• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop25. 09. 2025 | Allan Malmberg

Energiselskab udfaser populær TimeEnergi – nu bliver elprisen opdelt i 96 enheder

EnergiTop25. 09. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

TimeEnergi er Andel Energis mest populære produkt, men det står foran en udfasning fra den1. oktober.

Det sker som følge af en omlægning af det europæiske elhandelssystem i kraft. Det betyder, at strøm fremover prissættes for hver 15 minutter fremfor for hver time som i dag.

I praksis betyder det, at de europæiske elselskaber fremover køber strøm til deres kunder til 96 forskellige prispunkter i døgnet, hvor det i dag er til 24 prispunkter per døgn.

Det giver elselskaber mulighed for at tilbyde mere fleksibilitet til deres elkunder.

– Derfor lancerer Andel Energi nu produktet FlexEnergi, der giver vores kunder mulighed for at have så mange prispunkter i døgnet, som deres elmåler og netselskab understøtter, siger Marlene Holmgaard Fris, der er adm. direktør i Andel Energi.

Yderligere er FlexEnergi et fremtidssikret produkt, der allerede fra start er designet til at kunne håndtere endnu flere end de kommende 96 prispunkter i døgnet, hvis det skulle blive aktuelt.

Afhængigt af, hvor i landet man bor, kan der dog være forskel på, hvilke elmålere de lokale eller regionale netselskaber har installeret i kundernes hjem. Det er derfor ikke alle el-målere og netselskaber, der understøtter 15 minutters-afregning.

For nogle kunder kan en opdatering ske digitalt, for andre vil det kræve et teknikerbesøg og eventuelt et gebyr til det lokale netselskab.

Samtidig med lanceringen af FlexEnergi stopper Andel Energi for al nysalg af produktet TimeEnergi, der ellers er det mest populære produkt i Andel Energis produktportefølje.

– De to produkter FlexEnergi og TimeEnergi er simpelthen for ens til, at det giver mening at have begge produkter på hylden. Hvis man som kunde har FlexEnergi, men ikke aktivt vælger 15 minutters-afregning eller ens elmåler slet ikke understøtter 15 minutters-afregning, så vil de to produkter i praksis være helt ens set fra kundens perspektiv, forklarer Marlene Holmgaard Fris.

På sigt er det tanken, at Flex Energi helt skal erstatte Time Energi.

– Men det er vigtigt at understrege, at hvis man som kunde ikke foretager sig noget, så fortsætter ens nuværende el-aftale fuldstændig uændret. Det gælder uanset, hvilken el-aftale man har i dag. Når TimeEnergi på et senere tidspunkt skal udfases, vil de berørte kunder naturligvis blive orienteret i god tid, så vi sikrer den bedst mulige overgang, siger Marlene Holmgaard Fris.

Fra 1. oktober beregnes timeprisen på TimeEnergi som gennemsnittet af de fire gange 15 minutter i den pågældende time.

Ingen af Andel Energis øvrige elprodukter bliver berørt i forbindelse med lanceringen af Flex Energi.

Kilde: Andel Energi

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

ABB og Ørsted satser på AI for mere sikker drift på dansk kraftværk

AktueltEnergi29. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

Ny rapport: Udsigten til en varm sommer kan give dyrere strøm

EnergiTop29. 06. 2026

En varm sommer forbindes ofte med lavere energiforbrug og billigere strøm. Men i år kan udsigten til en varm og tør sommer kombineret med lave gaslagre forværre presset på det nordiske elmarked og øge risikoen for højere danske elpriser både hen over sommeren og til vinter. Det viser en ny

Organisation utilfreds: Mens en byrde afskaffes komme en ny og større til

AktueltBranchenyt29. 06. 2026

Erhvervslivet trygler politikerne om at reducere den dyne af byrder, der koster virksomhederne milliarder i ren administration. Så når det sker, bør politikerne også have ros, mener Dansk Håndværk. – Beskæftigelsesministeren har netop ændret en bekendtgørelse, der betyder, at virksomhederne

Elfokus tager på ferie

Branchenyt29. 06. 2026

Ferien banker nu på alvor på døren, og derfor tager redaktionen bag Elfokus.dk på ferie. Vi ønsker alle en god ferie og vi ses igen tirsdag den 4. august

ScanGrid styrker sit virtuelle kraftværk med to mobilnetværk og georedundans

EnergiTop24. 06. 2026

Det danske elnet bliver i stigende grad balanceret af løsninger, der kræver stabil kommunikation døgnet rundt. Derfor har danske ScanGrid, der hjælper Energinet med at stabilisere elnettet, sikret driften i sit virtuelle kraftværk med to mobilnetværk og georedundante datacentre. Kravene til

Philips Hue udvider porteføljen af smart belysning i hjemmet med kablede kontakter, Play-lamper og opgraderede E14-pærer

Belysning24. 06. 2026

Signify præsenterer en række nye Philips Hue-produkter. Målet er at give flere muligheder for at tilpasse og styre lyset i hele hjemmet. Nyhederne omfatter kablede kontakter, der gør det muligt at styre traditionelle lyskilder smart, nye Philips Hue Play bord- og gulvlamper til mere stemningsfulde

Antallet af ulovligt ophængte stilladsreklamer er faldet drastisk i København

Branchenyt24. 06. 2026

Siden Københavns Kommune forenklede reglerne for stilladsreklamer og strammede sin praksis, er antallet af ulovligt ophængte reklamer faldet drastisk, ligesom sagsbehandlingstiderne også er blevet kortere. Samtidig er samarbejdet med branchen forbedret. En ny evaluering af de ændrede regler og

Verdens bedste energiforsker er dansk – Frede Blaabjerg topper anerkendt liste

AktueltEnergi24. 06. 2026

Forskning i elektroteknik giver os mulighed for at udnytte energi bedre i vindmøller, elbiler, motorstyring og en lang række andre energisystemer, hvor strømmen skal udnyttes mere effektivt og stabilt. Og den bedste forsker til at finde løsninger på det essentielle område er dansk, hedder Frede

Erhvervslivet skal tage ansvar for Danmark: HOLTEC.DK vil vise vejen

AktueltBranchenyt24. 06. 2026

En tid præget af stigende geopolitisk usikkerhed, øget fokus på kritisk infrastruktur og et generelt skærpet trusselsbillede stiller nye krav til erhvervslivet. Ansvar for samfundets robusthed er ikke længere kun et offentligt anliggende – det er også et erhvervsansvar. Automations- og

400.000 har nu en ladeboks i indkørslen: Flere og flere oplader elbilen hjemme

EnergiFlåde22. 06. 2026

Elbilerne strømmer ud på de danske veje. I dag er mere end hver femte privatbil – over 620.000 i alt – elektrisk og forventningen er, at vi runder en million elbiler allerede næste år. Når så mange danskere skifter til elbil, skyldes det først og fremmest, at strøm er billigere end brændstof.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Eaton

    Sådan kan moderne transformere bidrage til at reducere nettab

  • ODU Denmark

    Hent kataloget med ODU-MAC® og ODU-DOCK Silver-Line stik

  • ODU Denmark

    Hybridstikket, der passer ind, hvor pladsen er trang

  • Ansell Lighting

    Exa Floodlight – Kvalitet og ydeevne går hånd i hånd

  • Brødrene Dahl

    Nye kontaktelementer til Harmony trykknapper

  • Ansell Lighting

    Den nyeste tilføjelse til FOLIAR Connect-serien

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    LEYBOLD udvikler skræddersyet løsning til uddannelse

  • Vanpee A/S

    En kasse lukkes. Et nyt kapitel begynder.

  • Signify Denmark A/S

    Signify Service Tag gør installation og vedligeholdelse nemt

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S styrker den interne koordinering med ny PA til ledelsen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • ABB og Ørsted satser på AI for mere sikker drift på dansk kraftværk

    29.06.2026

  • Ny rapport: Udsigten til en varm sommer kan give dyrere strøm

    29.06.2026

  • Organisation utilfreds: Mens en byrde afskaffes komme en ny og større til

    29.06.2026

  • Elfokus tager på ferie

    29.06.2026

  • ScanGrid styrker sit virtuelle kraftværk med to mobilnetværk og georedundans

    24.06.2026

  • Philips Hue udvider porteføljen af smart belysning i hjemmet med kablede kontakter, Play-lamper og opgraderede E14-pærer

    24.06.2026

  • Antallet af ulovligt ophængte stilladsreklamer er faldet drastisk i København

    24.06.2026

  • Verdens bedste energiforsker er dansk – Frede Blaabjerg topper anerkendt liste

    24.06.2026

  • Erhvervslivet skal tage ansvar for Danmark: HOLTEC.DK vil vise vejen

    24.06.2026

  • 400.000 har nu en ladeboks i indkørslen: Flere og flere oplader elbilen hjemme

    22.06.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}