• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltEnergi21. 10. 2022 | Allan Malmberg

Esbjerg bliver hjemsted for energilager baseret på afløbsrens

AktueltEnergi21. 10. 2022 | Allan Malmberg

Illustration: KIRT x THOMSEN

Fremtidens vindmølleenergi skal gemmes i noget så hverdagsaktivt som afløbsrens, også kendt som hydroxidsalt.

Naturligvis ikke bare sådan lige til, for saltet skal varmes til mindst 350 grader. Til gengæld er der store muligheder, i teknologien, som faktisk slet ikke er ny.

En tank, der er ti meter høj og tyve meter i diameter, kan opbevare salt nok til at lagre 1 GWh. Sådan en tank vil med en 100 MWt turbine i drift levere årlige CO2-reduktioner på op til 110.000 tons ved at erstatte fossile kraftvarme-kilder.

Effektiv lagring af vedvarende energi handler om, at vi skal have adgang til grønne elektroner, når behovet er der. Det kan vi ved at lagre vedvarende energi i flydende salt. Når vi forskyder vindmøllestrøm, kan vi levere strøm og varme billigt på et begrænset areal med vores saltlager, og vi kan flytte den vedvarende energi til de tidspunkter, hvor den er efterspurgt, siger Ask E. Løvschall-Jensen, der er CEO i Hyme Energy

Virksomheden er en del af MOSS-projektet, der med støtte fra EUDP skal demonstrere potentialet i afløbsrens i et pilot-energilager hos DIN Forsyning i Esbjerg. Første spadestik til anlægget bliver taget i sommeren 2023.

Den saltlagrede energi fra MOSS-anlægget producerer damp, som via en dampturbine kan lave el eller bruges til fremstilling af fjernvarme. Det flydende salt, som anlægget bygger på, er et effektivt lagringsmateriale, men det er også stærkt basisk. Komponenterne skal derfor kunne holde til at operere på høj temperatur og under korrosive vilkår. Dette er en udfordring, som projektpartnere går sammen om at løfte.

Projektpartneren SAN Electro Heat A/S leverer en heater, der konverterer den grønne strøm til varme i saltlageret.

Udfordringen er, at natrium hydroxid er korrosiv, og det stiller store krav til materialevalg og konstruktion af heateren, når det flydende salt skal varmes op fra 350 °C til 700 °C. Vi er kommet langt med et design, som skal testes i kontakt med det flydende salt, så vi er klar til at levere en løsning til demonstrationsanlægget, siger Peter Munk, Technical Sales & Quality Manager i SAN Electro Heat A/S.

Pilot-anlægget bliver det første af sin art i verden. Ifølge Ask E. Løvschall-Jensen er det planen at udrulle lageret i Danmark først, for så at lancere det som et produkt i det globale marked.

Demonstrationsanlægget i Esbjerg bliver vores lakmustest. Det er bygget i den rigtige størrelse, og vil sikre, at vi på sigt kan levere frekvensydelser og stabilitet som vi fx kender det fra kraftvarmeværker. Potentialet er enormt, og vi glæder os til at komme i gang med byggeriet, siger han.

Kilde: Energy Cluster Denmark

Skrevet i: Aktuelt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

NKT indvier udvidet kabelfabrik i Portugal

AktueltBranchenytKabler21. 10. 2026

Den 20. oktober markerede NKT ved en ceremoni i Portugal, at investeringen i at udvide produktionen af mellem- og højspændingskabler på fabrikken i Esposende nu er afsluttet. Den udvidede fabrik styrker NKT’s kapacitet og kompetencer for at imødekomme den høje efterspørgsel efter kabelsystemer

Green Power Denmark: Krisen i transmissionsnettet risikerer at vare i flere år

EnergiTop21. 10. 2026

Der er kapacitet nok i transmissionsnettet til, at private husholdninger og mindre virksomheder kan få den strøm, de har brug for, oplyser Energinet. Større virksomheder og fjernvarmeværker må i nogle tilfælde vente på, at der er kapacitet. Situationen er stadig kritisk, og vi kommer først ud af

DI: Genåbning af elnettet er godt nyt, men regeringen forstår ikke problemets alvor

AktueltEnergi21. 10. 2026

Det er godt og helt nødvendigt, at Energinet nu igen åbner for netadgang for samfundskritiske funktioner og virksomheder, der skal elektrificere. Men den akutte håndtering ændrer ikke ved det grundlæggende problem. Danmark mangler elnet og regeringens politiske svar lader fortsat vente på sig. -

Nefco finansierer Fremsyns udvidelse af biometanproduktion

AktueltEnergi19. 10. 2026

Nefco, den nordiske grønne bank, har indgået en finansieringsaftale på 6 mio. euro med det danske biogasselskab Fremsyn for at støtte opkøbet og opgraderingen af et biogasanlæg i Nordjylland. Investeringen vil gøre det muligt for Fremsyn at overtage og modernisere biogasanlægget i Vegger.

Forsyningstilsynet godkender Energinets krav til kunders modenhed og fremdrift

AktueltBranchenyt19. 10. 2026

Forsyningstilsynet har godkendt, at Energinet kan prioritere ansøgninger om tilslutning til eltransmissionsnettet efter projekternes modenhed og fremdrift. Dermed er en vigtig brik på plads, forud for at Energinet til november for første gang uddeler en pulje af kapacitet blandt de elproducenter og

Wavin satser på større projekter og fremtidssikrede løsninger

Energi19. 10. 2026

Den 29.-30. oktober danner Aalborg Kongres & Kultur Center rammen om Dansk Fjernvarmes Landsmøde 2026. Under temaet ”Et sikkert Danmark i et grønt Europa” sætter Landsmødet i år blandt andet fokus på grøn omstilling, elektrificering og øget forsyningssikkerhed. For Wavin bliver Landsmødet

Nordjylland nærmer sig 1.000 lynladeudtag

BranchenytEnergi19. 10. 2026

Antallet af offentligt tilgængelige lynladeudtag i Nordjylland nærmer sig med hastige skridt en markant milepæl: 1.000 ladeudtag. Med åbningen af Norlys nye lynladepark i Aalborg Lufthavn når landsdelen op på 954 offentligt tilgængelige lynladere. Det viser en optælling foretaget af Norlys. Den

Fjernvarme kan reducere procesindustriens CO₂-udledning med 15 %

EnergiTop19. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating) leverer ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO₂-udledninger og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har undersøgt, hvordan fjernvarme

Ventcroft bliver til NKT

AktueltBranchenytEl & Teknik14. 10. 2026

NKT omdøber det britiske Ventcroft Ltd til NKT, hvilket markerer næste skridt i virksomhedens succesfulde integration med NKT efter opkøbet i 2022. Ændringen bringer fabrikken i Runcorn, UK, fuldt ind under NKT-brandet. Ventcrofts ekspertise inden for brandsikker strømkabelteknologi kombineres

TP-Link og iFiber tilbyder danske boligforeninger gratis etablering af fibernet

AktueltEl & Teknik14. 10. 2026

TP-Link og danske iFiber indgår et samarbejde om en ny internetløsning målrettet danske boligforeninger. Løsningen kombinerer etablering af fibernet med Wi-Fi 7-teknologi og skal gøre det lettere for boligforeninger at tilbyde beboerne en hurtig og stabil internetforbindelse. En hurtig

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Køb Fluke i efteråret 2026 – og få mere måleudstyr med i købet

  • TEKLET ApS

    Anritsu Coherent OTDR – til de lange fiberstræk

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Hjælp når lokummet brænder – Svanemærket byggeri

  • Schneider Electric Danmark

    Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

  • Phoenix Contact A/S

    Automatisk afkortningsautomat Cutfox 10 med udvidet skærekapacitet op til 16 mm²

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Måleteknik sikrer balance mellem bevaring og energirenovering

  • Schneider Electric Danmark

    Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

  • Ansell Lighting

    Stærkt samarbejde om en moderne belysningsløsning

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fejlfinding i forsyningsnettet: Fra teori til hurtig diagnose

  • ECOFOSS A/S

    230V LED-bånd til professionel arbejdsbelysning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT indvier udvidet kabelfabrik i Portugal

    21.10.2026

  • Green Power Denmark: Krisen i transmissionsnettet risikerer at vare i flere år

    21.10.2026

  • DI: Genåbning af elnettet er godt nyt, men regeringen forstår ikke problemets alvor

    21.10.2026

  • Nefco finansierer Fremsyns udvidelse af biometanproduktion

    19.10.2026

  • Forsyningstilsynet godkender Energinets krav til kunders modenhed og fremdrift

    19.10.2026

  • Wavin satser på større projekter og fremtidssikrede løsninger

    19.10.2026

  • Nordjylland nærmer sig 1.000 lynladeudtag

    19.10.2026

  • Fjernvarme kan reducere procesindustriens CO₂-udledning med 15 %

    19.10.2026

  • Ventcroft bliver til NKT

    14.10.2026

  • TP-Link og iFiber tilbyder danske boligforeninger gratis etablering af fibernet

    14.10.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}