• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BelysningTop14. 12. 2023 | Allan Malmberg

Fire meget forskellige projekter kæmper om dette år danske lyspris

BelysningTop14. 12. 2023 | Allan Malmberg

Illustration: Dansk Center for Lys

Når juryen ved dette års danske lyspris skal udvælge en vinder, har de fire projekter at vælge imellem – fire meget forskellige projekter. Og dog – der er det fællestræk ved dem, at de hver sig viser muligheden ved stedsspecifik lysdesign.

De fire er:
H.C. Andersens Hus – museum og eventyrhave
Københavns Universitet, Firkanten,
Orientkaj Plads
Arbejdermuseet.

Den Danske Lyspris overrækkes ved en festlig sammenkomst i samarbejde med Copenhagen Light Festival den 22. februar 2024.

Mere om de fire projekter:

H.C. Andersens Hus – museum og eventyrhave
H.C. Andersens Hus byder på en rejse gennem forfatterens kreative univers og hans eventyr. Belysningen på museet sigter efter at skabe en unik og fortryllende oplevelse for de besøgende. Projektet omfatter
arkitektonisk belysning af indendørs og udendørs arealer, herunder lysdesign til udstillingsbygninger, foyer, administration mm., samt udendørs eventyrhave i flere niveauer.

Projektet omfatter ikke midlertidige belysninger, som f.eks. udstilling, butik mm. Lysdesignet for H.C. Andersens Hus blander kunst og funktionalitet og understøtter dermed de tredimensionelle aspekter af udstillingsområderne og skaber en fordybende atmosfære. En gennemgående ’lysgang’ bestående af en kombination af lysbånd, diffusion og reflekterende materialer, udviklet specielt til museet, leder de besøgende gennem udstillingerne.

Lysstyring muliggør dynamiske dagslysafhængige belysningsscenarier. Brugen af optiske belysningssystemer giver gennemsigtighed, så de besøgende har udsyn til haven, når de bevæger sig rundt i museet. Den varme glød fra indendørsbelysningen strækker sig ud i den omkringliggende have og skaber en overgang, så udendørsområderne føles som en forlængelse af det indendørs rum. I haven er armaturer søgt integreret i de naturlige omgivelser og er med til at skabe rum i havens forskellige niveauer.

Københavns Universitet, Firkanten
Universitetsfirkanten består af en række gårdrum ved Københavns Universitet, der rummer nogle af Københavns ældste og mest velkendte bygninger, hvoraf de fleste er fredede eller bevaringsværdige.

Bygningerne fungerer i dag som arbejdsplads for universitetets administration. Der er tale om en række historiske og smukke rum med store bygnings- og kulturhistoriske værdier. I projektet indgår en gennemgående renovering af den eksisterende belysning samt etablering af nye lysarmaturer i alle gårdrum i Universitetsfirkanten.

Formålet med projektet har været at finde et roligt lysgreb, som understøtter det eksisterende lysmotiv uden at overtage. Den nye belysning skal skabe oplevelsen af et harmonisk og sammenhængende område, hvor det føles trygt at færdes. En stor del af armaturerne er modificeret for at passe til den unikke arkitektur.

Styringsmæssigt arbejdes med overgangen fra dag til nat. Når mørket falder på, tændes udvalgte lyselementer, som iscenesætter og rumliggør arkitekturen, og belysningen tilpasses både i intensitet og farvetemperatur til mørket.

Orientkaj Plads
Pladsen ved metrostation Orientkaj i Københavns Nordhavn forventes at blive en livlig transitzone for folk på vej til arbejde eller skole, når området er færdiganlagt. Målet for belysningsprojektet har været at forvandle transitzonen til en indbydende og overraskende oplevelse ved at tilføre et lag af kunstnerisk belysning og samtidig sikre fremkommelighed og tryghed på pladsen.

Arbejdet med den kunstneriske belysning blev igangsat efter, at pladsen var færdiganlagt, og funktionsbelysning var monteret på allerede opsatte master, og det lå i opdraget, at disse skulle anvendes. Løsningen består af blade af rustfrit stål, med indlagte farvede transparente akrylskiver, monteret på masterne under hvert deres armatur. Bladene skaber mønstre på pladsen og refleksioner på undersiden af metrokonstruktionen, med fire forskellige motiver med relation til områdets fortid og fremtid. Bladene fungerer i både dagslys og mørke som skulpturelle elementer.

Motivernes organiske opblødning af pladsens stringente udtryk, og skiftet fra dagens nuancer-af-grå til
nattens klare farver, giver pladsen et uformelt udtryk.

Arbejdermuseet
Den 140 år gamle bygning, der i dag huser Arbejdermuseet, er den ældste arbejderforsamlingsbygning i Europa og den næstældste i verden. Efter mange års daglig brug til foredrag, møder etc. var en restaurering af bygningen nødvendig for, at den igen kunne fremstå med et stemningsfuldt og stærkt dekoreret udtryk, der udstråler faglig stolthed.

Belysningen har været en central del af restaureringsprojektet og har haft som formål at understrege arkitekturen både som helhed og i detaljen med ambitionen om “bygningen som en artefakt, en vogter af tid og minder.” Projektet omfatter belysning i museets vindfang, trapperum og festsal og indeholder både restaurering af eksisterende belysning samt tilføjelse af nye belysningsløsninger.

Brug af lysstyring tilfører foranderlighed og bevægelse i lyset i festsalen med særligt fokus på de markante trærelieffer, som animeres vha. belysningen, når lydlandskaber afspilles med jævne mellemrum. Lysstyringen benyttes desuden til at genskabe de oprindelige lysekroners originale varme lysfarve og bløde taktile lys. Monteringsløsningerne er specialfremstillet og tilpasset den fredede bygning.

Skrevet i: Belysning, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Elbilmessen udvider med nyt varebilsområde

AktueltBranchenytFlåde09. 09. 2026

Besøgende på årets udgave af Elbilmessen kan se frem til at opleve varebiler fra mærker som BYD, Ford, Hyundai, Kia, Maxus, Mercedes, Renault, Toyota og Volkswagen. Det er resultatet af et samarbejde mellem Elbilmessen og udstillerne, der finder det helt oplagt, at messen nu udvider med varebiler.

EUDP modtager ansøgninger for 772 millioner kroner til innovative energiprojekter

AktueltBranchenytEnergi09. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner er landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Nye fjernvarmeanlæg med markant lavere CO₂-udledning

Energi09. 09. 2026

Fra 2014 til 2024 har Silkeborg Forsyning reduceret CO₂-udledningen fra fjernvarmen med 66 procent. De nye anlæg er næste skridt i en langsigtet omstilling til en mere robust  varmeforsyning med mindre CO₂-udledning. Silkeborg Forsyning har netop indviet to nye fjernvarmeanlæg – et

Fra solpanel til genanvendelse: Lemvigh-Müller tager ansvar hele vejen

BranchenytEnergiMateriel09. 09. 2026

Med leverancen af 88.000 solpaneler til Søby Energipark har Lemvigh-Müller ikke blot bidraget til 54 MW ny solkapacitet, men også taget producentansvar for panelerne, når energiparken en dag skal tages ned. Når virksomheder og forbrugere kan producere en større del af deres strøm selv, mindsker

Automatiseringspris fra DIRA beviser, at selv en 100 år gammel virksomhed kan forbedres med robotteknologi

AutomationTop08. 09. 2026

- Når vores nuværende regering mener, at vi skal bevare tekniske arbejdspladser i Danmark, så er automation afgørende – og dermed også brugen af robotter og lignende løsninger, der trækker løntunge og trivielle opgaver ud af produktionen. Det er vigtigt at styrke industrien med de

Energinet skal have godkendt model for større nettilslutninger

AktueltBranchenytEnergi04. 09. 2026

Energinets anvendelse af en ny model for nettilslutninger kræver Forsyningstilsynets forudgående godkendelse af modellens prioriteringskriterier og modenhedskrav. Det fremgår af en afgørelse, som Forsyningstilsynet lige har offentliggjort. Energinet udmeldte den 27. maj 2026 en ny model for

Philips Hue udvider mulighederne for intelligent belysning

Belysning04. 09. 2026

Signify annoncerer en vifte af innovation til Philips Hue, som er udviklet til at gøre smart belysning mere intelligent, mere medrivende og smukkere integreret i hjemmet. De seneste nyheder inden for software, underholdning, design og produkter er udviklet på baggrund af kundernes feedback og

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

El & TeknikEnergiTop04. 09. 2026

Verdens første kontor-anlæg for CO₂-fangst bliver sat i drift i denne bygning i Aarhus. Selvom demonstrationsprojektet, der baserer sig på et anlæg udviklet af finske Soletair Power, har en beskeden effekt i den store klimasammenhæng, rækker ambitionen længere. Hvis teknologien, som kobles

Grønt lys til solceller på offentlige bygninger

AktueltEnergi04. 09. 2026

Et enigt Folketing har i dag vedtaget en lovændring, der betyder markant enklere regler for kommunale og regionale solcelleanlæg. Lovændringen betyder blandt andet, at kommuner og regioner kan etablere og drive solcelleanlæg på deres bygninger uden at skulle udskille aktiviteten i et særskilt

Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

Automation04. 09. 2026

I dag starter messen, Automatik 2026, og den dykker blandt andet ned i den næste store revolution inden for industriel automatisering med indlæg fra faglig leder, Søren Peter Johansen, fra Teknologisk Institut. Han starter med et overblik over de førende globale producenter på markedet. Hvad kan de

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fremtidens intelligente nødstrøm: Hjemmebatteriet indtager Danmark – men installationskvaliteten kræver det rette måleudstyr.

  • ECOFOSS A/S

    Professionel belysning til ethvert miljø

  • TEKLET ApS

    Her er RF over fiber relevant ⬇️

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent streng-overvågning optimerer driften af solcelleanlæg

  • Phoenix Contact A/S

    Tilslutning af industristik hurtigt og nemt

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Er jeres testplads EN 50191-klar?

  • ECOFOSS A/S

    Neoline – bæredygtig belysning til store rum

  • Coromatic A/S

    Forsvaret skal ikke købe hurtigt. Det skal købe rigtigt

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Megger klar med nyt kompakt system til kabelidentifikation

  • Coromatic A/S

    Robusthed er blevet et ledelsesansvar – og et konkurrenceparameter

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fra solpanel til genanvendelse: Lemvigh-Müller tager ansvar hele vejen

    09.09.2026

  • EUDP modtager ansøgninger for 772 millioner kroner til innovative energiprojekter

    09.09.2026

  • Nye fjernvarmeanlæg med markant lavere CO₂-udledning

    09.09.2026

  • Elbilmessen udvider med nyt varebilsområde

    09.09.2026

  • Automatiseringspris fra DIRA beviser, at selv en 100 år gammel virksomhed kan forbedres med robotteknologi

    08.09.2026

  • Energinet skal have godkendt model for større nettilslutninger

    04.09.2026

  • Philips Hue udvider mulighederne for intelligent belysning

    04.09.2026

  • Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

    04.09.2026

  • Grønt lys til solceller på offentlige bygninger

    04.09.2026

  • Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

    04.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}