• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Branchenyt07. 05. 2025 | Allan Malmberg

Erfaren industriprofil bliver ny bestyrelsesleder i MTO electric a/s

Branchenyt07. 05. 2025 By Allan Malmberg

Foto: MTO

MTO electric a/s i Vejle styrker sin strategiske retning og fremtidige udvikling med Pia Grandelag som ny bestyrelsesleder. Pia kommer med en solid bestyrelses- og ledelsesbaggrund fra industrien, herunder tre forskellige stillinger som adm. direktør og mere end 16 års bestyrelsesarbejde som medlem og leder i flere virksomheder.

Pia Grandelag er oprindeligt uddannet eksportingeniør. Hun har tidligere arbejdet i elektronikbranchen som direktør for Kontrollelektronik AB i Sverige, en virksomhed specialiseret i styresystemer, eltavler samt racksystemer med power-backup og køleløsninger til telekommunikation. Derudover har hun udbygget sin faglige værktøjskasse med flere bestyrelsesuddannelser.

Pia Grandelag træder ind i bestyrelsen i forbindelse med det kommende generationsskifte i MTO, hvor virksomhedens nuværende direktører og ejere, Mads A. Velbæk og Michael Johansen, overdrager ledelsen til en ny direktion bestående af intern salgsleder Zineb Svendsen og salgschef Klaus Hansen.

Med sin erfaring fra lignende processer ser Pia frem til at bidrage aktivt i overgangen:

– Tre af mine tidligere roller, hvor jeg har overtaget rorpinden fra tidligere ejerledere som direktør, har givet mig en indsigt i den situation, som både Mads, Michael, Zineb og Klaus står i netop nu. Samtidig har jeg fra bestyrelsesarbejde stor erfaring med at lede netop denne proces med henblik på et godt generationsskifte, og det glæder jeg mig til at byde ind med hos MTO, siger Pia Grandelag.

Pia Grandelag har en klar ambition for MTO

– Vi skal vækste MTO, samtidig med at vi får ESG-området, og særligt governance, indarbejdet som en naturlig del af virksomheden. Vi skal sikre, at den nye ledelse er tryg ved deres nye opgave, siger hun.

Bestyrelsens fokus bliver i første omgang at sparre med den nye direktion og arbejde videre med en god governance-struktur i og omkring bestyrelsesarbejdet samt ejernes strategi og roller.

– Vi har et rigtig godt fundament og en sund virksomhed. Opgaven bliver at løfte virksomheden til næste niveau, både omsætningsmæssigt og organisatorisk, så vi sikrer en holdbar vækst, hvor alle trives – både kunder, leverandører og medarbejdere, uddyber hun

I forbindelse med virksomhedens generationsskifteproces har man sagt farvel til den tidligere bestyrelse, bestående af Jens Anders Jensen, Vilhelm Laursen og Søren Larsen. De har været på en lang rejse med tilsammen mere end 50 års bestyrelsesarbejde i MTO.

I den periode har MTO udviklet sig markant – har etableret eget domicil på Stiftsvej, udviklet forretningsområdet MTO Cables og foretaget tre virksomhedsopkøb.

Når Zineb Svendsen og Klaus Hansen indtræder i direktionen den 1. juni, kommer den fremtidige bestyrelse – udover direktørerne – til at bestå af Michael Johansen, Mads Velbæk samt den nyvalgte bestyrelsesleder, Pia Grandelag.

Kilde: MTO


Respekt, ambition og teamwork
Gennem hele sin karriere har Pia haft fokus på respekt, samarbejde og ambitioner:
“Vi skal møde hinanden med respekt og en god tone, og vi skal gøre os umage. Som et team kommer vi længst,” siger hun.
Hun lever efter mottoet: “Du er okay – jeg er okay,” og beskriver sin tilgang til mennesker som en kontinuerlig jagt på kompetencer: “Jeg samler på mennesker med kompetencer.”
Pia motiveres af at se strategier blive omsat til resultater:
“Jeg elsker at arbejde med mennesker, der vil noget og vil udvikle noget. At være med til at udarbejde en strategi – og se den blive til virkelighed. Jeg kan godt lide at bidrage med min viden og mit bestyrelseshåndværk i flere virksomheder og se dem gro,” fortæller hun.
Et aktivt frirum uden for bestyrelseslokalet
Pia er 52 år gammel og gift med Christian. Når hun kobler af, sker det ofte med en tur i naturen med hunden Chessie.
“Jeg nyder at gå en god tur med min hund eller lave noget god mad – helst på grillen! Jeg er også ret vild med at ses med gode venner og tage på ferie – gerne sammen med dem, Christian og min hund. Når hjernen skal kobles fra, bliver det ofte med en film eller en serie.”
En ny bestyrelse
I forbindelse med vores generationsskifteproces i MTO har vi sagt farvel til vores tidligere bestyrelse, bestående af Jens Anders Jensen, Vilhelm Laursen og Søren Larsen. De har fulgt os på en lang rejse med tilsammen mere end 50 års bestyrelsesarbejde i MTO. I den periode har MTO udviklet sig markant – vi har etableret vores eget domicil på Stiftsvej, udviklet forretningsområdet MTO Cables og foretaget tre virksomhedsopkøb.

Når Zineb Svendsen og Klaus Hansen indtræder i direktionen den 1. juni, kommer den fremtidige bestyrelse – udover direktørerne – til at bestå af Michael Johansen, Mads Velbæk samt den nyvalgte bestyrelsesleder, Pia Grandelag.

Kontaktinformation:
Pia Grandelag | pg@grandelag.net
Mads A. Velbæk | mav@mto-electric.dk
Michael Johansen | mjo@mto-electric.dk
Klaus Hansen | kh@mto-electric.dk
Zineb Svendsen | Zs@mto-electric.dk

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Økonomiudvalget i Tønder sender to VE-projekter videre til Kommunalbestyrelsen

Energi25. 03. 2026

Økonomiudvalget i Tønder Kommune har torsdag besluttet at sende to projekter fra den supplerende ansøgningsrunde for vindmøller videre til behandling i Kommunalbestyrelsen. Sagen er sidste led i en længere proces, hvor Tønder Kommune gennem flere ansøgningsrunder har arbejdet med at prioritere

Dansk Solcelleforening åbner for nye medlemmer – fokus er mere end bare solceller

AktueltEnergi25. 03. 2026

Danmark har rundet 5 GW solcellekapacitet. Det markerer en milepæl, men også begyndelsen på næste fase af den grønne omstilling. Derfor inviterer Dansk Solcelleforening nu flere aktører ind i medlemskredsen. På Dansk Solcelleforenings ordinære generalforsamling vedtog foreningen en række

Flere og hurtigere lademuligheder på vej til københavnske elbilister

AktueltEnergiFlåde25. 03. 2026

Nu kan københavnske elbilejere se frem til flere lademuligheder i byen. Samtidig kan det også gå endnu hurtigere at få strøm på bilen. Københavns Kommune har netop afsluttet udbuddet af lynladere på fire forskellige lokationer. I alt er der mulig for op mod 32 lynladepunkter. Samtidig er der

Puljerne til nye varmepumper er blevet et stort hit – erhvervspuljen er allerede tømt

Energi25. 03. 2026

Interessen for at skrotte oliefyret til fordel for en varmepumpe er enorm. Siden åbningen i februar har over 5.800 danskere søgt om tilskud, og Erhvervspuljen er blevet søgt i bund på rekordtid. Det vidner om en stor vilje til at bidrage til den grønne omstilling, når muligheden byder sig. -

Prøvebelysning skal i den kommende tid finde det rette lys til Ribe Domkirke

BelysningTop25. 03. 2026

Fra den 27. marts til og med den 16. april kan borgere og besøgende i Ribe opleve en midlertidig prøvebelysning ved Ribe Domkirke. Testen er et vigtigt skridt i arbejdet med at udvikle en ny, kunstnerisk og nænsom belysning af domkirken. Prøvebelysningen gennemføres af lysdesigner Iben Winther

Gode nyheder – lavere elpriser kan tage toppen af de værste energiudgifter

EnergiTop24. 03. 2026

Mens olie- og gaspriserne presser både forbrugere og virksomheder, kan de se frem til lavere elpriser. Det er tid til, at netselskaberne overgår til deres sommertariffer den 1. april. Det vil især komme husejere med varmepumpe til gavn, ligesom elbilisterne slipper billigere, når de skal lade

Elbilerne æder sig for alvor ind på det samlede bilpark – 20 procent af alle kører på elektricitet

EnergiFlåde23. 03. 2026

For ganske få år siden var en elbiler stadig fremmede fugle på det danske vejnet. I dag er det anderledes. Med mere end 583.000 elbiler, har de opnået en andel på 20 procent af den samlede personbilbestand. Udviklingen ventes at gå endnu hurtigere, al den stund, at over 90 procent af private

Dansk Solcelleforening sætter ny kurs: Fra udbygning til intelligent energifundament

AktueltEnergi20. 03. 2026

På Dansk Solcelleforenings generalforsamling 2026 satte foreningen en ny kurs: Fra ensidigt fokus på udbygning af mere VE fra solenergi til fokus på et energifundament baseret på solkraft i kombination med energilager i et intelligent, fleksibelt og lokalt forankret energisystem. Hvis den grønne

Australien er verdens største producent af batteridrevne skibe – takket være Danmark

AktueltEnergiFlåde20. 03. 2026

Australien har udviklet sig til at være verdens klart største producent af batteridrevne skibe. Det skyldes først og fremmest Molslinjens meget store ordre på nye batteridrevne katamaranfærger, der skal bygges på værftet Incat Tasmania i Hobart. Molslinjen har bestilt tre batteridrevne

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

Energi20. 03. 2026

Elektrificeringen af Danmark accelererer. Datacentre skyder op, industrien omlægger til el, og udbygningen af sol, vind, batterilagring og brintanlæg kræver en markant styrket elinfrastruktur. Samtidig skærpes reguleringen af fluorholdige drivhusgasser i EU. I det spændingsfelt udvider Schneider

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Eaton

    Eaton på El & Teknik 2026: Elektrificering stiller nye krav til elnet og industrielle løsninger

  • ECOFOSS A/S

    LED paneler med kelvin-omskifter

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S indgår strategisk samarbejde med Mercantec om fremtidens elektrikere

  • GN belysning A/S

    Derfor er intelligent lysstyring og DALI vigtig for dig som elinstallatør

  • TEKLET ApS

    Arbejder du med FTTA installationer i krævende miljøer?

  • Ample A/S

    Power Quality – en overset udfordring i industri- og logistikejendomme

  • TEKLET ApS

    Efterspørgslen på fiberkabler stiger

  • Signify Denmark A/S

    Signify opgraderer deres produktsortiment

  • ECOFOSS A/S

    Styrk dine projekter med Neoline LED armaturer

  • ODU Denmark

    Når præcision gør forskellen…

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Økonomiudvalget i Tønder sender to VE-projekter videre til Kommunalbestyrelsen

    25.03.2026

  • Dansk Solcelleforening åbner for nye medlemmer – fokus er mere end bare solceller

    25.03.2026

  • Flere og hurtigere lademuligheder på vej til københavnske elbilister

    25.03.2026

  • Puljerne til nye varmepumper er blevet et stort hit – erhvervspuljen er allerede tømt

    25.03.2026

  • Prøvebelysning skal i den kommende tid finde det rette lys til Ribe Domkirke

    25.03.2026

  • Gode nyheder – lavere elpriser kan tage toppen af de værste energiudgifter

    24.03.2026

  • Elbilerne æder sig for alvor ind på det samlede bilpark – 20 procent af alle kører på elektricitet

    23.03.2026

  • Dansk Solcelleforening sætter ny kurs: Fra udbygning til intelligent energifundament

    20.03.2026

  • Australien er verdens største producent af batteridrevne skibe – takket være Danmark

    20.03.2026

  • SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

    20.03.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik