• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltEnergi25. 05. 2026 | Allan Malmberg

Kabelarbejde på Øresund til sommer – skal skifte søkablet til Sverige

AktueltEnergi25. 05. 2026 By Allan Malmberg

Illustration: Energinet

I løbet af sommeren 2026 skifter Energinet 400 kilovolt søkabler i Øresund mellem Danmark og Sverige. Arbejdet betyder perioder med øget aktivitet til søs med arbejdsfartøjer, støttefartøjer og afviserbåde. Andre sejlere bedes holde god afstand til arbejdsområdet af hensyn til egen sikkerhed. Underboringer fra kysten og ud i havbunden er gået i gang i starten af maj.

Energinet ejer og driver sammen med Svenska Kraftnät Øresundsforbindelserne mellem Sjælland og Sydsverige. Et af 400 kilvolt-systemerne, System 1 blev udskiftet i 2020, og det andet, System 2, nærmer sig slutningen af sin tekniske levetid.

Derfor fornyes System 2 i 2026, hvilket hen over sommeren medfører øget aktivitet til søs i Øresund i forbindelse med forberedelse, udtagning og udlægning af søkabler. I starten af maj gik arbejdet med at gøre klar til, at søkablerne kan komme i land, igang i form af underboringer ud i havbunden.

System 2 kabelsystemet består af tre 400 kilovolt (kV) søkabler, som udskiftes med tre nye. Det sker på tværs af Øresund i en planlagt kabelrute, som nærmest den svenske kyst følger de gamle kablers rute, mens de nye kabler nærmest den danske kyst afviger fra den gamle rute.

I planlægningen af arbejdet har det været vigtigt at begrænse udetid på elforbindelsen, dvs. den periode, hvor der er slukket for strømmen. 400 kV Øresundskablerne er nemlig vigtige for forsyningssikkerheden i Østdanmark.

Derfor er der er allerede udført en række delopgaver som forberedelse til, at elforbindelsen kan sættes i drift, så snart selve søkablerne er skiftet.

De nye landkabler mellem kysten og de nærliggende højspændingsstationer på dansk og svensk side er blevet lagt i jorden i foråret 2026. I starten af maj måned gik kystunderboringer på dansk side igang og vil vare frem til juni.

I juli måned skal der laves en række forberedende aktiviteter til søs, blandt andet fjernes gamle kabler på den svenske side. I august og september udlægges så de nye søkabler.

Når det nye kabelsystem er sat i drift, fjernes de gamle søkabler. De gamle landkabler tømmes for olie, men bliver liggende, da det er mere skånsomt for naturen end at fjerne dem.

Hvorfor er det vigtigt at holde afstand?

Udlægning af søkabler skal ske i august og september måned, da vejret i sommermåneder generelt er mest roligt og derfor bedst egnet til at arbejde til søs – derfor kan det komme til at påvirke andre brugere af Øresund.

– Det er lige i højsæsonen for alle former for vandaktiviteter, så vi kommer til at sætte begrænsninger for lystbådesejlads og kajakroning, mens vi arbejder til søs. Men vi sørger for at oplyse om det på forhånd og håber på forståelse for, at dette vigtige arbejde skal udføres, siger Per Obbekær, som er projektleder i Energinet.

Ved udlægning af søkabler kan der i perioder forekomme kabler og udstyr i vandet – særligt tæt på kysten – og arbejdsfartøjer kan have begrænset manøvreevne. Der kan også være ankerwirer i vandet fra fartøjerne. Af hensyn til sikkerheden er det derfor vigtigt, at andre både og skibe holder god afstand til arbejdsfartøjerne – det vil sige minimum 500 meter – og ikke sejler ind i arbejdsområdet.

– Vi gør alt for at gennemføre arbejdet sikkert, men vi har brug for, at øvrige sejlere respekterer afmærkning og anvisninger og holder afstand til fartøjer og arbejdsområde, uddyber Per Obbekær.

Der anvendes forskellige arbejdsfartøjer og hjælpefartøjer i området. Afviserbåde vil kunne vejlede og sikre, at andre sejlere holder sikker afstand. Følg altid eventuelle anvisninger på vandet og hold ekstra godt udkig.

Projektet udføres i tæt samarbejde med Svenska Kraftnät. Energinet står for arbejdet til søs og på dansk jord. Svenska Kraftnät står for arbejdet på svensk jord.

Anlægsaktiviteter i 2026

Jan – maj: Der er blevet lagt nye kabler på dansk jord mellem højspændingsstationen Skibstrupgård og stranden ved parkeringspladsen mellem Ellekilde badebro og Hornbæk Batteri. På svensk side lægges der nye kabler i jorden mellem Kristinelund Højspændingsstation og den svenske strand.
Maj-juni: Kystunderboringer fra land og ud i havbunden øst for Hornbæk og på svensk side.
Juli 2026: Forberedende arbejde nær den svenske og den danske kyst (bl.a. opmåling/survey og klargøring af arbejdsområder).
August–september 2026: En del af de eksisterende kabler fjernes, og nye kabler udlægges fra arbejdsfartøj og trækkes ind på land – først på svensk side og derefter på dansk side.
Oktober 2026: Samling til landkabler, nedspuling af søkabler i havbunden og afsluttende test, før det nye kabelsystem sættes i drift.
November-december 2026: Resten af de gamle søkabler fjernes.

Kilde: Energinet

Skrevet i: Aktuelt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

Branchenyt10. 06. 2026

Tal fra TEKNIQs nye arbejdskraftundersøgelse viser, at rekrutteringspresset i det tekniske erhvervsliv er aftagende. Men billedet er skævt fordelt mellem brancherne, hvor især installationsvirksomhederne fortsat mangler kvalificerede medarbejdere. Det samlede rekrutteringspres er tippet over, så

SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

AktueltEnergi10. 06. 2026

Solceller behøver ikke ligne solceller. Det er visionen bag den nye SDU-spinout LayersTech, som udspringer af forskningen i organiske solceller ved Syddansk Universitet. Virksomheden udvikler avancerede lag- og folieteknologier, der kan gøre fremtidens solceller både mere holdbare, mere fleksible

Byggeriets ”grand old man” er ny bestyrelsesleder i We Build Denmark

AktueltBranchenyt10. 06. 2026

Michael H. Nielsen har gennem flere årtier været en markant stemme i bygge- og anlægsbranchen. Som tidligere direktør i Dansk Byggeri og i dag seniorrådgiver i CONCITO har han været med til at sætte retning for branchens arbejde med innovation, digitalisering og grøn omstilling. Derfor er WE

Planen ligger klar: Europa skal elektrificere sig ud af energikrisen

EnergiTop10. 06. 2026

Fire år efter lanceringen af REPowerEU er Europa fortsat udfordret af høje energipriser og stor afhængighed af importerede fossile brændsler. Derfor opfordrer Schneider Electric nu EU til at gøre op med status quo og præsenterer fem nye anbefalinger til hurtigt at accelerere

Energistyrelsen indgår kontrakt om fangst og lagring af 1,25 millioner ton CO₂ årligt

Energi10. 06. 2026

Danmarks største udbud for CO₂‑fangst, -transport og -lagring – CCS‑puljen – har nået sin afslutning. Energistyrelsen og selskabet Aalborg Portland A/S har indgået kontrakt om det hidtil største projekt inden for CCS herhjemme. Kontrakten er resultatet af Danmarks hidtil største udbud for

Salget af elbiler holder speederen i bund – private vælger nu stort set kun elbiler

EnergiFlåde08. 06. 2026

Efterhånden skal man lede længe efter bilejer, der har købt en ny fossilbil. I maj var andelen af private, der valgte biler oppe på næsten 96 procent. Der er købere til både benzin- og dieselbiler, men de skal findes i forskellige dele af erhvervslivet. Samlet set var andel af elbiler i

Ny rapport: Størstedelen af succesfulde cyberangreb rammer SMV’er

BranchenytTop08. 06. 2026

I årets første tre måneder observerede TDC Erhverv 1.681 hændelser, der indikerer malwarekompromittering blandt danske virksomheder. Det viser en ny cybersikkerhedsrapport, som samtidig konkluderer, at små og mellemstore virksomheder var udsat for hovedparten af de succesfulde

Intelligent opladning skal sikre et presset elnet i grøn balance

AktueltEnergiFlåde08. 06. 2026

Elektrificeringen af transportsektoren er i fuld gang. Men hvis den grønne omstilling skal lykkes, kræver det en langt mere intelligent tilgang til opladning af elbiler, busser og lastbiler. Ellers risikerer elnettet at blive en flaskehals. Det vurderer brancheaktører, som peger på, at

Norlys åbner ny ladepark på Fyn – 12 udtag og et målrettet biler med trailer/campingvogn

EnergiFlåde08. 06. 2026

I weekenden åbnede Norlys en ny lapepark ved Aarup på Fyn. Den er den næste i rækken af flere planlagte ladeparker rundt om i landet. - I Norlys arbejder vi hver eneste dag for at udbygge og udvikle ladeinfrastrukturen i hele Danmark, så vi får endnu flere til at vælge elbilen til. Her spiller

Ny dataskabelon ensretter klimadata i byggebranchen

AktueltBranchenyt08. 06. 2026

Bygge- og anlægsbranchen står for en betydelig del af Danmarks CO₂-udledning, og derfor er det i dag lovpligtigt at dokumentere byggeriets samlede klimaaftryk. Men manglen på en fælles metode til at indsamle og udveksle data har hidtil gjort arbejdet både tidskrævende og komplekst. Det skal en ny

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Solarpark A/S

    Solarpark besøger Intersolar Europe 2026

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Én måler til alle parametre: Ahlborn bryder grænserne for industriel datalogningshastighed

  • ECOFOSS A/S

    Professionel belysning og samarbejde gennem processen

  • LAN-COM A/S

    En PDU er ikke bare en strømfordeler

  • TEKLET ApS

    FTTA som et samlet system

  • Schneider Electric Danmark

    Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

  • HIN A/S

    Ny PV-installationstester fra BENNING håndterer anlæg op til 1500 V

  • TEKLET ApS

    Hvad kan en fiber egentlig fortælle dig – uden at du åbner den?

  • TEKLET ApS

    Partnerskaber bliver for alvor styrket, når man mødes.

  • Phoenix Contact A/S

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

    10.06.2026

  • SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

    10.06.2026

  • Byggeriets ”grand old man” er ny bestyrelsesleder i We Build Denmark

    10.06.2026

  • Planen ligger klar: Europa skal elektrificere sig ud af energikrisen

    10.06.2026

  • Energistyrelsen indgår kontrakt om fangst og lagring af 1,25 millioner ton CO₂ årligt

    10.06.2026

  • Salget af elbiler holder speederen i bund – private vælger nu stort set kun elbiler

    08.06.2026

  • Ny rapport: Størstedelen af succesfulde cyberangreb rammer SMV’er

    08.06.2026

  • Intelligent opladning skal sikre et presset elnet i grøn balance

    08.06.2026

  • Norlys åbner ny ladepark på Fyn – 12 udtag og et målrettet biler med trailer/campingvogn

    08.06.2026

  • Ny dataskabelon ensretter klimadata i byggebranchen

    08.06.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik