• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop10. 04. 2024 | Allan Malmberg

Grøn klimapulje skal sætte skub i i den døende udbygning af landbaseret grøn energi

EnergiTop10. 04. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

Med tanke om, at Danmark ofte bliver udråbt som et grønt foregangsland, er udbygningen af landvind og landbaseret solcelleanlæg håbløst efter målet. Det viser Green Power Denmarks Klimabarometer.

Nu foreslår organisationen, at regeringen opretter en kommunal klimapulje, hvor pengene bliver fordelt mellem kommunerne alt efter hvor meget sol- og vindenergi, der er godkendt i lokalplanerne.

De ekstra penge kan den enkelte kommune blandt andet bruge til at hjælpe med at betale for de ressourcer, som den har kastet i at få mere grøn energi op at stå.

For udover at der fx kun blev tilsluttet én kommerciel landbaseret vindmølle i hele 2023, er det også tydeligt, at det er de samme kommuner, der gang efter gang trækker det grønne læs.

De seneste fem år er over halvdelen af udbygningen af vedvarende energi på land sket i 10 kommuner. Randers, Thisted og Ringkøbing-Skjern kommuner har fået flest vindmøller i den periode, mens der er opført mest solenergi i Aabenraa, Holstebro og Viborg kommuner.

– Der er naturligvis forskel på kommunernes mulighed for at finde plads til solceller og vindmøller. Men vi har en fælles interesse i at få produceret mere vedvarende energi – alle steder i landet. Derfor skal vi have mere smidighed ind i systemet på alle niveauer, og så skal den ekstra økonomiske håndsrækning øge kommunernes mulighed for at skabe plads til grøn produktion af el. Det vil være et klart signal om, at det her har høj politisk prioritet, siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark.

Den nærmest stillestående udbygning af grøn energi, betyder at Danmark er milevidt fra at firedoble produktionen af strøm fra vindmøller og solceller på land inden 2030 i forhold til 2021. Kun fem procent af vejen er tilbagelagt.

– De røde advarselslamper blinker for den grønne omstilling. 2023 var desværre ikke et enkeltstående dårligt år. Når det gælder vindmøller på land, er udviklingen reelt gået i stå. Det er uholdbart med den alvorlige klimaudfordring og sikkerhedspolitiske situation, vi står midt i, siger Kristian Jensen.

Kilde: Green Power Denmark

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

Energi10. 04. 2026

Når elnettet også i fremtiden skal udgøre et robust fundament for elektrificeringen og fastholde den høje forsyningssikkerhed i området omkring Haslev, så var det nødvendigt med en opgradering af nettet. Derfor har netselskabet Cerius netop færdiggjort en investering på næsten 100 mio.

Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

AktueltArbejdstøj10. 04. 2026

Ahlsell har fået grønt lys af konkurrencemyndighederne til opkøbet af SJEB A/S og går endnu en størrelse op på markedet for arbejdstøj og sikkerhedsudstyr.​ Hvor Ahlsell er en del af Nordens førende tekniske distributør med et sortiment på mere end en halv million varenumre, har SJEB siden 2008

Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

AktueltBranchenyt10. 04. 2026

To uger før DM i Skills 2026 byder op imod 50.000 gæster velkommen i Hjørring, ramte stormen "Dave" Nordjylland. Flere af de store telthaller, der skal huse danmarksmesterskaberne blev beskadiget og et af teltene på 20x150 meter blev totaltskadet og blæste væk. SkillsDenmark, Hjørring Kommune og

Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

EnergiTop10. 04. 2026

Overgangen til elbaseret fjernvarme er for nuværende den største trækhest til elektrificering af det danske samfund. Forsinkelserne i det danske elnet betyder dog, at det nok ikke kommer til at få helt efter bogen. Over de næste 5 år ønsker fjernvarmesektoren som minimum at investere i 1,8 GW

Elbiler var den drivende kraft bag vækst i bilsalget i første kvartal

AktueltEnergiFlåde08. 04. 2026

De første tre måneder af 2026 er gået, og i perioden er der blevet indregistreret 43.702 nye personbiler i Danmark. Det er 6.282 flere end i første kvartal sidste år, og dermed er antallet af nyregistreringer steget med 16,8 procent. I marts alene blev der indregistreret 18.968 biler, hvilket

Overtager Brdr. Kier: Mere værdi for kunderne og en tryg overgang for medarbejderne

AktueltBranchenyt08. 04. 2026

Lemvigh-Müller har nu gennemført købet af Brdr. Kier, og overtagelsen er endeligt på plads. Med handlen samles aktiviteter og kompetencer inden for el, VVS, VA og stål i ét stærkt setup med en klar ambition: Kunderne skal mærke, at konsolideringen giver konkret værdi. - Det vigtigste er, at

Starten på 2026 blev helt elektrisk – aldrig før har forbruget i det østdanske været så højt

EnergiTop08. 04. 2026

Det danske samfund skal elektrificeres, og det har østdanskerne tydeligvis taget til sig. Netselskaberne Cerius-Radius, der tilsammen har mere end 1,5 million kunder, og i løbet af de første tre måneder af 2026, har de nrugt mere strøm end nogen sinde. Forbruget er steget med 15 procent siden

Pro-Automatic A/S køber Dansk Tavle Teknik A/S

Branchenyt08. 04. 2026

I forbindelse med et forestående generationsskifte af Dansk Tavle Teknik A/S, med base i Helsingør,henvendte ejer Michael Hansen sig til Pro-Automatic A/S, for at høre om en overtagelse af selskabet kunne være en mulighed. Det blev hurtigt klart, at et salg til Pro-Automatic var den rigtige

Stormen har sat spor på DM i Skills – skaderne gøres op

Branchenyt08. 04. 2026

Stormen Dave har forårsaget skader på udstillingsområdet for DM i Skills i Hjørring. Det er ærgerligt, men arbejdet er i fuld gang, så man fortsat kan afholde DM i Skills den 22. til 25. april. Hjørring Kommune arbejder sammen med teltleverandør, Skills Denmark og øvrige involverede parter på at

Unge vælger stadig erhvervsuddannelserne fra – kun 19 procent har søgt ind

AktueltBranchenyt06. 04. 2026

Det kniber gevaldigt med at få de unge til søge ind på erhvervsuddannelserne, viser nye tal fra Børne- og Undervisningsministeriet. Kun 19 procent af de unge har søgt ind på disse uddannelser. Det laveste andel siden 2017. Tallet er langt under den politiske målsætning fra 2015 om, at 30

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

  • Schneider Electric Danmark

    Datacenter Designdag 2026

  • GN belysning A/S

    Sådan kan ESG styrke dine projekter og din bundlinje

  • TEKLET ApS

    Små fejl i fiberblæsning kan få store konsekvenser.

  • Signify Denmark A/S

    Sådan fremtidssikrer du dine renoveringsprojekter

  • Signify Denmark A/S

    El & Teknik 2026 nærmer sig

  • LAN-COM A/S

    Når kablet først ligger i bakken, bliver fejl i kabelvalget dyre at rette

  • TEKLET ApS

    Lånesplidser i serviceperioden

  • Phoenix Contact A/S

    Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

  • Schneider Electric Danmark

    SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

    10.04.2026

  • Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

    10.04.2026

  • Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

    10.04.2026

  • Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

    10.04.2026

  • Elbiler var den drivende kraft bag vækst i bilsalget i første kvartal

    08.04.2026

  • Overtager Brdr. Kier: Mere værdi for kunderne og en tryg overgang for medarbejderne

    08.04.2026

  • Starten på 2026 blev helt elektrisk – aldrig før har forbruget i det østdanske været så højt

    08.04.2026

  • Pro-Automatic A/S køber Dansk Tavle Teknik A/S

    08.04.2026

  • Stormen har sat spor på DM i Skills – skaderne gøres op

    08.04.2026

  • Unge vælger stadig erhvervsuddannelserne fra – kun 19 procent har søgt ind

    06.04.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik