
Hos danske bilkøbere har elbiler stadig stjerne – og maj var ingen undtagelse. Over 60 procent af samtlige solgte biler i maj var således elbiler.
Måneden bød også på en pæn stigning i bilsalget generelt set i forhold til maj i 2024. Små 18.000 bil, hvilket er en stigning på over 23 procent, viser tal fra Bilstatistik
Men sådan bliver det måske ikke ved med at gå, frygter man ude hos forhandlerne. Også hos Mobility Denmark har man samme bekymring – nemlig de kommende afgifter.
– I Danmark ser vi stadig pæne stigninger, men forhandlerne oplever en vis usikkerhed, blandt andet i forhold til de kommende afgiftsforhandlinger og rammevilkår for især elbiler. Derfor er det vigtigt, at der snart skabes klarhed om bilbeskatningen efter 2025, så markedet kan få stabile rammer at arbejde under, siger Mads Rørvig, adm. direktør i Mobility Denmark.
Sporene fra andre lande, bl.a. Tyskland og Sverige, taler deres tydelige sprog. Pilles der for meget ved afgifterne eller andre goder, som understøtter salget af elbiler, kan det hurtig sætte en prop i salget.
I hvert fald så længe, at de fleste elbiler koster 350.000-500.000 kr. uden afgifter.
– De nordiske tal viser tydeligt, hvordan stabile rammevilkår og målrettede incitamenter har været afgørende for elbilernes vækst. Skal vi fastholde den positive udvikling, er det vigtigt, at kommende afgiftsmodeller fortsat understøtter udbredelsen af nulemissionsbiler og bidrager effektivt til at nå klimamålene, siger Mads Rørvig.
Kilde: Mobility Denmark