• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Arbejdstøj24. 10. 2022 | Allan Malmberg

Hvorfor skal kvindelige håndværkere gå i mandetøj?

Arbejdstøj24. 10. 2022 By Allan Malmberg

Kvinder og mænd er forskellige i statur, og derfor sidder mandetøj dårligt på kvinder og kvindetøj passer også dårligt på en mandekrop.

Ikke desto mindre må mange kvindelige håndværkere arbejde i tøj, der er udviklet til mandekroppen, og som derfor er dårligt tilpasset,. Det strammer bukserne de forkerte steder, jakke-ærmerne er for lange og t-shirtene har heller ikke en god pasform.

Maria Rosæfontanus og Mikkeline Abildgaard, to kvindelige håndværkere, er med i Boss Ladies, et projekt der arbejder for at øge kvinders interesse for at søge ind i traditionelle mandefag som f.eks. byggebranchen. Her er emnet arbejdstøj ofte oppe at vende, og kvinderne i Boss Ladies giver hinanden tips om, hvilke mærker, der sidder godt, og hvor man skaffer det.

Godt og velsiddende arbejdstøj er vigtigt. Det handler ikke om at se godt ud, men om at føle sig godt tilpas i jobbet i stedet for at være iført tøj til mænd, der passer dårligt, hæmmer dit arbejde og ser sjusket ud, siger Maria Rosæfontanus, der er tømrersvend på Bornholm.

Som kvindelig håndværker har hun aldrig prøvet andet end at få udleveret arbejdstøj designet til mænd.

Det giver nogle udfordringer. For eksempel t-shirts, der er for løse og hænger fast, huer uden plads til hestehalen og bukser, der gaber så meget om livet, at der er frit kig, når du bukker dig frem. Det er da træls, og jeg tror det skyldes, at de fleste håndværksmestre er mænd og aldrig har prøvet at arbejde i tøj, der passer dårligt, fortsætter hun.

Der er dog steder, hvor man kan finde arbejdstøj, der er tilpasset kvinder. Det finder man bl.a. hos Stark. Det skyldes, at arbejdstøj til kvinder er blevet et indsatsområde for byggecenterkæden. Især i kædens såkaldte Workwear Megastores i Glostrup, Odense, Aarhus og Aalborg, der er blandt branchens største butikker for arbejdstøj.

Med større diversitet på arbejdspladserne – også i de traditionelle mandefag i byggeriet – ser vi også større efterspørgsel på funktionelt og smart arbejdstøj til kvinder. For os er det helt afgørende at kunne servicere kvindelige håndværkere på lige fod med de mandlige. Og det kommer vi til at satse endnu mere på, for der er heldigvis flere kvinder på vej ind i byggeriet, siger kategorichef for arbejdstøj i Stark, Pernille L. Christiansen.

Kæden har arbejdet målrettet på at udvide sortimentet af arbejdstøj til kvinder i mere end tre år. Når kvinder har efterspurgt bedre og mere velsiddende arbejdstøj, har man taget dialogen med de store tøjproducenter som Mascot, Engel, Snickers og Carharrt.

Nu ser vi resultaterne. Mascot har f.eks. udviklet kvinde-udgaver af meget af deres arbejdstøj, der samtidig er blevet meget smartere. Bukserne kan fås med en helt anden pasform, fleecetrøjer og jakker laves med figursyning, og sikkerhedsskoene er lavet over kvinde-læste. Vi ser også nye funktionelle detaljer som stretchbukser, som egentlig kommer fra jeans til kvinder, men nu findes i arbejdstøj til begge køn. Meget moderne arbejdstøj kan faktisk sammenlignes med high-end outdoor beklædning. På den måde har fokus på kvinder generelt øget komforten, hvilket er en forudsætning for at yde et godt stykke arbejde, siger Pernille L. Christiansen.

Muligheden for at vælge mellem forskellige designs og prøve tøjet inden køb spiller ofte også en større rolle for kvinder.

I vores Workwear Megastores har vi typisk 50-100 m2 udelukkende med arbejdstøj til kvinder, så vi dækker bredt og dybt til alle faggrupper som murere, tømrere og malere osv. Alt kan prøves på stedet, og det sætter de kvindelige håndværkere virkelig stor pris på, fortæller Pernille L. Christiansen.

En Megastore fungerer som en ’one-stop-shop’, der også sørger for at sætte firmalogoet på tøjet og kan håndtere alt fra et enkelt sæt tøj til levering af arbejdstøj til store virksomheder med mange medarbejdere.

Kilde: Stark

Skrevet i: Arbejdstøj

Seneste nyt fra redaktionen

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Branchenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

AktueltBranchenyt29. 04. 2026

InstallatørGruppen har indgået aftale om opkøb af Erik Lytzen A/S, en tværfaglig installationsvirksomhed med hovedkontor i Hjørring. Transaktionen er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse og markerer – når godkendelsen foreligger – det 40. opkøb i Danmark og vil bringe koncernens

Nu løber strømmen i den 172 km lange elmotorvej – Vestkystforbindelsen

Energi29. 04. 2026

Elektronerne er sluppet fri og løber nu frem og tilbage i en helt ny elmotorvej, nemlig den 172 km lange Vestkystforbindelse. Højspændingsforbindelsen er ikke bare er en markant udvidelse af elnettet mellem Idomlund ved Holstebro og den dansk-tyske grænse, men en afgørende forudsætning et

Prøvebelysning afsluttet: Konturerne af nyt lys på Ribe Domkirke tegner sig

BelysningTop29. 04. 2026

Prøvebelysningen ved Ribe Domkirke er nu afsluttet. Fra den 27. marts til 16. april har borgere og besøgende haft mulighed for at opleve det midlertidige lys. Testen omfattede ikke en fuld løsning, men udvalgte zoner omkring domkirken. Erfaringerne har givet værdifulde visuelle og tekniske

Spiriis adm. direktør stopper og overlader posten til Mathias Wiecher

AktueltEnergiFlåde29. 04. 2026

Den franske koncern Edenred, som i 2024 overtog aktiemajoriteten i den danske ladeplatform Spirii, har udpeget tyske Mathias Wiecher som ny adm. direktør for virksomheden. Han erstatter Tore Harritshøj. Overdragelsen er et led i den strategi, der blev lagt ved opkøbet, med henblik på at integrere

Så er Danmarks bedste elektriker-lærling fundet – Johannes gav de andre baghjul

BranchenytTop27. 04. 2026

Så er det afgjort, hvem der er Danmarks bedste elektriker. Johannes Hjort Viuff Lund, Den Jyske Håndværkerskole, KJÆRGAARD A/S, var bare bedre end de andre, og kan derfor kalde sig Danmarks bedste unge elektriker Ved en storstilet afslutningsceremoni for DM i Skills 2026 – Danmarksmesterskabet

Trods faldende omsætning er der optimisme i byggeriet

Branchenyt24. 04. 2026

Selvom omsætningen i øjeblikket falder, ser bygge- og anlægsvirksomhederne lyst på fremtiden. Det peger på et teknisk erhvervsliv, der har lært at navigere i en hverdag med uro, prisudsving og hurtigt skiftende vilkår. Forventningerne til fremtidens omsætning er positive, selvom nye tal fra

Cirkelformet lynladestation med plads til mere end bare bilen

AktueltEnergiFlåde24. 04. 2026

Med cirkelformet design, 400 kW-ladere og en placering tæt på indfaldsvej er EWIIs nye ladestation både opsigtsvækkende og lettilgængelig for elbilister, der har behov for lynhurtig opladning. Den 29. april fejrer man åbningen af ladestationen med tilbud på opladning. Den nye ladestation med

Nyt liv til historiske gadelamper: I Tuborg Havn reduceres energiforbrug med LED-opgradering

AktueltBelysning24. 04. 2026

I Tuborg Havn bliver områdets Helios-armaturer opgraderet frem for udskiftet. Mere end 80 armaturer skal i samarbejde med Signify rengøres, teknologisk opgraderes og genmonteres, som led i et nyt initiativ. Derved reduceres energiforbruget, mens områdets arkitektoniske sjæl bevares. Løsningen

Caverion styrker elforretningen med ansættelse af ny afdelingsleder

Branchenyt24. 04. 2026

Caverion Danmark har ansat Henrik Olsen som ny afdelingsleder for elafdelingen i Østdanmark. Med mere end 28 års erfaring i elbranchen tilfører Henrik et stærkt fagligt og ledelsesmæssigt fundament til virksomheden. Henrik Olsen startede sin karriere i 1994 som elektrikerlærling og har siden

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Vi er klar i Odense – bliv inspireret til dine næste projekter

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ses vi på El og Teknikmessen i Odense?

  • TEKLET ApS

    Hvis du låner en splidser hos Teklet i forbindelse med service af din SUMITOMO splidser…

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Grønne krav i byggeriet: Undgå at drukne i dokumentationskrav

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Klasse A elkvalitetsanalysator – Metrel MI2992 Power Analyser

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Skal du finde jordfejl på solcelleparker?

  • HIN A/S

    Smarte ladestik gør mobil robotlogistik mere robust

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S vinder Scandinavian Business Awards 2026

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    LEYBOLD udvikler skræddersyet løsning til uddannelse

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

    29.04.2026

  • Nu løber strømmen i den 172 km lange elmotorvej – Vestkystforbindelsen

    29.04.2026

  • Prøvebelysning afsluttet: Konturerne af nyt lys på Ribe Domkirke tegner sig

    29.04.2026

  • Spiriis adm. direktør stopper og overlader posten til Mathias Wiecher

    29.04.2026

  • Så er Danmarks bedste elektriker-lærling fundet – Johannes gav de andre baghjul

    27.04.2026

  • Trods faldende omsætning er der optimisme i byggeriet

    24.04.2026

  • Cirkelformet lynladestation med plads til mere end bare bilen

    24.04.2026

  • Nyt liv til historiske gadelamper: I Tuborg Havn reduceres energiforbrug med LED-opgradering

    24.04.2026

  • Caverion styrker elforretningen med ansættelse af ny afdelingsleder

    24.04.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik