
Det landsdækkende installatørpartnerskab Koble ApS har netop offentliggjort sit andet regnskab siden grundlæggelsen i slutningen af 2022.
Regnskabet viser en stærk vækst det seneste år med strategisk opkøb af fem nye selskaber i 2024 og yderligere fem i støbeskeen på datoen for underskrift af årsrapporten.
Partnerskabet har den norske kapitalfond Credo Partners i ryggen, og målet er at blive den førende multi-lokale installatørvirksomhed i Danmark, Og foreløbig går alt efter planen.
De 12 driftsselskaber, der udgjorde Koble-partnerskabet i 2024, leverer alle flotte resultater, og årets samlede resultat for moderselskabet Koble ApS er som forventet, fortæller CEO i Koble ApS, Michael Hemick.
– Vi er i en fase, hvor vi har fået bygget en solid base af partnervirksomheder, og vi følger den vækstplan, der er lagt for at en multi-lokal installatørvirksomhed med 20-30 partnere. I 2024 gik vi fra 7 til 12 selskaber i koncernen, og vi begynder nu at kunne se stordriftsfordele, hvilket forventeligt vil vokse yderligere i de kommende år.
I 2024 har Koble ApS haft fokus på at opbygge en stærk nordjysk region med opkøb af Midtfjord El A/S, Sæby El A/S, Strandby El-Teknik A/S og Hjørring El-Teknik A/S, samt Idestrup El A/S på Falster, der kom til i december 2024 som udvidelse af den eksisterende region øst.
Herudover er MS Automatics ApS i Frederikshavn kommet til i februar 2025. I de kommende måneder er fokus rettet mod Midtjylland, hvor de første fem opkøb allerede er i pipeline.
– Opkøb skal ske med strategisk fokus og med de rigtige partnere. Det er en strategi som vi kan se allerede nu giver resultat. Partnerne styrkes år for år, fordi et tæt regionalt samarbejde både understøtter den enkelte virksomheds udvikling, men også åbner nye forretningsmuligheder på tværs mellem partnere, når de kan byde på større og mere komplekse opgaver ved at pulje deres kompetencer. Og dét kan for alvor ses på de enkelte partneres bundlinjer, siger Michael Hemicke.

På nuværende tidspunkt tæller koncernen moderselskabet Koble ApS samt 13 driftsselskaber med i alt 400 medarbejdere. Den årlige omsætning for driftsselskaberne er nu på ca. 480 mio. kr., og et årligt EBITDA på ca. +50 mio. kr.
– Ud over udvidelsen af Koble-partnerskabet til dobbelt størrelse har 2024 også budt på en konsolidering af organisationen i moderselskabet. Vi har nu en organisation og en stab, der er gearet til den vækst, vi regner med at fortsætte både i 2025 og fremover, og vi har fået opbygget en velfungerende driftsmaskine, der effektivt understøtter partnerselskaberne både administrativt, kommunikationsmæssigt og uddannelsesmæssigt, fortæller CFO i Koble ApS, Mikael Rubenius.
Kilde: Koble