• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

FlådeTop17. 03. 2023 | Allan Malmberg

Gule-pladebiler bliver stadig brugt forkert – en ny kampagne skal forklare reglerne

FlådeTop17. 03. 2023 By Allan Malmberg

67.000 virksomheder vil få en venlig påmindelse fra Motorstyrelsen. Det gælder brugen af varebiler på gule plader, som alle tilsyneladende enten ikke har forstået – eller bare er ligeglade med.

I hvert fald må styrelsen hvert år behandle 200 sager om forkert brug – og det kan i sidste ende være en dyr spøg ikke at overholde reglerne. Straffen er nemlig ikke bare en bøde på et par tusind kroner.

Nej, det kan i værste fald blive betaling af privatbenyttelsesafgift op til tre år tilbage i tid. Det er ikke hele afgiften på bilen, trods alt, men kan da alligevel komme op på den gode side af 15.000 kr.

– Vores kontroller viser, at mange virksomheder ikke overholder reglerne for brug af varebiler. Derfor iværksætter vi nu en målrettet indsats til virksomhederne med et vejledningsmateriale om, hvad der er erhvervsmæssig og privat kørsel, siger underdirektør Claus Holm fra Motorstyrelsen.

Og udgangspunktet er ret enkelt. En bil på gule plader må ikke benyttes til privat brug. Men hvad er egentligt privat brug. Ja, det kommer lidt an på situationen. For mens det er tilladt at hente sig lidt froost i arbejdstiden i den gulpladede bil, er det fx et no-go at bringe/hente børn i den selvsamme bil.

Det er virksomheden, der har ansvaret for, hvordan dens varebiler bliver brugt, og derfor er det også virksomheden, der skal betale, hvis reglerne bliver overtrådt. Af den grund opfordrer Motorstyrelsen virksomhederne til at informere deres ansatte om reglerne.

– Der er ingen tvivl om, at der er et stort behov for at styrke regelefterlevelsen på området, og det gør vi ved både at vejlede og kontrollere. Vores vejledningsindsats bliver fulgt op af kontroller, hvor vores kontrolmedarbejdere i samarbejde med politiet blandt andet vinker varebiler ind til siden for at tjekke, om reglerne bliver overholdt, siger Claus Holm.

Hvis man har brug for at anvende arbejdsbilen til privat brug nogle få gange om året, kan man købe såkaldte dagsbeviser. Men kun op til 20 sådanne beviser om året til den samme bil. Er der brug for mere privatkørsel, må man til lommerne og betale afgiften, og bilen bliver udstyret papegøjeplader.

Motorstyrelsen vil fremover sende en vejledning hvert halve år til de virksomheder, der har anskaffet sig en varebil indenfor det seneste halve år. Det skal være med til at sikre, at alle er orienteret om reglerne.

Ingen man kaster konen ud af bilen og lader børnene stå og fryse ved institutionerne, er det dog værd lige at kigge på bilen og reglerne for brug af den bestemte type bil. Der er nemlig forskel på reglerne alt efter om det er en mandskabsvogn, en specialindrettet bil (typisk håndværkerbiler) eller blot en bil på gule plader.

Reglerne for brug af bil på gule plader

Kilde: Motorstyrelsen

Skrevet i: Flåde, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Fuld skrue i Norden: fischer står på et solidt fundament og vinder frem hos kunderne

AktueltBranchenytMateriel10. 08. 2026

Siden 2017 har fischer gennemgået en markant udvikling i de nordiske lande. Med fokus på logistisk, kultur og kompetencer er virksomheden gået fra at være en udfordret aktør til i dag at stå med et solidt fundament og et klart vækstpotentiale på tværs af alle markeder. Da Niels Kold Nielsen

Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

AktueltAutomationEnergi10. 08. 2026

Bygningsejere risikerer både dyr drift og teknologiske begrænsninger, hvis de kun projekterer bygningsautomatik efter minimumskravene. Ifølge teknologivirksomheden ABB bør en bredere digital infrastruktur tænkes ind fra begyndelsen, så bygningerne kan udnytte nye AI-værktøjer. Lovkrav til

EWII vender tommelfingeren nedad overfor akutplanen for elnettet – planen er ubrugelig

Energi10. 08. 2026

Der er ikke ligefrem roser at hente i høringssvaret fra Energikoncernen EWII over den akutplan, der er fremlagt. Planen skulle være en løsning for kapacitetsmanglen i elnettet, men EWII er meget klar i mæglet: Planen er ubrugelig i den nuværende form.

Bygma: Kunderne kender klimabegreberne – nu vil de have hjælp til at bruge dem

BranchenytTop10. 08. 2026

Kunderne vil gerne leve op til klimakravene, men det kan være en omfattende opgave for mange. Hos Bygma er ambitionen klar: Professionelle kunder skal ikke bruge tiden på at navigere i komplekse regler – de skal bygge. Derfor har Bygma opbygget et landsdækkende setup med specialkonsulenter i

Schneider Electric styrker life science-satsning i Norden med ny nordisk leder

Branchenyt10. 08. 2026

Schneider Electric har udnævnt Niels Fogd til Nordic Segment Leader for Life Science-segmentet. Her får han ansvaret for at drive og udvikle virksomhedens life science-strategi på tværs af Norden med fokus på blandt andet biopharma, medtech, biologics og forskningsmiljøer. Udnævnelsen sker som

Prisfald i juli gav elbilister flere billige ladetimer – og samtidig flere timer med negative elpriser

Energi05. 08. 2026

Landets mange elbilister har i juli kunnet nyde godt af faldende elpriser, der i flere tilfælde midt på dagen har været helt i bund. Elpriserne har i juli taget et lille dyk sammenlignet med juni, der endte som en af årets allerdyreste måneder. Den rene elpris er i juli faldet med syv procent

Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile modeller – i juli var 97 procent elbiler

EnergiFlådeTop05. 08. 2026

Det er efterhånden sjældent, at bilsælgerne skal fortælle nye bilejere, hvor tankdækslet sidder. Sølle tre procent af alle nye biler i juli var fossile - resten var elbiler. Det er ny rekord. Regner man alle solgte biler med, altså også erhvervsbilerne, var det lige over 80 procent af alle biler,

Green Power Denmark henter sin nye viceadm. direktør hos Miljøministeriet

AktueltBranchenyt05. 08. 2026

Martin Hansen bliver ny viceadm. direktør i Green Power Denmark med ansvar for Industri og Energiproduktion. Områderne omfatter den grønne energiproduktion i Danmark samt de mange industrivirksomheder i den danske værdikæde. Han overtager posten efter Jan Hylleberg, som stopper i Green Power

Sono Danmark: Sikkerheden ved opladning af elcykler bliver i alt for grad ignoreret

AktueltEnergiFlåde05. 08. 2026

Elcyklen er blevet en fast del af hverdagen for mange danskere, men sikkerheden omkring opladningen halter efter. I dag oplades cykelbatterier, hvor end det er belejligt; i kældre, opgange, kontorer og fællesarealer. Det skaber alvorlige brandrisici for både beboere, virksomheder og bygningsejere.

Ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S

Branchenyt05. 08. 2026

Hos HIM er man glade for at kunne byde Dennis Bjørnsholm velkommen som ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S.Dennis kommer med solid erfaring fra den tekniske branche, hvor han de seneste 6 år har arbejdet hos Solar Danmark – og før det 6 år hos Hilti Danmark. Begge steder med fokus på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Solarpark A/S

    Solarpark udgiver første ESG-rapport: Et værktøj til udvikling – ikke et lovkrav

  • Schneider Electric Danmark

    Hvilken robot skal du vælge?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    BLICHFELD er klar med et nyt katalog

  • Phoenix Contact A/S

    High performance i transientbeskyttelse

  • HIN A/S

    Hvorfor få nitrogen leveret, hvis I kan producere den selv?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Saml din kalibrering ét sted: Én proces for alle Klasse A-pyranometre (ISO 9060:2018 Class A) på tværs af dine solcelleanlæg

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    OMICRON CPX 200 til test af transformerstationer

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Skal du finde jordfejl på solcelleparker?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Én måler til alle parametre: Ahlborn bryder grænserne for industriel datalogningshastighed

  • HIN A/S

    En elektriker bliver aldrig helt færdig med at nørde.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fuld skrue i Norden: fischer står på et solidt fundament og vinder frem hos kunderne

    10.08.2026

  • Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

    10.08.2026

  • EWII vender tommelfingeren nedad overfor akutplanen for elnettet – planen er ubrugelig

    10.08.2026

  • Bygma: Kunderne kender klimabegreberne – nu vil de have hjælp til at bruge dem

    10.08.2026

  • Schneider Electric styrker life science-satsning i Norden med ny nordisk leder

    10.08.2026

  • Prisfald i juli gav elbilister flere billige ladetimer – og samtidig flere timer med negative elpriser

    05.08.2026

  • Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile modeller – i juli var 97 procent elbiler

    05.08.2026

  • Green Power Denmark henter sin nye viceadm. direktør hos Miljøministeriet

    05.08.2026

  • Sono Danmark: Sikkerheden ved opladning af elcykler bliver i alt for grad ignoreret

    05.08.2026

  • Ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S

    05.08.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}