• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltEnergi24. 05. 2024 | Allan Malmberg

Den stigende elektrificering af samfundet kunne måske aflæses i et hop i el-forbruget

AktueltEnergi24. 05. 2024 | Allan Malmberg

Foto: Freepik

Selvom salget af varmepumper ikke går strygende for øjeblikket, er bestanden stigende, og med en særdeles kold januar, er det måske en af årsagerne til, at elforbruget har taget et markant hop i 1. kvartal i 2024.

Også de mange elbiler, som er kommet på vejene de senere år, skubber på. Elbiler sluger en del mere strøm, når temperaturen falder – fuldstændig ligesom varmepumper. Når temperaturen bliver for kold til, at teknologen bag kan leverer nok varme, slår varmepumpernes el-patron til.

Endnu vil Energistyrelsen ikke give et bud på, hvad der er årsagen, men kan blot konstatere, at forbruget af strøm tog et hop på hele otte procent i årets første tre måneder. Det var ikke bare højt i forhold til 2023, der var præget af meget høje el-priser, der kan have lagt en dæmper på forbruget, men også historisk set var starten på 2024 en milepæl.

Forbruget var det højeste kvartalsforbrug – nogensinde.

Om det var et enkelt hop, der måske skyldes en række sammenfaldne tilfældigheder eller ej, vil først blive endelig klarlagt, at energistatistikken for hele 2024 er klar. Man kan dog godt holde et lille øje med næste kvartal, og se om det peger i samme retning.

Kilde: Energistyrelsen

Danmarks elforbrug tager et hop opad, mens forbruget af kul fortsat falder
23.5.2024 11:00:47 CEST | Energistyrelsen

Del

Elforbruget i Danmark nåede i 1. kvartal 2024 et nyt maksimum. Forbruget af kul og olie faldt, mens forbruget af vedvarende energi og naturgas steg sammenholdt med samme periode året før. Idriftsættelsen af Viking Link har samtidig præget eludvekslingen med udlandet.


Udviklingen i Danmarks elforbrug inkl. nettab fra 1. kvartal i 2000 til 1. kvartal 2024. Kilde: Energistyrelsen
Elforbruget i Danmark i 1. kvartal 2024 tog et ordentligt hop opad med en stigning på over 8 procent sammenholdt med forbruget i 1. kvartal 2023. Udgangspunktet i 2023 var ganske vist præget af meget høje elpriser, men også set i et længere perspektiv var elforbruget i 1. kvartal 2024 usædvanligt højt i Danmark – faktisk det højeste nogensinde.

Det viser Energistyrelsens kvartalsstatistik over energiforbruget i Danmark.

Baggrunden for den kraftige stigning i elforbruget vil først blive fuldt afdækket i forbindelse med udgivelsen af den endelige energistatistik for 2024, men det spiller sandsynligvis en rolle, at flere eldrevne varmepumper har erstattet olie- og gasfyr, og at bestanden af elbiler er vokset.

Danmarks samlede, faktiske energiforbrug steg med 1,4 procent eller 2,6 PJ, når man sammenligner 1. kvartal 2024 med 1. kvartal 2023.

Stigningen i energiforbruget dækker over:

En stigning i forbruget af vedvarende energi på godt 9 pct. eller ca. 7,7 PJ, primært drevet af større vindkraftproduktion og øget forbrug af biomasse på centrale værker.
En stigning i forbruget af naturgas på knap 11 pct. eller ca. 2,2 PJ. Stigningen skal dog ses i lyset af det lave gasforbrug i samme periode året før pga. energikrisen.
Et fald i forbruget af kul på knap 38 pct. eller 4,9 PJ.
Et fald i forbruget af olieprodukter på knap 4 pct. eller 2,5 PJ primært drevet af lavere forbrug af benzin og diesel, hvorimod forbruget af flybrændstof steg og således trak i modsat retning.
Danmark har almindeligvis nettoeksport af el i årets 1. kvartal, og dette var også tilfældet i 2024. Eleksporten i 1. kvartal 2024 var forholdsvis beskeden, og netto-udvekslingen var en smule lavere end i 2023. Til trods for det var eludvekslingen samlet set betydeligt større i 1. kvartal 2024 end året inden med vækst i både eksport og import på omkring 25 procent.

Det er en udvikling, der også blev fremmet af den nye kabelforbindelse mellem Jylland og England, Viking Link, som blev åbnet i slutningen af 2023 og gav anledning til en væsentlig eksport af el fra Danmark til England i 1. kvartal 2024.

Skrevet i: Aktuelt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

AktueltEl & TeknikMateriel29. 10. 2026

VDW, der er Tysklands brancheorganisation for maskin- og værktøjsbyggere slår sig i dagene 5. til 8. april, 2027, sammen med Hannover Messe med specialafsnittet under messen: Next Generation Metalworking (NexGeM), som er egen messe-i-messen for digitalisering inden for maskin- og værktøjsbygning.

DI: Stort flertal af virksomheder virksomhederne vil hjælpe i kriser

Branchenyt29. 10. 2026

En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af virksomhederne ikke hvem de skal kontakte for at hjælpe. - Tallene er markante.

Epiq ApS tilbagekalder stikdåser og dobbeltstik

Tilbagekaldelser29. 10. 2026

Epiq ApS tilbagekalder følgende produkter, der er solgt i Bilka og Føtex fra 2. juni til 18. september 2026: Produkt                                                                  EAN-kodeSCOOP ledningssæt med 3 stikdåser, 1,5 m   5713359129661BASIS ledningssæt med 4 stikdåser, 1,5 m

Oxford-analyse: Cirkulære løsninger gav økonomiske fordele i 74 % af de analyserede belysningsprojekter

AktueltBelysning29. 10. 2026

Signify offentliggør en analyse af konkrete belysningsprojekter forud for COP31 i Antalya. Analysen er gennemført af University of Oxford’s Circular Economy and Sustainability Lab og Academics for Circular Economy e.V. med støtte fra Signify. Forskerne har analyseret 50 konkrete

Kernekraft kan styrke vindkraftens økonomi og Danmarks fremtidige elsystem

EnergiTop29. 10. 2026

Det internationale konsulenthus Quantified Carbon udgiver i dag analysen ”Danmarks elforsyning i 2050 – En vurdering af klimaneutrale elsystemer” udarbejdet for Kernekraftalliancen. Formålet er at skabe et gennemskueligt, teknologineutralt og analytisk funderet grundlag for, hvordan forskellige

Elcor samlede 1.100 medarbejdere med ny arbejdstøjsløsning

ArbejdstøjBranchenyt27. 10. 2026

Da medarbejderne mødte ind på arbejde efter lanceringen af Elcors nye varemærkelancering, ventede der mere end blot et nyt navn på bygningerne. På tværs af koncernens lokationer skulle medarbejderne også have nyt arbejdstøj, med samme logo og samme visuelle identitet. Bag kulissen lå adskillige

CO2-aftale mellem Tyskland og Danmark er godt nyt for dansk skibsfart

BranchenytEl & Teknik27. 10. 2026

En ny aftale mellem Danmark og Tyskland om transport af CO2 mellem de to lande kan betyde, at mere tysk CO2 kan lagres i den danske undergrund i fremtiden. Danske rederier står klar til at løfte vores del af opgaven. Aftalen baner vejen for transport af CO2 mellem Tyskland og Danmark og dermed

Nyt innovationsprojekt: Fremtidens fjernvarme skal flytte forbruget, når energien er billig

AktueltEnergi26. 10. 2026

Med realtidsdata, digitale tvillinger og kunstig intelligens skal det nye innovationsprojekt RACE 2.0 optimere fjernvarmesystemet fra produktion og ledningsnet og helt ud til de enkelte bygninger. Ambitionen er både at reducere energiforbrug og varmetab og udnytte den eksisterende

Grønne virksomheder står også stærkest i konkurrencen

AktueltBranchenyt26. 10. 2026

SMV'er udgør mere end 99 procent af alle danske virksomheder og står ifølge OECD for cirka 40 procent af udledningen fra erhvervslivet i EU. Den grønne omstilling bliver derfor i høj grad afgjort ude i de små og mellemstore virksomheder. Samtidigt viser en ny analyse blandt 177 danske

Regeringen skal tegne stregerne til et elektrisk Danmark

EnergiTop26. 10. 2026

Hvilket Danmark vil vi stå med, når en international krise slår sprækker i vores sikkerhed og får energipriserne til at stige? Et elektrisk samfund med rigelige mængder af egenproduceret grøn strøm er mindre afhængig af importeret olie og gas og dermed også bedre rustet til at tackle uroen. Her

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ABB

    Fra TV-skærm til virkelighed – med det rette touch

  • TEKLET ApS

    Når splidsningen driller, er det ikke altid maskinen

  • ECOFOSS A/S

    Professionel rådgivning og sparring med ECOFOSS

  • Coromatic A/S

    Coromatic udvider produktionen for at styrke Nordens beredskab

  • LAN-COM A/S

    Fiber To The Desk (FTTD): Sådan etablerer du fiber helt ud til arbejdspladsen

  • Ansell Lighting

    PRIMO-skinnesystemet til XPENG Ron Brooks’ showroom

  • TEKLET ApS

    Sådan håndterer du ODC-konnektorer korrekt

  • ECOFOSS A/S

    Fleksibel belysning til ethvert behov

  • Schneider Electric Danmark

    Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

  • ODU Denmark

    Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

    29.10.2026

  • DI: Stort flertal af virksomheder virksomhederne vil hjælpe i kriser

    29.10.2026

  • Epiq ApS tilbagekalder stikdåser og dobbeltstik

    29.10.2026

  • Oxford-analyse: Cirkulære løsninger gav økonomiske fordele i 74 % af de analyserede belysningsprojekter

    29.10.2026

  • Kernekraft kan styrke vindkraftens økonomi og Danmarks fremtidige elsystem

    29.10.2026

  • Elcor samlede 1.100 medarbejdere med ny arbejdstøjsløsning

    27.10.2026

  • CO2-aftale mellem Tyskland og Danmark er godt nyt for dansk skibsfart

    27.10.2026

  • Nyt innovationsprojekt: Fremtidens fjernvarme skal flytte forbruget, når energien er billig

    26.10.2026

  • Grønne virksomheder står også stærkest i konkurrencen

    26.10.2026

  • Regeringen skal tegne stregerne til et elektrisk Danmark

    26.10.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}