• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

FlådeTop17. 03. 2023 | Allan Malmberg

Gule-pladebiler bliver stadig brugt forkert – en ny kampagne skal forklare reglerne

FlådeTop17. 03. 2023 By Allan Malmberg

67.000 virksomheder vil få en venlig påmindelse fra Motorstyrelsen. Det gælder brugen af varebiler på gule plader, som alle tilsyneladende enten ikke har forstået – eller bare er ligeglade med.

I hvert fald må styrelsen hvert år behandle 200 sager om forkert brug – og det kan i sidste ende være en dyr spøg ikke at overholde reglerne. Straffen er nemlig ikke bare en bøde på et par tusind kroner.

Nej, det kan i værste fald blive betaling af privatbenyttelsesafgift op til tre år tilbage i tid. Det er ikke hele afgiften på bilen, trods alt, men kan da alligevel komme op på den gode side af 15.000 kr.

– Vores kontroller viser, at mange virksomheder ikke overholder reglerne for brug af varebiler. Derfor iværksætter vi nu en målrettet indsats til virksomhederne med et vejledningsmateriale om, hvad der er erhvervsmæssig og privat kørsel, siger underdirektør Claus Holm fra Motorstyrelsen.

Og udgangspunktet er ret enkelt. En bil på gule plader må ikke benyttes til privat brug. Men hvad er egentligt privat brug. Ja, det kommer lidt an på situationen. For mens det er tilladt at hente sig lidt froost i arbejdstiden i den gulpladede bil, er det fx et no-go at bringe/hente børn i den selvsamme bil.

Det er virksomheden, der har ansvaret for, hvordan dens varebiler bliver brugt, og derfor er det også virksomheden, der skal betale, hvis reglerne bliver overtrådt. Af den grund opfordrer Motorstyrelsen virksomhederne til at informere deres ansatte om reglerne.

– Der er ingen tvivl om, at der er et stort behov for at styrke regelefterlevelsen på området, og det gør vi ved både at vejlede og kontrollere. Vores vejledningsindsats bliver fulgt op af kontroller, hvor vores kontrolmedarbejdere i samarbejde med politiet blandt andet vinker varebiler ind til siden for at tjekke, om reglerne bliver overholdt, siger Claus Holm.

Hvis man har brug for at anvende arbejdsbilen til privat brug nogle få gange om året, kan man købe såkaldte dagsbeviser. Men kun op til 20 sådanne beviser om året til den samme bil. Er der brug for mere privatkørsel, må man til lommerne og betale afgiften, og bilen bliver udstyret papegøjeplader.

Motorstyrelsen vil fremover sende en vejledning hvert halve år til de virksomheder, der har anskaffet sig en varebil indenfor det seneste halve år. Det skal være med til at sikre, at alle er orienteret om reglerne.

Ingen man kaster konen ud af bilen og lader børnene stå og fryse ved institutionerne, er det dog værd lige at kigge på bilen og reglerne for brug af den bestemte type bil. Der er nemlig forskel på reglerne alt efter om det er en mandskabsvogn, en specialindrettet bil (typisk håndværkerbiler) eller blot en bil på gule plader.

Reglerne for brug af bil på gule plader

Kilde: Motorstyrelsen

Skrevet i: Flåde, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Koble med 6. partner i Midtjylland – og den 21. virksomhed på landsplan

Branchenyt15. 04. 2026

Med optagelsen af VA EL ApS i Randers som den 21. virksomhed i Koble har det multi-lokale partnerskab etableret sig solidt i Midtjylland. Koble ApS blev etableret i januar 2023 og er siden da vokset til at omfatte 21 installatørvirksomheder. Med dagens optagelse af VA EL ApS dækker partnerskabet

Test afslører manglende mærkning af LED-rør – men selve teknikken er for det meste i orden

BelysningTop15. 04. 2026

LED-rør har en god og en dårlig side, slører en test foretaget af Europa-Kommissionens Generaldirektorat for det Indre Marked, Erhvervspolitik, Iværksætteri og SMV’er; DG GROW Det gode er, at alle 58 testede rør bestod test for brandsikkerhed, sikkerhed ved fejl, sundhedsrisici fra intenst lys og

Der er kommet nyt og bedre lys på Kærlighedsstien nedenfor Koldingshus

AktueltBelysning15. 04. 2026

Nu er det blevet endnu hyggeligere at gå en tur på Kærlighedsstien nedenfor Koldinghus - både i de lyse og i de mørke timer. De gamle og nedslidte lysarmaturer langs Kærlighedsstien er blevet udskiftet med 40 parklamper i et arkitektonisk, tidløst design. Lamperne er valgt i samarbejde med Slots-

DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

AktueltEnergi15. 04. 2026

I Fredericia findes et særligt energimiljø, som fungerer som et unikt laboratorium for energiløsninger i fuld skala. Her er energiproduktion, datacenterkapacitet, store forbrugere, el‑systemansvarlige, industri og infrastruktur samlet på ét sted, hvor aktører på tværs af sektorer mødes om konkrete

Energinet skal opdatere og konsolidere metoder for fastsættelse af nettariffer

Energi15. 04. 2026

Energinet skal opdatere og konsolidere virksomhedens tarifmetoder så de kommer i overensstemmelse med krav om gennemsigtighed i EU’s elmarkedsforordning. Det fremgår af en afgørelse fra Forsyningstilsynet. Forsyningstilsynet har påbudt Energinet at opdatere og konsolidere virksomhedens

Flere solskinstimer i marts sendte elprisen nedad

Energi13. 04. 2026

De mange solskinstimer i løbet af marts sendte elprisen nedad. Trods international uro og generelt stigende energipriser, er den gennemsnitlige elpris i Østdanmark nemlig faldet fra ca. 84,7 øre per kilowatt-time i februar til ca. 72,5 øre i marts - før skatter, afgifter mv. (Vestdanmark: ca. 72,9

Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

Energi10. 04. 2026

Når elnettet også i fremtiden skal udgøre et robust fundament for elektrificeringen og fastholde den høje forsyningssikkerhed i området omkring Haslev, så var det nødvendigt med en opgradering af nettet. Derfor har netselskabet Cerius netop færdiggjort en investering på næsten 100 mio.

Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

AktueltArbejdstøj10. 04. 2026

Ahlsell har fået grønt lys af konkurrencemyndighederne til opkøbet af SJEB A/S og går endnu en størrelse op på markedet for arbejdstøj og sikkerhedsudstyr.​ Hvor Ahlsell er en del af Nordens førende tekniske distributør med et sortiment på mere end en halv million varenumre, har SJEB siden 2008

Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

AktueltBranchenyt10. 04. 2026

To uger før DM i Skills 2026 byder op imod 50.000 gæster velkommen i Hjørring, ramte stormen "Dave" Nordjylland. Flere af de store telthaller, der skal huse danmarksmesterskaberne blev beskadiget og et af teltene på 20x150 meter blev totaltskadet og blæste væk. SkillsDenmark, Hjørring Kommune og

Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

EnergiTop10. 04. 2026

Overgangen til elbaseret fjernvarme er for nuværende den største trækhest til elektrificering af det danske samfund. Forsinkelserne i det danske elnet betyder dog, at det nok ikke kommer til at få helt efter bogen. Over de næste 5 år ønsker fjernvarmesektoren som minimum at investere i 1,8 GW

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • NKT (Denmark) A/S

    En klasse bedre

  • Schneider Electric Danmark

    TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

  • Schneider Electric Danmark

    Fremtidens elektrikere kommer ikke af sig selv

  • Schneider Electric Danmark

    Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

  • Schneider Electric Danmark

    Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

  • Schneider Electric Danmark

    Datacenter Designdag 2026

  • GN belysning A/S

    Sådan kan ESG styrke dine projekter og din bundlinje

  • TEKLET ApS

    Små fejl i fiberblæsning kan få store konsekvenser.

  • Signify Denmark A/S

    Sådan fremtidssikrer du dine renoveringsprojekter

  • Signify Denmark A/S

    El & Teknik 2026 nærmer sig

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Koble med 6. partner i Midtjylland – og den 21. virksomhed på landsplan

    15.04.2026

  • Test afslører manglende mærkning af LED-rør – men selve teknikken er for det meste i orden

    15.04.2026

  • Der er kommet nyt og bedre lys på Kærlighedsstien nedenfor Koldingshus

    15.04.2026

  • DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

    15.04.2026

  • Energinet skal opdatere og konsolidere metoder for fastsættelse af nettariffer

    15.04.2026

  • Flere solskinstimer i marts sendte elprisen nedad

    13.04.2026

  • Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

    10.04.2026

  • Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

    10.04.2026

  • Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

    10.04.2026

  • Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

    10.04.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik