• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop03. 11. 2025 | Allan Malmberg

Fra spildvarme til strøm: TEGnology har fundet opskriften på skalerbar og profitabel løsning

EnergiTop03. 11. 2025 By Allan Malmberg

– Vi har udviklet en materialekombination og proces, der fjerner flaskehalsen med sjældne råmaterialer. , siger Hao Yin, CEO i TEGnology. Foto: Energy Cluster Denmark

Termoelektrik går kort fortalt ud på at udnytte en temperaturforskel til at lave strøm. Teknologien har dog længe været bundet til dyre og sjældne råmaterialer som tellurium.

Den danske deeptech-virksomhed TEGnology har fundet “opskriften”, der kan erstatte dem og gør dermed varme-til-strøm-løsningen skalerbar.

– Branchen har været låst af sjældne materialer. Vi har udviklet en materialekombination og proces, der fjerner den flaskehals. Det lyder måske simpelt, men det har krævet mange år med materialeforskning, test og udvikling,” siger Hao Yin, CEO i TEGnology.

Historien starter længe før det kommercielle gennembrud

Hao Yin kom til Danmark i 2008 for at tage en ph.d. på Aarhus Universitet og indgik siden – i 2012 – i virksomheden TEGnology, som var baseret på globale patenter på materialer til termoelektrisk energi.

På det tidspunkt var det transportsektoren, der var det store sats. Her ville de omdanne overskudsvarmen fra udstødningen til elektricitet. Men efterhånden som el-køretøjerne vandt frem, forsvandt markedet, og projektet blev lagt på is.

– Der var hverken et klart marked eller investorer, men jeg havde fortsat en stærk tro på teknologiens potentiale. Derfor valgte jeg at fortsætte arbejdet, og efter nogle år med begrænset udvikling og ressourcer var jeg klar til at rette fokus mod nye markeder, fortæller Hao Yin.

Innovationsprojekter er et vigtig skridt i udviklingen

I dag udvikler og sælger TEGnology termoelektriske, batterifri generatorer, der optimerer udnyttelsen af varmekilder gennem termoelektriske generatorer (TEG’er). Elektriciteten genereres ved at udnytte temperaturforskelle mellem en varm overflade og omgivelserne, og leveres til sensorer og små enheder – helt uden behov for batterier eller kabler.

Innovationsprojektet DIMAS, der blev gennemført i samarbejde med og faciliteret af Energy Cluster Denmark, blev senere en del af fundamentet for TEGnologys’s videre forretningsudvikling. Projektet udviklede en mere kraftfuld prototype, samtidig med at fokus flyttede sig mod samarbejde med førende danske industrivirksomheder og målrettet test af løsninger knyttet til bl.a procesindustrien, fjernvarmesektoren og andre produktudviklingsprojekter.

SensEver-Alfa løsninger er i drift i Sverige, hvor den strategiske samarbejdspartner Wioniq leverer sensorsystemer til overvågning af temperatur og lækage i fjernvarmebrønde – nu også drevet af strømforsyning fra TEGnology. Foto: TEGnology

– Innovationsprojektet DIMAS banede vejen for den prototype, der i dag danner grundlag for vores produkt. Vi udviklede en mere effektiv generator og viste, hvordan spildvarme fra rør og tanke kan udnyttes til at drive sensorer – helt uden behov for batterier eller kabler. Resultatet er en løsning, der gør digital overvågning både mere bæredygtig, omkostningseffektiv og driftssikker, siger Hao Yin.

TEGnology har integreret løsningen i pharmaindustrien – bl.a. via SensEverHSI, en selvforsynende, batterifri “hot surface”-indikator med trådløs overvågning og beskrives af Hao Yin som en døråbner for digitalisering i branchen. Han fremhæver skalerbarheden i industrien, fordi generatorerne kan holde i årevis uden service.

Løsningen er også justeres til SensEver-Alfa produkter, som monteres på fjernvarmerør for at leverer strøm til trådløse sensorer for underjord rør-netværk. Det betyder færre batteriskift, lavere miljøbelastning og enklere drift. Særligt der, hvor tusindvis af underjordiske brønde og farlige arbejdsmiljøer gør vedligehold dyrt.

Funding og tid har været afgørende

Siden 2018 har TEGnology været med i mere end 10 projekter, der til sammen har fået dem til der, hvor de er i dag.

– Hvert enkelt projekt har været en byggesten på den lange rejse, siger Hao Yin og peger konkret på en lang række fundingprogrammer og partnere, der har hjulpet dem på rejsen:

– Det er både Horizon 2020, Eurostars, EUDP, Innovationsfonden, EIT, CLEAN og Energy Cluster Denmark, samt støttebevillinger fra andre danske myndigheder. Hard-tech tager tid. De vigtigste innovationer kræver årelang udvikling og tålmodige midler, siger Hao Yin, og peger samtidig på, at man som start-up godt kunne bruge nogle mere langsigtede fundingprogrammer.

Udvikling, produktion, supply chain og kommercialisering af en ny generation af termoelektriske generatorer (TEG’er) står over for en lovende fremtid. Den stigende mangel på råstoffer skaber nye udfordringer for innovative virksomheder som TEGnology. Gennem egen forskning og en række forsknings- og udviklingsprojekter har virksomheden opnået en førende position på området, og Hao Yin bliver i dag ofte inviteret til at holde oplæg indenfor området af både virksomheder, GTS-institutioner og universiteter.

Næste skridt: flere markeder

Når Hao Yin bevæger sig ind i næste udviklingsfase, skal TEGnology’s teknologi udvides fra fjernvarme- og procesindustrien til nye anvendelser, hvor stabil og effektiv strømforsyning kan skabe markant værdi.

Det gælder blandt andet optimering af solceller med termoelektriske moduler, genvinding af energi fra industrielt varmt vand samt udnyttelse af lavtemperatur-spildvarme i datacentre. På sigt kan teknologien også åbne for løsninger inden for wearables og medicotekniske produkter, der udnytter kropsvarme som energikilde.

– Vores generator fungerer som en mulig ‘enabling technology’ på tværs af sektorer – så længe der findes en temperaturforskel, kan vi producere strøm, siger Hao.

Kilde: Energy Cluster Denmark

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Byggeriet med til at få konkurstallet op – især Sjælland syntes hårdt ramt

AktueltBranchenyt10. 12. 2025

November var en kedelig måned på konkursområdet. Med 820 konkurser mod 761 i november 2024 var den en landsdækkende stigning på otte procent. Især to ting var med til at trække i den forkerte retning. Byggeriet var, sammen med detailhandlen, med til at få tallet til at stige - og det var især

Bravida får ansvaret for vejbelysningen i 13 af landets kommuner

AktueltBelysning10. 12. 2025

Bravida skal drifte og vedligeholde vejbelysning i 13 af landets kommuner. I første omgang vandt Bravida et udbud hos Albertslund Kommune, og nu dækker aftalerne også ti kommuner fordelt på Sjælland, to kommuner i Sønderjylland samt en kommune i Syddanmark. Dermed skal Bravida bidrage til at

Bygma Roskilde får ny direktør med lokalt kendskab

Branchenyt10. 12. 2025

Bygma Roskilde får ny direktør, når Lasse Reimers overtager posten som afløser for Steen Vulpius, der fremover indtager rollen som regionsdirektør for Region NØ i Bygma. 50-årige Lasse Reimers har en lang og stærk tilknytning til Bygma. I 2003 begyndte han sin karriere i Bygma Roskilde som sælger

Arkil tester mobil nødstrøm på plejehjem i fuldskalaøvelse i Aarhus

EnergiTop10. 12. 2025

Sammen med Aarhus Kommune og Virksomhedsberedskabet omsatte Arkil beredskabsplaner til praksis med fuldskalaøvelse i mobil nødstrøm på plejehjemmet Vikærgården i Aarhus. Det er den første af sin slags. Arkil stod klar med både mandskab og en diesel-drevet 135 kVA-generator, imens teknikere

Endnu et hug mod ladeløsninger baseret på et fast abonnement med fri ladning

EnergiFlåde10. 12. 2025

En meget populær løsning blandt elbilister er at betale et fast pris hver måned mod at kunne lade lige så tosset man vil - ude såvel som hjemme. Løsningen får jævnligt hug for at være alt for dyr for den almindelige, gennemsnitlige elbilsejer. Seneste i rækken er OK, der er ude med en ny

Motion er vigtigere end økonomi, når danskerne overvejer elcykel

EnergiFlåde08. 12. 2025

Flere og flere danskere overvejer at skifte en af husstandens biler ud med en elcykel. Man skulle måske tro, at formålet var at slippe for bilens løbende udgifter, men faktisk peger hver tredje på motion som den primære motivation. Det viser en ny undersøgelse foretaget af A&B

EIFO låner 750 mio. kr. til strategisk litium-produktion i Tyskland

EnergiTop08. 12. 2025

EIFO har netop underskrevet et eksportlån på 100 mio. euro (knap 750 mio. kr.) til et projektselskab, der vil etablere storskala geotermisk litium-produktion i Øvre Rhindalen i det sydvestlige Tyskland. Projektet er klassificeret som et Strategisk Projekt under EU’s Critical Raw Materials Act og

Havvindølleparken Borkum Riffgrund 3 leverer første grønne strøm til Tyskland

AktueltEnergi08. 12. 2025

Ørsted og Nuveen Infrastructure har nået en vigtig milepæl: Borkum Riffgrund 3, Ørsteds største havvindmøllepark i Tyskland, har leveret den første strøm til det tyske elnet. Med en kapacitet på 913 MW bliver parken en central aktør i Tysklands grønne omstilling, når den står færdig i første kvartal

Hurtigere adgang til elnettet: Udviklere kan overtage Energinet-opgaver

AktueltEnergi08. 12. 2025

Elektrificeringen er inde i et momentum, som bør udnyttes bedst muligt. Det er derfor yderst vigtigt at identificere og virkeliggøre alle de nye arbejdsdelinger, som kan fjerne forhindringer på vejen frem mod mere grøn strøm på nettet, og mod mere strøm i industriens og danskernes energiforbrug.

Især mænd over 50 år drev salget af elbiler i gang – og de er klar til at hjælpe de yngre bilister ved ladestanderne

EnergiFlåde08. 12. 2025

For to år siden var cirka 70 % af elbilejerne 50 år eller derover, og knap 85 % af dem var mænd. Det er med andre ord dem, der var firstmovers på det danske elbilmarked. Det betyder også, at de allerede har opbygget en ganske solid erfaring med at lade ved de offentlige ladestandere. For det kan

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    Nye standarder for termisk inspektion med FLIR i65 og Elma Instruments

  • TEKLET ApS

    Masterline Ultimate Micro: Kompakt fiberløsning til lokale antennepunkter og mobilinfrastruktur i byrummet

  • TEKLET ApS

    Fremtiden er her nu! OptiRibbon fiberkabel

  • Signify Denmark A/S

    Signify og Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Team afslutter endnu en sæson

  • NKT (Denmark) A/S

    Sidste chance

  • ODU Denmark

    Compact Class – et nyt testinterface i en klasse for sig

  • ODU Denmark

    USB-C forbindelser til ekstreme driftsforhold i industri og forsvar

  • NKT (Denmark) A/S

    Black Week er i gang!

  • ECOFOSS A/S

    Neoline – Dansk design LED armaturer

  • TEKLET ApS

    Stabilt netværk og korrekt strømforsyning?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Byggeriet med til at få konkurstallet op – især Sjælland syntes hårdt ramt

    10.12.2025

  • Bravida får ansvaret for vejbelysningen i 13 af landets kommuner

    10.12.2025

  • Bygma Roskilde får ny direktør med lokalt kendskab

    10.12.2025

  • Arkil tester mobil nødstrøm på plejehjem i fuldskalaøvelse i Aarhus

    10.12.2025

  • Endnu et hug mod ladeløsninger baseret på et fast abonnement med fri ladning

    10.12.2025

  • Motion er vigtigere end økonomi, når danskerne overvejer elcykel

    08.12.2025

  • EIFO låner 750 mio. kr. til strategisk litium-produktion i Tyskland

    08.12.2025

  • Havvindølleparken Borkum Riffgrund 3 leverer første grønne strøm til Tyskland

    08.12.2025

  • Hurtigere adgang til elnettet: Udviklere kan overtage Energinet-opgaver

    08.12.2025

  • Især mænd over 50 år drev salget af elbiler i gang – og de er klar til at hjælpe de yngre bilister ved ladestanderne

    08.12.2025

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik