• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop21. 02. 2024 | Allan Malmberg

Den oplagte energi-idé på vej ud for Gran Canarias kyst

EnergiTop21. 02. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Floating Power Plant

Umiddelbart virker det som de oplagte idé. Men også en meget svær idé. At kombinerer flydende havvind, bølgekraft og et avanceret brintanlæg på ét og samme anlæg.

Havvind er i dag en veletableret energiform, som Danmark oven i købet er frontløber indenfor. Brint-teknologien er knapt så fremme i skoen, men mange satser på, at PtX kan blive det næste store energi-eventyr. Her er mange andre dog også med i kapløbet.

Og så er der bølgeenergi. Den har ikke rigtig lagt fra kaj endnu, men rummer store potentialer, hvis man ka få det til at spille.
Men hvad nu, hvis man samler dem alle tre på et og samme sted. Det virker oplagt, men også en anelse vidtløftigt.

Det er ikke desto mindre idéen bag Floating Power Plant, og nu har den danske virksomhed og deres spanske datterselskab fået en ordentlig kapitalindsprøjtning, der skal muliggøre en kommende projekt; et anlæg ud for Gran Canarias kyst i starten af 2027.
Det er EU’s Innovationsfond og spanske myndigheder, der har sikret multimillionstøtten på ni cifre.

– Vi oplever en stor interesse fra områder, der traditionelt har stået over for udfordringer med at frigøre sig fra fossile brændstoffer. Sol og vind er naturlige aktører i et stort strømnet, men for områder uden pålidelig adgang til nettet, er sol og vind simpelthen for ustabile til, at grønne investeringer er en realitet. Her kan vores teknologi spille en afgørende rolle og hjælpe i områder, hvor der i dag udledes betydelige mængder CO2, påpeger Anders Køhler, direktør i Floating Power Plant.

Historien om Floating Power Plant blev accelereret via et innovationsprojekt O/G Decarb i regi af Energy Cluster Denmark. O/G Decarb havde til formål at reducere emissionerne fra olie- og gasproduktioner, hvor direkte elektrificering med strømkabel ikke var en mulighed. Her samarbejdede virksomheden med industriens største aktører om at afdække, hvordan olie- og gasanlæg kunne reducere CO2-udledningen fra produktionen ved at skifte til grøn energi – uden at stoppe produktionen på dage uden sol eller vind.

– Rammerne om vores idé og partnerskaber via Energy Cluster Denmark-projektet har været af stor betydning for vores udvikling. Den første omsætning kom sidste år, da en energivirksomhed ønskede at undersøge mulighederne for at elektrificere offshore faciliteter ved hjælp af netop denne teknologi, siger Anders Køhler
Floating Power Plant er vokset i takt med den stigende opmærksomhed. Da projektet med Energy Cluster Denmark begyndte, bestod virksomheden af godt en håndfuld ansatte og er i dag vokset til 15 medarbejdere, og de leder efter flere fremtidige medarbejdere.

Tallene viser klart, at Floating Power Plant ikke kun er i vækst, men også er i fuld gang med at realisere visionen om en grønnere fremtid, f.eks. indenfor brint, hvor Floating Power Plant ser potentiale i at blive en betroet aktør på det hastigt voksende power-to-X-marked, hvor efterspørgslen på brint forventes at stige betydeligt i fremtiden.

– Faciliteter, der ikke er tilknyttet strømnettet, står normalt over for udfordringer med at opretholde en pålidelig strømforsyning, medmindre de anvender en generator, der kører på fossile brændstoffer. Floating Power Plant leverer grøn strøm ved at overproducere energi fra vind og i nogle cases også bølgekraft, som derefter kan gemmes som brint på platformen. Efter at vi har integreret brint ombord, har markedet virkelig erkendt, hvilket unikt tilbud vi har. Uanset om brinten bruges som batteri eller som produkt, ser vi en enorm interesse og en lovende fremtid for vores teknologi, siger Anders Køhler.

Innovationsprojektet er et godt eksempel på, hvad det betyder at samarbejde om innovation, siger Glenda Napier, CEO i Energy Cluster Denmark:

– Innovationsprojektet har leveret et proof of concept og leveret reel innovation og nye løsninger. Partnerne i projektet har sammen demonstreret, at det er muligt at forsyne offshore olie- og gasplatforme med pålidelig, vedvarende energi. Samtidig har man understreget brints potentiale som vigtig lagringsmulighed og vist, at overskydende brint som landeksport kan give grønnere gas onshore, siger Glenda Napier.

Kilde: Energy Cluster Denmark

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Tømrerfirmaer stod for de fleste private opgaver – men elfaget havde den største vækst i 2025

Branchenyt28. 01. 2026

Når danskerne ledte efter håndværkere til at renovere boligen i 2025, var det tømrere og murere, som var de mest efterspurgte - og det havde de været i ganske lang tid. Men el-branchen var den, som havde den højeste vækst. Det viser en opgørelse fra 3byggetilbud.dk, der har set igennem mere end

Byggebranchens mange interne konflikter skal nu forsøges løses inden de ender i retten

AktueltBranchenyt28. 01. 2026

Et gratis indledende såkaldt for-møde. Det er et af tiltagende i en ny pakke-løsning, som Dansk Håndværk i samarbejde med Mediationsinstituttet har udviklet. Målet er at få skåret ned på de mange juridiske slagsmål, som byggebranchen årligt havner i. Sager, hvor de ofte bekriger hinanden, og som

Sjællandske privatkunder øger elektrificeringen – og de flittigste var borgerne i Allerød

EnergiTop28. 01. 2026

En effektiv møde at måle elektrificeringen på, er at måle elforbruget. Varmepumper og elbiler får elmåleren til at løbe hurtigere, og det kan se voldsomt ud - men er eldrift er billigere end både benzin og diesel, ligesom varmepumpen er billigere end både gas og olie. Derfor er et stigende

Skærpet kamp om markedet for kunderne til hjemmeladning af elbiler

AktueltEnergiFlåde28. 01. 2026

Kampen om markedet for hjemmeopladning af elbiler bliver skærpet i takt med, at markedet vokser. I dag er der over en 500.000 elbiler, men om få år vil det tal formentligt være fordoblet. Udover de mange mulige kunder, blev der også skudt en kanonkugle ind i markedet, da regeringen fjernede

Folketinget skal blive til at sparke barrierer mod en udbygningen af elnettet væk

Energi28. 01. 2026

Et stort flertal i Folketinget har besluttet, at processen med at orientere partierne om udbygningen af elnettet skal op i gear. Det betyder en bl.a. at man skal styrke den kvartalsvise status på Energinets projektportefølje, og en drøftelse af de udfordringer, der har medført, at en række af

Direktivet for løngennemsigtighed er virkelighed ganske snart – men der er forskelle

Branchenyt26. 01. 2026

Den 7. juni i år træder EUs løngennemsigtighedsdirektiv i kraft herhjemme. Formålet med direktivet er at skabe større åbenhed om løn, mindske kønsbestemte lønforskelle og sikre, at alle medarbejdere behandles retfærdigt. Det betyder bl.a. at medarbejdere har ret til at få oplyst, hvad deres

Elbilernes indtog sætter spor på uddannelse – bilmekaniker bliver splittet i to

Energi26. 01. 2026

Selvom langt de fleste biler på de danske veje fortsat er fossile, går udviklingen mod eldrift, og det har DI og Dansk Metal nu taget konsekvensen af. Man har valgt at opdatere personvognsmekanikeruddannelsen. Det mindste del er, at den for fremtiden hedder Personvognstekniker, mens det reelt

Efter test i over et år er man nu klar – politiet sætter strøm til sine patruljebiler

AktueltEnergiFlåde26. 01. 2026

I lidt over et år har en række betjente i politiets beredskab sluttet arbejdsdagen af med at sætte patruljebilen i stikkontakten. 10 patruljebiler fordelt på fire politikredse er nemlig blevet testet i forskellige scenarier for at høste erfaringer med elbiler i det daglige patruljearbejde i

Grønt lys for Danmarks største havvindmøllepark – vil have kapacitet på 1 GW

EnergiTop26. 01. 2026

Selvom den ikke er helt færdigbygget endnu, har Energistyrelsen givet tilladelse til, at Thor Havvindmøllepark, kan begynde at producere strøm. Parken vil, når den er fuldt udbygget, bestå af 72 vindmøller, og få en kapacitet på 1 GW. Til sammenligning har Danmark i dag 17 etablerede

Opsætning af solanlæg på tage har mistet pusten – i dag opsættes næsten udelukkende på land

AktueltEnergi23. 01. 2026

Allerede i 2022 regnede Energistyrelsen sig frem til, at hvis man udnyttede tagene på landets industribygninger til solcelleanlæg, kunne man inden 2030 have opsat kapacitet på cirka 5,5 GW. Men lysten til at udnytte tagene for nedadgående, og har været faktisk siden styrelsen kom med sine

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Casambi lysstyring – fleksibel trådløs styring til professionelle projekter

  • Lan-Com

    LAN-COM A/S indgår partneraftale med Schleifenbauer Products BV

  • Coromatic A/S

    Fra egne rækker: Intern profil udnævnt til salgsdirektør

  • TEKLET ApS

    Coax giver dig begrænsninger. Fiber kan give dig frihed.

  • Signify Denmark A/S

    Renovering af jeres eksisterende Københavnerarmaturer

  • Schneider Electric Danmark

    Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Nyt MEGGER MPAC208 Kamera til akustisk fejlsøgning

  • Lan-Com

    Produktnyhed: Farvede clips til GIGA-LAN RJ45 Patch Kabler

  • Signify Denmark A/S

    Er jeres nødbelysningssystem beredskabsklart?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny Delta Elektronika SM6K Serie

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tømrerfirmaer stod for de fleste private opgaver – men elfaget havde den største vækst i 2025

    28.01.2026

  • Byggebranchens mange interne konflikter skal nu forsøges løses inden de ender i retten

    28.01.2026

  • Sjællandske privatkunder øger elektrificeringen – og de flittigste var borgerne i Allerød

    28.01.2026

  • Skærpet kamp om markedet for kunderne til hjemmeladning af elbiler

    28.01.2026

  • Folketinget skal blive til at sparke barrierer mod en udbygningen af elnettet væk

    28.01.2026

  • Direktivet for løngennemsigtighed er virkelighed ganske snart – men der er forskelle

    26.01.2026

  • Elbilernes indtog sætter spor på uddannelse – bilmekaniker bliver splittet i to

    26.01.2026

  • Efter test i over et år er man nu klar – politiet sætter strøm til sine patruljebiler

    26.01.2026

  • Grønt lys for Danmarks største havvindmøllepark – vil have kapacitet på 1 GW

    26.01.2026

  • Opsætning af solanlæg på tage har mistet pusten – i dag opsættes næsten udelukkende på land

    23.01.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik