håndværkerne til at gribe telefonen – kan man bruge force majeure?

BranchenytTop29. 05. 2026

De stigninger priser på byggematerialer skaber bekymring i byggebranchen. Og udsigt til, at prisspiralen kan fortsætte, har betydet en strøm af henvendelser til Dansk Håndværk fra virksomheder, der vil vide, hvordan de er stillet, hvis en opgave pludseligt bliver langt dyrere end forudsat, da de

SIF Gruppen lancerer SIF Energi og udbygger forretningen inden for energiløsninger til private

AktueltEnergi29. 05. 2026

SIF Gruppen lancerer SIF Energi som led i et styrket strategisk fokus på den grønne omstilling. Med det nye brand etablerer koncernen en dedikeret enhed for energiløsninger til private boligejere. Formålet er at skabe en mere fokuseret og skalerbar platform for aktiviteterne på privatmarkedet og

NRGi udvider domicil i Aarhus

BranchenytEnergi29. 05. 2026

Der bliver brug for flere hænder og hoveder i energisektoren i de kommende år. Det mærker man i høj grad i NRGi, hvor flere medarbejdere er kommet til i takt med, at efterspørgslen på koncernens løsninger og rådgivningskompetencer er vokset. Derfor tager energi- og rådgivningskoncernen nu hul på

Andel Energi leverer tilfredsstillende årsresultat

Energi29. 05. 2026

Andel-koncernens datterselskab, Andel Energi, der med ca. 1,2 mio. kundeforhold er Danmarks største energiselskab, har offentliggjort sit 2025-regnskab, der viser en solid fremgang i indtjening. Resultatet før renter, skat, af- og nedskrivninger (EBITDA) lander på 42,5 mio. kroner, hvilket er en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • TEKLET ApS

    Hvad kan en fiber egentlig fortælle dig – uden at du åbner den?

  • TEKLET ApS

    Partnerskaber bliver for alvor styrket, når man mødes.

  • Phoenix Contact A/S

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner

  • Phoenix Contact A/S

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse

  • ECOFOSS A/S

    Oplev LAMEL-LED som er green:ID’s belysningskoncept til integration i akustikpaneler

  • Solarpark A/S

    Energinets forlængede pause skaber usikkerhed om nye batteriprojekter

  • ABB

    Intelligent opladning skal sikre et elnet i grøn balance

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S styrker salgsindsatsen i Jylland med ny Key Account Manager

  • HIN A/S

    Modulære industrikonnektorer med schweizisk kvalitet – til en skarpere pris

  • Brødrene Dahl

    Med Brødrene Dahl i ryggen: KKN VVS tager fronten på passiv brandsikring

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kemp & Lauritzen er vinder af Danish Digital Awards

    04.06.2026

  • Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

    03.06.2026

  • Trådløs industriel labeludskrivning

    03.06.2026

  • TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

    03.06.2026

  • Forårets prisfald er brudt: Maj sendte elprisen op igen

    03.06.2026

  • Organisation: Stor mangel på transmissionsnet er yderst kritisk for vores samfund

    29.05.2026

  • Stigende materialepriser får håndværkerne til at gribe telefonen – kan man bruge force majeure?

    29.05.2026

  • SIF Gruppen lancerer SIF Energi og udbygger forretningen inden for energiløsninger til private

    29.05.2026

  • NRGi udvider domicil i Aarhus

    29.05.2026

  • Andel Energi leverer tilfredsstillende årsresultat

    29.05.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik