• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Branchenyt07. 05. 2025 | Allan Malmberg

Erfaren industriprofil bliver ny bestyrelsesleder i MTO electric a/s

Branchenyt07. 05. 2025 By Allan Malmberg

Foto: MTO

MTO electric a/s i Vejle styrker sin strategiske retning og fremtidige udvikling med Pia Grandelag som ny bestyrelsesleder. Pia kommer med en solid bestyrelses- og ledelsesbaggrund fra industrien, herunder tre forskellige stillinger som adm. direktør og mere end 16 års bestyrelsesarbejde som medlem og leder i flere virksomheder.

Pia Grandelag er oprindeligt uddannet eksportingeniør. Hun har tidligere arbejdet i elektronikbranchen som direktør for Kontrollelektronik AB i Sverige, en virksomhed specialiseret i styresystemer, eltavler samt racksystemer med power-backup og køleløsninger til telekommunikation. Derudover har hun udbygget sin faglige værktøjskasse med flere bestyrelsesuddannelser.

Pia Grandelag træder ind i bestyrelsen i forbindelse med det kommende generationsskifte i MTO, hvor virksomhedens nuværende direktører og ejere, Mads A. Velbæk og Michael Johansen, overdrager ledelsen til en ny direktion bestående af intern salgsleder Zineb Svendsen og salgschef Klaus Hansen.

Med sin erfaring fra lignende processer ser Pia frem til at bidrage aktivt i overgangen:

– Tre af mine tidligere roller, hvor jeg har overtaget rorpinden fra tidligere ejerledere som direktør, har givet mig en indsigt i den situation, som både Mads, Michael, Zineb og Klaus står i netop nu. Samtidig har jeg fra bestyrelsesarbejde stor erfaring med at lede netop denne proces med henblik på et godt generationsskifte, og det glæder jeg mig til at byde ind med hos MTO, siger Pia Grandelag.

Pia Grandelag har en klar ambition for MTO

– Vi skal vækste MTO, samtidig med at vi får ESG-området, og særligt governance, indarbejdet som en naturlig del af virksomheden. Vi skal sikre, at den nye ledelse er tryg ved deres nye opgave, siger hun.

Bestyrelsens fokus bliver i første omgang at sparre med den nye direktion og arbejde videre med en god governance-struktur i og omkring bestyrelsesarbejdet samt ejernes strategi og roller.

– Vi har et rigtig godt fundament og en sund virksomhed. Opgaven bliver at løfte virksomheden til næste niveau, både omsætningsmæssigt og organisatorisk, så vi sikrer en holdbar vækst, hvor alle trives – både kunder, leverandører og medarbejdere, uddyber hun

I forbindelse med virksomhedens generationsskifteproces har man sagt farvel til den tidligere bestyrelse, bestående af Jens Anders Jensen, Vilhelm Laursen og Søren Larsen. De har været på en lang rejse med tilsammen mere end 50 års bestyrelsesarbejde i MTO.

I den periode har MTO udviklet sig markant – har etableret eget domicil på Stiftsvej, udviklet forretningsområdet MTO Cables og foretaget tre virksomhedsopkøb.

Når Zineb Svendsen og Klaus Hansen indtræder i direktionen den 1. juni, kommer den fremtidige bestyrelse – udover direktørerne – til at bestå af Michael Johansen, Mads Velbæk samt den nyvalgte bestyrelsesleder, Pia Grandelag.

Kilde: MTO


Respekt, ambition og teamwork
Gennem hele sin karriere har Pia haft fokus på respekt, samarbejde og ambitioner:
“Vi skal møde hinanden med respekt og en god tone, og vi skal gøre os umage. Som et team kommer vi længst,” siger hun.
Hun lever efter mottoet: “Du er okay – jeg er okay,” og beskriver sin tilgang til mennesker som en kontinuerlig jagt på kompetencer: “Jeg samler på mennesker med kompetencer.”
Pia motiveres af at se strategier blive omsat til resultater:
“Jeg elsker at arbejde med mennesker, der vil noget og vil udvikle noget. At være med til at udarbejde en strategi – og se den blive til virkelighed. Jeg kan godt lide at bidrage med min viden og mit bestyrelseshåndværk i flere virksomheder og se dem gro,” fortæller hun.
Et aktivt frirum uden for bestyrelseslokalet
Pia er 52 år gammel og gift med Christian. Når hun kobler af, sker det ofte med en tur i naturen med hunden Chessie.
“Jeg nyder at gå en god tur med min hund eller lave noget god mad – helst på grillen! Jeg er også ret vild med at ses med gode venner og tage på ferie – gerne sammen med dem, Christian og min hund. Når hjernen skal kobles fra, bliver det ofte med en film eller en serie.”
En ny bestyrelse
I forbindelse med vores generationsskifteproces i MTO har vi sagt farvel til vores tidligere bestyrelse, bestående af Jens Anders Jensen, Vilhelm Laursen og Søren Larsen. De har fulgt os på en lang rejse med tilsammen mere end 50 års bestyrelsesarbejde i MTO. I den periode har MTO udviklet sig markant – vi har etableret vores eget domicil på Stiftsvej, udviklet forretningsområdet MTO Cables og foretaget tre virksomhedsopkøb.

Når Zineb Svendsen og Klaus Hansen indtræder i direktionen den 1. juni, kommer den fremtidige bestyrelse – udover direktørerne – til at bestå af Michael Johansen, Mads Velbæk samt den nyvalgte bestyrelsesleder, Pia Grandelag.

Kontaktinformation:
Pia Grandelag | pg@grandelag.net
Mads A. Velbæk | mav@mto-electric.dk
Michael Johansen | mjo@mto-electric.dk
Klaus Hansen | kh@mto-electric.dk
Zineb Svendsen | Zs@mto-electric.dk

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

10 grønne nytårsforsætter – sådan reducerer man spild og spare penge på elektronikforbruget

Branchenyt17. 12. 2025

Vi har alle en interesse i at passe bedre på vores planet. I takt med at klimakrisen intensiveres, affaldsmængderne vokser, og ressourcerne bliver stadig mere knappe, får de små valg i hverdagen større betydning. Et mere bæredygtigt forbrug handler ikke om trends, men om at beskytte luft og

Syv kommuner står til tvangsbøder – har manglet at overholde indberetningsfrist

AktueltBranchenyt17. 12. 2025

Forsyningstilsynet er ude med den relativ store hammer til syv kommuner. Faktisk truer tilsynet med at udstede tvangsbøder til de syv; Gribskov, Herlev, Hørsholm, Rudersdal, Rødovre, Vallensbæk og Ærø kommuner. Det hele handler om indberetning af de krævede revisorerklæringer vedrørende kommunal

En droneteknologisk svejtserkniv til energiproduktion på havet

EnergiTop17. 12. 2025

En dansk supertrup af forskere, bådebyggere, programmører og roboteksperter udvikler en ny autonom droneplatform til sikker, grøn energiproduktion offshore. - En droneteknologisk svejtserkniv til energiproduktion på havet. Sådan beskriver Rasmus Graungaard Olsen, marine-ingeniør i SubC Partner

Jule- og nytårsferien er over os – og vi ser frem mod et spændt 2026

Branchenyt17. 12. 2025

Et noget uroligt 2025 er ved at gå på hæld, og som altid er det svært at spå, hvad det nye år bringer. Faktum er, at to meget spændende valg venter. Inden årets udgang har der været valg til Folketinget, og vælgerne i USA skal tage stilling til, om Trump-administrationen skal have lov til at

Tredje elektriske mega-katamaran er på vej til Molslinjen fra australske Incat

AktueltEnergi17. 12. 2025

Underskrifterne er sat på en ordre til endnu en batteridrevet mega-katamaran til Molslinjens ruter over Kattegat. Færgen bliver den tredje i rækken af elfærger til Aarhus, og byggeriet af de to første er allerede i gang hos det australske værft, Incat. Og det bliver også det tasmanske værft i

Klargøring af Molslinjen nye elfærge trækker ud – vil først komme i drift efter nytår

BranchenytEnergi15. 12. 2025

Samsøs kommende elfærge, Tyrfing, er kommet til Danmark og værftet i Svendborg efter en forsinket tur hjem præget af hårdt vejr. Arbejdet på færgen i Svendborg har vist sig mere omfattende end ventet, så nu bliver færgen yderligere forsinket. - Vi har kæmpet hele vejen hjem, og lige nu kæmper

Salling Group står bag et af Danmarks største privatejede ladeanlæg til el-lastbiler

EnergiFlådeTop15. 12. 2025

Salling Group har i mange år arbejdet på at reducere sine klimabelastende transportudledninger, og nu tager dagligvarekoncernen med Netto, Bilka og føtex et afgørende skridt mod at realisere sine transportmål om at have en netto nul udledning i 2040 – på varetransport kontrolleret af Salling

Længste periode siden 2023 uden negative elpriser – manglende sol og blæst er årsagen

AktueltEnergi15. 12. 2025

I over to måneder har danskerne ikke oplevet en eneste time med gratis strøm. Det er den længste sammenhængende periode siden afslutningen på energikrisen i starten af 2023, hvor elprisen ikke har været under nul. - Danskerne er blevet vant til, at elpriserne svinger, og at det er en rigtig god

Langsigtet strategisk beslutning lå bag at indgå i et Koble-partnerskab

AktueltBranchenyt15. 12. 2025

For mange ejerledere af danske installatørvirksomheder ligger spørgsmålet om virksomhedens fremtid altid i baghovedet – også selv om de stadig er langt fra pensionsalderen. Skal man fx sælge til en større koncern – eller gå efter et internt generationsskifte? For Henrik Larsen, direktør i

29 projekter på Djursland modtager små 3 mio. kr. i støtte fra NRGi Puljen

Branchenyt15. 12. 2025

Der er en tidlig julegave på vej til 29 lokale initiativer på Djursland. NRGi Puljen har nemlig valgt at støtte dem med i alt 2.989.949 kroner, så de kan føre deres planer ud i livet. Støtten går blandt andet til modernisering af faciliteter, energirenovering og etablering af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

  • Schneider Electric Danmark

    Ny serie af CDUs for at imødekomme de stigende krav fra HPC- og AI-arbejdsbelastninger

  • Schneider Electric Danmark

    Priskampagne: Spar 15% på LK® One de sidste 2 uger af december

  • ABB

    ABB’s Terra AC kåret som den bedste hjemmelader på det danske marked

  • ECOFOSS A/S

    Nye UGR LED lysskinner valgt til nyt bilhus

  • Elma Instruments A/S

    Nye standarder for termisk inspektion med FLIR i65 og Elma Instruments

  • TEKLET ApS

    Masterline Ultimate Micro: Kompakt fiberløsning til lokale antennepunkter og mobilinfrastruktur i byrummet

  • TEKLET ApS

    Fremtiden er her nu! OptiRibbon fiberkabel

  • Signify Denmark A/S

    Signify og Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Team afslutter endnu en sæson

  • NKT (Denmark) A/S

    Sidste chance

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 10 grønne nytårsforsætter – sådan reducerer man spild og spare penge på elektronikforbruget

    17.12.2025

  • Syv kommuner står til tvangsbøder – har manglet at overholde indberetningsfrist

    17.12.2025

  • En droneteknologisk svejtserkniv til energiproduktion på havet

    17.12.2025

  • Jule- og nytårsferien er over os – og vi ser frem mod et spændt 2026

    17.12.2025

  • Tredje elektriske mega-katamaran er på vej til Molslinjen fra australske Incat

    17.12.2025

  • Klargøring af Molslinjen nye elfærge trækker ud – vil først komme i drift efter nytår

    15.12.2025

  • Salling Group står bag et af Danmarks største privatejede ladeanlæg til el-lastbiler

    15.12.2025

  • Længste periode siden 2023 uden negative elpriser – manglende sol og blæst er årsagen

    15.12.2025

  • Langsigtet strategisk beslutning lå bag at indgå i et Koble-partnerskab

    15.12.2025

  • 29 projekter på Djursland modtager små 3 mio. kr. i støtte fra NRGi Puljen

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik