• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop25. 09. 2025 | Allan Malmberg

Energiselskab udfaser populær TimeEnergi – nu bliver elprisen opdelt i 96 enheder

EnergiTop25. 09. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

TimeEnergi er Andel Energis mest populære produkt, men det står foran en udfasning fra den1. oktober.

Det sker som følge af en omlægning af det europæiske elhandelssystem i kraft. Det betyder, at strøm fremover prissættes for hver 15 minutter fremfor for hver time som i dag.

I praksis betyder det, at de europæiske elselskaber fremover køber strøm til deres kunder til 96 forskellige prispunkter i døgnet, hvor det i dag er til 24 prispunkter per døgn.

Det giver elselskaber mulighed for at tilbyde mere fleksibilitet til deres elkunder.

– Derfor lancerer Andel Energi nu produktet FlexEnergi, der giver vores kunder mulighed for at have så mange prispunkter i døgnet, som deres elmåler og netselskab understøtter, siger Marlene Holmgaard Fris, der er adm. direktør i Andel Energi.

Yderligere er FlexEnergi et fremtidssikret produkt, der allerede fra start er designet til at kunne håndtere endnu flere end de kommende 96 prispunkter i døgnet, hvis det skulle blive aktuelt.

Afhængigt af, hvor i landet man bor, kan der dog være forskel på, hvilke elmålere de lokale eller regionale netselskaber har installeret i kundernes hjem. Det er derfor ikke alle el-målere og netselskaber, der understøtter 15 minutters-afregning.

For nogle kunder kan en opdatering ske digitalt, for andre vil det kræve et teknikerbesøg og eventuelt et gebyr til det lokale netselskab.

Samtidig med lanceringen af FlexEnergi stopper Andel Energi for al nysalg af produktet TimeEnergi, der ellers er det mest populære produkt i Andel Energis produktportefølje.

– De to produkter FlexEnergi og TimeEnergi er simpelthen for ens til, at det giver mening at have begge produkter på hylden. Hvis man som kunde har FlexEnergi, men ikke aktivt vælger 15 minutters-afregning eller ens elmåler slet ikke understøtter 15 minutters-afregning, så vil de to produkter i praksis være helt ens set fra kundens perspektiv, forklarer Marlene Holmgaard Fris.

På sigt er det tanken, at Flex Energi helt skal erstatte Time Energi.

– Men det er vigtigt at understrege, at hvis man som kunde ikke foretager sig noget, så fortsætter ens nuværende el-aftale fuldstændig uændret. Det gælder uanset, hvilken el-aftale man har i dag. Når TimeEnergi på et senere tidspunkt skal udfases, vil de berørte kunder naturligvis blive orienteret i god tid, så vi sikrer den bedst mulige overgang, siger Marlene Holmgaard Fris.

Fra 1. oktober beregnes timeprisen på TimeEnergi som gennemsnittet af de fire gange 15 minutter i den pågældende time.

Ingen af Andel Energis øvrige elprodukter bliver berørt i forbindelse med lanceringen af Flex Energi.

Kilde: Andel Energi

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Bygma: Kunderne kender klimabegreberne – nu vil de have hjælp til at bruge dem

BranchenytTop10. 08. 2026

Kunderne vil gerne leve op til klimakravene, men det kan være en omfattende opgave for mange. Hos Bygma er ambitionen klar: Professionelle kunder skal ikke bruge tiden på at navigere i komplekse regler – de skal bygge. Derfor har Bygma opbygget et landsdækkende setup med specialkonsulenter i

Schneider Electric styrker life science-satsning i Norden med ny nordisk leder

Branchenyt10. 08. 2026

Schneider Electric har udnævnt Niels Fogd til Nordic Segment Leader for Life Science-segmentet. Her får han ansvaret for at drive og udvikle virksomhedens life science-strategi på tværs af Norden med fokus på blandt andet biopharma, medtech, biologics og forskningsmiljøer. Udnævnelsen sker som

Prisfald i juli gav elbilister flere billige ladetimer – og samtidig flere timer med negative elpriser

Energi05. 08. 2026

Landets mange elbilister har i juli kunnet nyde godt af faldende elpriser, der i flere tilfælde midt på dagen har været helt i bund. Elpriserne har i juli taget et lille dyk sammenlignet med juni, der endte som en af årets allerdyreste måneder. Den rene elpris er i juli faldet med syv procent

Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile modeller – i juli var 97 procent elbiler

EnergiFlådeTop05. 08. 2026

Det er efterhånden sjældent, at bilsælgerne skal fortælle nye bilejere, hvor tankdækslet sidder. Sølle tre procent af alle nye biler i juli var fossile - resten var elbiler. Det er ny rekord. Regner man alle solgte biler med, altså også erhvervsbilerne, var det lige over 80 procent af alle biler,

Green Power Denmark henter sin nye viceadm. direktør hos Miljøministeriet

AktueltBranchenyt05. 08. 2026

Martin Hansen bliver ny viceadm. direktør i Green Power Denmark med ansvar for Industri og Energiproduktion. Områderne omfatter den grønne energiproduktion i Danmark samt de mange industrivirksomheder i den danske værdikæde. Han overtager posten efter Jan Hylleberg, som stopper i Green Power

Sono Danmark: Sikkerheden ved opladning af elcykler bliver i alt for grad ignoreret

AktueltEnergiFlåde05. 08. 2026

Elcyklen er blevet en fast del af hverdagen for mange danskere, men sikkerheden omkring opladningen halter efter. I dag oplades cykelbatterier, hvor end det er belejligt; i kældre, opgange, kontorer og fællesarealer. Det skaber alvorlige brandrisici for både beboere, virksomheder og bygningsejere.

Ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S

Branchenyt05. 08. 2026

Hos HIM er man glade for at kunne byde Dennis Bjørnsholm velkommen som ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S.Dennis kommer med solid erfaring fra den tekniske branche, hvor han de seneste 6 år har arbejdet hos Solar Danmark – og før det 6 år hos Hilti Danmark. Begge steder med fokus på

Elektriske luksusrejser stikker til søs – Candela P-12 Voyager “flyver” næsten lydløst og jævn over vandet

EnergiFlåde03. 08. 2026

Glem bumpede speedbådsture til din drømmedestination. Den svenske skibsbygger Candela præsenterer den første P-12 Voyager, et elektrisk fartøj, der tilbyder et nyt niveau af luksus til søs: at flyve næsten lydløst over bølgerne med overlegen komfort muliggjort af computere og software. - I årtier

Koble med første partner i Sønderjylland

AktueltBranchenyt03. 08. 2026

Med optagelsen af El-Centrum ApS i Tønder som den 22. virksomhed i Koble har det multi-lokale partnerskab nu taget første spadestik til sin etablering i Sønderjylland. Koble ApS blev etableret i slutningen af 2022 og er siden da vokset til at omfatte 21 installatørvirksomheder. Med dagens

Stor efterspørgsel på elektrikere, men på Fyn stikker det helt af

BranchenytEnergiTop03. 08. 2026

Efterspørgslen på autoriserede elinstallatører stiger over hele landet. Men på Fyn er udviklingen markant større end alle andre steder - og nu søger 3byggetilbud.dk flere elinstallatører, der tager opgaver på Fyn for at følge med. Elbiler, varmepumper og solcelleanlæg fylder mere og mere i de

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Saml din kalibrering ét sted: Én proces for alle Klasse A-pyranometre (ISO 9060:2018 Class A) på tværs af dine solcelleanlæg

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    OMICRON CPX 200 til test af transformerstationer

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Skal du finde jordfejl på solcelleparker?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Én måler til alle parametre: Ahlborn bryder grænserne for industriel datalogningshastighed

  • HIN A/S

    En elektriker bliver aldrig helt færdig med at nørde.

  • TEKLET ApS

    Du kan aldrig inspicere dine fiberender for meget.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Find skjulte fejl i fuld drift med det nye akustiske kamera Megger MPAC208

  • Phoenix Contact A/S

    Drift og signalering genopfundet

  • SG Armaturen A/S

    SG Smart 3,0

  • ABB

    Så let forvandler du 70’er villaen til et smart home

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Bygma: Kunderne kender klimabegreberne – nu vil de have hjælp til at bruge dem

    10.08.2026

  • Schneider Electric styrker life science-satsning i Norden med ny nordisk leder

    10.08.2026

  • Prisfald i juli gav elbilister flere billige ladetimer – og samtidig flere timer med negative elpriser

    05.08.2026

  • Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile modeller – i juli var 97 procent elbiler

    05.08.2026

  • Green Power Denmark henter sin nye viceadm. direktør hos Miljøministeriet

    05.08.2026

  • Sono Danmark: Sikkerheden ved opladning af elcykler bliver i alt for grad ignoreret

    05.08.2026

  • Ny Business Unit Manager i EL og Teknik hos HIN A/S

    05.08.2026

  • Elektriske luksusrejser stikker til søs – Candela P-12 Voyager “flyver” næsten lydløst og jævn over vandet

    03.08.2026

  • Koble med første partner i Sønderjylland

    03.08.2026

  • Stor efterspørgsel på elektrikere, men på Fyn stikker det helt af

    03.08.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}