• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Energi29. 06. 2022 | Allan Malmberg

Klima-bevidsthed trækker danskerne over i elbiler

Energi29. 06. 2022 By Allan Malmberg

Danskerne vil i højere og højere grad skifte den fossile bil ud med en på el. Det viser en undersøgelse foretaget af YouGov på vegne af eCarExpo.

22 procent forudser, at deres næste bil vil køre på ren el, og udvider man til, at den næste bil skal have en eller anden form for elektrificering, er det 45 procent, som vil gå den vej. 27 procent vil have en benzinbil, mens markedet næsten er forsvundet for den tidligere ellers så populære dieselbil. I dag vil sølle otte procent sætte sig bag sådan én, når de handler bil næste gang

Undersøgelsen viser også, at over halvdelen (55 procent) vælger elbil på grund af den mindre klimabelastning. Herefter kommer, at bilen kan oplades hjemme (51 procent) og dernæst en lavere udgifter i forhold til benzin- og dieselbiler (40 procent).

Dermed havner spørgsmålet om brændstofpriserne ikke så langt oppe.

Vi kunne godt have været urolige for, om de stigende priser ville påvirke interessen for elektriske biler. Men vi har netop afholdt eCarExpo i Stockholm, hvor tilslutningen var stor. Vi tror på,at vi vil se det samme, når messen til oktober afholdes i Danmark. Danskerne er jo kendt for i høj grad at tilvælge de mere miljøbevidste valg, siger Gunnar Dackevall, direktør for eCarExpo.

Selvom elbiler er meget hypede, og en del danskere ønsker at bytte den fossile ud, har det ikke kommet til udtryk i, at danskerne har bestormet bilsælgerne bare for at prøve, hvordan en elbil rent faktisk kører.

Langt de fleste danskere, 78 procent, har nemlig aldrig siddet bag rattet i en elbil. Omvendt har hele 88 procent af danskerne har prøvet at køre i en benzinbil og 68 procent i en dieselbil.

En bil er ikke længere bare en bil. Det er i høj grad blevet et transportmiddel med en tydelig signalværdi, hvad angår holdning til den grønne omstilling. De stigende priser til trods ændrer dette ønske sig ikke hos ret mange. Det, tror jeg, er en af årsagerne til, at vi ser så stor en tilslutning til elbiler, selvom de fleste endnu ikke har prøvet at køre i en, siger Gunnar Dackevall.

Ny undersøgelse: Danskerne vil køre mere el

Energipriserne stiger støt, og det er blevet dyrere at trille ud på vejen med eldrevne hjul. De stigende elpriser afskrækker dog ikke danskerne. Næsten hver fjerde dansker foretrækker ifølge ny undersøgelse, at deres næste bil bliver en rendyrket elbil.

Mindre gas fra Rusland og halvtomme europæiske gaslagre har gennem de seneste måneder fået priserne til at stige voldsomt. I kroner og øre betyder det, at vi skal til at bruge flere penge på at købe den samme mængder el som tidligere. Den større udgift afskrækker dog ikke danskerne i at køre på el i fremtiden. 22 % af danskerne spår, at deres næste bil bliver en ren elbil. Det viser en ny forbrugerundersøgelse foretaget af analyseinstituttet YouGov på vegne af eCarExpo.

I undersøgelsen, der er gennemført i maj 2022, svarer 36 % af de adspurgte, at de stigende elpriser slet ikke eller i mindre grad påvirker deres overvejelser om at købe en eldrevet bil i fremtiden. Den udmelding overrasker ikke direktøren for Nordens største elbilmesse, der forudser mere el på vejene i fremtiden.

”Vi kunne godt have været urolige for, om de stigende priser ville påvirke interessen for elektriske biler. Men vi har netop afholdt eCarExpo i Stockholm, hvor tilslutningen var stor. Vi tror på,at vi vil se det samme, når messen til oktober afholdes i Danmark. Danskerne er jo kendt for i høj grad at tilvælge de mere miljøbevidste valg,” siger Gunnar Dackevall, direktør for eCarExpo.

Den miljøbevidste tilgang understøttes i undersøgelsen, hvor 58 % svarer, at de generelt fokuserer på at træffe miljøbevidste valg, mens kun 10 % er enten delvis eller helt uenig i det udsagn.

El for bedre samvittighed
45 % af danskerne vil foretrække at købe en eller anden form for eldrevet bil, næste gang husstanden skal have nyt køretøj; om det er ren el eller en hybrid. Blot 27 % vil vælge en benzinbil og kun 8 % en dieselbil.

Den primære årsag til, at valget for mange falder på el, skyldes den gode samvittighed. 55 % udpeger nemlig reduceret klimabelastning som hovedårsag til deres ønske om en elbil. Herefter kommer, at bilen kan oplades hjemme (51 %) og dernæst en lavere udgifter i forhold til benzin- og dieselbiler (40 %).

På trods af den store opbakning er det de færreste, der har prøvet at køre en elbil. Kun 22 % af de adspurgt har siddet bag rattet i en elbil, mens hele 88 % af danskerne har prøvet at køre i en benzinbil og 68 % i en dieselbil.

Skrevet i: Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Efter cirka 11 år står den 172 kilometer lange Vestkystforbindelse omsider klar

EnergiTop11. 03. 2026

400 kV-højspændingsforbindelsen, der strækker sig fra Holstebro i nord til den dansk-tyske grænse, står klar. Den har fået navnet Vestkystforbindelsen, og det har taget 11 år at komme så langt. Ikke at bygge den - anlægsarbejdet af 172 km lange højspændingsforbindelse har faktisk kun taget små

Organisation: Tilgangen er forkert – løsningen er flere kolleger og ikke tidligere pension

Branchenyt11. 03. 2026

I valgkampen fyger det rundt med det ene pensionstilbud efter det andet. Men indenfor det tekniske erhvervsliv er det en helt anden kamp, der skal tages. Her mangler man kolleger Mens resten af arbejdsmarkedet i gennemsnit stempler ud efter 32,8 timer på jobbet, bliver hjelmen på hovedet i

Signify lancerer sit nye bæredygtighedsprogram: Brighter Lives, Better World 2030

Belysning11. 03. 2026

Signify har lanceret Brighter Lives, Better World 2030, et nyt initiativ, der skal udbrede effektiv og bæredygtig belysning, som forbedrer liv, reducerer energiforbrug og skåner vores fælles ressourcer. Programmet understøttes af nye initiativer, der skal hjælpe kunderne med at nå deres

Debatindlæg: PtX kræver solcelleparker – hverdagsstrøm bør komme fra solceller på tage og facader

AktueltEnergi11. 03. 2026

Adm. direktør i Swisspearl Jens Norddal tager i dette indlæg fat på problemstillingen mellem et øget behov for grøn strøm og en øget modstand mod solcelleparker. Modstanden mod store solcelleparker vokser, og i flere kommuner har borgerne protesteret mod, at åbne landskaber bliver plastret til

Strøm til færgerne kan hjælper på Europas mange forurenede havnebyer

AktueltEnergi11. 03. 2026

Mere end halvdelen af Europas færger kan skifte fra diesel til elektricitet inden for det næste årti og samtidig forblive økonomisk konkurrencedygtige. Danske færgeruter er blandt de mest klimatunge i Europa Aarhus–Sjællands Odde, Hirtshals–Larvik og Hirtshals–Kristiansand. Disse tre ruter er med

En af verdens største elfærger er sat i drift i dag – The Baltic Whale sejler Rødby-Puttgarden

AktueltEnergi10. 03. 2026

I dag sætter Scandlines sin nye færge, The Baltic Whale, i drift på Rødby-Puttgarden. Færgen markerer et vigtigt skridt mod rederiets langsigtede mål om at sejle uden direkte emissioner i 2040 samt at styrke kapaciteten for fragtkunder. The Baltic Whale er blandt verdens største færger, der kan

Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk

Branchenyt10. 03. 2026

Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk. Med udnævnelsen udvides hans ansvarsområde, så han fremover får en central rolle i arbejdsgiverorganisationens organisering og udvikling. Derudover skal han bidrage til den rådgivning, som medlemsvirksomhederne efterspørger på både

Gennembrud for smeltesaltsreaktorer: Rent salt kan eliminere korrosion

EnergiTop06. 03. 2026

Korrosion har længe været et af de centrale argumenter imod smeltesaltsreaktorer. Nu viser ny forskning fra University of Liverpool og Copenhagen Atomics, at korrosion stort set kan elimineres ved brug af renset salt. Resultatet er et vigtigt gennembrud på vejen mod kommercielt levedygtige

Kemp & Lauritzen genvinder stor, landsdækkende rammeaftale hos Forsvaret

AktueltBranchenyt06. 03. 2026

Teknikvirksomheden Kemp & Lauritzen har vundet samtlige delaftaler på en af Danmarks mest omfattende tekniske rammeaftaler. I de kommende fire år skal Kemp & Lauritzen stå for vedligehold og eftersyn af Etablissement- og Terrænkommandoens tekniske installationer og anlæg på tværs af hele

El-priserne er klar til at vende på hovedet – og snart melder de første dage med gratis strøm sig

Energi06. 03. 2026

For blot 14 dage siden skulle vi have både huer og vanter på, da vi gik ud, men foråret har meldt sin ankomst, og dermed også solen. Solcellerne begynder nu for alvor at producere strøm, hvillet får prisstrukturen for el til at vende på hovedet. Nu er det igen dagtimerne, som er de

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Fleksibelt indbygningsspot til inde og ude

  • TEKLET ApS

    Service af Sumitomo-splidsemaskiner – i Danmark.

  • Schneider Electric Danmark

    Kom til webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

  • Signify Denmark A/S

    Sådan skaber intelligent belysning smartere kontorer

  • LAN-COM A/S

    AO Johansen lagerfører nu LAN-COMs Fiberoptiske MPO-program

  • Schneider Electric Danmark

    Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

  • TEKLET ApS

    Afgørende erfaringer for succes med fiberblæsning

  • Schneider Electric Danmark

    Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

  • Vanpee A/S

    Dali Helvar Grundkursus i Jylland d. 13.05

  • TEKLET ApS

    Trænger dit Datacenters “motorvej” til en opgradering?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Efter cirka 11 år står den 172 kilometer lange Vestkystforbindelse omsider klar

    11.03.2026

  • Organisation: Tilgangen er forkert – løsningen er flere kolleger og ikke tidligere pension

    11.03.2026

  • Signify lancerer sit nye bæredygtighedsprogram: Brighter Lives, Better World 2030

    11.03.2026

  • Debatindlæg: PtX kræver solcelleparker – hverdagsstrøm bør komme fra solceller på tage og facader

    11.03.2026

  • Strøm til færgerne kan hjælper på Europas mange forurenede havnebyer

    11.03.2026

  • En af verdens største elfærger er sat i drift i dag – The Baltic Whale sejler Rødby-Puttgarden

    10.03.2026

  • Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk

    10.03.2026

  • Gennembrud for smeltesaltsreaktorer: Rent salt kan eliminere korrosion

    06.03.2026

  • Kemp & Lauritzen genvinder stor, landsdækkende rammeaftale hos Forsvaret

    06.03.2026

  • El-priserne er klar til at vende på hovedet – og snart melder de første dage med gratis strøm sig

    06.03.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik