• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop16. 09. 2022 | Allan Malmberg

Gas og el er steget voldsomt mens fjernvarme er billigere end i 2012

EnergiTop16. 09. 2022 | Allan Malmberg

Energipriserne er steget markant, men det er langt fra alle, der oplever lige stor stigning. Og dem med fjernvarme kan lune sig. Her er prisen, trods den også er steget, faktisk lavere end for 10 år siden. Det viser de seneste tal fra Danmarks statistik, der har set på, hvilke energiformer, der er dyrest at have i sit hjem.

Prisstigningerne over de seneste 10 år er omtrent de samme, som over det seneste år. Det hænger sammen med, at priserne på energi stort set var uændrede fra 2012 til 2021, mens de store prisstigninger først fandt sted fra 2021.

Samlet set lyder stigningen på energi i alt på 47,4 procent siden august 2012, mens fjernvarme er blevet 7,4 procent billigere i denne periode.

Prisen på fjernvarme har ligget rimeligt stabilt de seneste 10 år, og selvom vi ser en årlig stigning i prisen på 5,9 pct. nu, er prisen faktisk lavere end for 10 år siden, siger Martin Birger Larsen, specialkonsulent i Danmarks Statistik.

Til gengæld er det næppe en overraskelse for nogen, at det er gasprisen, der har taget det største hop, og kigger Danmarks Statistik tilbage i sine mange statistikker, er årsstigningen da også meget markant.

Stigningen er båret af natur- og bygas, som i august havde en årsstigning på 150,1 procent, mens prisen på flaskegas trækker den samlede stigning på gas lidt ned til 142,6 procent. Det er den næsthøjeste årsstigning nogensinde målt. I april lød årsstigningen på 153,4 procent, siger Martin Birger Larsen.

Den mindst ligeså omtalte elpris er det sidste år steget med 54 procent. Elprisen begyndte stigningen halvvejs inde i 2021, og årsstigningen endte på 30 procent før jul.

Og siden er det faktisk kun gået op.

Så snart vi havde taget hul på 2022 fordobledes årsstigningen til over 60 procent. og er siden da ikke nået under 44 procent i årlig stigning, når der i den enkelte måned måles i forhold til samme måned året før, siger Martin Birger Larsen.

Opvarmer man boligen med flydende brændsel såsom olie, lyder årsstigningen på 39,7 procent, mens det faste brændsel til brændeovn eller brændekedel er røget i vejret med lidt over 58 procent.

Kilde: Danmarks Statistik

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

AktueltBranchenytEl & Teknik05. 10. 2026

Nu får opstillere af solcelleanlæg, vindmøller, store forbrugsanlæg og andre en nemmere vej gennem de krav og test, der er nødvendige, når deres anlæg skal tilsluttes eltransmissionsnettet. Testplatformen Model Test Bench er lanceret i en ny, forbedret version, bl.a. efter god feedback fra aktører i

Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

El & Teknik05. 10. 2026

Elektrificeringen af jernbanebroen over Limfjorden er én af de få brikker, der mangler, før der kan køre eltog på den jyske hovedstrækning fra Fredericia og helt til Aalborg Lufthavn. Arbejdet med at elektrificere broen startede i uge 38, og i de følgende uger vil der blive opsat kørestrømsmaster,

Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

AktueltBranchenytEnergi05. 10. 2026

Brintrøret – også kaldt for 7-tallet – skal forbinde de brintproducerende virksomheder i Danmark med de store industrivirksomheder i Tyskland. Efter planen skal grøn brint erstatte virksomhedernes brug af fossil energi og dermed gøre Europa grønnere og uafhængig af importeret, fossil energi. -

Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

EnergiTop05. 10. 2026

Danmarks grønne omstilling befinder sig i en regulær krise, siden det sidste vinter har stået klart, at kapaciteten i eltransmissionsnettet er tæt på brugt op i store dele af landet. Folketinget har nu taget det første, vigtige skridt for at aflaste det markante pres på transmissionsnettet her og

Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

Security05. 10. 2026

Den klassiske nøgle i metal er mange steder blevet afløst af kort, brikker og mobiltelefoner. Rundt om på landets hoteller, plejehjem, skoler, boligforeninger og arbejdspladser er elektronisk adgangskontrol i dag en naturlig del af hverdagen. En af de løsninger, der har været med til at drive

NRGi investerer i nyt vindmølleprojekt på Fyn

EnergiTop30. 09. 2026

Tre nye vindmøller ved Svendborg er nu rykket et afgørende skridt nærmere at blive til virkelighed. NRGi Renewables bliver ejer af to af de tre vindmøller, mens projektets oprindelige udvikler, Lars Kronshage fra Ødemark Gods, bliver ejer af den tredje. Projektet har været under udvikling siden

Danske energikunder gør klar til ny energikrise

AktueltEnergi30. 09. 2026

Danske energikunder sikrer sig mod en dyr vinter. Salget af el- og gasaftaler med fast pris er over sommeren steget med henholdsvis 1088 pct. og 1010 pct. sammenlignet med samme periode sidste år. For det bliver nok en dyr vinter. Både olie-, gas, diesel-, benzin- og elpriser har i løbet af

Succesfuld demonstration af ny geotermisk teknologi

AktueltEnergi30. 09. 2026

Den danske geotermivirksomhed Green Therma har med succes demonstreret sin Heat4Ever-teknologi på GFZ Helmholtz Centre for Geosciences’ geotermiske forskningsanlæg i Groß Schönebeck, Tyskland. Demonstrationen markerer et vigtigt skridt fra installation til drift. Vand cirkulerer nu gennem det

Signify opnår sin hidtil højeste EcoVadis-score på 88 og platinmedalje

BelysningBranchenyt30. 09. 2026

Signify har modtaget EcoVadis’ platinmedalje med en samlet score på 88 ud af 100, hvilket er Signifys højeste score til dato. Signify opnåede desuden 100 ud af 100 point inden for miljø. Platinmedaljen placerer Signify blandt den øverste 1 % af de virksomheder, som EcoVadis har vurderet i de

Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

El & Teknik30. 09. 2026

Opmærkning, identifikation og fejlfinding i elinstallationer kan være en tidskrævende opgave, særligt i større og mere komplekse installationer. Den danske virksomhed Simplewire har udviklet Flex+ for at gøre arbejdet hurtigere og mere entydigt, og løsningen bliver nu distribueret på det

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Udstyret virker. Men hvad har I egentlig testet?

  • ABB

    ABB og Thylander Data Centers elektrificerer Danmarks første dansk-ejede colocation datacenter

  • Cabicon a/s

    Elektrikere dropper turen til kontoret – nu printer de kabelmærkerne på stedet

  • Solarpark A/S

    Hvad koster en serviceaftale til solceller og batterier? Prøv ny beregner

  • TEKLET ApS

    Hvordan finder du en fiberfejl midt ude i Atlanterhavet?

  • Schneider Electric Danmark

    Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent hændelsesstyring: Sådan sikrer softwaren industrianlæg mod dyre procesfejl og nedetid

  • Phoenix Contact A/S

    Caparoc IIoT framework kombinerer komponentbeskyttelse og digital transparens

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S klar med fibertester, der tester op til 24 fibre på ét sekund

  • ECOFOSS A/S

    Kender du LAMEL-LED? Belysning til akustikpaneler.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

    05.10.2026

  • Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

    05.10.2026

  • Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

    05.10.2026

  • Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

    05.10.2026

  • Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

    05.10.2026

  • NRGi investerer i nyt vindmølleprojekt på Fyn

    30.09.2026

  • Danske energikunder gør klar til ny energikrise

    30.09.2026

  • Succesfuld demonstration af ny geotermisk teknologi

    30.09.2026

  • Signify opnår sin hidtil højeste EcoVadis-score på 88 og platinmedalje

    30.09.2026

  • Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

    30.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}