
I løbet af sommeren 2026 skifter Energinet 400 kilovolt søkabler i Øresund mellem Danmark og Sverige. Arbejdet betyder perioder med øget aktivitet til søs med arbejdsfartøjer, støttefartøjer og afviserbåde. Andre sejlere bedes holde god afstand til arbejdsområdet af hensyn til egen sikkerhed. Underboringer fra kysten og ud i havbunden er gået i gang i starten af maj.
Energinet ejer og driver sammen med Svenska Kraftnät Øresundsforbindelserne mellem Sjælland og Sydsverige. Et af 400 kilvolt-systemerne, System 1 blev udskiftet i 2020, og det andet, System 2, nærmer sig slutningen af sin tekniske levetid.
Derfor fornyes System 2 i 2026, hvilket hen over sommeren medfører øget aktivitet til søs i Øresund i forbindelse med forberedelse, udtagning og udlægning af søkabler. I starten af maj gik arbejdet med at gøre klar til, at søkablerne kan komme i land, igang i form af underboringer ud i havbunden.
System 2 kabelsystemet består af tre 400 kilovolt (kV) søkabler, som udskiftes med tre nye. Det sker på tværs af Øresund i en planlagt kabelrute, som nærmest den svenske kyst følger de gamle kablers rute, mens de nye kabler nærmest den danske kyst afviger fra den gamle rute.
I planlægningen af arbejdet har det været vigtigt at begrænse udetid på elforbindelsen, dvs. den periode, hvor der er slukket for strømmen. 400 kV Øresundskablerne er nemlig vigtige for forsyningssikkerheden i Østdanmark.
Derfor er der er allerede udført en række delopgaver som forberedelse til, at elforbindelsen kan sættes i drift, så snart selve søkablerne er skiftet.
De nye landkabler mellem kysten og de nærliggende højspændingsstationer på dansk og svensk side er blevet lagt i jorden i foråret 2026. I starten af maj måned gik kystunderboringer på dansk side igang og vil vare frem til juni.
I juli måned skal der laves en række forberedende aktiviteter til søs, blandt andet fjernes gamle kabler på den svenske side. I august og september udlægges så de nye søkabler.
Når det nye kabelsystem er sat i drift, fjernes de gamle søkabler. De gamle landkabler tømmes for olie, men bliver liggende, da det er mere skånsomt for naturen end at fjerne dem.
Hvorfor er det vigtigt at holde afstand?
Udlægning af søkabler skal ske i august og september måned, da vejret i sommermåneder generelt er mest roligt og derfor bedst egnet til at arbejde til søs – derfor kan det komme til at påvirke andre brugere af Øresund.
– Det er lige i højsæsonen for alle former for vandaktiviteter, så vi kommer til at sætte begrænsninger for lystbådesejlads og kajakroning, mens vi arbejder til søs. Men vi sørger for at oplyse om det på forhånd og håber på forståelse for, at dette vigtige arbejde skal udføres, siger Per Obbekær, som er projektleder i Energinet.
Ved udlægning af søkabler kan der i perioder forekomme kabler og udstyr i vandet – særligt tæt på kysten – og arbejdsfartøjer kan have begrænset manøvreevne. Der kan også være ankerwirer i vandet fra fartøjerne. Af hensyn til sikkerheden er det derfor vigtigt, at andre både og skibe holder god afstand til arbejdsfartøjerne – det vil sige minimum 500 meter – og ikke sejler ind i arbejdsområdet.
– Vi gør alt for at gennemføre arbejdet sikkert, men vi har brug for, at øvrige sejlere respekterer afmærkning og anvisninger og holder afstand til fartøjer og arbejdsområde, uddyber Per Obbekær.
Der anvendes forskellige arbejdsfartøjer og hjælpefartøjer i området. Afviserbåde vil kunne vejlede og sikre, at andre sejlere holder sikker afstand. Følg altid eventuelle anvisninger på vandet og hold ekstra godt udkig.
Projektet udføres i tæt samarbejde med Svenska Kraftnät. Energinet står for arbejdet til søs og på dansk jord. Svenska Kraftnät står for arbejdet på svensk jord.
Anlægsaktiviteter i 2026
Jan – maj: Der er blevet lagt nye kabler på dansk jord mellem højspændingsstationen Skibstrupgård og stranden ved parkeringspladsen mellem Ellekilde badebro og Hornbæk Batteri. På svensk side lægges der nye kabler i jorden mellem Kristinelund Højspændingsstation og den svenske strand.
Maj-juni: Kystunderboringer fra land og ud i havbunden øst for Hornbæk og på svensk side.
Juli 2026: Forberedende arbejde nær den svenske og den danske kyst (bl.a. opmåling/survey og klargøring af arbejdsområder).
August–september 2026: En del af de eksisterende kabler fjernes, og nye kabler udlægges fra arbejdsfartøj og trækkes ind på land – først på svensk side og derefter på dansk side.
Oktober 2026: Samling til landkabler, nedspuling af søkabler i havbunden og afsluttende test, før det nye kabelsystem sættes i drift.
November-december 2026: Resten af de gamle søkabler fjernes.
Kilde: Energinet

