• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

FlådeTop17. 03. 2023 | Allan Malmberg

Gule-pladebiler bliver stadig brugt forkert – en ny kampagne skal forklare reglerne

FlådeTop17. 03. 2023 | Allan Malmberg

67.000 virksomheder vil få en venlig påmindelse fra Motorstyrelsen. Det gælder brugen af varebiler på gule plader, som alle tilsyneladende enten ikke har forstået – eller bare er ligeglade med.

I hvert fald må styrelsen hvert år behandle 200 sager om forkert brug – og det kan i sidste ende være en dyr spøg ikke at overholde reglerne. Straffen er nemlig ikke bare en bøde på et par tusind kroner.

Nej, det kan i værste fald blive betaling af privatbenyttelsesafgift op til tre år tilbage i tid. Det er ikke hele afgiften på bilen, trods alt, men kan da alligevel komme op på den gode side af 15.000 kr.

– Vores kontroller viser, at mange virksomheder ikke overholder reglerne for brug af varebiler. Derfor iværksætter vi nu en målrettet indsats til virksomhederne med et vejledningsmateriale om, hvad der er erhvervsmæssig og privat kørsel, siger underdirektør Claus Holm fra Motorstyrelsen.

Og udgangspunktet er ret enkelt. En bil på gule plader må ikke benyttes til privat brug. Men hvad er egentligt privat brug. Ja, det kommer lidt an på situationen. For mens det er tilladt at hente sig lidt froost i arbejdstiden i den gulpladede bil, er det fx et no-go at bringe/hente børn i den selvsamme bil.

Det er virksomheden, der har ansvaret for, hvordan dens varebiler bliver brugt, og derfor er det også virksomheden, der skal betale, hvis reglerne bliver overtrådt. Af den grund opfordrer Motorstyrelsen virksomhederne til at informere deres ansatte om reglerne.

– Der er ingen tvivl om, at der er et stort behov for at styrke regelefterlevelsen på området, og det gør vi ved både at vejlede og kontrollere. Vores vejledningsindsats bliver fulgt op af kontroller, hvor vores kontrolmedarbejdere i samarbejde med politiet blandt andet vinker varebiler ind til siden for at tjekke, om reglerne bliver overholdt, siger Claus Holm.

Hvis man har brug for at anvende arbejdsbilen til privat brug nogle få gange om året, kan man købe såkaldte dagsbeviser. Men kun op til 20 sådanne beviser om året til den samme bil. Er der brug for mere privatkørsel, må man til lommerne og betale afgiften, og bilen bliver udstyret papegøjeplader.

Motorstyrelsen vil fremover sende en vejledning hvert halve år til de virksomheder, der har anskaffet sig en varebil indenfor det seneste halve år. Det skal være med til at sikre, at alle er orienteret om reglerne.

Ingen man kaster konen ud af bilen og lader børnene stå og fryse ved institutionerne, er det dog værd lige at kigge på bilen og reglerne for brug af den bestemte type bil. Der er nemlig forskel på reglerne alt efter om det er en mandskabsvogn, en specialindrettet bil (typisk håndværkerbiler) eller blot en bil på gule plader.

Reglerne for brug af bil på gule plader

Kilde: Motorstyrelsen

Skrevet i: Flåde, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt lysanlæg på Brøndby Stadion reducerer energiforbruget markant

Belysning08. 10. 2026

Hen over sommeren blev Brøndby Stadion udstyret med et helt nyt lysanlæg, der ikke blot har kastet nyt lys over banen og tribunerne på kampdage. Udskiftningen har samtidig betydet, at energiforbruget til stadionbelysningen er blevet reduceret med mere end 40 procent. Samtidig lever det nye anlæg op

OK vil etablere 70 batterier over hele landet uden ny nettilslutning

AktueltEl & Teknik08. 10. 2026

Mens mange venter på ny netkapacitet, vil energiselskabet OK etablere 70 batterianlæg over hele landet. Batterierne skal lagre grøn og billig strøm, aflaste elnettet lokalt og sikre kapacitet til den stigende elektrificering uden behov for ny nettilslutning. Danmark får stadig mere af sin strøm

Flere penge i fjernvarmepuljen sætter politisk retning for gasudfasningen

AktueltEnergi08. 10. 2026

2 millioner husstande har allerede fjernvarme. Og nu kan mange flere få det, fordi regeringen sætter politisk retning for fjernvarmeudrulningen med 200 millioner kroner i Finansloven til fjernvarmepuljen i 2027. - Jeg forstår godt den bekymring, mange danske boligejere har, nu vi står på tærsklen

ID-kort til medarbejderne på byggepladsen bliver snart et lovkrav

Branchenyt08. 10. 2026

På byggepladser kan flere hundrede medarbejdere fra forskellige virksomheder og faggrupper have deres daglige gang. Alligevel har synlig identifikation ikke været en fast del af hverdagen på samme måde, som det eksempelvis er tilfældet i lufthavne, på hospitaler og på mange andre større

DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

BranchenytEnergiTop08. 10. 2026

Danmark og Tyskland har denne uge indgået en aftale om CO2-fangst og -lagring, der gør det muligt at transportere CO2 på tværs af landenes grænser og lagre den i undergrunden. Aftalen, der blev indgået i går, tirsdag, er startskuddet til et nyt erhvervseventyr for Danmark og udviklingen af et

Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

AktueltBranchenytEl & Teknik05. 10. 2026

Nu får opstillere af solcelleanlæg, vindmøller, store forbrugsanlæg og andre en nemmere vej gennem de krav og test, der er nødvendige, når deres anlæg skal tilsluttes eltransmissionsnettet. Testplatformen Model Test Bench er lanceret i en ny, forbedret version, bl.a. efter god feedback fra aktører i

Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

El & Teknik05. 10. 2026

Elektrificeringen af jernbanebroen over Limfjorden er én af de få brikker, der mangler, før der kan køre eltog på den jyske hovedstrækning fra Fredericia og helt til Aalborg Lufthavn. Arbejdet med at elektrificere broen startede i uge 38, og i de følgende uger vil der blive opsat kørestrømsmaster,

Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

AktueltBranchenytEnergi05. 10. 2026

Brintrøret – også kaldt for 7-tallet – skal forbinde de brintproducerende virksomheder i Danmark med de store industrivirksomheder i Tyskland. Efter planen skal grøn brint erstatte virksomhedernes brug af fossil energi og dermed gøre Europa grønnere og uafhængig af importeret, fossil energi. -

Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

EnergiTop05. 10. 2026

Danmarks grønne omstilling befinder sig i en regulær krise, siden det sidste vinter har stået klart, at kapaciteten i eltransmissionsnettet er tæt på brugt op i store dele af landet. Folketinget har nu taget det første, vigtige skridt for at aflaste det markante pres på transmissionsnettet her og

Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

Security05. 10. 2026

Den klassiske nøgle i metal er mange steder blevet afløst af kort, brikker og mobiltelefoner. Rundt om på landets hoteller, plejehjem, skoler, boligforeninger og arbejdspladser er elektronisk adgangskontrol i dag en naturlig del af hverdagen. En af de løsninger, der har været med til at drive

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Shelly Group

    Shelly Device Finder – find den rigtige Shelly-enhed til opgaven

  • TEKLET ApS

    Når arbejdsdagen består af mange splidsninger, bliver ventetid en specifikation.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Én fuldautomatisk testplatform til hele el- og energisektoren

  • Cabicon a/s

    Uforklarlige fejl i nettet? To nye arrangementer giver Forsyningsselskaberne svaret – før det bliver dyrt

  • TEKLET ApS

    Standardløsninger er sjældent standard i virkeligheden

  • Schneider Electric Danmark

    Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Test af PtX og batterier: Send 95 % af energien tilbage til nettet

  • HIN A/S

    Udstyret virker. Men hvad har I egentlig testet?

  • ABB

    ABB og Thylander Data Centers elektrificerer Danmarks første dansk-ejede colocation datacenter

  • Cabicon a/s

    Elektrikere dropper turen til kontoret – nu printer de kabelmærkerne på stedet

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt lysanlæg på Brøndby Stadion reducerer energiforbruget markant

    08.10.2026

  • OK vil etablere 70 batterier over hele landet uden ny nettilslutning

    08.10.2026

  • Flere penge i fjernvarmepuljen sætter politisk retning for gasudfasningen

    08.10.2026

  • ID-kort til medarbejderne på byggepladsen bliver snart et lovkrav

    08.10.2026

  • DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

    08.10.2026

  • Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

    05.10.2026

  • Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

    05.10.2026

  • Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

    05.10.2026

  • Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

    05.10.2026

  • Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

    05.10.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}