• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Branchenyt31. 05. 2023 | Allan Malmberg

Forbrændingsproces fyrer op under behov for brandsikkerhed

Branchenyt31. 05. 2023 By Allan Malmberg

René H. Jørgensen (tv), direktør hos Safevent og Daniel O. Pedersen (th), ejeren af BB biogas, har begge en vigtig hånd i Danmarks største pyrolyseanlæg fra Stiesdal. Foto: Safevent.

Danmarks største pyrolyseanlæg er snart klar til brug, men størrelsen af anlægget og selve pyrolysepro-cessen kræver stort fokus på brandsikkerheden. Derfor har brandsikringsspecialisten Safevent rådgivet og stået for brandsikkerheden i det nye pyrolyseanlæg.

Det nye SkyClean-anlæg i Vrå i Nordjylland kommer til at være ti gange større end det hidtil største i landet med en kapacitet på 20 MW og behandling af 40.000 tons restfibre om året. Restfibrene kommer fra det tilstødende biogasanlæg, hvor de opvarmes til høje temperaturer, hvorved restfibrene bliver til biokul, der binder CO2, samt en større mængde grøn gas og bio-olie. På grund af forbrændingsprocessen var det nødvendigt at få en brandrådgiver med i etableringsfasen.

– I pyrolyseprocessen opvarmes restfibre til 700 grader i et iltfrit miljø. Men andre trin i processen invol-verer tørre og varme restfibre, som i kontakt med ilt kan føre til brand eller eksplosion og dermed kan udgøre en fare for medarbejderne og produktionen. Den fare vil vi gerne undgå. Derfor er det nødvendigt at forstå og implementere de rigtige sikkerhedsforanstaltninger og sikre, at processen udføres under kontrollerede forhold og i et sikkert miljø, forklarer Morten D. Johansen, der er Mechanical Engineer hos Stiesdal SkyClean.

Det har fået Stiesdal til at investere knap en halv million i brand- og sikkerhedseksperten Safevent, så anlægget overholder alle de nødvendige sikkerhedsstandarder, hvilket minimerer risikoen for brand.

Pyrolysefaciliteter behandler store mængder brændbare materialer i et begrænset rum. Her omdannes organisk materiale til mindre molekyler ved høje temperaturer i fravær af ilt. Når organiske materialer såsom træ, papir eller plastik udsættes for høje temperaturer under pyrolyseprocessen, frigives pyrofore materialer, der kan antændes spontant, hvis de udsættes for ilt.

– Vi kigger altid efter, om der kommer tørstof ud, og hvor der er tændkilder. Her er det så vigtigt at have passende sikkerhedssystemer og procedurer på plads såsom gnistdetektering og brandslukningssystemer. Ophobningen af brændbare materialer under processen kan skabe en betydelig brandfare, hvis de ikke håndteres korrekt, forklarer René H. Jørgensen, der er direktør hos Safevent.

Med de mulige brandfarer er det vigtigt for Stiesdal, at deres nyeste SkyClean anlæg har rådgivere og underleverandører med, der forstår sig på processen og de nødvendige sikkerhedsmæssige tiltag. Især når det er virksomhedens største pyrolyseprojekt til dato.

– Vores mål er at bygge flere fabrikker i både ind- og udland. Men vi skal være helt sikre på de sikkerhedsmæssige overvejelser med vores største projekt, før vi kommer dertil. Derfor har det givet stor værdi at have en ekspert med på sidelinjen, der helt lavpraktisk kunne klarlægge de sikkerhedsmæssige overvejelser, og hvor sikkerhedsudstyret bør monteres. Med en ekstra grundig gennemgang denne gang er vi helt klar til vores fremtidige projekter, forklarer Morten D. Johansen.

At komme helt tæt på processen som rådgiver ser Safevent også som en essentiel del, hvis sikkerheden skal være effektiv for at sikre både medarbejdere, produktioner og bygninger mod brand og eksplosion.

– Det skaber bare mere værdi, når man gennemgår alle risikoer med det samme i stedet for, at det sker løbende. Vi har altid været fortaler for forebyggende brandsikring, så jeg er rigtig glad for at være en del af Stiesdals ambitiøse projekt og opleve, at der bliver indtænkt sikkerhed tidligt i processen, forklarer René H. Jørgensen.

Pyrolyseanlægget forventes færdigbygget og operationsdygtigt i begyndelsen af efteråret.

Kilde: Safevent

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

ScanGrid styrker sit virtuelle kraftværk med to mobilnetværk og georedundans

EnergiTop24. 06. 2026

Det danske elnet bliver i stigende grad balanceret af løsninger, der kræver stabil kommunikation døgnet rundt. Derfor har danske ScanGrid, der hjælper Energinet med at stabilisere elnettet, sikret driften i sit virtuelle kraftværk med to mobilnetværk og georedundante datacentre. Kravene til

Philips Hue udvider porteføljen af smart belysning i hjemmet med kablede kontakter, Play-lamper og opgraderede E14-pærer

Belysning24. 06. 2026

Signify præsenterer en række nye Philips Hue-produkter. Målet er at give flere muligheder for at tilpasse og styre lyset i hele hjemmet. Nyhederne omfatter kablede kontakter, der gør det muligt at styre traditionelle lyskilder smart, nye Philips Hue Play bord- og gulvlamper til mere stemningsfulde

Antallet af ulovligt ophængte stilladsreklamer er faldet drastisk i København

Branchenyt24. 06. 2026

Siden Københavns Kommune forenklede reglerne for stilladsreklamer og strammede sin praksis, er antallet af ulovligt ophængte reklamer faldet drastisk, ligesom sagsbehandlingstiderne også er blevet kortere. Samtidig er samarbejdet med branchen forbedret. En ny evaluering af de ændrede regler og

Verdens bedste energiforsker er dansk – Frede Blaabjerg topper anerkendt liste

AktueltEnergi24. 06. 2026

Forskning i elektroteknik giver os mulighed for at udnytte energi bedre i vindmøller, elbiler, motorstyring og en lang række andre energisystemer, hvor strømmen skal udnyttes mere effektivt og stabilt. Og den bedste forsker til at finde løsninger på det essentielle område er dansk, hedder Frede

Erhvervslivet skal tage ansvar for Danmark: HOLTEC.DK vil vise vejen

AktueltBranchenyt24. 06. 2026

En tid præget af stigende geopolitisk usikkerhed, øget fokus på kritisk infrastruktur og et generelt skærpet trusselsbillede stiller nye krav til erhvervslivet. Ansvar for samfundets robusthed er ikke længere kun et offentligt anliggende – det er også et erhvervsansvar. Automations- og

400.000 har nu en ladeboks i indkørslen: Flere og flere oplader elbilen hjemme

EnergiFlåde22. 06. 2026

Elbilerne strømmer ud på de danske veje. I dag er mere end hver femte privatbil – over 620.000 i alt – elektrisk og forventningen er, at vi runder en million elbiler allerede næste år. Når så mange danskere skifter til elbil, skyldes det først og fremmest, at strøm er billigere end brændstof.

Stærkt installatørsamarbejde om stort oplevelsescenter i Nordjylland

BranchenytMaterielTop22. 06. 2026

Der er travlhed på havnen i Skagen for tiden. Her lægger en række entreprenører nemlig sidste hånd på det nye store Oplevelsescenter Maskinrummet – og et unikt partnerskab af installatørvirksomheder med Strandby El-Teknik i spidsen knokler for at få teknikarbejdet i mål. Oplevelsescenteret

Forsyningstilsynet: Danmark godt på vej mod mere fleksibilitet i elsystemet

AktueltEnergi22. 06. 2026

Danmark har etableret mange af de nødvendige forudsætninger for at anvende fleksibilitet til fordel for en mere effektiv udnyttelse af det danske elsystem. Det viser en evaluering, som Forsyningstilsynet har offentliggjort i dag. Evalueringen peger dog også på udfordringer f.eks. med at skabe

Børnefamilier driver elbilbølgen: Over halvdelen planlægger køb inden for fire år

AktueltEnergiFlåde22. 06. 2026

Når danskerne skal investere i en ny bil, står elbilen højt på ønskelisten. Ikke mindst hos familier med børn i husstanden. Det viser en ny undersøgelse fra Exometric, der har spurgt mere end 11.000 danske husstande for energi- og rådgivningskoncernen NRGi. Blandt gifte og samboende med børn

Virksomheder mangler arbejdskraft – 5,7 mio. kr. skal bringe flere ADHD-kompetencer i spil

Branchenyt22. 06. 2026

Erhvervshus Sjælland går sammen med ADHD-foreningen om projektet N.E.X.T., der med 5,7 millioner kroner i støtte fra Velliv Foreningen skal give små og mellemstore virksomheder konkrete værktøjer til at skabe stærkere arbejdsfællesskaber og få større udbytte af de kompetencer, perspektiver og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Sommerens belysningsprojekter starter her

  • TEKLET ApS

    Vidste du, at POE-fejl ofte først opdages, ⬇️

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hvad har en god kop kaffe at gøre med måleteknologi?

  • Phoenix Contact A/S

    Innovative prøvestiksystemer til energiomstilling

  • HIN A/S

    El- og hybridbiler stiller nye krav til værkstederne

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Slut med tidskrævende fejlsøgning: Ny Fluke-jordfejlfinder minimerer nedetid i solcelleparker

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Dana Lim og AO: Tal sammen i værdikæden – ellers bliver dine varer svære at sælge

  • Ansell Lighting

    Nyt katalog S19 fra Ansell Lighting

  • Signify Denmark A/S

    Intelligent lysstyring med Signify Dynalite

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fremtidens elnet og Power-to-X kræver præcision: Delta Elektronika kan være løsningen.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • ScanGrid styrker sit virtuelle kraftværk med to mobilnetværk og georedundans

    24.06.2026

  • Philips Hue udvider porteføljen af smart belysning i hjemmet med kablede kontakter, Play-lamper og opgraderede E14-pærer

    24.06.2026

  • Antallet af ulovligt ophængte stilladsreklamer er faldet drastisk i København

    24.06.2026

  • Verdens bedste energiforsker er dansk – Frede Blaabjerg topper anerkendt liste

    24.06.2026

  • Erhvervslivet skal tage ansvar for Danmark: HOLTEC.DK vil vise vejen

    24.06.2026

  • 400.000 har nu en ladeboks i indkørslen: Flere og flere oplader elbilen hjemme

    22.06.2026

  • Stærkt installatørsamarbejde om stort oplevelsescenter i Nordjylland

    22.06.2026

  • Forsyningstilsynet: Danmark godt på vej mod mere fleksibilitet i elsystemet

    22.06.2026

  • Børnefamilier driver elbilbølgen: Over halvdelen planlægger køb inden for fire år

    22.06.2026

  • Virksomheder mangler arbejdskraft – 5,7 mio. kr. skal bringe flere ADHD-kompetencer i spil

    22.06.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik