• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Arbejdstøj24. 10. 2022 | Allan Malmberg

Hvorfor skal kvindelige håndværkere gå i mandetøj?

Arbejdstøj24. 10. 2022 | Allan Malmberg

Kvinder og mænd er forskellige i statur, og derfor sidder mandetøj dårligt på kvinder og kvindetøj passer også dårligt på en mandekrop.

Ikke desto mindre må mange kvindelige håndværkere arbejde i tøj, der er udviklet til mandekroppen, og som derfor er dårligt tilpasset,. Det strammer bukserne de forkerte steder, jakke-ærmerne er for lange og t-shirtene har heller ikke en god pasform.

Maria Rosæfontanus og Mikkeline Abildgaard, to kvindelige håndværkere, er med i Boss Ladies, et projekt der arbejder for at øge kvinders interesse for at søge ind i traditionelle mandefag som f.eks. byggebranchen. Her er emnet arbejdstøj ofte oppe at vende, og kvinderne i Boss Ladies giver hinanden tips om, hvilke mærker, der sidder godt, og hvor man skaffer det.

Godt og velsiddende arbejdstøj er vigtigt. Det handler ikke om at se godt ud, men om at føle sig godt tilpas i jobbet i stedet for at være iført tøj til mænd, der passer dårligt, hæmmer dit arbejde og ser sjusket ud, siger Maria Rosæfontanus, der er tømrersvend på Bornholm.

Som kvindelig håndværker har hun aldrig prøvet andet end at få udleveret arbejdstøj designet til mænd.

Det giver nogle udfordringer. For eksempel t-shirts, der er for løse og hænger fast, huer uden plads til hestehalen og bukser, der gaber så meget om livet, at der er frit kig, når du bukker dig frem. Det er da træls, og jeg tror det skyldes, at de fleste håndværksmestre er mænd og aldrig har prøvet at arbejde i tøj, der passer dårligt, fortsætter hun.

Der er dog steder, hvor man kan finde arbejdstøj, der er tilpasset kvinder. Det finder man bl.a. hos Stark. Det skyldes, at arbejdstøj til kvinder er blevet et indsatsområde for byggecenterkæden. Især i kædens såkaldte Workwear Megastores i Glostrup, Odense, Aarhus og Aalborg, der er blandt branchens største butikker for arbejdstøj.

Med større diversitet på arbejdspladserne – også i de traditionelle mandefag i byggeriet – ser vi også større efterspørgsel på funktionelt og smart arbejdstøj til kvinder. For os er det helt afgørende at kunne servicere kvindelige håndværkere på lige fod med de mandlige. Og det kommer vi til at satse endnu mere på, for der er heldigvis flere kvinder på vej ind i byggeriet, siger kategorichef for arbejdstøj i Stark, Pernille L. Christiansen.

Kæden har arbejdet målrettet på at udvide sortimentet af arbejdstøj til kvinder i mere end tre år. Når kvinder har efterspurgt bedre og mere velsiddende arbejdstøj, har man taget dialogen med de store tøjproducenter som Mascot, Engel, Snickers og Carharrt.

Nu ser vi resultaterne. Mascot har f.eks. udviklet kvinde-udgaver af meget af deres arbejdstøj, der samtidig er blevet meget smartere. Bukserne kan fås med en helt anden pasform, fleecetrøjer og jakker laves med figursyning, og sikkerhedsskoene er lavet over kvinde-læste. Vi ser også nye funktionelle detaljer som stretchbukser, som egentlig kommer fra jeans til kvinder, men nu findes i arbejdstøj til begge køn. Meget moderne arbejdstøj kan faktisk sammenlignes med high-end outdoor beklædning. På den måde har fokus på kvinder generelt øget komforten, hvilket er en forudsætning for at yde et godt stykke arbejde, siger Pernille L. Christiansen.

Muligheden for at vælge mellem forskellige designs og prøve tøjet inden køb spiller ofte også en større rolle for kvinder.

I vores Workwear Megastores har vi typisk 50-100 m2 udelukkende med arbejdstøj til kvinder, så vi dækker bredt og dybt til alle faggrupper som murere, tømrere og malere osv. Alt kan prøves på stedet, og det sætter de kvindelige håndværkere virkelig stor pris på, fortæller Pernille L. Christiansen.

En Megastore fungerer som en ’one-stop-shop’, der også sørger for at sætte firmalogoet på tøjet og kan håndtere alt fra et enkelt sæt tøj til levering af arbejdstøj til store virksomheder med mange medarbejdere.

Kilde: Stark

Skrevet i: Arbejdstøj

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt lysanlæg på Brøndby Stadion reducerer energiforbruget markant

Belysning08. 10. 2026

Hen over sommeren blev Brøndby Stadion udstyret med et helt nyt lysanlæg, der ikke blot har kastet nyt lys over banen og tribunerne på kampdage. Udskiftningen har samtidig betydet, at energiforbruget til stadionbelysningen er blevet reduceret med mere end 40 procent. Samtidig lever det nye anlæg op

OK vil etablere 70 batterier over hele landet uden ny nettilslutning

AktueltEl & Teknik08. 10. 2026

Mens mange venter på ny netkapacitet, vil energiselskabet OK etablere 70 batterianlæg over hele landet. Batterierne skal lagre grøn og billig strøm, aflaste elnettet lokalt og sikre kapacitet til den stigende elektrificering uden behov for ny nettilslutning. Danmark får stadig mere af sin strøm

Flere penge i fjernvarmepuljen sætter politisk retning for gasudfasningen

AktueltEnergi08. 10. 2026

2 millioner husstande har allerede fjernvarme. Og nu kan mange flere få det, fordi regeringen sætter politisk retning for fjernvarmeudrulningen med 200 millioner kroner i Finansloven til fjernvarmepuljen i 2027. - Jeg forstår godt den bekymring, mange danske boligejere har, nu vi står på tærsklen

ID-kort til medarbejderne på byggepladsen bliver snart et lovkrav

Branchenyt08. 10. 2026

På byggepladser kan flere hundrede medarbejdere fra forskellige virksomheder og faggrupper have deres daglige gang. Alligevel har synlig identifikation ikke været en fast del af hverdagen på samme måde, som det eksempelvis er tilfældet i lufthavne, på hospitaler og på mange andre større

DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

BranchenytEnergiTop08. 10. 2026

Danmark og Tyskland har denne uge indgået en aftale om CO2-fangst og -lagring, der gør det muligt at transportere CO2 på tværs af landenes grænser og lagre den i undergrunden. Aftalen, der blev indgået i går, tirsdag, er startskuddet til et nyt erhvervseventyr for Danmark og udviklingen af et

Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

AktueltBranchenytEl & Teknik05. 10. 2026

Nu får opstillere af solcelleanlæg, vindmøller, store forbrugsanlæg og andre en nemmere vej gennem de krav og test, der er nødvendige, når deres anlæg skal tilsluttes eltransmissionsnettet. Testplatformen Model Test Bench er lanceret i en ny, forbedret version, bl.a. efter god feedback fra aktører i

Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

El & Teknik05. 10. 2026

Elektrificeringen af jernbanebroen over Limfjorden er én af de få brikker, der mangler, før der kan køre eltog på den jyske hovedstrækning fra Fredericia og helt til Aalborg Lufthavn. Arbejdet med at elektrificere broen startede i uge 38, og i de følgende uger vil der blive opsat kørestrømsmaster,

Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

AktueltBranchenytEnergi05. 10. 2026

Brintrøret – også kaldt for 7-tallet – skal forbinde de brintproducerende virksomheder i Danmark med de store industrivirksomheder i Tyskland. Efter planen skal grøn brint erstatte virksomhedernes brug af fossil energi og dermed gøre Europa grønnere og uafhængig af importeret, fossil energi. -

Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

EnergiTop05. 10. 2026

Danmarks grønne omstilling befinder sig i en regulær krise, siden det sidste vinter har stået klart, at kapaciteten i eltransmissionsnettet er tæt på brugt op i store dele af landet. Folketinget har nu taget det første, vigtige skridt for at aflaste det markante pres på transmissionsnettet her og

Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

Security05. 10. 2026

Den klassiske nøgle i metal er mange steder blevet afløst af kort, brikker og mobiltelefoner. Rundt om på landets hoteller, plejehjem, skoler, boligforeninger og arbejdspladser er elektronisk adgangskontrol i dag en naturlig del af hverdagen. En af de løsninger, der har været med til at drive

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Shelly Group

    Shelly Device Finder – find den rigtige Shelly-enhed til opgaven

  • TEKLET ApS

    Når arbejdsdagen består af mange splidsninger, bliver ventetid en specifikation.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Én fuldautomatisk testplatform til hele el- og energisektoren

  • Cabicon a/s

    Uforklarlige fejl i nettet? To nye arrangementer giver Forsyningsselskaberne svaret – før det bliver dyrt

  • TEKLET ApS

    Standardløsninger er sjældent standard i virkeligheden

  • Schneider Electric Danmark

    Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Test af PtX og batterier: Send 95 % af energien tilbage til nettet

  • HIN A/S

    Udstyret virker. Men hvad har I egentlig testet?

  • ABB

    ABB og Thylander Data Centers elektrificerer Danmarks første dansk-ejede colocation datacenter

  • Cabicon a/s

    Elektrikere dropper turen til kontoret – nu printer de kabelmærkerne på stedet

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt lysanlæg på Brøndby Stadion reducerer energiforbruget markant

    08.10.2026

  • OK vil etablere 70 batterier over hele landet uden ny nettilslutning

    08.10.2026

  • Flere penge i fjernvarmepuljen sætter politisk retning for gasudfasningen

    08.10.2026

  • ID-kort til medarbejderne på byggepladsen bliver snart et lovkrav

    08.10.2026

  • DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

    08.10.2026

  • Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

    05.10.2026

  • Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

    05.10.2026

  • Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

    05.10.2026

  • Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

    05.10.2026

  • Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

    05.10.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}