• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BelysningTop14. 12. 2023 | Allan Malmberg

Fire meget forskellige projekter kæmper om dette år danske lyspris

BelysningTop14. 12. 2023 | Allan Malmberg

Illustration: Dansk Center for Lys

Når juryen ved dette års danske lyspris skal udvælge en vinder, har de fire projekter at vælge imellem – fire meget forskellige projekter. Og dog – der er det fællestræk ved dem, at de hver sig viser muligheden ved stedsspecifik lysdesign.

De fire er:
H.C. Andersens Hus – museum og eventyrhave
Københavns Universitet, Firkanten,
Orientkaj Plads
Arbejdermuseet.

Den Danske Lyspris overrækkes ved en festlig sammenkomst i samarbejde med Copenhagen Light Festival den 22. februar 2024.

Mere om de fire projekter:

H.C. Andersens Hus – museum og eventyrhave
H.C. Andersens Hus byder på en rejse gennem forfatterens kreative univers og hans eventyr. Belysningen på museet sigter efter at skabe en unik og fortryllende oplevelse for de besøgende. Projektet omfatter
arkitektonisk belysning af indendørs og udendørs arealer, herunder lysdesign til udstillingsbygninger, foyer, administration mm., samt udendørs eventyrhave i flere niveauer.

Projektet omfatter ikke midlertidige belysninger, som f.eks. udstilling, butik mm. Lysdesignet for H.C. Andersens Hus blander kunst og funktionalitet og understøtter dermed de tredimensionelle aspekter af udstillingsområderne og skaber en fordybende atmosfære. En gennemgående ’lysgang’ bestående af en kombination af lysbånd, diffusion og reflekterende materialer, udviklet specielt til museet, leder de besøgende gennem udstillingerne.

Lysstyring muliggør dynamiske dagslysafhængige belysningsscenarier. Brugen af optiske belysningssystemer giver gennemsigtighed, så de besøgende har udsyn til haven, når de bevæger sig rundt i museet. Den varme glød fra indendørsbelysningen strækker sig ud i den omkringliggende have og skaber en overgang, så udendørsområderne føles som en forlængelse af det indendørs rum. I haven er armaturer søgt integreret i de naturlige omgivelser og er med til at skabe rum i havens forskellige niveauer.

Københavns Universitet, Firkanten
Universitetsfirkanten består af en række gårdrum ved Københavns Universitet, der rummer nogle af Københavns ældste og mest velkendte bygninger, hvoraf de fleste er fredede eller bevaringsværdige.

Bygningerne fungerer i dag som arbejdsplads for universitetets administration. Der er tale om en række historiske og smukke rum med store bygnings- og kulturhistoriske værdier. I projektet indgår en gennemgående renovering af den eksisterende belysning samt etablering af nye lysarmaturer i alle gårdrum i Universitetsfirkanten.

Formålet med projektet har været at finde et roligt lysgreb, som understøtter det eksisterende lysmotiv uden at overtage. Den nye belysning skal skabe oplevelsen af et harmonisk og sammenhængende område, hvor det føles trygt at færdes. En stor del af armaturerne er modificeret for at passe til den unikke arkitektur.

Styringsmæssigt arbejdes med overgangen fra dag til nat. Når mørket falder på, tændes udvalgte lyselementer, som iscenesætter og rumliggør arkitekturen, og belysningen tilpasses både i intensitet og farvetemperatur til mørket.

Orientkaj Plads
Pladsen ved metrostation Orientkaj i Københavns Nordhavn forventes at blive en livlig transitzone for folk på vej til arbejde eller skole, når området er færdiganlagt. Målet for belysningsprojektet har været at forvandle transitzonen til en indbydende og overraskende oplevelse ved at tilføre et lag af kunstnerisk belysning og samtidig sikre fremkommelighed og tryghed på pladsen.

Arbejdet med den kunstneriske belysning blev igangsat efter, at pladsen var færdiganlagt, og funktionsbelysning var monteret på allerede opsatte master, og det lå i opdraget, at disse skulle anvendes. Løsningen består af blade af rustfrit stål, med indlagte farvede transparente akrylskiver, monteret på masterne under hvert deres armatur. Bladene skaber mønstre på pladsen og refleksioner på undersiden af metrokonstruktionen, med fire forskellige motiver med relation til områdets fortid og fremtid. Bladene fungerer i både dagslys og mørke som skulpturelle elementer.

Motivernes organiske opblødning af pladsens stringente udtryk, og skiftet fra dagens nuancer-af-grå til
nattens klare farver, giver pladsen et uformelt udtryk.

Arbejdermuseet
Den 140 år gamle bygning, der i dag huser Arbejdermuseet, er den ældste arbejderforsamlingsbygning i Europa og den næstældste i verden. Efter mange års daglig brug til foredrag, møder etc. var en restaurering af bygningen nødvendig for, at den igen kunne fremstå med et stemningsfuldt og stærkt dekoreret udtryk, der udstråler faglig stolthed.

Belysningen har været en central del af restaureringsprojektet og har haft som formål at understrege arkitekturen både som helhed og i detaljen med ambitionen om “bygningen som en artefakt, en vogter af tid og minder.” Projektet omfatter belysning i museets vindfang, trapperum og festsal og indeholder både restaurering af eksisterende belysning samt tilføjelse af nye belysningsløsninger.

Brug af lysstyring tilfører foranderlighed og bevægelse i lyset i festsalen med særligt fokus på de markante trærelieffer, som animeres vha. belysningen, når lydlandskaber afspilles med jævne mellemrum. Lysstyringen benyttes desuden til at genskabe de oprindelige lysekroners originale varme lysfarve og bløde taktile lys. Monteringsløsningerne er specialfremstillet og tilpasset den fredede bygning.

Skrevet i: Belysning, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

AktueltBranchenytEl & Teknik05. 10. 2026

Nu får opstillere af solcelleanlæg, vindmøller, store forbrugsanlæg og andre en nemmere vej gennem de krav og test, der er nødvendige, når deres anlæg skal tilsluttes eltransmissionsnettet. Testplatformen Model Test Bench er lanceret i en ny, forbedret version, bl.a. efter god feedback fra aktører i

Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

El & Teknik05. 10. 2026

Elektrificeringen af jernbanebroen over Limfjorden er én af de få brikker, der mangler, før der kan køre eltog på den jyske hovedstrækning fra Fredericia og helt til Aalborg Lufthavn. Arbejdet med at elektrificere broen startede i uge 38, og i de følgende uger vil der blive opsat kørestrømsmaster,

Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

AktueltBranchenytEnergi05. 10. 2026

Brintrøret – også kaldt for 7-tallet – skal forbinde de brintproducerende virksomheder i Danmark med de store industrivirksomheder i Tyskland. Efter planen skal grøn brint erstatte virksomhedernes brug af fossil energi og dermed gøre Europa grønnere og uafhængig af importeret, fossil energi. -

Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

EnergiTop05. 10. 2026

Danmarks grønne omstilling befinder sig i en regulær krise, siden det sidste vinter har stået klart, at kapaciteten i eltransmissionsnettet er tæt på brugt op i store dele af landet. Folketinget har nu taget det første, vigtige skridt for at aflaste det markante pres på transmissionsnettet her og

Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

Security05. 10. 2026

Den klassiske nøgle i metal er mange steder blevet afløst af kort, brikker og mobiltelefoner. Rundt om på landets hoteller, plejehjem, skoler, boligforeninger og arbejdspladser er elektronisk adgangskontrol i dag en naturlig del af hverdagen. En af de løsninger, der har været med til at drive

NRGi investerer i nyt vindmølleprojekt på Fyn

EnergiTop30. 09. 2026

Tre nye vindmøller ved Svendborg er nu rykket et afgørende skridt nærmere at blive til virkelighed. NRGi Renewables bliver ejer af to af de tre vindmøller, mens projektets oprindelige udvikler, Lars Kronshage fra Ødemark Gods, bliver ejer af den tredje. Projektet har været under udvikling siden

Danske energikunder gør klar til ny energikrise

AktueltEnergi30. 09. 2026

Danske energikunder sikrer sig mod en dyr vinter. Salget af el- og gasaftaler med fast pris er over sommeren steget med henholdsvis 1088 pct. og 1010 pct. sammenlignet med samme periode sidste år. For det bliver nok en dyr vinter. Både olie-, gas, diesel-, benzin- og elpriser har i løbet af

Succesfuld demonstration af ny geotermisk teknologi

AktueltEnergi30. 09. 2026

Den danske geotermivirksomhed Green Therma har med succes demonstreret sin Heat4Ever-teknologi på GFZ Helmholtz Centre for Geosciences’ geotermiske forskningsanlæg i Groß Schönebeck, Tyskland. Demonstrationen markerer et vigtigt skridt fra installation til drift. Vand cirkulerer nu gennem det

Signify opnår sin hidtil højeste EcoVadis-score på 88 og platinmedalje

BelysningBranchenyt30. 09. 2026

Signify har modtaget EcoVadis’ platinmedalje med en samlet score på 88 ud af 100, hvilket er Signifys højeste score til dato. Signify opnåede desuden 100 ud af 100 point inden for miljø. Platinmedaljen placerer Signify blandt den øverste 1 % af de virksomheder, som EcoVadis har vurderet i de

Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

El & Teknik30. 09. 2026

Opmærkning, identifikation og fejlfinding i elinstallationer kan være en tidskrævende opgave, særligt i større og mere komplekse installationer. Den danske virksomhed Simplewire har udviklet Flex+ for at gøre arbejdet hurtigere og mere entydigt, og løsningen bliver nu distribueret på det

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Udstyret virker. Men hvad har I egentlig testet?

  • ABB

    ABB og Thylander Data Centers elektrificerer Danmarks første dansk-ejede colocation datacenter

  • Cabicon a/s

    Elektrikere dropper turen til kontoret – nu printer de kabelmærkerne på stedet

  • Solarpark A/S

    Hvad koster en serviceaftale til solceller og batterier? Prøv ny beregner

  • TEKLET ApS

    Hvordan finder du en fiberfejl midt ude i Atlanterhavet?

  • Schneider Electric Danmark

    Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent hændelsesstyring: Sådan sikrer softwaren industrianlæg mod dyre procesfejl og nedetid

  • Phoenix Contact A/S

    Caparoc IIoT framework kombinerer komponentbeskyttelse og digital transparens

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S klar med fibertester, der tester op til 24 fibre på ét sekund

  • ECOFOSS A/S

    Kender du LAMEL-LED? Belysning til akustikpaneler.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

    05.10.2026

  • Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

    05.10.2026

  • Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

    05.10.2026

  • Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

    05.10.2026

  • Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

    05.10.2026

  • NRGi investerer i nyt vindmølleprojekt på Fyn

    30.09.2026

  • Danske energikunder gør klar til ny energikrise

    30.09.2026

  • Succesfuld demonstration af ny geotermisk teknologi

    30.09.2026

  • Signify opnår sin hidtil højeste EcoVadis-score på 88 og platinmedalje

    30.09.2026

  • Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

    30.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}