• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop04. 09. 2023 | Allan Malmberg

Brintproduktion direkte ved havvindmøllerne kan have stort potentiale

EnergiTop04. 09. 2023 By Allan Malmberg

Foto: Energy Cluster Denmark

Brint som følge af PtX er spået en stor fremtid til bl.a. fly, skibe og tung transport, men det er omkostningsfuldt at komme så langt.

Men måske er der en anden mulighed, nemlig at producere brinten på havet, og sejle det ind. Det skal projektet ’Hydrogen Bunkering Integration in Offshore Wind’

– Vindmøllerne producerer strøm, som enten sendes til land i strømkabler eller skal omdannes til brint, som skal pumpes til land. Begge dele fører til et konverteringstab og en betydelig udgift, fordi både kabler og rør er dyre; særligt til havmølleparker på store dybder langt fra land, siger Mohsen Soltani, Associate Professor og leder af Offshore Renewable Energy-afdelingen på Aalborg Universitet:

– Kan man i stedet omdanne den grønne strøm til brint eller andet brændstof, som skibet skal bruge, direkte ved møllen, så er det langt mere praktisk for skibene og langt bedre udnyttelse af energien, siger han.

Før man kan komme så langt, er der en række udfordringer, som skal undersøges. Det allerførste er, om det er teknisk muligt for vindmølleskibe – de såkaldte SOV’er – at blive i parken og bunkre direkte fra vindmøllen. ESVAGT, som er markedsleder på SOV’er i Europa, deltager med stor interesse i projektet:

For det er ikke så lige til, påpeger John Laustsen, Project Director i ESVAGT

– Potentialet er helt oplagt, men der er rigtig mange ubekendte, vi skal blive klogere på. Hvordan håndterer vi brinten, når vi skal bunkre? Hvordan tryksætter vi den? Hvad stiller vi op med, at brintens energitæthed er 1/8 af den, vi er vant til? Der er rigtig mange praktiske spørgsmål, vi skal have svar på. Men det er jo det, der gør det spændende at være med, hvor innovationen brydes, siger han.

Sådan ser man også det hos anden projektpartner, Hytor. Salgschef Martin Løkkegaard Andersen har ikke fået et nyt produkt ud af projektet endnu.

– Vi skal være med, hvor det sner. Den grønne omstilling handler i høj grad om at asfaltere vejen, mens vi kører på den, og derfor er vi også nødt til at investere i at blive klogere sammen med de andre partnere. Den læring og viden, vi får sammen, er af stor værdi, siger han.

Mens både Hytor og ESVAGT således sejler i ukendt farvand, er det anderledes for NOV, der også er partner i projektet.

Her kan man så at sige hive brugbare produkter direkte ned fra hylderne.

– Vi kommer med 25 års erfaring fra offshorebranchen, hvor vi har leveret fleksible rør og lastesystemer til rørføringer til olie- og gasindustrien, siger Kim Steen Olsen, Project Manager:

– Vi vil gerne være en del af fremtidens ændrede energimarked, og særligt hydrogenmarkedet, som vil udvikle sig voldsomt de kommende år. Derfor har det været godt for os at være med i et innovationsprojekt, som har vist, at vores produkter og teknologi en-til-en kan overføres til en ny branche. Det er der virkelig mange perspektiver i for os i form af nye markeder og nye ben at stå på, og det har innovationsprojektet bidraget væsentligt til, siger han.

Lige nu går tankerne om, hvordan SOV´erne kan arbejde i havvindmølleparkerne, men egentligt rækker tankerne videre end det. For hvis det er muligt, ville det at være at gå over åen efter vand at sejle brinten ind til land, for derefter at pumpe den over på skibe igen.

I stedet kunne tanken være, at oceangående skibe sejler direkte til vindmøller og tanke.

– 70 procent af jordkloden er dækket af vand, og skal vi nå i mål med den grønne omstilling, så skal en del af pladsen bruges til havmølleparker og produktion af grøn vindenergi. Kan vi undgå de lange og dyre kabelføringer ved at bruge strømmen direkte ved møllen, så vil vi både undgå transmissionstab og kunne gøre mere skibstransport emissionsfri, siger Mohsen Soltani.

Kilde: Energy Cluster Denmark

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny kommerciel profil i OK får ansvaret for energiløsninger til erhvervskunder

EnergiFlådeTop20. 05. 2026

OK har ansat Sofie Lindgaard Breum til at stå i spidsen for den kommercielle sammensætning og udvikling af energiløsninger og systemydelser til OK’s erhvervskunder. Hun kommer med solid erfaring fra energisektoren og konsulentbranchen. Sofie Lindgaard Breum kommer fra en stilling som Managing

InstallatørGruppen styrker platform med opkøb af Elektro ERTI – første ekspansion uden for Zürich

AktueltBranchenyt20. 05. 2026

InstallatørGruppen har gennemført overtagelsen af Elektro ERTI AG i Bern og markerer dermed sin første ekspansion uden for storbyområdet Zürich. Med denne tilføjelse består InstallatørGruppen i Schweiz af fem virksomheder, hvilket bringer det samlede antal selskaber på tværs af Danmark og

Lars Josefsson overlader chefstolen hos Nexans i Norden til Stéphane Jetté

AktueltEnergiKabler20. 05. 2026

Stéphane Jetté tiltræder som Managing Director for forretningsområdet Nexans PWR Grid & Connect i Norden med ansvar for aktiviteterne i Sverige, Norge, Finland, Danmark og Baltikum. Han efterfølger Lars Josefsson, som efter ni år i rollen går videre til en ny opgave i koncernen. - Efter

Nyt ledelsesteam hos Door System

Branchenyt20. 05. 2026

Den østjyske dørproducent Door System blev i november sidste år en del af ASSA ABLOY gruppen, og det nye ledelsesteam, der skal videreføre den meget positive udvikling i virksomheden, er nu på plads. Ny direktør er Nille Klæbel, og der er også ny økonomichef Jonathan Rabek Thomsen. Den resterende

TEKNIQ: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

Energi20. 05. 2026

Krig, uro i verden og svingende priser har gjort det tydeligt for mange danske familier, hvor sårbare vi er, når energien kommer langvejsfra. En rundspørge blandt TEKNIQs medlemsvirksomheder viser nu, at fire ud af 10 mærker en tydelig stigning i antallet af boligejere, der efterspørger grønne

Molslinjen lancerer første video fra historisk færgeprojekt

EnergiFlåde18. 05. 2026

Byggeriet af Molslinjens tre batteridrevne mega-katamaraner er nu i gang i Tasmanien, og med en ny animationsvideo og hjemmeside kan danskerne følge projektet frem mod første afgang i 2028. Samtidig lancerer Molslinjen nu både en ny animationsvideo og en dedikeret hjemmeside, hvor offentligheden

HAC EL A/S bliver en del af InstallatørGruppen – opkøb nummer 42 i Danmark

AktueltBranchenyt18. 05. 2026

InstallatørGruppen har indgået aftale om at opkøbe HAC EL A/S, en elinstallationsvirksomhed i Kjellerup i Midtjylland. Overtagelsen er InstallatørGruppens 42. opkøb i Danmark og bringer det samlede antal virksomheder på tværs af Danmark og Schweiz op på 46. Inkl. én tidligere annonceret

Over 8 ud af 10 juniormesterlæreelever er i praktik i en virksomhed

AktueltBranchenyt18. 05. 2026

En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 86 procent af juniormesterlæreeleverne er i virksomhedspraktik. Dermed har virksomhederne allerede i ordningens første år åbnet dørene for mere end 2.100 unge. Juniormesterlære blev indført fra skoleåret 2025/2026. Ordningen giver elever i folkeskolens

Nyt netværk skal løfte dansk belysning – Dansk Center for Lys bliver en del af Tekniq

BelysningTop18. 05. 2026

Dansk Center for Lys bliver den 1. august en del af erhvervsorganisationen TEKNIQ under navnet TEKNIQ Dansk Center for Lys. Det nye netværk skal samle forskellige fagligheder i et tættere samarbejde til gavn for både kvalitet og den grønne omstilling. Når Dansk Center for Lys' medlemmer og

N1 køber elnetselskabet EL-NET Kongerslev

Energi18. 05. 2026

Fra 1. juli 2026 overtager Elnetselskabet N1 ejerskabet af elnettet i Kongerslev, hvilket betyder, at transporten af den strøm, der hver dag gør det muligt at lade elbilen helt op, sætte tørretumbleren i omdrejninger eller tilberede aftensmaden i ovnen, fremover varetages af N1. For netkunderne i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    LED strips, skinner og tilbehør til professionelle løsninger

  • SG Armaturen A/S

    Endnu en nyhed fra SG

  • TEKLET ApS

    Link Flaps – AI-datacentrenes nemesis

  • GN belysning A/S

    Spar op til 48% på spot og GU10-lyskilder i hele maj og juni

  • TEKLET ApS

    Sumitomo LYNX – en løsning, der kan tilpasses på stedet.

  • Ansell Lighting

    Ansell oplyser genopdaget krypt under St Mary’s Church med Reef op/ned-væglamper

  • Schneider Electric Danmark

    Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Find skjulte fejl i fuld drift med det nye akustiske kamera Megger MPAC208

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ét instrument til alle dine målinger: Se Ahlborns fleksible ALMEMO-system på Elektronikmesse

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent overvågning af solceller: Nye pyranometre holder øje med sig selv i 10 år

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny kommerciel profil i OK får ansvaret for energiløsninger til erhvervskunder

    20.05.2026

  • InstallatørGruppen styrker platform med opkøb af Elektro ERTI – første ekspansion uden for Zürich

    20.05.2026

  • Lars Josefsson overlader chefstolen hos Nexans i Norden til Stéphane Jetté

    20.05.2026

  • Nyt ledelsesteam hos Door System

    20.05.2026

  • TEKNIQ: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

    20.05.2026

  • Molslinjen lancerer første video fra historisk færgeprojekt

    18.05.2026

  • HAC EL A/S bliver en del af InstallatørGruppen – opkøb nummer 42 i Danmark

    18.05.2026

  • Over 8 ud af 10 juniormesterlæreelever er i praktik i en virksomhed

    18.05.2026

  • Nyt netværk skal løfte dansk belysning – Dansk Center for Lys bliver en del af Tekniq

    18.05.2026

  • N1 køber elnetselskabet EL-NET Kongerslev

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik