• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop23. 10. 2024 | Allan Malmberg

Bygningsdrift kan svanemærkes – håbet er at det yderligere kan reducere klima-aftrykket

EnergiTop23. 10. 2024 | Allan Malmberg

Foto: Freepik

Svanemærket er det officielle nordiske miljømærke, og som noget nyt kan bygningsdrift blive Svanemærket.

Dermed får bygningsejere, ejendomsinvestorer og facility management-virksomheder et nyt stærkt værktøj til at sikre effektiv bygningsdrift og reducere miljø- og klimaaftrykket fra eksisterende bygninger i Norden.

Netop optimering af bygningsdrift rummer et stort miljø- og klimapotentiale. Det gælder især større kontorbygninger og beboelsesejendomme, hvor der kan være meget at hente på den konto.

Derfor har Svanemærket lanceret krav til bygningsdrift, hvor det er driften af den enkelte bygning, der certificeres.

– Alle bygninger påvirker naturen, miljøet og klimaet, både under byggeri og i drift. Derfor indfører Svanemærket nu krav til bygningsdrift, der både skal være med til at fremme ressourceeffektiviteten, reducere klimapåvirkningen, sikre et bedre indeklima og forlænge bygningens levetid. Når man certificerer sin bygningsdrift med Svanemærket, træffer man altså både et bedre valg for miljø, klima og beboere, siger Heidi Bugge, kriteriechef i Miljømærkning Danmark.

De nye krav har to hovedformål: Det ene er at passe godt på den del af bygningsmassen, der allerede er optimeret og har en høj kvalitet. Det andet er at forbedre den eksisterende bygningsmasse gennem vedligeholdelse og optimeret drift.

Sammen med de eksisterende kriterier for nybyggeri og renovering bliver Svanemærket med de nye kriterier for bygningsdrift desuden et praktisk værktøj til at sikre miljømæssigt fokus lige fra opførelse og renovering til drift.

– Svanemærket har mange års erfaring med nybyggeri og bygningsrenovering, og ejendomsdrift er et naturligt næste skridt. Det er i høj grad blevet understreget af den efterspørgsel og interesse, som vi har oplevet fra markedet. Især fra flere bygherrer, der står bag svanemærket nybyggeri, og som godt ved, at en sund og ressourceeffektiv drift er vigtig for at bevare de nyopførte bygningers værdi, siger Heidi Bugge.

I udviklingen af de nye kriterier har der været fokus på at skabe få, men effektive obligatoriske krav inden for områder med høj miljørelevans for bygningens brugsfase. Resultatet er 38 obligatoriske krav inden for ni forskellige hovedområder.

Der er blandt andet krav til energi, vand, affald, udemiljø, kemikalier og byggevarer. Kravene omfatter både den daglige drift og den løbende vedligeholdelse af bygninger.

Det er både muligt at certificere drift af beboelsesejendomme, kontorejendomme samt institutionsejendomme som fx skoler og daginstitutioner. Hertil kommer bl.a. også plejeboliger og plejehjem, sundhedscentre, lægehuse og klinikker.

Bliv klogere på Svanemærket af bygningsdrift på et webinar den 5. november

Kilde: Miljømærkning Danmark

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Elcor samlede 1.100 medarbejdere med ny arbejdstøjsløsning

ArbejdstøjBranchenyt27. 10. 2026

Da medarbejderne mødte ind på arbejde efter lanceringen af Elcors nye varemærkelancering, ventede der mere end blot et nyt navn på bygningerne. På tværs af koncernens lokationer skulle medarbejderne også have nyt arbejdstøj, med samme logo og samme visuelle identitet. Bag kulissen lå adskillige

CO2-aftale mellem Tyskland og Danmark er godt nyt for dansk skibsfart

BranchenytEl & Teknik27. 10. 2026

En ny aftale mellem Danmark og Tyskland om transport af CO2 mellem de to lande kan betyde, at mere tysk CO2 kan lagres i den danske undergrund i fremtiden. Danske rederier står klar til at løfte vores del af opgaven. Aftalen baner vejen for transport af CO2 mellem Tyskland og Danmark og dermed

Nyt innovationsprojekt: Fremtidens fjernvarme skal flytte forbruget, når energien er billig

AktueltEnergi26. 10. 2026

Med realtidsdata, digitale tvillinger og kunstig intelligens skal det nye innovationsprojekt RACE 2.0 optimere fjernvarmesystemet fra produktion og ledningsnet og helt ud til de enkelte bygninger. Ambitionen er både at reducere energiforbrug og varmetab og udnytte den eksisterende

Grønne virksomheder står også stærkest i konkurrencen

AktueltBranchenyt26. 10. 2026

SMV'er udgør mere end 99 procent af alle danske virksomheder og står ifølge OECD for cirka 40 procent af udledningen fra erhvervslivet i EU. Den grønne omstilling bliver derfor i høj grad afgjort ude i de små og mellemstore virksomheder. Samtidigt viser en ny analyse blandt 177 danske

Regeringen skal tegne stregerne til et elektrisk Danmark

EnergiTop26. 10. 2026

Hvilket Danmark vil vi stå med, når en international krise slår sprækker i vores sikkerhed og får energipriserne til at stige? Et elektrisk samfund med rigelige mængder af egenproduceret grøn strøm er mindre afhængig af importeret olie og gas og dermed også bedre rustet til at tackle uroen. Her

NKT indvier udvidet kabelfabrik i Portugal

AktueltBranchenytKabler21. 10. 2026

Den 20. oktober markerede NKT ved en ceremoni i Portugal, at investeringen i at udvide produktionen af mellem- og højspændingskabler på fabrikken i Esposende nu er afsluttet. Den udvidede fabrik styrker NKT’s kapacitet og kompetencer for at imødekomme den høje efterspørgsel efter kabelsystemer

Green Power Denmark: Krisen i transmissionsnettet risikerer at vare i flere år

EnergiTop21. 10. 2026

Der er kapacitet nok i transmissionsnettet til, at private husholdninger og mindre virksomheder kan få den strøm, de har brug for, oplyser Energinet. Større virksomheder og fjernvarmeværker må i nogle tilfælde vente på, at der er kapacitet. Situationen er stadig kritisk, og vi kommer først ud af

DI: Genåbning af elnettet er godt nyt, men regeringen forstår ikke problemets alvor

AktueltEnergi21. 10. 2026

Det er godt og helt nødvendigt, at Energinet nu igen åbner for netadgang for samfundskritiske funktioner og virksomheder, der skal elektrificere. Men den akutte håndtering ændrer ikke ved det grundlæggende problem. Danmark mangler elnet og regeringens politiske svar lader fortsat vente på sig. -

Nefco finansierer Fremsyns udvidelse af biometanproduktion

AktueltEnergi19. 10. 2026

Nefco, den nordiske grønne bank, har indgået en finansieringsaftale på 6 mio. euro med det danske biogasselskab Fremsyn for at støtte opkøbet og opgraderingen af et biogasanlæg i Nordjylland. Investeringen vil gøre det muligt for Fremsyn at overtage og modernisere biogasanlægget i Vegger.

Forsyningstilsynet godkender Energinets krav til kunders modenhed og fremdrift

AktueltBranchenyt19. 10. 2026

Forsyningstilsynet har godkendt, at Energinet kan prioritere ansøgninger om tilslutning til eltransmissionsnettet efter projekternes modenhed og fremdrift. Dermed er en vigtig brik på plads, forud for at Energinet til november for første gang uddeler en pulje af kapacitet blandt de elproducenter og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • TEKLET ApS

    Sådan håndterer du ODC-konnektorer korrekt

  • ECOFOSS A/S

    Fleksibel belysning til ethvert behov

  • Schneider Electric Danmark

    Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

  • ODU Denmark

    Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

  • Shelly Group

    Trådløs lysdæmpning med Shelly – uden gateway eller ekstra kabelføring

  • TEKLET ApS

    Kravene til dokumentation og kontrol i datacentre er blevet markant skærpet.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent streng-overvågning optimerer driften af solcelleanlæg

  • HIN A/S

    Køb Fluke i efteråret 2026 – og få mere måleudstyr med i købet

  • TEKLET ApS

    Anritsu Coherent OTDR – til de lange fiberstræk

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Hjælp når lokummet brænder – Svanemærket byggeri

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Elcor samlede 1.100 medarbejdere med ny arbejdstøjsløsning

    27.10.2026

  • CO2-aftale mellem Tyskland og Danmark er godt nyt for dansk skibsfart

    27.10.2026

  • Nyt innovationsprojekt: Fremtidens fjernvarme skal flytte forbruget, når energien er billig

    26.10.2026

  • Grønne virksomheder står også stærkest i konkurrencen

    26.10.2026

  • Regeringen skal tegne stregerne til et elektrisk Danmark

    26.10.2026

  • NKT indvier udvidet kabelfabrik i Portugal

    21.10.2026

  • Green Power Denmark: Krisen i transmissionsnettet risikerer at vare i flere år

    21.10.2026

  • DI: Genåbning af elnettet er godt nyt, men regeringen forstår ikke problemets alvor

    21.10.2026

  • Nefco finansierer Fremsyns udvidelse af biometanproduktion

    19.10.2026

  • Forsyningstilsynet godkender Energinets krav til kunders modenhed og fremdrift

    19.10.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}